Skocz do zawartości
Iceberg

woda z morza...

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kapitan

Macie jakiś pomysł na zagęszczanie wody morskiej?

Da się kupić samo NaCl jak w Ballingu inne sole?

Problem polega na tym, że każdorazowo pobierając wodę na podmiankę z morza (ma ona zasolenie średnio pomiędzy 1,019 a 1,022) muszę podnosić to zasolenie do 1,025... i w tym przypadku muszę dosypać normalnej soli ze sklepu akwarystycznego. A pociąga to za sobą to, że Ca, Magnez i reszta zostają podbite do poziomów poza skalę (Salifert) bo woda z morza ma książkowe poziomy pierwiastków.

Problem w tym, że ostatnio zrobiłem podmiankę 40l na takiej wzmocnionej mieszance i glony dostały szału, co prawda inne żyjątka też, ale rosną mi gloniska tam gdzie wcześniej ich nie było i to gatunki których nie widziałem od startu baniaka.

Z tego co wiem sól kuchenna to NaCl, myślicie żeby stosować taką zamiast akwarystycznych które przesycają mi wodę nutrientami? Jest tam dodatek jodu, niekoniecznie nadającego się i przeciwzbrylacze...

Jak myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie jakiś pomysł na zagęszczanie wody morskiej?

Da się kupić samo NaCl jak w Ballingu inne sole?

Problem polega na tym, że każdorazowo pobierając wodę na podmiankę z morza (ma ona zasolenie średnio pomiędzy 1,019 a 1,022) muszę podnosić to zasolenie do 1,025... i w tym przypadku muszę dosypać normalnej soli ze sklepu akwarystycznego. A pociąga to za sobą to, że Ca, Magnez i reszta zostają podbite do poziomów poza skalę (Salifert) bo woda z morza ma książkowe poziomy pierwiastków.

Problem w tym, że ostatnio zrobiłem podmiankę 40l na takiej wzmocnionej mieszance i glony dostały szału, co prawda inne żyjątka też, ale rosną mi gloniska tam gdzie wcześniej ich nie było i to gatunki których nie widziałem od startu baniaka.

Z tego co wiem sól kuchenna to NaCl, myślicie żeby stosować taką zamiast akwarystycznych które przesycają mi wodę nutrientami? Jest tam dodatek jodu, niekoniecznie nadającego się i przeciwzbrylacze...

Jak myślicie?

jest sól nie jodowana, można kupić taką do tanganiki w sklepie zoo

http://www.zoologiczny.sklep.pl/Aquarium_Systems_Instant_Cichlid_sol_do_wod_Malawii_i_Tanganika__25_46_368___7066

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ale cena :)

Podrążyłem trochę temat soli kuchennej i tak:

Sól Tesco ma Sodu 38,9%, a całe opakowanie to 97,3% NaCl

Sól morska w wodzie o zasoleniu po hamerykańsku 35 ma - 30,6% Sodu i 55% Chloru, co daje 85,6% NaCl, reszta to, wapnie, magnezy i reszta pierwiastków (siarczan do kompletu).

Muszę się jeszcze dokopać co stanowi pozostałe 2,7% w soli Tesco i pewnie to przetestuję ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze zobaczyc w jakiej skali jest moj refraktometr bo woda z morza po mojej stronie ma 1,0255.

Patrzac na mape pradow nie mozliwe zeby byla az taka roznica.

Kapitan czym mierzyles


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Masz rację, ale mam tutaj tylko Seachem Marine i Seachem Reef, ta Marine ma minimalnie niższą zawartość pierwiastków.

Dlatego dosalałem do tej pory solą Tetra, bo mówią że dziadostwo :D

REEF:

Magnesium 1317

Calcium 442

MARINE:

Magnesium 1317

Calcium 380

Zrobię jeszcze inaczej, zamiast robić końskie podmianki po 20-40l będę robił po 10l co 2-3 tygodnie. A temat soli z Tesco prześledzę swoją drogą.

Pozdrawiam :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Tester pisał do mnie PW w sprawie jakiegoś podsumowania i przyznam, że nie wiem co napisać.

Na pewno start na tej wodzie obył się bez wysypu glonów, pewnie można by to porównać do startu na dojrzałej wodzie.

Druga rzecz to wysyp żyjątek, przypomina mi to temat o fitoplanktonie gdzie koledzy z forum się zachwycali efektami.

Parametry stabilne, kH mam cały czas 7, pH cały czas 8,1, reszta opanowana.

Trudno mi pisać, bo to moje pierwsze morskie i nie mam punktu odniesienia, a co najgorsze przerywam stosowanie NWM w momencie najważniejszym, bo właśnie zacząłem wprowadzać korale.

Nie wiem czy miejscowi rolnicy coś leją na pola, czy może Irlandczycy jakąś nową rzekę otworzyli :D

Oto parametry wody którą dziś rano zebrałem na podmiankę.

sól - między 1,017 a 1,018

PO4 - około 0,14

NO3 - więcej niż 0, mniej niż 2.

Dalej już nie patrzyłem, woda poleciała do kibla.

To na pewno nie wina deszczu, bo nie padało u nas ponad 10 dni, chyba że leje intensywnie gdzieś na zachodzie.

Ale to nie ujście rzeki, a w tym punkcie według ekspertów z Irlandii i UK woda nie jest skażona PO4 i NO3, ma być czysta.

I była, aż do dziś.

Trudno, właśnie miesza się posolone RO, sprawdzę jakość NWM za kilka tygodni. Poczytam w necie czy nie piszą o tym i mam jeszcze jedno miejsce nie skażone, ale odległe o jakieś 40km.

Pozdrawiam :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Musze zobaczyc w jakiej skali jest moj refraktometr bo woda z morza po mojej stronie ma 1,0255.

Patrzac na mape pradow nie mozliwe zeby byla az taka roznica.

Kapitan czym mierzyles

Przeoczyłem ten post, sorki że nie odpisałem od razu.

Ja na razie mierzę uchylnym hydrometrem przy temperaturze 25 stopni :) Jak startowałem pierwszą solniczkę to odmierzyłem tyle gram soli ile pisało na pudełku i otrzymałem takie zasolenie jak być powinno, dlatego jeszcze z tego korzystam. Poluję na refraktometr D-D H2Ocean wersja 2.0 ;)

Może to coś pomoże teraz z kosmosu będzie można obserwować zasolenie oceanów

http://www.nasa.gov/...us20110922.html

No to u mnie NO DATA :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

kapitanie a wodę brałeś w trakcie odpływu czy przypływu ?

Bo chociaż nie mierzyłem wszystkich to zauważyłem parę tygodni temu drobne wahania w parametrach wody w zależności od jej poziomu.

Przypływ gwarantował napływ świeżej wody wręcz idealnej do podmiany.

editen:

jeszcze a propo zasolenia. Wielokrotnie przynosiłem wodę z Atlatyku o zasoleniu na poziomie 30/31ppt. Wiązało się to z dosalaniem i jeśli dobrze pamiętam to wystarczyło ok 100g soli na 25l wody, żeby wyrównać zasolenie. Przy takiej ilości soli nie wydaje mi się, żeby trzeba było uciekać od soli syntetycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wez mnie nie martw. mocno liczylem na ten eksperyment. przyznam szczerze ze dziwia mnie te wyniki. szkoda ze przerywasz. pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

kapitanie a wodę brałeś w trakcie odpływu czy przypływu ?

Bo chociaż nie mierzyłem wszystkich to zauważyłem parę tygodni temu drobne wahania w parametrach wody w zależności od jej poziomu.

Przypływ gwarantował napływ świeżej wody wręcz idealnej do podmiany.

Zawsze po przypływie, mam taką stronkę gdzie co do minuty podają kiedy przypływ osiąga MAX i właśnie w tym momencie zbieram wodę. Tam skąd biorę woda cofa się z 300 metrów przy odpływie, a więc całkowicie się wymienia. Jest to miejsce wysunięte w morze z silnymi prądami morskimi, nawet są znaki "WARNING! STRONG CURRENTS!" i "only competent swimmers". No i w internecie piszą że woda tam jest super, pisałem o tym kilka postów wcześniej na początku tego tematu.

jeszcze a propo zasolenia. Wielokrotnie przynosiłem wodę z Atlatyku o zasoleniu na poziomie 30/31ppt. Wiązało się to z dosalaniem i jeśli dobrze pamiętam to wystarczyło ok 100g soli na 25l wody, żeby wyrównać zasolenie. Przy takiej ilości soli nie wydaje mi się, żeby trzeba było uciekać od soli syntetycznej.

Ja wsypałem pół kubka do 30l i podbiło na 1,026 :) Czyli wiaderko 10kg starczy na 5 lat :D

A woda poleciała do kibla nie przez sól, ale przez wyższe ilości PO4 i NO3 niż mam w akwarium, jaki sens w podmiance, jak sobie to czego nie chcę podbijam :D

Chociaż przyznam, że mnie korciło żeby wlać, dla samego faktu że to żywa woda i coś tam może uzupełnia czego nie ma w soli syntetycznej.

Na pewno nie przerywam jeszcze, poszukam lepszego miejsca, a do tego starego i tak będę zaglądał bo tam jest po prostu ładnie i jak woda znowu będzie OK to zacznę wlewać.

Pozdrawiam :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Daj tą stronkę :)

Ja bym na Twoim miejscu spróbował jeszcze raz wody z tego samego miejsca ale za tydzień albo za dwa. Wydaje mi się, że

skok z PO4/NO3 był przejściowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podlacze sie pod temat.

Ja zakladajac akwarium uzywalem soli Tetry Marine ale zaraz pozniej zaczolem uzywac wody z oceanu atlantyckiego zawsze godzine przed pelnym przyplywem a dlatego zeby woda cofajaca sie z gleby nie zaklocila parametrow.

Podmieniam okolo 18 % wody 60 litrow biorac pod uwage ze mam 40 kilo piasku i okolo 50kg skaly w akwarium 450 litrowym wszystkie koralowce twarde i miekkie nabuzowane napompowane.

Nie dodaje niczgo oprocz wodki.

Akwarium funkcjonuje od 14_04_2012.

Balem sie najpierw bo sam pisalem ze w Islandi scieki ida do oceanu ale zaufalem tu jednemu Vietnamczykowi ktory mnie uswiadomil ze wszystko jest ok.

Pokazal mi tez kilka fajnych rozwiazan co do uzywania "zamiennikow" wapna i magnezu ale ja tego nie stosuje wiec sie nie bede rozpisywal. Vietnamczyk robil podmiany co 6 tygodni dlatego uzywal dodatkow do wody.

Jak wy myslicie czy wystarczy mi to co robie czyli podmianki i wodka czy musze cos jeszcze dodawac bo sie zastanawiam skoro woda jest bogata we wszystkie pierwiastki?

Edytowane przez Ferag (wyświetl historię edycji)

450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dostep do wody posiadajacej wszystko co potrzeba. Jesli tylko parametry pasuja, to mozesz zaoszczedzic kupe kasy. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry sa wrecz ksiazkowe.


450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli podmiankami dasz rade utrzymac wapn i magnez to smilieA11.gif


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich.Mozliwosc prowadzenia baniaczka na morskiej wodzie od dluzszego czasu nie daje mi spokoju,zwlaszcza ze do brzegu oceanu atlantyckiego mam 3km.No i dzis wybralem sie po 10L wody.Otwarty ocean, z dala od portow i wiosek, wybrzeze skaliste,woda pelna zycia, ryby,kraby,rurowki.Co ciekawe, zero glonow na skalach.No i teraz testy:

pH 8,5

KH 8

NO2 0

NO3 0

PO4 0

NH3,NH4 0

Ca 420

Mg 1350

temp. 25

zasolenie 1,026 salimetr zanurzeniowy.

no i co ja mam zrobic? az sie pale zeby zrobic podmianke i chyba zaraz to zrobie :thumbsup:

dodam ze woda krystalicznie czysta, zero zanieczyszczen

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

No bo i skąd tam zanieczyszczenia? :) (Jeśli to co masz w profilu to faktyczna lokalziacja).

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktyczna, Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa. Tu zyja delfiny, matki z mlodymi, a delfiny lubia bardzo czysta wode


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co zrobiłeś tą podmianke?i jak?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

minelo dopiero 10 godzin, rzadnych niekorzystnych zmian, zoaski jakby sie bardziej otworzyly, a Goniopora Lobata po raz pierwszy od pol roku niesmialo wysuwa polipy, caly czas siedziala w szkielecie.generalnie wszystko wyglada zdrowo.jesli wszystko bedzie ok to zatydzien kolejna podmianka 10% :thumbup:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

minelo dopiero 10 godzin, rzadnych niekorzystnych zmian, zoaski jakby sie bardziej otworzyly, a Goniopora Lobata po raz pierwszy od pol roku niesmialo wysuwa polipy, caly czas siedziala w szkielecie.generalnie wszystko wyglada zdrowo.jesli wszystko bedzie ok to zatydzien kolejna podmianka 10% :thumbup:

To daj znać za tydzień jak wszystko bedzie dobrze to bedziesz dystrybutorem wody na podmianki hehe :harhar:


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie, jakby co to 3E za 5 L :thumbsup:

ps. ricordea jakby z pol raza wieksza jest :whistle:

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.