Skocz do zawartości
Yendruu

Postępowanie z solanką

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem ciekaw, czy po wykonaniu solanki w standardowy sposób (mieszanie w temp 20-25 St.C przez 2-3 dni) można ją przechowywać przez jakiś czas (tydzień-dwa) w temperaturze około 15 St.C ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można ale trzeba mieszać cały czas. Pytanie - po co?

Wodę po RO można trzymać dłużej a w razie potrzeby po prostu pomieszać z sola i po zależnie od soli swoim czasie dolać do akwa.

Należy sobie rzeczy upraszczać. Ja np. nigdy nie mieszam wody dłużej niż kilka godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. A pytam bo czasem mi zostaje w beczce gdy wyjeżdżam na jakiś czas.. I tak wlewałem ,ale  teraz będą spokojniejsze  sny ;)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie jest mętna, nie ma bakteryjnego kożuszka, beczka była zamknięta, przymknieta a woda się kręciła to myślę ze nic złego się nie stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przeglądałem to forum trafiłem tu :) . Ostatnio zadałem to pytanie w sklepie akwarystycznym który również sprzedaje Ro jak i solankę ( którą kupuję ) jak długo mogę trzymać solankę w beczce powiedział ze jak zamknięta to do 2 tygodni .....


Start : 7/7/2012

288L [120x40x60] + sump 107L [92x30x39]

Oświetlenie - Arcadia series 3 HQI 150W x 2 + acti 54W x 2

Odpieniacz - Deltec TS1250

Obieg - Ocean runner OR 3500

Cyrkulacja - made in china SunSun 5000L/h i 6000L/h

Moje Akwarium 280L

Szukam osoby zamieszkałe w okolicach Nottingham

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem w zamkniętej beczce do automatycznej podmianki rozrobioną to nawet miesiąc wytrzymywała ale cyrkulator był w środku i cały czas wodą kręcił. Teraz myśle że u tych co mają akwa w piwnicy to w sumie to się to sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja sie tutaj jeszcze wdam w polemikę, zeby ktoś poopowiadał naukowo ;) Od strony bakteryjnej to chyba bym sie nie bał trzymac solanki, bo niby co tam sie rozwinie? Że się zepsuje woda biologicznie, ciekawe co? Najbardziej prawdopodobne wydaje mi sie zepsucie chemiczne w postaci wytrącenia sie czesci wapnia w postaci osadu, cos jeszcze? Licze tutaj na jakiegos chemika. Tester, halooooooooo :p


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yestem yestem :)

Najogolniej rzecz biorac jesli substancja A juz rozpusci to o ile nie dodamy czynnika straceniowego lub nie zmienimy parametrow fizycznych to nie ma obawy o "zepsucie" chemiczne w ciagu kilku czy nawet kilkunastu tygodni.

Czynnikiem straceniowym moze byc inna sol lub gaz ktore reagujac z jonami w solance wiaza jony w postaci slabo rozpuszczalnej soli. I ten proces jest w naszych warunkach nieodwracalny. Natomiast czynnikiem fizycznym moze byc temperatura lub cisnienie. Jakas sol rozpusci sie w temperaturze 25 stopni ale jesli wstawimy wiadro z solanka do garazu i temperatura wody spadnie do powiedzmy 5 stopni to czesc soli moze sie wytracic do osadu. Jednak ten proces jest najczesciej bardzo latwo odwracalny poniewaz wystarczy podgrzac wode z powrotem do wyzszej temperatury.

Jesli chodzi o "zepsucie" biologiczne to pewne ryzyko istnieje. I tu nawet nie chodzi o bakterie tylko o glony. Na skutek zwyklych czynnosci do takiej solanki moze trafic odrobina wody z akwarium z zarodnikami glonow, ktore o ile beda mialy odpowiednie warunki np swiatlo, moga sie rozwinac w naszej solance.

Widzialem kiedys kartridz do RO filtrem sedymentacyjnem zostawiony na parapecie na kilka tygodni. W kartridzu bylo troche wody a filtr od strony okna zrobil sie zielony.

Mam nadzieje ze odpowiedz wyczerpalem

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.