Skocz do zawartości
luft

Automatyczna dolewka

Rekomendowane odpowiedzi

podzielcie sie prosze w tym w/w temacie, czy i jaki system automatycznej dolewki macie zamontowany RM, jesli mozecie dolaczcie zdjecie - dzieki!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Ja zamontowałem u siebie dolewkę z allegro na 2 czujnikach z alarmem, - sterującą elektrozaworem na filtrze RO+DI.

Czujniki umieszone w górnym koszyku w komorze przelewowej.

Z plastikowej kształtki wentylacyjnej dorobiłem sobie 2 elementy, na których zamocowałem czujniki poziomu cieczy.

Całość wstawiona w fabryczny koszyk bez żadnego mocowania, żeby w razie co łatwo było wszystko zdemontować.

Zastosowałem też zegar czasowy sterujący zaworem, załączający dolewkę 2 razy w ciągu doby na 15 minut, żeby uniknąć wnerwiającego stukania zaworu włączającego się przy niewielkim kołysaniu poziomu wody.

Rozwiązanie prymitywnne ale skuteczne bo baniak przeżył bez poblemów 2 tyg wakacji właściciela.


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#280025 Szymon68 :

Zastosowałem też zegar czasowy sterujący zaworem, załączający dolewkę 2 razy w ciągu doby na 15 minut, żeby uniknąć wnerwiającego stukania zaworu włączającego się przy niewielkim kołysaniu poziomu wody.

Na to jest skuteczny sposób, odpowiedni układ elektroniczny, było na forum wiele razy, jest nawet pokazany gotowy układ od A do Z.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzejanc

Jasne, że można zastosować układ opóźniający, ale przecież pisałem, że moje rozwiązanie jest prymitywne :strutin

Zegar czasowy ma tą zaletę, że w razie zawieszenia czujnika, stanowi pewne, choć ograniczone, zabezpieczenie przed "przesłodzeniem" zbiornika i zalaniem mieszkania.


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taa... dopóki ci elektrozawór nie zacznie wody przepuszczać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, można dublować zawory, wykupić dodatkowe ubezpieczenie od zalania mieszkania, dać na mszę etc...

Prawda jest taka, że w przyrodzie nie ma rozwiązań niezawodnych, i kto jak kto, ale lekarz wie to najlepiej :clowning

Mam wrażenie że zbaczamy z tematu. Nie ja wymyśliłem to rozwiązanie i nie miałem zamiaru udowadniać, że jest najlepsze.

Kolega luft pytał jakie systemy automatycznej dolewki można zastosować w ReefMaxie, opisałem swój i tyle.


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon, no tak, ale skoro piszesz że prymitywne to dlaczego narzekasz na wnerwiające stukania zaworu włączającego?

A tak nawiasem mówiąc, ten układ opóźniający jest prymitywny na maksa... :clowning


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzejanc,

Po pierwsze: - prymitywne - nie znaczy złe :clowning

Po drugie nie narzekam na stukania bo zegar sterujący przed tym zabezpiecza całkiem skutecznie

Po trzecie, układ opóźniający jest w planach, ale mam za mało czasu na samodzielne wymachiwanie lutownicą, tym bardziej, że ostatnie moje dzieło w tym temacie to radziecki zestaw do budowy radia tranzystorowego "Eliektronika", które niestety po wykonaniu nie odbierało "Wolnej Europy" więc poszło "won"


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to może ja napisze... TUNZE 3155 automatyczna dolewka wyposażlona w pompkę, czujnik optyczny poziomu wody i czujnik mechaniczny poziomu wody z alarmem.

Wszystko zamontowane w pierwszej komorze, wyjęty pierwszy koszyk z biobalami, zaś czujnik mechaniczny do alarmu wysokiego poziomu wody umieszczony w głównym zbiorniku. Rozwiązanie nie jest tanie ale bardzo skuteczne o ile nie zapomnimy dolać wody RO do zbiornika na dolewkę :clowning ale zamierzam wprowadzić system dopełniania go automatycznie poprzez jakiś prosty układ czujnika poziomu wody i elektrozaworu.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon, Łukasz, zapraszam z opisem i fotkami dolewki do tego tematu :clowning


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok.. postaram się zrobić fotki tak szybko jak tylko to możliwe.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yyyy własnie.. to temat luft'a.... może jednak będziemy tu kontynuować...??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontynuujcie tutaj, jak najbardziej. Ja tylko proszę o wstawienie fotek i opisu również do wspomnianego wyżej tematu :clowning


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Gdzie można znaleźć fotki zamontowanej dolewski Tunze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero mam dwa miesiące automatyczną dolewkę RO,ale jestem zadowolony.Elektrozawór jest podwójny od Skiby a dolewka z Aquatrendu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Odgrzewam kotleta. Czy te systemy trzeba składać ręcznie tzn do elektroniki która mierzy poziom wody i uruchamia pompy lub alarmy trzeba samemu kupić zbiornik na tę wodę + hydraulikę + pompę czy są już gotowe rozwiązania na zasadzie kupić i zamontować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co dla ciebie oznacza hydraulika w tym przypadku, ale np tunze 3155 ma pompkę i wężyk do dolewania, z tego co wiem, to tunze sprzedaje nawet wiaderka do dolewki, tylko po co płacić za napis tunze na wiadrze?

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Nie wiem co dla ciebie oznacza hydraulika w tym przypadku, ale np tunze 3155 ma pompkę i wężyk do dolewania, z tego co wiem, to tunze sprzedaje nawet wiaderka do dolewki, tylko po co płacić za napis tunze na wiadrze?

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

Temat dolewek dla mnie nowy wiec jeśli coś źle kombinuję to proszę o poprawienie ale rozumiem go tak:

1) pojemnik na wodę RODI

2) rurka/węzyk

3) Zabezpieczenie przed wlaniem całej wody ze zbiornika do akwarium

To wszystko jakoś wyliczone tak by np gdy uruchomi się układ to ilość wody jaka sie wleje nie przekroczyła pewnego poziomu a poziom ten łatwo przekroczyć bo zanim czujnik zatrzyma pompę to powinien to zrobić z jakimś wyprzedzeniem uwazględniajac że po zatrzymaniu doleje się jescze trochę wody do akwarium tej która bedzie w rurkach/węzu. Że o jakiejś awarii czujników już nawet nie wspomnę.

I jeszcze przydałby się jakiś układ zabezpieczajacy przez całkwitym opróznieniem pojemnika na wodę bo jesli dobrze kominuję to pompy tam stosowane działają tak jak pompy obiegowe i jeswli zostaną bez wody = zapsucie pompy. Układ także uniemożliwiajacy dolewkę gdyby wcześniej woda np wyparowała z takiego zbiornika na tyle by własnie pompa była nie całkowicie pod wodą.

I oczywiście, zakładajac, że układ dolewki nie jest podpięty do filtra RODI, zbiornik na wodę tak wyliczony by na jakiś założony czas tej wody wystarczyło. Ale jak napisałem wcześniej to temat którty dopiero badam wiec mogę się mylić w wielu kwestiach.

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik musisz sobie sam wyliczyć, wiesz mniej więcej ile Ci paruje wody dziennie, przemnóż to przez ilość dni w jaką celujesz i dodaj jakiś zapas. Pojemnik na wodę z dolewki musisz umieścić poniżej wylotu z rurki dolewającej, nie ma żadnego zabezpieczenia, ma się po prostu zapowietrzyć.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie używałem, jestem zarządcą nieruchomości i za koszt wody, która poleciała ludziom przez uszkodzoną spłuczkę mógłbym kupić sobie conajmniej mieszkanie. Woda w wodociągu jest zdecydowanie bardziej czysta niż w akwarium.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jw. jeżeli nie zamierzasz łączyć tego bezpośrednio z filtrem ro to w zestawie od Tunze znajdziesz wszystko czego potrzeba. Ja tylko napiszę, że zamiast wiadra kupiłem 5 litrowy pojemnik. Pompka z zestawu rozmiarem idealnie pasuje i wszystko działa jak należy.

med_gallery_9650_2629_264988.jpg

Edytowane przez aqua skalar (wyświetl historię edycji)

Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Jestem na wczesnym etapie badania tematu dlatego niczego nie wykluczam jeszcze. Pewno najlepiej mieć wszystko niski. Tylko ilośc miejsca niestety ograniczona. A tu i sump by się nisko przydał i automatyczna doleka. Tak niestety się nie da. Któryś z tych układów będzie musiał być powyżej poziomu akwarium. Tylko nie wiem jeszcze który.

@ aqua skalar

Czy to ten układ:

http://korale.pl/tun...l-3155-000.html

??

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.