Skocz do zawartości
woj1989

akwa 25l - próba na wodzie z kranu

Rekomendowane odpowiedzi

Jak tam?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może w tzw. międzyczasie jako ciekawostkę pokażę jak wyglądało moje akwarium 25l prowadzone wyłącznie na kranovicie przez jakieś pół roku. Podczas dojrzewania i jeszcze długo po nie miałem żadnej plagi nieprzyjemnych glonów. Z kolei korale żyły i rosły, ale raczej bez fajerwerków. Nie ukrywam, że akwarium w późniejszym etapie przeszło sporą katastrofę, jednak nie wiążę jej z używaniem kranówy. Kranówy przestałem używać ze względu na strach przed kumulacją wszystkich wprowadzanych z nią substancji podczas dolewki odparowanego H2O w dłuższym przedziale czasowym - moim zdaniem to jest najniebezpieczniejszy i nieprzewidywalny aspekt używania wody z kranu.

http://cichlidae.pl/attachment.php?aid=113


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja podbije temat bo dziennik byl obiecywany :whistle: Szkoda ze ostatnie tygodnie bez testow i zdjec bo bylem ciekawy jak przebiega cykl na kranowie


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie... podbijam z ciekawości :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może akwarium ma jakiś większy "jesienny" problem bo z tego co wiem (uczyli mnie na studiach :wallbash: ) Największe wahania w składzie wody są wiosną i jesienią :whistle:


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja podbije temat bo dziennik byl obiecywany :whistle: Szkoda ze ostatnie tygodnie bez testow i zdjec bo bylem ciekawy jak przebiega cykl na kranowie

...witam wszystkich jako ze tu nowy jestem. Znaczy sie nowo "zarejestrowany". Czytam sobie i zdobywam wiedze o solniczkach juz jakis czas i ...zalapalem bakcyla.

...ja tez mam dopiero rozruch na juwell Rio 125 l. Pierwszy tydzien. Zywy piasek, wody cos okolo 110 l, zywa skalka 9kg na poczatek, no i tez kranowka, z tym ze kranowka w Polnocnej Walii. Jakosc bardzo dobra ponoc, ujecia znam osobiscie bo zagladam do nich bardzo czesto i nawet analizy testow czasem mam do wgladu jak dobrze trafie. Z tym ze jakosc a jakosc to dwie rozne sprawy. Oczywiscie RO/DI juz zamowione i w przyszlym tygodniu bedzie montazyk pod zlewozmywakiem. Wiec zebym nie marudzil tu za duzo to wyjasnie tylko dlaczego kranowka. Opinia z jaka sie spotkalem powtarzana przez niejednego profesjonaliste mowi o tym ze na rozruch lepiej jest zalac martwy piasek kranowka, odczekac nie palac jakiegokolwiek swiatla. Po odstaniu wody(z reguly 24/48 godz) woda odgazuje chlor jesli jest go duzo. Przy zalewaniu dobrze od razu dodac uzdatniacz. Sera Marin Aquatan jest calkiem skuteczny a efekty widac juz po pierwszej godzinie po dolewce. Wszystkie metale ciezkie, ktorych sie obawiamy zostaja zwiazane. Przedawkowanie tego srodka nie szkodzi i nie zmienia ph wody. Mowie tu oczywiscie o dobrej kranowce. Pochodze z kieleczczyzny i tam byla nawet niezla woda z ujec. Mieszkajac pozniej w Lodzi nawet po przegotowanej wodzie miewalem napady s....czki. To wlasnie jest roznica. Takich obaw nie mialem gdzie teraz mieszkam. Po odstaniu wody przyszedl czas na sol. Po rozrobieniu znowu dwa dni zaciemnienia. Oczywiscie pusty filtr na pelnych obrotach. Nastepne dwa dni przyszedl zywy piasek. Troche malego sajgonu w akwarium ale dalem rade. 10 godz pozniej bylo wyklarowane. Pierwsze testy dla punktu referencyjnego PH, amoniak, azotyny i azotany perfect. Zreszta czego mozna sie bylo spodziewac. Po dwoch kolejnych dniach odstania i cyrkulacji na pompce od filtra dolozylem 9 kilo zywej skaly. jakos w roboczej wersji sobie lezy. Od tego czasu minal dokladnie tydzien, tzn od zaimplantowania skal. Wczoraj wyrywkowo zerknalem na testy, drgnal slabiutko amoniak i NO2 stoi w miejscu a NO3 podskoczyl na jakies 7ppm. Skala byla juz dojrzala i odgazowana. Pare zyjatek przylazlo. Oczywiscie dwie aiptazje dostrzeglem i cos podobnego co sie chowa jak machne reka kolo akwarium. Skaly i piasek pokryly sie brazowum nalotem czyli cykl sie zaczal na kranovicie. Temp ustabilizowana na 25 C od 10 dni. Swiece po 10 godz swiatlem zwyklym do tropiku bo takie bylo na stanie i do cyklu raczej chyba nie potrzebne. Przebiega lagodnie i czas pewnie sie wydluzy o jakies dwa tygodnie. Pierwsza dolewka bedzie oczywiscie RO/DI. Tak to przebiega u mnie na kranowce, zobaczymy co bedzie dalej. Na wodzie, ktora znam z Polski pewnie nigdy w zyciu bym sie nie zdecydowal. No i oczywiscie bakteryjki tez byly dodane: SERA BIO REEFCLEAR.

Pozdrawiam serdecznie i przepraszam za moje wypociny, bo wcisnalem sie tak troche nie elegancko. Juz milkne...przyrzekam :wacko:


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Pusty filtr na pełnych obrotach - rozumiem że jak większość wyspiarzy stosujesz filtr kanistrowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pusty filtr na pełnych obrotach - rozumiem że jak większość wyspiarzy stosujesz filtr kanistrowy?

dokladnie, z tym ze taki juz byl w srodku. Wyjalem na poczatek wszystkie wklady. Od 6 dni sa juz spowrotem, z tym ze gabka zielona wyjeta i chyba tam juz nie trafi. Tak ogolnie mysle sobie o sumpie tylko ze nie wiem czy warto sie brac za niego przy takim litrazu. Skimmerek chodzi juz 4 dni i dzisiaj dopiero zaczyna sie cos pienic, bo do tej pory tylko bulgotal...chyba zebym nie zapomnial ze tam jest...:) Swiatelko na T5 marine i blue dojdzie za tydzien. Nie spiesze sie az tak bardzo. Swiece standardem jak wspominalem zeby nie wywolac zbyt intensywnego dojrzewania, tym bardziej ze planuje dolozyc jeszcze 3-4 kg zywej skaly z Cardiff. Zajefajny sklep.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz może jakies foty baniaka tego człowieka który tak Ci doradzał wystartować?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe...obawialem sie tego pytania, Polak madry po szkodzie, problem w tym ze mi nie wolno robic zdjec u rezydentow, mam taka polise w pracy. Szybko wyjasniam. poniewaz zajmuje sie inzynierka telekomunikacyjna wiec codziennie od 4-ech do pieciu prywatnych domow lub zakladow odwiedzam. Ludzie w domach maja rozne rzeczy, U jednych chodza kury po podlodze, u jednego byla nawet maciora z malymi w salonie i to w dodatku agresywna....a czasem sa i akwaria morskie. Duze i male. Tak naprawde to wlasnie to mnie jakos przywalalo urokiem stad zapragnalem sobie cos takiego sprawic. Przy okazji roboty u kogos zawsze jest okazja pogadac i czegos sie dowiedziec. Nie wiem czy to jakis trend regionalny cos okolo 100 mil w radiusie, bo tak sie przemieszczam, ale czesto wlasnie mi tak doradzano az sie wkoncu zdecydowalem. Sa i tacy, ktorzy wogole zywego piasku nie stosuja. Wyplukany piasek do tropiku ozywiaja bakteriami z morza, bo akurat mieszkam przy morzu. Oczywiscie nie korzystaja z najblizszego wybrzeza tylko jada do Porthmadog. Zbieraja wiaderko piasku i plucza go w wodzie juz zasolonej. Ponoc solanka na bazie soli sztycznie spreparowanej jest najlepsza. Czemu? Nie mam pojecia. Na tym wybrzezu wody odplywowe pozostawiaja troche glonow. Zaszczepki wykorzystuja z sumpie i jakos im to niezle chodzi nawet. Z tym ze dobry glon trzeba szukac na tej plazy nawet pare godzin. Po prostu trzeba wiedziec jaki. ja tam lazic nie bede...hehe. Co do tego piasku to go wywalaja a wlasnie popluczyny w malych ilosciach wprowadzaja do akwarium na rozruch cyklu. Reszta jak wszedzie. Odpieniacze, sumpy, wirki, dolewki itd. Dodam ze woda na tej czesci jest lazurowa wrecz jak na ten rejon. Niby rafowe akwarium a bakterie i pieron wie co jeszcze z innej strefy. Strach sie bac co?

pozdrawiam i ide zrobic tesciki bo sie dziac u mnie zaczyna w bajorku


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Po prostu powstała "Metoda Londyńska" ;) Kubełki i inne miejscowe rozwiązania :thumbsup:

Życzę sukcesu z akwarium :clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tam w akwa - może jakiś "fotoupdejcik" ?


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku, akwa w porzadku, ma sie ku lepszemu, wiele zmian przeprowadzilem, sumpa nadal nie mam bo czekam na komponenty zeby pokleic. Z woda kranowa na rozruch sobie odpuscilem i przeprowadzilem nowy restart. Uzupelnilem zywa skale dodatkowo 10 kg. Solanka poszla w 100% na RO/DI. Jakos mialem wyrzuty sumienia ze moze na poczatku zycie sie bedzie bardzo meczyc choc przyznam ze po uzdatnieniu kranowki TDS odczyt wykazal tylko 2, czyli nie bylo az tak zle. Razem to kupy buja sie na razie 125L, Deltec 300 wieszany, dwie pompy cyrkulacyjne 3000L (troche za mocne). Swiatlo HighLite T5 2x28W blue + marine day. Wystarczajace oswietlenie na ten litraz, ladnie trzymaja temperature wody w granicach 25-26 C. Grzlka zalacza sie tylko w nocy. Mysle o dolozeniu reflektorow, mozliwe ze bedzie potrzeble chlodzenie, pozyjemy, zobaczymy.

Na zywej skale tylko, woda ladnie sie rozklada ale moze byc za mocna cyrkulacja dla korali. Tych na razie nie posiadam bo aktualnie plywaja tylko dwa male blazenki, jedna krewetka i jeden hermit. Nie obciazam na szybkiego akwarium bo swiezo od 3 tygodni ustabilizowaly sie parametry. Rybki maja sie dobrze, nie zauwazylem zadnych dziwnych zachowan. Mysle ze poczekam jeszcze dwa, trzy tygodnie i wrzuce pare koralowcow, troche szczepek, troche wiekszych, na razie beda miekkie ale zanim to zrobie musze pokombinowac z cyrkulacja. Chyba wrzuce 2x2000 i zainstaluje sterownik. Najwazniejsze parametry pierwszego cyklu mam w porzo, NO3 tylko utrzymuje sie na poziomie 0-5 ale to juz prawie norma. Zwieksze tez obsade zjadaczy smieci, na pewno pare slimakow dorzuce. Wszystko zgodnie z motto: solniczka uczy cierpliwosci. Musze sie pobawic na razie z unormowaniem Mg i Ca bo Ca troche za niskie ale robione salifertem wiec nie jestem pewien czy wiarygodne zatem przy Mg moze byc tez cos do zrobienia. Mg nie testowane bo nie mam aktualnie testu ale poki co PH i KH w normie wiec ryby stresu nie maja. PO4 rowniez zerowe. Wegiel zastosowalem...i popilem :thumbsup:

Na razie fotek nie wstawiam, a nie prowadzilem zadnego dziennika. Na oryginalnej wodzie, czyli tej kranowej mialem inwazje cyjano ale po 8 dniach samo ustapilo. Zdjecia zamieszcze w galerii jak doloze troche koralowcow i zwieksze obsade, chociaz wiele juz nie zdzialam na takiej pojemnosci.

Pozdrawiam i zycze wszystkiego naj naj naj w Nowym Roku


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tam słychać u autora wątku ?


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdy sobie czytalem o ukwialach w sieci odkrylem ze , wszyscy odsylaja do stronki http://www.karensroseanemones.net a tam w swoich sekretach pani zdradza ze juz dawno nie uzywa ro/di. moze to nie do konca kranowka dostarczana przez miasto ale wali wode prosto ze swojej studni głebokiej na 520 stóp.

a autor postu to sie loguje na forum czy dostal bana za wode z kranu???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Akwarium aktualnie jeszcze dojrzewa :harhar:

ugly30cube.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woj1989 ,zadałem pytanie miesiąc temu .Widzę że to kolejny słomiany zapał jakich wiele ,szkoda słów.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woj1989 ,zadałem pytanie miesiąc temu .Widzę że to kolejny słomiany zapał jakich wiele ,szkoda słów.

bardzo dobrze skwitowane :)

masz +


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie ,to akwarium było tylko na wodzie z kranu

https://picasaweb.google.com/113694713320362612088/Aquarium#

Fakt ,twardzieli po za euphilią nie było ale ...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

dziwna sprawa - pamietam ze bralem udzial w tym watku a jakos moich postow nie moge znalezc.

Bo były równoległe 2 wątki, jeden teoretyczny z dyskusją na temat "kranovita method" i drugi tutaj w galerii ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukalem czegos innego ale trafilem na ten watek i tak czytam i musze powiedziec ze ja tez wystartowalem na kranowce nie mam do dzis filtra RO podmiany robie z oceanu co tydzien 60 litrow na 450 co dziennie dolewam okolo 2 litrow wody z kranu ale jest jedno ale mieszkam na Islandii a tu jak juz pisalismy w innym watku osmoza leci z kranu :thumbsup:

Borykam sie z jednym problemem przy swietle dziennym widac bardzo duzo paproszkow unoszacych sie w wodzie. Wczesniej uzywalem filtra wbudowanego o czym tez pisalem ale po dolozeniu sampa wywalilem wszystko i postawilem na LR. Nie chce wkladac zadnej fizeliny ani gabek bo po wyjeciu filtra wszysko zaczelo szybciej dojrzewac . Nosze sie z zamiarem kupna takiego rekawa ktory wylapuje wszyskie drobiny z wody ale on wylapie za duzo zycia wiecie o co chodzi. Mysle ze ten moj smieszny jak to ktos kiedys napisal odpieniacz jest za slaby (choc wywala wedlug mnie sporo) .Ale z drugiej strony jesli za silny odpieniacz za bardzo wyjalowi wode i " na dwoje babka wrozyla". Sam juz nie wiem co bylo by lepsze.

Edytowane przez Ferag (wyświetl historię edycji)

450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to podbijamy jeszcze raz :). Autor wątku chyba stwierdził wkońcu że to nie był dobry temat pomysł ;). Ukłony dla nikkor ;).

Edytowane przez draco1984 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.