Skocz do zawartości
Gość dieter25

Pękła grzałka easy heater

Rekomendowane odpowiedzi

Gość dieter25

witam

Dziś spotkał mnie niemiły zaszczyt włożenia rąk do akwa w którym zostałem "popieszczony" przez prąd (nieciekawe uczucie).

Winowajcą okazała się grzałka easy heater która pękła po całej długości. Boje się o koralowce bo są pozamykane, a temp. wody spadła do 22 stopni.Czy nic nie będzie koralom?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeżyją chwilowo nawet 20*.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Ale czy nie padną od tego że prąd "panował" w akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie przebicia mogą być powodem choroby linii bocznej ryb (ale jak to się nazywa po łacinie to nie pamiętam)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dla tego warto mieć wpięty w instalację elektryczną wyłącznik różnicowy :help1


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o prądzie różnicowym maksymalnie 30mA a najlepiej 10mA.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Niestety w domu nie mam różnicówki ,ale czy jest możliwość zainstalowania wyłącznika róznicowego pod samo akwarium??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Dzięki wszystko jasne :help1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci krótko, bez rozpisywania się i mydlenia głowy.

Przy wyłącznikach różnicowo-prądowych do 30mA nie potrzeba stosować przewodu ochronnego, tak mówią nieobowiązujące przepisy i praktyka.

Po prostu podłączasz zero i fazę na wejściu i wyjściu, zgodnie z opisem na wyłączniku (N i L).

Tak podłączony wyłącznik działa i jest na dzień dzisiejszy najpewniejszym systemem ochrony przeciwporażeniowej w tym przypadku.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Dzięki @Joshua33 taka odpowiedz jest konkretna.Więc kupuję ten wyłącznik i montuje,nie ma co ryzykować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dieter w linku ode mnie masz schematy podłączenia wyłącznika różnicowoprądowego dla instalacji bez przewodu ochronnego, trzeba tylko zalogować się na forum.

Link wkleiłem nie dla tego, żebyś przeczytał że nie można, tylko właśnie dla schematów podłączenia :help1


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup wyłącznik z członem nadmiarowoprądowym.

Jest to krótko pisząc bezpiecznik.

Taki wyłącznik zabezpiecza Ci instalację (za nim) od przeciążeń (przekroczenie mocy-prądu) i jest ochroną od porażeń.

Tylko upewnij się przed kupnem, że ma on człon nadmiarowoprądowy.

Bo często sprzedawcy wciskają kupującym wyłączniki bez tego członu. Oznaczenia na wyłączniku np. jakiś tam typ i 25A/30mA, to nie koniecznie jest oznaczenie członu nadmiarowoprądowego a 25A może być oznaczone obciążalność styków wyłącznika. Druga wartość to prąd różnicowoprądowy.

Na potrzeby instalacji zasilającej sprzęt akwarystyczny, proponuję wyłącznik o wartości 6A/10mA (do sumarycznego obciążenia około 1400W) lub 10A/10mA ( do 2300W).

Mogą być tak jak wcześniej pisałem wyłączniki z prądem różnicowym 30mA ale wybór należy do Ciebie.

Dla informacji, przy prądzie 24mA przepływającym przez człowieka następuje migotanie komór sercowych.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Wiesz zrobię tak jak piszesz i kupię 6A/10mA ,dobrze że mnie poinformowałeś o oznaczeniu.A jeszcze jedno pytanie do Ciebie @ joshua33 czy jakiegoś szczególnego producenta szukać czy pierwszy lepszy kupić.?Od parunastu lat mam akwaria i grzebię codziennie w sklepie w akwariach i nic nigdy mnie nie popieściło ale dziś w słonej wodzie to strzał był niezły :help1.Całe szczęście że dzieciaki nie zdążyły przede mną nemo karmić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Legrand, Fael i Moeller montowałem i działają latami. Bardzo rzadko się psują. Nie są drogie, zwłaszcza gdy w grę wchodzi życie.

Co do porażenie to wiesz, nosił wilk razy kilka itd... jak przeżyjesz, to się okaże że nerki Ci wysiadły (elektroliza krwi w wyniku przepływu prądu), że coś z sercem a może się udało tym razem.

W ogóle to się bardzo dziwię, bo o ochronie przed porażeniem prądem przy obsłudze akwarium to niewiele tu się pisze i uświadamia.

A powinno i to jako podstawę, tak jak o wodzie, soli, życiu i innych rzeczach w akwariach.

Bo woda i do tego słona w połączeniu z prądem elektrycznym, to jak benzyna z ogniem.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

@joshua33 masz rację nigdzie ten temat nie jest poruszany ,a to nie dobrze bo w akwarystyce morskiej jest pełno urządzeń elektrycznych od pomp cyrkulacyjnych,obiegowych po inne bajery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby coś, jakaś rada, pomoc pisz.

,,Do grobu swej wiedzy nie wezmę".


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

O.K pewnie Cię pomęczę w najblizszym czasie na pw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja dołożę swoje skromne doświadczenia. Miałem sytuację, że bezpiecznik różnicowoprądowy 30mA nie zadziałał a mimo to miałem dziwne odczyty z sondy pH. Po wyjęciu i skalibrowaniu wszystko było o.k. a po ponownej instalacji znowu wahania. Okazało się, że przyczyną jest lekka upływność przewodu jednej z głowic albo coś innego w jej obrębie.

Co do bezpieczników nadmiarowoprądowych to w obwodach zasilających lampy HQI (statecznik indukcyjny) nawet 250W + grzałki wystarcza bezpiecznik z charakterystyką B 6A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Joshua,

widze, ze to Twoj temat, :help1

czy nie ma na rynku czegos w rodzaju "zegara sterujacego", zeby go wlaczyc do gniazdka i dopiero do niego cala reszte ? Chodzi o zabezpieczenie przed porazeniem bez grzebania w kabelkach ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczę jeśli można najjaśniej (działanie różnicówki).

Aby płynął prąd obwód musi być zamknięty, czyli w gniazdku mamy dwie dziurki z fazą i zerem, i wkładając jakikolwiek odbiornik zamykamy obwód (grzałka-spirala, żarówa-włókno wolframowe, itd), więc płynie prąd z dziurki fazy przez odbiornik i wraca zerem. Zauważmy że prąd płynie przewodem fazowym DO odbiornika a wraca OD odbiornika przewodem zerowym. Także prądy te mają tą samą wartość, tylko przeciwne kierunki. Gdybyśmy zmierzyli wartość prądu w obydwu przewodach jednocześnie byłaby zero (0).

I teraz weźmy przykład @Rittera i przedmiotową głowicę.

Głowica ta ma przebicie, słabą izolację, i co się dzieje...

Przypuśćmy że wpływa do niej przewodem fazowym prąd 1A i powinno wracać przewodem zerowym też 1A, ale w przewodzie zerowym jest 0,99A. Te brakujące 0,01A popłynęło sobie przez uszkodzoną izolację do wody, z wody przez szafkę, podłogę, ściany, ziemię aż do źródła zasilania. Czyli poza obwód zamknięty którym jest nasza głowica. Właśnie ten (takie) prąd-y nazywamy upływowymi, inaczej różnicowymi 1A-0,99A=0,01A.

Urządzonkiem które ma monitorować, mierzyć, wyłapywać wszystkie prądy, które gdzieś sobie płyną poza obwód jest wyłącznik różnicowoprądowy. Krótko ile prądu z niego wypłynęło do odbiornika, tyle samo ma wrócić, jeśli nie to różnicówka wyłącza dany obwód, bo prąd który gdzieś sobie popłynął może być prądem przepływającym przez człowieka.

Pamiętajmy tylko, że różnicówka działa na obwody podłączone za nią, nie przed nią.

@Ritter różnicówka Ci nie zadziałała, gdyż prąd upływu był poniżej wartości jej zadziałania (około 30mA).

Co do sondy.

Sondy pH są miernikami potencjału a pehametry woltomierzami. W związku z tym gdy głowica miała złą izolację, część prądu który ją zasilał, płynął do otoczenia, który miał wpływ na potencjał sondy (to samo otoczenie-woda w akwarium).


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to juz mi wystarczyl poczatek drugiego zdania zeby mnie oswiecic.

Danke:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani nie widziałem tego typu wyłączników, co nie znaczy że nie mogą być lub ich nie ma.

A za to że płynie prąd do ludzi i naszych akwariów płacą mi pensję.

Dyzma dzięki.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Trafi mnie normalnie :realmad:

Szósta rano i smród że szok wstaję i patrzę pierwsze na grzałkę i znowu pęknięta wzdłuż normalnie masakra!! co za lipa te grzałki.A jeszcze lepiej bo dzis sklepy wyzamykane a nie mam zapasowej grzałki :wallbash:

Ech pech siedzi na tym moim akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To druga grzalka tej samej firmy ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.