Skocz do zawartości
bigwalker

Skała ceramiczna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zwracam się z pytaniem do użytkowników ceramiki.

Ciekawy jestem jakie macie odczucia co do skały ceramicznej.

Ja niestety mam przykre doświadczeni.Od chwili gdy wsadziłem ją do zbiornika zaczęły się problemy.

Na początku poleciały wrażliwsze spsy,póżniej ze łzami w oczach wyniosłem dwie pełne reklamówki korali do śnietnika.

Na początku myślałem ,że jest to wina zeovitu,koralom rozpuszczała się tkanka jak po przedawkowaniu jakiegoś preparatu.

Wróciłem do "tradycyjnej"metody i pomimo dojrzałego zbiornika i po wsadzeniu kilkudziesięciu kg żywej skały do sumpa, nie byłem w stanie utrzymać bardziej wymagających spsów.

To że na 100% jest to wina ceramiki uzmysłowiłem sobie kilka dni temu,kiedy to wystawiłem ceramikę na Targowisku.

Odezwało się do mnie kilka osób,i po rozmowie z nimi okazało się,że mieli podobne problemy z ceramiką.Na skale zbierał sięsyf,wrażliwe korale padały i w żaden sposób nie byli w stanie utrzymać stałych warunków w zbiornikach.

Do tego wszystkiego dochodziło jeszcze "zapylenie"wody.Producent wspominał,że przez jakiś czas może coś tam się wypłukiwać...ale chyba nie po 7 miesiącachn moczenia!!!

Po upewnieniu się ,że to wina ceramiki wycofałem ogłoszenie z Targowiska,by nie wsadzać innych na minę.

Przy wyciąganiu skały ze zbiornika spory kawałek ceraniki pozostał mi w ręku.Pewnie był żle wypalony i rozpuścił się w wodzie.

Skontaktowałem się z producentem i usłyszałem,że to niemożliwe,że setki zbiorników super funkcjonują na samej ceramice i że powinienem oddać skałę do laboratorium.

Nie wiem ...może inni mieli więcej szczęści,może ich ceramika została dobrze wypalona.No i wydaje mi się ,że przedstawienie certyfikatów o czystości skały i o tym że bezpiecznie można ją trzymać z spsami leży po stronie producenta ,a nie kupującego.

Zdaję sobie sprawę,że nie wszyscy będą skłonni do przyznamnia się na forum do" zaliczenia gleby" w zbiorniku,przeciez

wszyscy jesteśmy specjalistami:)

pozdrawiam Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem jak zachowywały się spsy w tym zbiorniku, samych szczepek ode mnie poszło w piach około 30 sztuk, z całą pewnością NIE JEST TO WINA niedojrzałego systemu, parametry te które da się zmierzyć są odpowiednie, mimo to korale zachowują się jakby je ktoś zlał wrzątkiem, złazi z nich tkanka płatami, zal patrzeć, osobiście nigdy czegoś takiego nie widziałem. Podejrzenie nie padłoby na ceramiką gdyby nie sygnały od WIARYGODNYCH osób, które miały podobne problemy, które zniknęły dopiero po jakimś czasie od wyjęcia ceramiki ze zbioornika. Mam nadzieję że ktoś się odezwie, że nie zapanuje zmowa milczenia, bo raz że szkoda zwierzaków, dwa że szkoda pieniędzy a trzy tak po prostu być nie powinno...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Mam to samo :) ale walcze dalej...

Po włożeniu ceramiki w lutym do dziś nie mogę wyjść na prostą - dodam że przez pierwsze 4 miesiące mialem w sumpie i głownym całą starą żywą skałę - poźniej zostawiłem nieco ponad połowę, którą mam do dziś w sumpie.

Cały czas bakterie bio - terqz cycle...

Poobnie jak u Ciebie na początek siateczka spsów do kosza, a glonów do dziś nie mogę się pozbyć.

Początkowo myślałem, że może przez wakacje zaniedbałem nieco parametry ale po opiniach tzw "reszty" posiadaczy ceramiki pewnie podzieliłem ich los...

Ale jak pisałem na początku nie wracam narazie do tylko żywej skały i powalcze jeszcze...Szymonowi chyba się udało :)

Pozdr

Kris


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, co by tu napisać ?

Może od początku.

Pierwsze akwarium słone miałem przystosowane ze słodkowodnego. Bez sumpa itp. Dozowałem tylko składniki grotecha ABC i życie hulało aż miło. Nie trzymałem może sps-ów rodzynków ale te co miałem SPSy i miękkie żyły i rosły. Przykład acropory od Ola która w ciągu roku powiększyła się 3 razy.

Potem jak wiecie postawiłem w końcu upragniony baniak z kominem sumpem itp. Po przeprowadzce ze starego oczywiście na początku miałem delikatny wysyp glonów, bo jak by nie było ponad 200 l wody było nowej. ( Rafał pamięta jak płakałem że Redox mam na poziomie 230)

Ale dojrzewanie się skończyło i akwarium żyło po swojemu. Żaden koral nie padł, ba nawet nowe jakie dostałem np.: od Jacka miały się dobrze.

Żeby w takim szkiełku parametry też dobrze się utrzymywały, rozpocząłem dozowanie ballinga.

Po tym wszystko szło super, parametry były niemalże książkowe, pomimo tego że mam kilkanaście rybek, korale miały przyrosty, magiczny dla mnie parametr redox wskoczył na upragnione 380 i tak stał.

Potem w moim akwarium nastąpiły dwie zmiany. Po pierwsze zmieniłem lampę na Ledy, po drugie wsadziłem wielki kawał ceramiki ( zabudowa komina z pułkami )

Od tego czasu zaczęły się dziać jaja. Akwarium całkiem zgłupiało, wysypało się całe zielonymi glonami w mega rozmiarze.

Pierwszym podejrzanym była lampa LED, bo może nowe światło, bo może za dużo, bo może chińskie. Parametry niby dalej było OK., ale redox spadł o ponad połowę do 210.

Robiłem podmiany, dozowałem nowe gówna, witaminy i nic. Wymieniłem zestaw do RO/DI. O ile miękkie były dalej ok. ( no może nie dmuchały się jak kiedyś, ale powiedzmy że były OK) to SPS &


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super bo ja własnie kupiłem cermikę od balona ale jeszcze nie jest w akwa :cursin No ale moze niech kolega balon się wypowie na ten temat co jest nie tegos z ceramiką a może to co dozujemy do akwa wpływa na ceramikę i tak się dzieje


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Identyczne objawy były u Walkera, zbiego okoliczności?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nemezis :

No to super bo ja własnie kupiłem cermikę od balona ale jeszcze nie jest w akwa :cursin No ale moze niech kolega balon się wypowie na ten temat co jest nie tegos z ceramiką a może to co dozujemy do akwa wpływa na ceramikę i tak się dzieje

i co ma napisać? Że jego ceramika zabija życie w zbiorniku?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z glonami wapiennymi to fakt - od kiedy mam ceramike - glony pojawią się tylko zielone - ceramika po 8 miesiącach wciąż "pomarańczowa" - minimalnie pokryta wapiennymi...

wziąłem na próbke nowe szczepki SPSów i narazie się trzymają - choć właśnie niedawno zauważyłem nieuzasadnione ubytki jakby od pasożyta na digitatach...a że ani u mnie ani u kolegi rafała19 od którego pochodzą szczepki nigdy nie było żadnego pasożyta więc wciąż szukam przyczyny...może to właśnie wspomniane przez Was kłopoty przez ceramike???

dodam, że LPSy trzymają się świetnie...dobrze się pompują i nienadążam ciąć euphylii na szczepki :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dobrą sprawę sam Balon może nie wiedzieć o co chodzi. Może jakiś składnik który używany jest do produkcji, źle reaguje ze słoną wodą ?........ dużo niewiadomych ale efekt podobny lub nawet ten sam.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
SkoczekPL :

Na dobrą sprawę sam Balon może nie wiedzieć o co chodzi. Może jakiś składnik który używany jest do produkcji, źle reaguje ze słoną wodą ?........ dużo niewiadomych ale efekt podobny lub nawet ten sam.

a powinien wiedzieć zanim wypuści na rynek produkt który może zaszkodzić żywym zwierzętom...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ceramikę ok 4-5 miesięcy ( wymoczyłem przez tydzień w RO z silną cyrkulacją ), SPSy ma szczęście straciłem tylko dwa, może 3 ale nie wiem czy to z winy ceramiki czy nie bo potem straciłem jeszcze kilka ;( choć być może był to długofalowy objaw pobytu tych skał w moim zbiorniku , ale nie wiem , badań nie robiłem w tym kierunku.

Marku - współczuję ... reklamówkami powiadasz ... ja bym chyba nie wytrzymał tego . Pamiętam jak mi było "smutno" po utracie tych kilku sztuk!

Wywaliłem bo chciałem dołożyć żywej skały więcej a nie było miejsca. Poza tym nie chciała porastać glonem wapiennym i wkurzał mnie jej wygląd. Wysyp glonów też miałem + nalot bakteryjny ale to bardziej od przedawkowania Zeostart niż ceramiki. Ceramika stoi u mnie do dziś na strychu, będzie pewnie jeszcze raz wykorzystana w nowym, zbiorniku gdzie SPSów raczej nie będzie więc się okaże czy jakiś problemy będą.

W momencie gdy wystawiłem ceramikę na targowisku zaczęły się pojawiac dziwne pytania i opowieści, dlatego podwójnie cieszyłem się z podjętej decyzji i dopiero wtedy powiązałem utratę życia za 1kzł z ceramika . Ale jak pisałem wcześniej to tylko domniemania.

Do wody lałem tylko Zostart2 i ballinga, parametry , te które da się mierzyć wzorowe ( nie wiem jak z REDOXem bo go nie mierzę ) .

Moja ceramika przybyła do mnie w lutym i na pewno pochodzi z "lutowej partii" bo czekałem na nią , więc przyszła jeszcze ciepła.

Moja ceramika n była oczywiście tez od Baloona ale nie rozpuszczała się jak u Was , po wyjęciu nadal była jak przed włożeniem, no może lekko porośnieta glonami/nalotem bakteryjnym czy co to tam było. Jednocześnie z wyjęciem ceramiki odstawiłem Zeostart więc nie wiem co było przyczyną znikania pomału glonów ( mam je jeszcze do dziś a akcja miała miejsce 2 miesiące temu ).Być może świeża skała dołozona do zbiornika tez się przyczyniła do powolnego a nie szybkiego ginięcia niepożądanych efektów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi przykro że was to dotknęło

Rafał cały czas myślałem że to Ledy są przyczyną i trochę się bałem ,ale w zasadzie nikt nie pisał że szkodzą chyba rozwiązaliście problem bo te same objawy są u was wszystkich ,uratuje to wiele korali.

Dobra robota fajnie że tak otwarcie podeszliście do tematu bo ja za pare dni miałem zamiar kupic ceramike ale teraz napewno nie zaryzykuje.

P.S Może jakaś partia była wadliwa Bo chyba Szymon sobie radzi ,może podajcie Balonowi kiedy kupiliście i da się ustalić przyczynę

Poprosze o zdawanie relacji czy po wyjęciu ceramiki jest już dobrze

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamiętam to andriew tez ma ceramikę i chyba bigwalker pisał w jednym poście że ładnie porosła glonami czerwonymi,to jakiej firmy ma andriew ceramikę?


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że u kilku osób,po wyjęciu ceramiki baniaki pięknie odżyły.

Nie przekonujA mnie też zapewnienia Balona ,że ileś tam zbiorników działa super na ceramice.Widocznie nie wszystkie skały były identycznie wypalane.Swiadzcy o tym to,że tylko jeden z kawałków się rozpadał w zbiorniku.

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie powiem szczerze od samego początku dziwie sie ze wsadzacie cos takiego jak ceramike do akwarium - nie wspomne juz o kosztach. Ja osobiście jak juz wolalbym dac tuf wapienny. Szczerze współczuje ale podejrzewałem ze bedzie z tego lipa.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipa to jest w tej chwili, jedyne co może po tej akcji pozostać to smród...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jacek_Lublin :

ja za pare dni miałem zamiar kupic ceramike ale teraz napewno nie zaryzykuje.

Slowo ''ceramika'' podawane tutaj jest zbyt ogolne mysle. Warto by od razu pisac jakiego producenta ta ceramika. Z postow wnioskuje ze pochodzila od jednego i tego samego... 8-(

Ja mam od roku spory kawalek ceramiki w akwa (Riffkeramik) porastaja go glony wapienne (jak rowniez i inne glony, ale to juz wina parametrow wody chyba bo w akwa z panelem ciezko dac rade z parametrami) siedza na nim gabki roznego rodzaju, male rurowki ico tam jeszcze chcecie... a i cala masa Aiptasi 8-) Od pol roku powoli wprowadzam SPS. Nie widze zadnych zlych objawow (tych co opisywaliscie). I jeszcze jedno ..... nie sprzedaje ani nie mam zadnego ukladu z zadnym z dystrybutorow tego produktu :)


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nemezis :

Jak dobrze pamiętam to andriew tez ma ceramikę i chyba bigwalker pisał w jednym poście że ładnie porosła glonami czerwonymi,to jakiej firmy ma andriew ceramikę?

Swoja ceramike usunołem na początku tego roku ,poeniważ źle współpracowała z zeovitem . Był efekt nadmiernego rozrostu bakteri , jakby związki węgla były nadmiernie dozowane i korale źle reagowały. Miałem jeden kawałek który był miękki więc podejrzewałem właśnie tę skałkę .Co do glonów to nie miałem na ceramice i była bardzo ladnie pokryta algami wapiennymi . Jesli chodzi o wygląd to rewelacja , ale koralom nie pasowało :)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w akwa ceramikę 5 msc , nie moczyłem jej , wsadziłem do baniaka razem z przeprowadzką .Nie zauważyłem negatywnych sutków z jej posiadania , mniej więcej pół na pół LR do ceramiki (balona).Początkowe glony miałem z dojrzewania nowego systemu , szybko jednak ustąpiły , wylazło mi na jakiś czas dino ale zbiegło się z podmianą wody po powodziach , wiec raczej postawiłby na to , że RO nie wyłapało syfu lub były już przelatane prefiltry.Faktycznie jeśli chodzi o algi wapienne osiedlają się na niej powoli , ale nie widzę w tym nic złego .W akwarium mam jakieś 60-70 różnych sps , a od 5 msc padła mi jedna szczepka (oblazło ją właśnie dino) , wiedziałem wcześniej o tym , że zdarzały się kawałki rozmiękczone u pewnych osób , ale zaryzykowałem i jak do tej pory nie mogę złego słowa o niej powiedzieć .Do akwarium leje ballinga, zeostart2 , digesta,aac,xtra ,vitalizera , czyli podaję praktycznie wszystko co w zeo .Krzaki polipuja ładnie ,rosną szybko , na wybarwienie też nie mogę zbytnio narzekać . Może diabeł tkwi w szczegółach , ja kupiłem płyty gotowce i kawałki jasne takie siwe , jak widziałem u was praktycznie wszystkie były ciemne wpadające w brąz czy pomarańcz .Nie znam poziomu redox i PO4 bo tego nie sprawdzam , wody do laboratorium tez nie wożę .Nie bronię balona , nie zamieniłem z nim w życiu jednego słowa , a płyty kupiłem przez sklep z Jeleniej Góry , a jak w przyszłości ceramika ma zabić mi koralowców za kilkanaście tysiaków tez chciałbym wiedzieć co z nią jest nie tak .

e* w akwa mam 6 dużych płyt pewnie około 18-20 kg , nie sprawdzałem ich wagi nigdy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie siedzi ceramika Aquaroche i nie widze nic złego. Jednorazowo wywaliłem 30 kg LR i włożyłem ceramike , po miesiącu sypneły glony ale szybko ustąpiły .Przy ceramice pozytywne to to że nic się nie gromadzi pod spodem, cyrkulacja jest ułatwiona,wszystko jak na dłoni ,moge wyjąć połowe zawartości akwarium jednym ruchem ręki nie dotykając korali! Minusem jest jak dla niektórych wygląd.Dodam że ceramika przed włożeniem nie była nawet płukana(nie zaleca tego producent).


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.