Skocz do zawartości
to1mas

Zywica do RO

Rekomendowane odpowiedzi

Wkitam

Czy wie ktoś z kolegów jaka jest różnica między żywicą MB20 od żywicy MB40 lub MB400 ?

Którą stosować w filtrach DI ?

Która jest lepsza ?


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem wersje, że najlepsza jest MB20, MB400 oraz że to zależy od składu filtrowanej wody :) Kwintesencja piękna akwarystyki morskiej, gdzie przy każdym zagadnieniu są co najmniej dwie wykluczające się opinie :D


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MB 400 i MB 20 to te same żywice, w sensie mieszanki, po prostu u Rohm&Hass to MB20 a u Bayera MB 400, grunt żeby świeża była i nówka a nie regenerowana.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skad wiadomo ze zywica jest po regeneracji


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

a skad wiadomo ze zywica jest po regeneracji

to kupuj tylko na :

http://www.waterpure.pl/index.php

100000% że nówka po regeneracji jest franca ciemniejsza raz się nabrałem :wallbash: ( akurat mi brakło i kupiłem gdzie indziej, już miałem facetowi w pysk dać tą żywicą ) po DIY miałem 16ppm według Hanki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobno, im zywica jasniejsza tym lepszej jakosci, ale to tylko podobno. Jednak slyszalem to od osoby cieszacej sie sporym szscunkiem na forum


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kolorach żywicy można tu poczytać.

:)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wg skiby to jednak nie do końca te same żywice...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobno, im zywica jasniejsza tym lepszej jakosci, ale to tylko podobno. Jednak slyszalem to od osoby cieszacej sie sporym szscunkiem na forum

tak, ale tylko jeśli porównujemy MB20 z drugą partią MB20 i analogicznie z MB400, bo MB20 jest "z natury" jaśniejsza od MB400, a dzialają tak samo.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie...

Mi mowiono ze MB20 jest duuuzo lepsza dla naszego zastosowania. Co wiecej, w rozmowie odnosilem nawet wrazenie ze MB400 jest regenerowana i dlatego ciemniejsza bo juz "po przejsciach"


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

ja nawet jak dam nówkę - Hanka w rękę i test :smoke:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec jak kupywalem zywice z KZ-ta to mialem jasna przez pol roku i wszystko bylo dobrze w lutym kupilem inna i po miesiacu zrobila sie prawie czarna,tds oo9

wiec dobrze wiedziec na przyszlosc zeby nie zrobic sie na szaro bez mydelka :lol:


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

wiec jak kupywalem zywice z KZ-ta to mialem jasna przez pol roku i wszystko bylo dobrze w lutym kupilem inna i po miesiacu zrobila sie prawie czarna,tds oo9

wiec dobrze wiedziec na przyszlosc zeby nie zrobic sie na szaro bez mydelka :lol:

:wallbash::wacko:

co dwa miechy wymiana bez gadania - ja , inni co miesiąc nawet robią - pojechałeś

ale jak lubisz jazdę to spoko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:wallbash::wacko:

co dwa miechy wymiana bez gadania - ja , inni co miesiąc nawet robią - pojechałeś

ale jak lubisz jazdę to spoko

nie tyle czas jest ważny, co ilość. każdy ma inne "zużycie" :)

mnie mądre osoby mówiły 1000L RO na 1L zywicy.

się zastosowałam i było o.k. :thumbup:


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

to ja mam gorsza kranówkę a sprawdzasz tds jak przelejesz z 500L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja żywicę u siebie (zbiornik 20 miesięcy) wymieniłem dopiero raz. Nie rozumiem czemu miałbym to robić co miesiąc, bo taka moda czy żeby być bardziej pro? Po to jest TDS i obserwacja zbiornika, żeby niepotrzebnie nie wbijać się w koszta.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po odkręceniu wody czekam ok 10 min i sprawdzam TDSem . Jeśli 0 to nalewam jeśli nie to czekam dalej . Po co wymieniać żywice skoro jest jeszcze dobra ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymieniam dopiero jak tds pokazuje 001

po co wczeniej?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tyle czas jest ważny, co ilość. każdy ma inne "zużycie" :)

mnie mądre osoby mówiły 1000L RO na 1L zywicy.

się zastosowałam i było o.k. :thumbup:

U mnie nawet wychodzi ze czesciej. Tygodniowo zuzywam jakies 40L-50L na podmianka i dolewki, czyli powinno wstarczyc na 20 tygodni a wystarcza na max 10. Po dziesieciu tygodniach TDS wskazuje 001. Tyle ze moja membrana nie byla wymieniana od nowosci- czyli ma pare latek. Wlasnie we wtorek zamowilem nowa "blonke" , nowy zestaw prefiltrow i dodatkowy kanisterek z kartridzem na zywice. Bede mial wegiel, 10mikronow, membrane i 2x Di.

A co do przeplywu to widzialem kiedys elektroniczny licznik przeplywu do RO tyle ze z opisu wynikalo ze przeplyw musi byc conajmniej 100GPD bo przy wolniejszym nie zareaguje :(


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AnT ja mam filter na zywice od Rafała i tam się mieści 5 litrów,wiec nie ma jazdy bez trzymanki,pozatym w stockholmie woda z kranu po tds 036----045


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed nami sierpień i czas na wykopki :-)

Od początku (7 miesięcy) mam kompletny filtr rodi i po wsypaniu piasku pojawiły się okrzemki. Przy podmianach odsysalem i bylo coraz lepiej. Tds pokazywał przez cały czas 000. Nie chcąc dluzej czekać na powolny zanik, wymieniłem żywice na nową i pojawil sie zonk. Zrobiło sie to samo, co po wsypaniu piasku. Ręce opadają. Teraz znowu odsysanie i czekanie. Czy to możliwe że żywica musi sie dotrzeć??? z lekka jest bez sensu.

Ktoś spotkał sie kiedyś z czymś takim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica się nie dociera wsypujesz przewalasz woda i jest ok.

Bardziej obstawiam że masz walnięty TDS bo po 7 miesiącach bez wymiany prefltrów i żywicy to trochę przy dużo żeby nic nie pokazywał.

Robiłeś jakieś pomiary wody z RODI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie mierzyłem. Ta żywica daje ok 20 litrów na tydzień. Daje to ok 500 litrów wody za jej życia. Dziwne jest to, że po wsypaniu nowej, okrzemki wróciły. Taka powtórka z rozrywki. Okrzemki tylko sa na piasku. Skały i korale czyste i w dobrej formie.

Wysłane z Tapatalk'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy zastosowanie podwójnego DI ma sens jeżeli po pierwszym jest 0 na tds?

Czy np żywica wolniej się zużywa? i jak z wymiana skoro ta pierwsza zuzyje się szybciej? przekladam 2 na pierwsza a na druga zasypuje świeża?

Mam 2 puszki na zywice i nie wiem czy podłączyć obie..

pozdrawiam


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie mierzyłem. Ta żywica daje ok 20 litrów na tydzień. Daje to ok 500 litrów wody za jej życia. Dziwne jest to, że po wsypaniu nowej, okrzemki wróciły. Taka powtórka z rozrywki. Okrzemki tylko sa na piasku. Skały i korale czyste i w dobrej formie.

Wysłane z Tapatalk'a

Sprawdź Si w baniaku i po RODI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.