Skocz do zawartości
rpp

Sterowanie PWM (lampą LED) z poziomu Profiluxa

Rekomendowane odpowiedzi

Zmotywowany przez jednego z forumowiczów postanowiłem zmierzyć się z tematem, który robiąc własną lampę LED niestety rozwiązałem w niezbyt dobry sposób czyli jak sterować LEDami z poziomu Profiluxa.

Jak wiadomo Profilux nie ma wyjścia PWM. W momencie gdy budowałem swoją lampę na rynku nie przystawki z GHLa (LED Control 4 Passive). Mając Profiluxa koniecznie chciałem móc nim sterować także oświetleniem więc jedynym znanym mi wyjściem było zastosowanie ściemnianych zasilaczo-driverów Meanwell ELN60-48D. Mają one możliwość sterowania 1-10V co w praktyce jest lekką ściemą bo przy napięciu sterowania < 1.8V po wyłączeniu danego kanału następuje seria niekontrolowanych błysków LEDów. Startowanie z poziomu 1.8V za to daje stosunkowo duży prąd na diody więc już na dzień dobry jest dosyć jasno.

Czyli rozwiązanie przeciętne.

Należy mieć na uwadze fakt, że jasność diody nie jest liniowa wraz ze wzrostem płynącego przez nią prądu czy też wypełnienia sygnału PWM. To czego oczekujemy przy wschodach/zachodach symulowanych przez nasze lampy to pewnie max. 5-10% faktycznej wydajności diody - później oko owszem zauważy różnicę ale nie jest ona aż tak drastyczna jak właśnie te początkowe 5% mocy.

Niestety nikt ze znanych mi osób nie korzysta z rozwiązania GHLa a wywalać ponad 200zł żeby przekonać się, że jest podobnie jak w przypadku Meanwelli to trochę nieporozumienie więc postanowiłem zbudować coś samodzielnie (skoro lampa jest DIY to i częściowe sterowanie może być DIY).

Na początek poszedł układ analogowy oparty na układzie TL084 (OPAMP) ale niestety poległem bo za chiny mi to nie działało tak jak powinno, a bez osprzętu typu oscyloskop trudno było nawet zweryfikować czy generuje mi ten oczekiwany PWM czy nie. Dodatkowo w przypadku gdyby rozjaśnianie/ściemnianie nadal następowało zbyt radykalnie (a było takie ryzyko) to w tym przypadku nie ma za bardzo szans na korekty.

Tak więc dochodząc do sedna zacząłem kombinować z mikroprocesorami Atmela nie mając wcześniej żadnego doświadczenia z takimi ustrojstwami (na szczęście programowanie jako takie nie jest mi obce ale mikroprocesorów nigdy nie programowałem).

I tak powstał taki twór (tu świeci na 1% wypełnienia PWM - minimalny poziom do uzyskania z Profiluxa przy 8 bitowym PWM czyli całkiem nieźle szczególnie porównując do Meanwelli):

gallery_7763_1765_63369.jpg

A tu 5% PWM i lekka kombinacja z Profiluxem żeby rozjaśnianie nie było tak szybkie (wg Profiluxa to 50% mocy danego kanału):

gallery_7763_1765_20635.jpg

Generalnie można zrobić praktycznie dowolną kombinację robiąc albo typowo liniowe wypełnienie (czyli 100% zgodność ze wskazaniami Profiluxa - tam 50% na kanał - tu 50% wypełnienia PWM) albo jakąkolwiek inną zależność (typu 30% Profiluxa - 3% PWM).

A skoro mikroprocesor to szkoda żeby się marnował więc do tego można dopiąć wyświetlacz pokazujący % danego kanału, dodać czujniki temperatury do umieszczenia na radiatorze wraz ze sterowaniem wiatrakami (prędkość zależna od temperatury), itp. czyli mój plan na najbliższą przyszłość.

Oczywiście nie obyło się bez strat - czyli przez moją nieuwagę jeden wyświetlacz LCD i jeden mikroprocesor poszedł w piach :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Ciekawe kto Cię tak zmotywował :lol::thumbsup:

Działaj rpp,

ja się w przyszłym tygodniu biorę za mechanikę czyli frezowanie i dopasowanie radiatora w ładną/estetyczną obudowę,

Ponieważ nie chcę rezygnować ze świetlówek lampka będzie wyposażona w 4 x 54 watowe świetlówki (ściemnialne :welcome: )

plus 250-300 watowy panel LED, :thumbsup: zobaczymy co z tego wyjdzie :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zastosować gotowy driver za parę złotych mający sterowanie 1-10V zamiast PWM?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomasz - jaki konkretny driver masz na myśli? Bo nic rozsądnego nie znalazłem (fakt, że ostatnio nie szukałem za specjalnie bo się mocno zraziłem do tych nieszczęsnych Meanwelli).

No i czy testowałeś go z Profiluxem? Bo może się okazać, że jest to tak samo słabe rozwiązanie jak to, które zastosował Meanwell w swoich zasilaczach.

Większość driverów dostępnych na rynku to te sterowane PWM.

A dodatkowo przy okazji czegoś nowego się nauczę :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na przykład miałem na myśli to:

Mój odnośnik

Po pierwsze - testowałeś to w połączeniu z Profiluxem? Bo Meanwell też "na papierze" działa idealnie a rzeczywistość jest zdecydowanie niezgodna z (moimi) oczekiwaniami.

Po drugie - jeden taki driver kosztuje 56zł. Mając lampę z 72 LEDami (taką jak moja) oznacza to zakup 12 takich driverów (standardowo po 6 LED do drivera) czyli 672zł za same drivery.

Dodatkowo bałbym się podpiąć 8 driverów do jednego portu "L" Profiluxa (zakładając proporcje 48 niebieskich i 24 białe oznacza to 8 driverów dla kanału niebieskiego).

Wydajność prądowa kanału "L" to max. 10mA. Driver teoretycznie może wziąć 1mA ale co jak weźmie 2mA? Nikt się tym nie przejmuje bo prąd jest tak znikomy, że nie ma co wnikać ale obciążenie 160% dopuszczalnej wartości dla portu "L" to trochę dużo.

Owszem można dopiąć kolejny port "L" tylko po pierwsze trzeba go mieć (a jak nie to wydatek kolejnych 200zł na kartę do Profiluxa) i dodatkowo oznacza to konieczność ustawiania kolejnego kanału przy konfiguracji oświetlenia.

Układ w najprostszej wersji (bez wyświetlacza, bez sterowania wiatrakami, bez pomiaru temperatury radiatora) to za same części koszt rzędu 20-30zł. Do tego jakiś zasilacz 12V, kilkanaście linijek kodu + trochę poświęconego czasu.

Drivery można użyć wtedy te zwykłe i koszt spada do 23zł/szt czyli za 12 driverów wychodzi 276+50zł (prawie 350zł różnicy).

Owszem te tańsze drivery są na max. 1A ale za różnicę 350zł wolałbym dołożyć 12 dodatkowych diod białych i jeszcze zostanie mi trochę kasy w kieszeni :-)

A jak ktoś chce trochę bardziej pokombinować to może kupić drivery z Maritexu, wymienić 1 rezystor i mieć 12 driverów za 180zł.

W moim rozwiązaniu obciążenie kanału "L" to max. 0.1mA i bez znaczenia będzie ilość podpiętych driverów (obciążalność 1 wyjścia Atmela jest rzędu 40mA więc spokojnie można dopiąć 20 driverów - a jak to mało to można dać jakiś Mosfet na wyjściu i wtedy nie ma żadnych ograniczeń co do ilości).

Satysfakcja z własnoręcznie zbudowanego sterownika - bezcenne :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chcesz zniwelowac efekt mrugania i cyrkow przy niskich napieciach z profiluxa wystarczy zasilic opampy napieciem symetrycznym :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rpp - te drivery są do 5.0A, więc do jednego można podpiąć więcej led`ów - wiem bo mam. One mają tez możliwość sterowania 1-10V, tylko trzeba dokupić cośtamrobiący układ za ok 15 pln. Ja na razie steruje pwm, ale mam wszystkie zabawki, zeby podpiąc moją lampę pod profiluxa i tak sterować, ale od pół roku nie mogę się zebrać, zeby to zrobić.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rpp - na pociechę mogę ci powiedzieć, jako były użytkownik LEDControl4 Passive, że im też nie obyło się bez błędów. Prawdopodobnie w wyniku błędów podczas podwójnej konwersji - w Profiluxie wyjścia L to sygnał PWM przekonwertowany na 1-10[V], a później z powrotem na LEDControl4 Passive z 1-10[V] na PWM - dochodziło do buga i w pewnych konfiguracjach ściemniania też występował efekt mrugania diod (przełaczanie między dwoma sąsiednimi poziomami jasności). Poza tym sterowanie diodami na 8 bitach wydaje mi się słabe i szkoda że profilux oferuje tylko tyle. Różnice w jasności pomiędzy poszczególnymi stopniami (zwłaszcza w dolnym zakresie) są zbyt zauważalne. To taki detal, ale myślę że 10 bit to minimum przy LED'ach.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Silver200 - tylko łączenie równoległe kilku obwodów do tych driverów to proszenie się o kłopoty. Wg mojej (znikomej) wiedzy nie ma szans na skuteczne zabezpieczenie się przed podaniem za dużego prądu na dany obwód. Jak padnie Ci jedna nitka LEDów to nagle w pozostałych prąd wzrasta proporcjonalnie i jest szansa na uwalenie kolejnych nitek.

Teoretycznie można zastosować na każdy obwód bezpiecznik ale z tego co wiem to szybciej przepali się dioda niż zadziała bezpiecznik dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zasada 1 obwód LED = 1 driver.

No i nadal pozostaje kwestia jak to jest sterowane. Czy wypełnienie PWM idzie całkowicie liniowo wraz ze wzrostem napięcia 1-10V? Bo jeśli tak to można zapomnieć o płynnym rozjaśnianiu/ściemnianiu.

Port "L" Profiluxa przy ustawieniu wyjścia min = 1V max = 10V daje w przybliżeniu skok napięcia równy 0.1V przy każdym 1% zmiany (czyli można uznać to za minimalną rozdzielczość).

Do dyspozycji mamy 99 poziomów świecenia (w zaokrągleniu niech nawet będzie 100).

Robiąc liniowe sterowanie (a takie zakładam ma ten driver) to mamy nawet niecały 7 bitowy PWM !! a jak widać z różnych wypowiedzi nawet 8 bitowy (czyli 255 poziomów) to za mało do płynnego rozjaśniania/ściemniania.

W najprostszym przypadku można zrobić jakiś "przekodownik" i powiedzmy pierwsze 30 poziomów dać całkowicie nieliniowo tak, żeby obejmowały powiedzmy wypełnienie PWM do 5% (zamiast do 30%). W wariancie ulepszonym można pokombinować w taki sposób, żeby każdy skok napięcia z Profiluxa (te 0.1V) rozłożyć w czasie na np. 5 sekund i wtedy przełożyć to na płynną zmianę wypełnienia PWM (czyli zwiększając w Profiluxie poziom z 1 na 2V zamiast robić to jednorazowo w ułamku sekundy zajmie to 50 sek. powodując płynną zmianę światła przy wykorzystaniu 10 bitowego PWM).

@premiero a masz może porównanie jak wygląda na tej samej lampie ustawienie 10% świecenia wg Profiluxa i 10% świecenia wg wypełnienia PWM? Chodzi mi o to czy przyjęli liniową zależność bo jeśli tak to wtedy jest bardzo mało skoków w dolnym zakresie (przy 20% PWM diody świecą już bardzo jasno - mając na to tylko 20 poziomów odniesienia proces rozjaśniania trwa błyskawicznie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem w czym jest problem? Jak chcesz zrobić PWM z napięcia to bierzesz pierwszą lepszą scaloną przetwornicę PWM np. TL494, SG2525 etc. Dwoma rezystorami ustalasz wzmocnienie a włąściwie wspłóczynnik przetwarzania U/D (PWM) kondensator i rezystor w obwód oscylatora by ustalić częstotliwość PWM i masz przetwornik. W drugą stronę jest jeszcze prościej. Sygnał PWM na układ całkujący a potem to co wyjdzie na wzmacniacz operacyjny. W tym przypadku np. LM358, LM324, ale nie TL081/2/4, z odpowiednio dobranym wzmocnieniem tak by mieć odpowiednio nachyloną charakterystykę D(PWM)/U.

Co do migotania to tak się dzieje gdy układ jest sterowany krótkimi impulsami. Driver od takich "pobudzeń" nie będzie sprawował się najlepiej. Ma to związek ze stabilnością takiego układu ale to nie wykład z teorii sterowania. W konstrukcjach zwanych przez wielu "profesjonalnymi" a przez nielicznych zrobionych z sensem tak się tego nie robi.

Ogólnie diod mocy LED nie powinno się sterować surowym PWM. Nawet jeśli przetwornica steruje kluczem metodą PWM to nie oznacza, że nie pracuje z ograniczeniem prądu, łącznie z tym chwilowym. Szczególnie jeśli jest to przetwornica pracująca z prądem krytycznym, co oczywiście odnosi się do prądu dławika a nie obciążenia.

Szczytowy prąd płynący przez diodę LED nawet w impulsie ma krytyczne znaczenie. Podawanie szpilek prądowych na diodę spowoduje jej szybką degradację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ritter - zbuduj, przetestuj i pokaż wyniki - na pewno znajdzie się kilku/nastu/ chętnych do skopiowania rozwiązania o ile będzie ono faktycznie działało zgodnie z oczekiwaniami akwarystów. Po co płacić 210zł za przystawkę Profiluxa skoro można to mieć dużo taniej?

Tylko miej na uwadze to, że charakterystyka świecenia LED nie jest liniowa. Na początku bardzo mały przyrost czy to prądu czy też wypełnienia PWM powoduje bardzo duży skok w poziomach jasności.

N-ty raz przypomnę, że teraz mam coś takiego w ramach zasilaczy Meanwell ELN-60-48D i rozwiązanie całkowicie nie spełnia moich oczekiwań. Może jak ktoś się przesiadł z HQI i niesterowalnych T5 to owszem będzie zadowolony bo można uzyskać jakiś poziom rozjaśniania/ściemniania faktycznie widoczny gołym okiem. Ale jeśli ktoś liczy na super płynne rozjaśnianie od ledwo świecącej się diody do max. mocy to niech zapomni o takim rozwiązaniu.

Robiąc przetwornicę taką jak sugerujesz nie sądzę, żeby dało się ten problem obejść. No chyba, że się mylę to mnie wyprowadź z błędu.

Robiąc taki układ na mikroprocesorze można spokojnie sobie zrobić całkowicie nieliniową charakterystykę wypełnienia PWM względem napięcia sterującego.

W wariancie ekstremalnie tanim zakładając 8 bitowe PWM jako wystarczające można zrobić 2 kanałowe sterowanie za pomocą 1 procesorka (Attiny13) do tego 2 rezystory (jako dzielnik napięcia żeby zjechać z 10V Profiluxa do bezpiecznych 5V dla procesora - ostatecznie można z tego zrezygnować ustawiając odpowiednio poziomy napięcia w Profiluxie ale jak ktoś zapomni o tym to może spalić procesorek), jakiś kondensator na zasilaniu procka i z 40-50 linijek kodu (to już zakładając nieliniową charakterystykę wypełnienia PWM).

Do tego zasilanie +5V (przy większej ilości driverów do wysterowania trochę bałbym się obciążać port L profiluxa - przy kilku driverach pewnie by spokojnie wytrzymał).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@premiero a masz może porównanie jak wygląda na tej samej lampie ustawienie 10% świecenia wg Profiluxa i 10% świecenia wg wypełnienia PWM? Chodzi mi o to czy przyjęli liniową zależność bo jeśli tak to wtedy jest bardzo mało skoków w dolnym zakresie (przy 20% PWM diody świecą już bardzo jasno - mając na to tylko 20 poziomów odniesienia proces rozjaśniania trwa błyskawicznie).

Nie mam porównania, bo nie miałem możliwości wysterowania wg wypełnienia PWM, ale z tego co pamiętam jak mówił Przemek, to właśnie w Masterach regulacja mocy jest liniowa >> link <<, a w profiluxie nieliniowa.

Rzuć okiem też na to jak budujesz swoje rozwiązanie:

http://support.aquar..._2011-02-11.pdf


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odnoszę się do profiluxa bo jest mi to rozwiązanie całkowicie obce. Opisałem jak się to robi, prosto i bez większych problemów. To oczywiste, że dioda LED ma charakterystykę nieliniową i dlatego by uzyskać liniowe przetwarzanie stosuje się ot choćby IL300 dla izolatorów sygnałów analogowych. W najprostszy sposób aby uzyskać liniową charakterystykę sterowania Uster(lm) po prostu tablicuje się w pamięci uC dane otrzymane na podstawie pomiaru jednej diody i już. Można to zrobić też finezyjnie za pomocą wzoru. Tylko po co? Szczególnie w przypadku 8. bitowego kontrolera.

Zarówno HQI jak i T5 ma możliwość regulacji. Szczególnie to drugie, tylko że po pierwsze taki statecznik jest drogi a po drugie może mieć inny sposób komunikacji jak profilux. Stare mają 1...10V a nowe DALI. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać "t5 ballast dali" aby się o tym przekonać. Mógłbym podać nawet typy układów scalonych wchodzących w skład takiego statecznika tylko po co?

Miałeś problem z konwersją PWM <-> U to napisałem jak to trzeba robić.

Nie muszę niczego udowadniać Tobie Kolego RPP ani tym bardziej sobie. Napisałem jak się takie rzeczy robi i tyle. Skorzystasz Twoja sprawa. Nie? Trudno.

Tak na marginesie "chlastanie się" ATTiny13 jest bez sensu gdy za niewiele większą cenę można zrobić na, jeśli już musi być Atmel, ATTiny26, ATTiny15 czy wreszcie AT90PWM3, które o niebo lepiej nadają się do budowy kompletnych przetwornic do LED. W tym takich, które zawierają elementy drivera prądowego z zabezpieczeniem, układu przeliczającego charakterystykę regulacyjną, pomiar temperatury radiatora i sterowanie wentylatorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda ta charakterystyka świecenia diod w zależności od wypełnienia?

BTW, wrzuciłbyś tu kod do procka :)...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ritter - przy mojej znajomości elektroniki nie jestem w stanie samodzielnie zaprojektować układu analogowego więc dla mnie prościej jest użyć do tego mikroprocesora bo z programowaniem sobie poradzę.

Attiny13 był podany jako najprostszy procesor umożliwiający pomiar na 2 kanałach sygnału z Profiluxa i wygenerowanie 2 kanałów PWM 8bitowych.

Jak się chce więcej bajerów typu pomiar temperatury i sterowanie wiatrakami, 16 bitowy PWM to można użyć Attiny44 - tylko jeśli ktoś będzie chciał dołożyć do tego jeszcze wyświetlacz to robi się krucho z ilością we/wy (trzeba by użyć wyprowadzenia pod reset a to już niebezpieczna zabawa szczególnie dla początkujących).

Najprościej jest po prostu użyć Atmega8 - koszt to raptem 5zł więcej a możliwości dużo większe (i takiego czegoś pewnie będę używał w swoim projekcie).

@nanorafa - charakterystyka świecenia diody LED fajnie jest opisana tutaj:

http://www.lediko.com/Zasilanie_diod_LED/61/

Co do kodu - gotowego nie mam ale jak masz pojęcie o programowaniu to zrobienie prostego nawet nieliniowego przetwarzania jest bardzo łatwe.

Ja zamierzam się trochę pobawić w odzwierciedlenie w miarę rzeczywiste tej charakterystyki przy 10bitowym PWM więc może być trochę więcej zabawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze to jeszcze raz. Diody mocy LED nie powinno się sterować bezpośrednio PWM. A to z tego powodu, że prąd w impulsie jest znacznie większy niż dopuszczalny. Dioda strukturę ma połączoną z wyprowadzeniami z jednej strony cienkimi drutami najczęściej złotymi. A te mają ograniczoną dopuszczalną wartość przewodzonego prądu. W diodzie 5mm 20mA nie ma to znaczenia ale LED mocy tak! A to nie jedyny powód dla którego diody mocy LED powinno się zasilać prądem ciągłym a nie impulsowo.

Wymienione przeze mnie poprzednio uC charakteryzują sie tym, że mają źródło zegara PWM 25.6MHz czyli można zrobić szybki PWM. A za jego pomocą cały driver prądowy z indukcyjną przetwornicą obniżająca i resztę w tym linearyzację charakterystyki. Wyświetlacz jest zupełnie zbędny w takim przypadku gdyż każda z linijek/sekcji diod jest zasilana z oddzielnego takiego sterownika, który to za pomocą magistrali I2C lub SPI można połączyć w większą całość i do tego dodać choćby prosty ATTiny2313 z wyświetlaczem i klawiaturą jako układ nadrzędny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ritter - nie do końca rozumiem Twoją uwagę dot. sterowania bezpośredniego PWM.

Ja mam zamiar do tego mojego ustrojstwa dopiąć driver sterowany PWM (np. taki: http://www.mrelektronik.com/produkty/driverled/mr2002vxxx ) i dopiero do drivera diody LED. Tak zrobiona jest niemalże każda lampa LED oferowana na rynku (tak przynajmniej mi się wydaje).

Chyba, że ja czegoś nie wiem i żyję w nieświadomości.

Ewentualnie rozwiń swoją myśl dotyczącą bezpośredniego sterowania PWM tak żeby na przyszłość jakby ktoś chciał coś robić samodzielnie miał to wyjaśnione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z artykułu na lediko wynika, że aby uzyskać odwzorowanie ściemniania/rozjaśniania w sposób jaki postrzega to ludzkie oko, czyli nieliniowo, trzeba wypełniać sygnał pwm logarytmicznie (czy cos w ten deseń :)) więc od strony algorytmu skomplikowane to nie jest.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to fajnie nazwali trzeba zastosować "kwadratowe prawo ściemniania" :-)

Fakt - algorytm jest stosunkowo prosty i da się go spokojnie opisać.

Ciekawi mnie tylko na ile jest to powtarzalne dla różnych LEDów. Czy jest to "prawda uniwersalna" czy może tak się zachowuje tylko dla określonego typu diody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zauważyłem, przy wypełnianiu linowym, że z każdym krokiem wypełnienia (o 1%) następuje gwałtowny wzrost jasności i dzieje się to w przedziale od 1 do 30% wypełnienia, potem do setki :) dla oka różnicy już nie ma, więc Cree to raczej spełniają :). A ogólnie będzie to uniwersalne zjawisko obserwowane dla wszystkich źródeł sygnałów wynikające z faktu, że nasze zmysły działają właśnie jak wzmacniacze logarytmicze: wzmacniają słabe impulsy tłumią moce.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RPP Pisałem o PWM bez drivera. W przypadku sterowania drivera PWM mamy zupełnie inną sytuację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Robiąc liniowe sterowanie (a takie zakładam ma ten driver) to mamy nawet niecały 7 bitowy PWM !! a jak widać z różnych wypowiedzi nawet 8 bitowy (czyli 255 poziomów) to za mało do płynnego rozjaśniania/ściemniania.

tutaj na moje oko kolega się myli , 7 bitów , wystarczy do zczytywania wartości z adc , bo jak wyżej napisano jest 100 poziomów mocy , ale wyjście pwm można zrobić już na 10, 12 bitach ,

problemem przy 8 bitowym pwm jest sterowanie diodami przy małym wypełnieniu , od pewnej wartości wypełnienia problem nie powinien już występować

kolego RPP - jeżeli kostka ci na to pozwala to wyjście pwm ustaw jako 10bitowe , przy kwarcu 8mhz i ustawieniu w timerze prescale = 8 nawet przy 1/1000 nie zauważysz migotania

W konstrukcjach zwanych przez wielu "profesjonalnymi" a przez nielicznych zrobionych z sensem tak się tego nie robi.

Ogólnie diod mocy LED nie powinno się sterować surowym PWM. Nawet jeśli przetwornica steruje kluczem metodą PWM to nie oznacza, że nie pracuje z ograniczeniem prądu, łącznie z tym chwilowym.

więc może mi powiedzieć kolega dlaczego producenci scalonych driverów udostępniają nam możliwość sterowania sygnałem pwm , skoro to takie "złe "


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubusikk Czym innym jest wejściowy sygnał sterujący a czym innym sygnał wyjściowy. Jak masz na wejściu statecznika T5 cyfrową ramkę DALI albo 1...10V to na świetlówce jest zupełnie coś innego choć powiązanego proporcjonalnością z sygnałem sterującym. Jak chcesz przekonać się o "dobroczynności" PWM to zastosuj bezpośrednie nim sterowanie LED. Czyli steruj PWM kluczem (tranzystorem) np. 5 diod LED zasilanych z 24V. Niby wszystko będzie się zgadzało. Ustawisz odpowiednią jasność i będzie "lux"?! Po co się bawić w driver?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.