Skocz do zawartości
Kubaaas

1248l Projekt "Wielki Blekit"

Rekomendowane odpowiedzi

Tak szczerze to hmm... Nie dziw się że nikt nie komentuje, po prostu nikt nie wie jak to będzie działało, rysunek jest ładny, kolorowy, ale mega zagmatwany, Ty wiesz o co w nim chodzi, bo masz go w głowie i wiesz jak to ma działac, my nie. Albo musisz to jakoś rozrysować jeszcze raz, albo chociaż nazwać główne podzespoły, zbiorniki itp, albo będzie krucho z radami. Ja na ten przykład nie wiem co to są te trzy "cosie" po prawej stronie stojące na półce. Jedyne co mógłbym Ci poradzić to nie widziałem jeszcze dobrze działającego DSB w sumpie, tym bardziej nieoświetlonego. Ogólnie to fajnie mieć takie pomieszczenie, tylko nie wiem czy sobie niepotrzebnie nie skomplikujesz tylko życia. Wiem że w stanach tak mają, ale wystarczy spojrzeć na ich efekty i porównać z naszymi polskimi:) Opisz jeszcze raz dokładnie co jak gdzie na tym rysunku idzie i będziemy radzić:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To gdzie się wpuszcza chomika?

(tak na serio to przygotowania - pełna profeska :))


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko jednego bym się czepił, komina na środku :) Ja bym go dał w rogu a jeszcze lepiej w dwóch.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze nie kumam o co chodzi z tym powrotem przez ścianę komina? W sensie że powrót nie będzie ponad krawędzią tylko przez ściankę komina tak? I jeszcze napisz po co w tej sumpowni jest tyle pomp i która za co odpowiada? Rozumiem że pracujesz nad kolejnym rysunkiem?:) Niepotrzebnie, napisz nam, każdy se swój wysunek zrobi:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak u Ciebie w domu z wentylacja? Przy tej ilości wody parowanie jest ogromne i w mieszkanu bedzie nieprzyjemnie wilgotno. Ja u siebie mam 400l na poddaszu i jest tragicznie okno caly czas otwarte.


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym proponował zrobic spływ na rurach 50 a nie 40, zawsze lepiej zdlawic zaworem niz kombinowac jak nienadazy splywac zwlaszcza przy rozdzielaniu wody z odplywu moze byc problem

mozesz rowniez pomyslec o 2 niezaleznych splywach dla tego systemu


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@krzysiek I: beda dwa niezalezne splywy po 40mm + rewizja. Wydaje mi sie, ze powinno starczyc. Teoretycznie jedna odpowietrzona 40tka przy takiej roznicy wysokosci powinna dac ponad 20,000l/h. Oczywiscie nie uwzgledniajac oporow na kolankach, etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie moge doczytac jakos. Co bedzie swiecic nad zbiornikiem glownym?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chodi: :) Jeszcze do tego nie doszedlem. Chcialem krok po krok opisywac i omawiac poszczegolne etapy. Generalnie w tej chwili wacham sie miedzy 4x160W Black Python (GHL) + kilka T5 lub HQI + T5. Ale prosze skonczmy watek sumpa/hydrauliki i wroce do tematu oswietlenia.

Za chwilke wrzuce szczegolowy opis planowanej logiki sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawiazujac do tego co Seb pisal, ponizej bardziej dokladny opis systemu filtracji.

3 rury 40mm z komina akwarium wpadaja do pierwszej komory w sumpie (fioletowa rura na rysunku). Przegrody glownie sluza temu aby wieksze syfki zostaly na dnie i byly latwe do usuniecia. Ewentualnie jakas dodatkowa filtracja mechaniczna tutaj. Woda przelewa sie do komory z odpieniakiem, ktory robi swoje ... moze n.p. slynny RED SKIM - gdyby tylko nie byl taaaaaaaaaaki drogi ;-) sorka Skoczek. Zarcik.

1.jpg

W tym miejscu chce rozdzielic obieg na - czyszczenie/filtracje chemiczna i - nazwijmy to "naturalna/biologiczna". Glownie dlatego, ze chcialbym dokarmiac DSB, LR i Glony w miare bogata woda a do reaktora wapnia i filtrow przeplywowych puscic wode jak najbardziej oczyszczona mechanicznie. Chce wode, ktora przeszla przez odpieniacz puscic kanalem A, a reszcie pozwolic sie przelac do nastepnej komory gdzie znajduje sie pompa zasilajaca DSB i sondy do kompa.

2.jpg

Na nastepnym rysunku widac, ze (A) woda z odpieniacza przechodzi przegrody zeby wybic troche babelkow i jest pompowana do "magistrali" o ktorej za chwile, (:) Pompa do DSB i © nadmiar przeplywa do nastepnej komory z LR.

3.jpg

To jest pewnie najbardziej zagmatwana czesc i ta do ktorej nie mam w tej chwili pewnosci. Chcialbym zbudowac cos co wczesniej nazwalem "magistrala". Chodzi o to aby miec rure (A) z kilkoma trojnikami, ktore mozna regulowac zaworami do ktorych moglbym podpiac reaktor wapnia, filtry przeplywowe do wegla, absorbery, etc. Te trzy dziwne obiekty maja wlasnie ten sprzet reprezentowac... Wyprowadzenie tych urzadzen poza sump na pewno ulatwiloby ich obsluge. Powrot druga linia (nie do konca tutaj rozrysowana) (:) bylby do kolejnej komory w sumpie jak za chwile bedzie widac.

4.jpg

Na tym rysunku widac obieg przez DSB. Nie jest to chyba trudne do zrozumienia. Na koniec woda splywa do sumpa.

5.jpg

----------

Kwestia wad/zalet samego DSB wykracza daleko poza ten watek. Na prawde bardzo duzo czytalem i zastanawialem sie nad sensem posiadania DSB a tymbardziej w sumpie. Jest tylu zwolennikow co przeciwnikow i zdecydowanie nie zamierzam sie z nikim na ten temat klocic.

Wydaje mi sie, ze DSB ma sens jesli:

- jest relatywnie duze w porownaniu do akwarium. U mnie bedzie ok 150x60x20.

- jest "dokarmiane". tzn. to co plywa w wodzie w akwarium glownym rzeczywiscie dostaje sie do DSB.

- ma odpowiedni drobny piasek i jest porzadnie zasiedlone przez zwierzaki, ktore ten piasek miela.

- jest czesciowo podmieniane aby nie nastapil krach. Planuje 1/3 wymieniac co 9-12 miesiecy.

Zdecydowana zaleta jest prawdziwy eksport NO3 z systemu i dodatkowa bio-dywersyfikacja.

Nie planowalem tej strefy oswietlac (poza glonami) bo nie widze zadnej korzysci. Nie ma w tej strefie zycia potrzebujacego fotosyntezy. Jesli sie myle to bardzo prosze o taka informacje.

----------

Tutaj wszystko wraca do glownego sumpa.

6.jpg

A) Z komory z LR oraz nadmiar z komory z pompa do "magistrali".

:) z DSB

C) z reaktora/filtrow

Tutaj sa tez grzalki.

D) woda przelewa sie do ostatniej komory z 2 pompami ok. 8000l/h, ktore niezaleznymi rurami 32mm wracaja do zbiornika glownego. Tak zwany "Kanal F" na moim rysunku... dziwny troche humor jest o 2 rano. Rurki beda wchodzic do komina od gory i beda wyprowadzone poprzez przeloty na boki komina gdzies na wysokosci 15cm od dna. Jest jeszcze tajemnicza rura E, ktora ma sluzyc wlewaniu swiezej solanki do systemu.

No i automatyczna dolewka oczywiscie tez w ostatniej komorze.

Podmiany. Blokujac chwilowo doplyw wody do DSB (A) bede mogl odprowadzic konkretna ilosc wody do zbiornika na gorze po prawej stronie i spuscic bezposrednio do sciekow (:). Po lewej stronie bedzie zbiornik z grzalka i mala pompka cyrkulacyjna do przygotowywania swiezej solanki. Po usunieciu odpowiedniej ilosci wody, tyle samo nowej wody wleci grawitacyjnie do sumpa. Lewy zbiornik bedzie zasilany RO/DI bezposrednio z filtra.

7.jpg

Taki jest moj pomysl na ta chwile. Sporo glowkowalem ale nie ma takiej praktyki jak Wy wiec prosze o wskazanie bledow, zagrozen, poprawek, innych pomyslow, etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zyciu bym nie przypuszczal ze tak mozna skomplikowac hydraulike w akwarium :) zmien nicka na Mario czy cos :) hehehe. Wszystko wydaje sie miec rece i nogi. Tylko tak sie zastanawiam czy brales pod uwage potencjalne awarie. Kazda rura moze sie zatkac. Kazda pompa nawalic. Kazdy zawor zarosnac syfkiem. Przy tylu metrach rur, kolanek, zaworow, pomp, przergod itd moze sie okazac ze kazda wolna chwile zamiast przy akwarium bedziesz spedzal w maszynowni. Nie od dzis wiadomo, ze proste rozwiazania to dobre rozwiazania.

Podoba mi sie Twoje podejscie do tematu. Ale obawiam sie tutaj przerostu formy nad trescia :)

Moim zdaniem np. ganianie takich ilosci wody w te i z powrotem dwoma pompami tylko po to, ze tak fajnie to troche z celem sie mija.

Jestem zwolennikiem twierdzenia ze obieg powinien byc tylko nieznacznie wiekszy niz zapotrzebowanie odpieniacza na wode. Kazdy litr wiecej to zmarnowana energia.

No ale trzymam kciuki rzecz jasna za calosc :) milo popatrzec na tak staranne malowidla :)

O swiatlo zapytalem poniewaz nie byles pewny wysokosci akwarium, wiec pomyslalem ze byc moze masz swiatlo na oku juz i to pomoze ci wybrac konkretny slup wody. Zdaje sobie sprawe, ze aktywny ruch obroncow pytonow :) moze miec inne zdanie ale mysle, ze wiekszosc z nas zgodzi sie ze dla glebokosci powyzej 80cm jedynym slusznym oswietleniem sa 400w hqi i nikt tego nie przeskoczy :/.

Pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny projekt, tylko jak rury powrotne wprowadzisz na wysokosc 15cm nad dnem, to musisz zadbac o jakies solidne niezapychajace sie otworki zapowietrzjace je, bo inaczej jak wylaczysz pompy to 80% wody z akwa wroci do sumpa, ale pewnie juz to zaplanowales :)

chodi: w USA pewnie jeszcze by wzieli pod uwage 1000W HQI :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz miec problem z takim odprowadzeniem wody z odpieniacza, tzn , jak zbyt wysoko uniesiesz wyplyw z odpieniacza to go nie ustawisz i bedzie wywalal wode do kubla, a jak przegroda komory odpieniacza bedzie za nisko to odpieniacz moze nie chciec pienic


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukasz: dzieki za uwagi. Bralem pod uwage awarie. Najbardziej krytyczna czescia jest obieg akwa/sump. Tam beda 2 niezalezne splywy i pompy. Inne awarie nie spowodowalyby wiekszego problemu w systemie poza czesciowym wylaczeniem pewnych elementow filtracji. Wydaje sie to byc duzo ale tak na prawde jest 1 pompa wiecej niz w normalnym systemie. Byle chodzily splywy z akwa i pompy zwrotne to jest ok. Obliczylem wszystko tak zeby na 1 dzialalo w razie czego.

Jesli chodzi o swiatlo to bede wracal do tematu ale nie jestem "aktywista" LEDowym :) Nie widzi mi sie jednak wymienianie 20szt T5 co 6 miesiecy za tysiaka+... slup wody bedzie na wysokosci 65cm.

@MateuszD: Sluszna uwaga. Rurki powrotne wlasnie dlatego wracaja przez gore komina zeby zrobic dziurki na zapowietrzenie.

#Krzysiek I: Wlasnie nie wiem do konca jak to rozwiazac. Komora odpieniacza jest teraz zaprojektowana na 34cm wysokosci. Nie wiem jeszcze jaki bedzie odpieniacz ale pozostawilem w projekcie stelarzu duzo miejsca do pierwszej polki. Widzialem, ze wielu reguluje poziom wody dla opieniacza odpowiednia podstawka i tak pewnie zrobie. Wiekszosc odpieniaczy z tych ktore rozwazam potrzebuje ok 20-22cm wiec od razu podnosi sie wyplyw o te kilkanascie cm. Nie wiem jeszcze czy to sie tak uda jak narysowalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

paliczyles sump na dole tak , by w trakcie braku zasilenia pomiescil wode z glownego zbiornika i zbiornika dsb?

zrobilbym jeszcze w scianie komory z pompami(ostatniej) otwor z zamontowanym srobunkiem i odplywem do kanalizacji, na wypadek jakby w obiegu znalazlo sie wiecej wody niz planujesz


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubaaas ja zgodzę się z kolegami, im prościej tym lepiej, za dużo pomp, ciężko będzie Ci to wszystko wyregulować, spływ później kilka pomp w różnych miejscach, różne wymiary komór 'buforowych'.

Masz sporo miejsca, osobiście przemyślałbym całość jeszcze raz, może większa powierzchnia ale na 1 poziomie? plus korzystanie z natury - grawitacji?

Sam projekt bardzo ambitny:) 3mam kciuki


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krzysiek I: Nie liczylem jeszce dokladnie ile wody bedzie w rurach. Z DSB w razie awarii pradu bardzo malo by splynelo. Sump ma zapas ok. 150l wiec zakladam (moze naiwnie?), ze wiecej w rurach nie bedzie - ale policze :)

Odplyw awaryjny do sciekow super pomysl. Dla bezpieczenstwa jest zrobiona kratka odplywowa w podlodze i dzisiaj beda skonczone kafle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sienki: Zainspirowal mnie pewien dobrze znany projekt z Bangkoku... :)

IMG_0668.jpg

Nie chce komplikowac sprawy ale zalezy mi na tej funkcjonalnosci. Moge ewentulanie reaktor/filtry podlaczac niezaleznie do sumpa bez tej "magistrali" ale i tak beda potrzebne do nich pompki. Planem B jest wstawienie tych uzadzen beposrednio do sumpa w przegrodzie gdzie teraz jest ta pompa "magistralowa".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to w tamtym projekcie grawitacyjnie nie było można za dużo zrobić z racji wielkości i usytuowania akwarium, Bałbym się że jedna z pomp przestanie działać, coś w nią wpadnie i klops.. plus okresowe czyszczenie, dodatkowe dźwięki.. Aj.. ale jak mówiłem ambitny projekt:)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym przemyslal sprawe DSB,bo watpie ze takie male DSB przy tym baniaku cos da.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za Peńkiem, pójdę nawet dalej, DSB albo w baniaku głównym albo wcale.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi osobiscie dsb w sumpie nie ruszylo wcale, moze to kwestia oswietlenia?

ja nie oswietlalem moze tpo dlatego

tez jestem zdania dsb w zbiorniku :-)

pomimo wylozenia poprzedniego zbiornika, niestety


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziś Krzysiek, Tobie akurat ślepy los wywalił dsb z tego co wiem, ale musisz przyznać że dopóki działało to zbiornik miałeś petarda:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.