Skocz do zawartości
Magdalena7

rozmnażanie krewetek czyszczących

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to jest właściwie z krewetkami czyszczącymi?

W jednych opisach są rozdzielnopłciowe w innych hermafrodytyczne... Moje krewetki produkują jaja więc to na pewno nie samce...ale czy hermafrodyci?


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W majtki im nie zagladalem ale zrodla aukowe podaja, ze hermafrodyci :)

http://www.bioone.org/doi/abs/10.1651/C-2426


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niom dzięki, to wygląda na wiarygodne źródło:) Ciekawe skąd taka różnorodność w opisach rozrodu tego gatunku...chociaż, w artykule napisano (o ile dobrze zrozumiałam), że ona raczej jakby zmieniają płeć przechodzą fazę męską i żeńską a więc, nieco inaczej niż np. hermafordytyzm ślimaków..


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak komuś uda się rozmnożenie Lysmata Amboinensis w warunkach akwariowych to może się nazwać królem


Taki co na bank zrobi to czego nie wolno.

MAM 5 LITRÓW CIEMNOZIELONEGO FITO DO ODDANIA. JAK NIE ODDAM TO W KLOZECIE POPŁYNIE

Chętnie wymienię fito na:

>>>brachionusa,

>>>glony,

>>>tanie miękasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem królem- rozmnożyłem nieraz ;) Tylko z podnoszeniem wylęgu jest spory problem ;)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja tez jestem krolem ;)

u mnie regularnie krewcie wurzucaja w nocy tabuny larw; rano, juz tylko nieliczne gdzies po dziurach sie ruszaja; za to koralowce jakie radosne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wylęg larw no normalka >> Ja przez rozmnożenie rozumiem otrzymanie osobników dorosłych z tych larw...


Taki co na bank zrobi to czego nie wolno.

MAM 5 LITRÓW CIEMNOZIELONEGO FITO DO ODDANIA. JAK NIE ODDAM TO W KLOZECIE POPŁYNIE

Chętnie wymienię fito na:

>>>brachionusa,

>>>glony,

>>>tanie miękasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozmnazałem palaemon elegans,póżniej wundermani kupa z tym zachodu i nie wiem czy warto nawet dla satysfakcji,setki na raz potrafia wyrzucic z siebie i pomimo ze maja po 3-4 mm padały mi strasznie i tak do czasu kiedy na giełdzie zoo zobaczyłem ze za 15zyla można w worku ok 300 szt jako pokarm dla mojej skrzydlicy kupic i tak przestalem, czyszcząca mam jedną w akwa i ciagle z larwami chodzi,sam się dziwie jak to możliwe


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

palaemon elegans mozna wyhodować na samym cyklopeeze i widlonogach wiec prościzna >. przynajmniej mi się udało. Zresztą można ich w bałtyku nałapać i pewnie stad ta cena...

Kiedyś miałem też miesięczne larwy l boggessi [bardzo podobne do wunderwaffe] i nie wiedzieć czemu padly zamiast się przemienić w dorosłe... Zdychały powoli po jednej/dwie dziennie co było najbardziej wkurzające...

L Amboinensis mają nie 30 ale z tego co pamiętam 150 dniowy cykl larwalny wiec jak ktoś je wychowa to jest królem ba cesarzem. Nie mówię że jest to niemożliwe bo są na świecie ludzie którym się to udaje ale jest to bardzo trudne.

kurde mnożenie morszczyzny jest bardziej stresujące niż prowadzenie niefoto baniaka. Chyba zostanę alkoholikiem przez to hobby...


Taki co na bank zrobi to czego nie wolno.

MAM 5 LITRÓW CIEMNOZIELONEGO FITO DO ODDANIA. JAK NIE ODDAM TO W KLOZECIE POPŁYNIE

Chętnie wymienię fito na:

>>>brachionusa,

>>>glony,

>>>tanie miękasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak obok tematu: trzymacie p. elegans w główych zbiornikach czy osobnym szkiełku? Przywiozłem w zeszłym roku sporą partię, ale została tylko jedna (w dodatku nasza, polska) a wszystkie eleganse zniknęły... :banghead


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja trzymam je z koniami>> one są jak dla mnie bardziej szkodnikami bo wyżerają kiełże i inne stwory... Ale fanie wyglądają i dlatego parę mam. Ba nawet jedna nosi jajka więc jak larwy się wylęgną to odchowam ich trochę > w sam raz mam wolny baniak a planktonu nie brakuje...

Wszystkie z odłowu mi też zdechły >> została tylko para z mojej hodowli.


Taki co na bank zrobi to czego nie wolno.

MAM 5 LITRÓW CIEMNOZIELONEGO FITO DO ODDANIA. JAK NIE ODDAM TO W KLOZECIE POPŁYNIE

Chętnie wymienię fito na:

>>>brachionusa,

>>>glony,

>>>tanie miękasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja wyjdę z tematu i spytam się ciebie mintaju jak tam Gobiodon okinawae??


Taki co na bank zrobi to czego nie wolno.

MAM 5 LITRÓW CIEMNOZIELONEGO FITO DO ODDANIA. JAK NIE ODDAM TO W KLOZECIE POPŁYNIE

Chętnie wymienię fito na:

>>>brachionusa,

>>>glony,

>>>tanie miękasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#240490 RA345 :

rozmnazałem palaemon elegans,póżniej wundermani kupa z tym zachodu i nie wiem czy warto nawet dla satysfakcji,setki na raz potrafia wyrzucic z siebie i pomimo ze maja po 3-4 mm padały mi strasznie i tak do czasu kiedy na giełdzie zoo zobaczyłem ze za 15zyla można w worku ok 300 szt jako pokarm dla mojej skrzydlicy kupic i tak przestalem, czyszcząca mam jedną w akwa i ciagle z larwami chodzi,sam się dziwie jak to możliwe

a pro pos tego jak to jest mozliwe...

http://ocellaris.dreamhosters.com/reefpedia/index.php?title=Lysmata_Amboinensis

Rozmnażanie :

U krewetek L.Amboinensis występuje obojnactwo równoczesne z zapłodnieniem krzyżowym. Oznacza to, że każda krewetka tego gatunku posiada zarówno męskie jak i żeńskie narządy płciowe, a zapłodnienie zachodzi między dowolnymi dwoma osobnikami. Tak więc jeśli w jednym akwarium znajduje się więcej niż jedna krewetka to pojawienie się larw zależy tylko od tego czy obie krewetki osiągnęły już wiek rozpłodowy, oczywiście pomijam tutaj ogólne warunki, parametry wody, odzywienie bo wszystko to także może mieć wpływ na to czy krewetki przystąpią do tarłą czy nie.

Kopulacja między dwoma osobnikami występuje tuż po wylince. Stąd prawidłowe parametry wody są istotne jeśli chodzi o zawartość jodu, który jest potrzebny krewetkom w procesie wzrostu i do wylinki.

Niektóre źródła podają, że krewetki są w stanie magazynować męskie nasienie i wykorzystywać do zapłodnienia jaj. Stąd można zaobserwować zjawisko pojawiania się nowej ikry w jakiś czas po tym jak z pary krewetek pozostaje tylko jedna. Zaobserwowano , że po rodzieleniu pary krewetek nawet cztery razy mogą pojawiać się grona nowych zapłodnionych jaj z któych wylęgają się larwy. Po zużyciu zapasu spermy pojawić się może ikra która przy braku zapłodnienia znika po około dwóch dniach. Druga ciekawa obserwacja jest taka, że męskie narządy płciowe osiągają dojrzałość wcześniej niż żeńskie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaziko -dzięki,tak podejrzewałem ale nie byłem pewien,zobaczymy na ile zmagazynowała tej spermy,kiedyś sie skończy,chociaż mieszkancy mojego akwa wolą jeszcze,jeszcze,jeszcze.Na marginesie juź nie dobijam krewetek bo nauczyła się jeść mrożonki

palaemon elegans- miałem w głównym akwa i u mnie pięknie czyściły skały z glonów

wundermani i tanczące- potrafiły wydłubać i zjeść ślimaka że skorupy,rurówką podjadały pióropusze,wyjadały małe rozgwiazdy i parazoa wydłubywały zarcie z polipów

czyszcząca -je co fala przyniesie i faktycznie czyści rybcie(najlepiej to wygląda w przypadku skrzydlicy)

pistoletowa- przerzuca tony piachu,czym sie żywi nie widziałem ale głośno strzela

saron marmoratus-je mrożonki,wydlubie tubom,zje co zdechnie w akwa,szkoda że ma już ma 12cm bez wąsów


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze u mnie palaemon elegans nie chciały jeść glonów przynajmniej nie zaobserwowałem żeby je jadły. A właśnie dlatego że ponoć glony jedzą przywiozłem je z helu do akwarium.


Taki co na bank zrobi to czego nie wolno.

MAM 5 LITRÓW CIEMNOZIELONEGO FITO DO ODDANIA. JAK NIE ODDAM TO W KLOZECIE POPŁYNIE

Chętnie wymienię fito na:

>>>brachionusa,

>>>glony,

>>>tanie miękasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeden z kolesi, których można nazwać królami to "paulG" http://www.marinebreeder.org/phpbb/viewtopic.php?f=201&t=6464&start=25 drugi to "luis"[luis wymiata po całości to jest nawet nie król tylko jakiś cesarz albo nie wiem...] iii kilku innych takich jest jeszcze na świecie... >>> im się udało więc jest to możliwe...


Taki co na bank zrobi to czego nie wolno.

MAM 5 LITRÓW CIEMNOZIELONEGO FITO DO ODDANIA. JAK NIE ODDAM TO W KLOZECIE POPŁYNIE

Chętnie wymienię fito na:

>>>brachionusa,

>>>glony,

>>>tanie miękasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat ...

Od około 1,5-2 miesięcy regularnie krewetki wypuszczają mi larwy do zbiornika, po zgaszeniu światła piasek i każdy zakamarek aqwa dodatkowo ożywa biegającymi larwami. Nie da się tego w żaden sposób ogarnąć i oszacować, są wszędzie w zbiormiku, w kominie i w sumpie, nie wiem co jedzą i z czego żyją. Co do rozmiaru maluchy mają od 2 mm do 12 mm, nie mam pojęcia czy wszystkie są "świeże" z ostatniego wylęgu czy coś żyje dłużej i rośnie.

Niby nic ale teraz mam dylemat - za około 2 tygodni planuję akcję przenoszenia do nowego zbiornika, ale jak myślę przeniesienie skały spowoduje wyginięcie larw.

Pytanie podstawowe - jest sens czekać, czy biorąc pod uwagę że odchowanie larw jest praktycznie nie wykonalne - to przenosić ?

Jest na sali lekarz ... ktoś doświadczony w tej kwestii? :waving


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli piszesz o larwach l.amboinensis to imho nie masz sie czym przejmowac. bedziesz miał nowa porcję larw srednio co 2 tygodnie.

tylko pytanie czy to one Ci sie tak chowaja w akwarium. u mnie przy cyrkulacji o sredniej sile znikały ze zbiornika po okolo 30 minutach. na dodatek zaraz po przyjsciu na swiat maja 3-4 mm, wszystkie co do jednej.

moze masz mysis w zbiorniku ? albo to jakies inne drobne skorupiaki, zakladam, ze nie mylisz larw krewetek z kiełżami.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem pewnie kiełże :) sam oceń

... te siedzą już z miesiąc w kominie


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:bump1 piękna hodowla mysis

jak masz możliwość wstaw do komina trochę alg będziesz miał większą możliwość obserwacji innych stworków,tylko żeby ci odpływu nie zatkały


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykle jajka a właściwie larwy są co 2-3 tygodnie. Wykluwają się w nocy i zwykle nie ma po nich śladu rano.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podpływa pod powierzchnie - bum wyrzuca mgiełkę i tak cały czas - ale pocieszę cie dorosłych z tego nie będzie. To co tam mamy w sumpie i kominie to mysis i lasonogi. Dobre amciu dla rybek. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.