Skocz do zawartości
twistman

KRZEMIANY w RO/DI

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj doszedł do mnie zamówiony test Saliferta na krzemiany.

Trochę się zdziwiłem...

Zrobiłem 2 próby:

Pierwsza na wodzie z akwarium - krzemiany = 0 (ale od czasu walki z dino używam przez cały czas absorbera Si)

druga próba na RO/DI i tutaj wynik = 1

Nie wiem czy to normalnie czy zdecydowanie za dużo? Ile powinien normalnie wynosić wynik?

Dodam że TDS pokazuje 000 ppm

Używam dużej osmozy na półlitrowych puszkach

w kolejności:

1 filtr wstępny 15 mikr.

2 węgiel blokowy

3 filtr wstępny 5 mikr.

4 Membrama 100 gpd

5 puszka 0,5 l żywicy MB 400

6 druga taka sama puszka MB 400 (obie żywice wymieniene niedawno)

wskazania TDS:

na wejściu woidy z wodociągów ok 500 ppm

po membramie: ok. 23 ppm

po DI: 0 ppm

Nie chcę powrotu dino więc proszę o radę czy wartość jest za duża. A jeżeli jest to co wymienić w systemie?

A może po prostu wystarcza absorber SI?


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje sie dziwnie duzo jak na wode po RODi. Zakladam ze filtry nowe i przeplukane i ze TDS skalibrowany.

cos mi dzwoni ze gdzies czytalem ze zrodelm krzemianow moze byc sama zywica.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze TDS nie wylapuje tak malej ilosci Si ? Ciekawe co Salifert bedzie pokazywal, gdy zywice zmienisz na nowa. Ewentualnie pojemnik na zywice jest za maly w stosunku do szybkosci produkowanej wody.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak długo stała ta woda z ro i di bo bywa tak że jeśli woda stoi w jakimś pojemniku to z biegiem czasu tds pokazuje coś innego niż 0 a jeśli świeża no to pytanie czy zleciała troszkę z filtra czy wziołeś odrazu do pomiaru


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WYGLĄDA TO TAK:

- filtry wstępnie nie są nowe - wraz z membrana mają jakieś 4-5 miesięcy

- tds skalibrowany

- żywica w dużych pojemnikach x2 (ponad litr) wymienaina zawsze jak na tds pokaże 001

- mam dosyć duży system uzdatniania. Woda po przejściu przez wstępne i membranę magazynowana jest w baniaku 12l i dopiero po odkręceniu wylewki przechodzi przez mineralizator (ta do picia) lub Di (do akwarium)

Ale można założyć że w baniaku (hermetycznym) jest zawsze świeża.

Wymieniać filtry?


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wymieniaj. Jak TDS pokazuje "0" to po co ? Czy Si mierzyles od razu po DI czy w pojemniku ? Moze pojemnik oddaje ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - ten baniak magazynujący jest zespoloną częścią całego układu RO. Nie da się go ominąć - wątpię też żeby coś oddawał.

System wygląda mniej więcej tak:

post-12386-0-41038000-1327752030_thumb.jpg + 2 puszki z DI

Mierzone było to co już wlewam do akwa - czyli po DI.

na TDS =000 na Salifercie Si = 1

Pewnie zostawiłbym to tak jak jest i liczył na absorber w akwa ale jestem świeżo po walce z Dino i przeraża mnie myśl że może powrócić.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli jestes pewien, ze zywica jest ok to nic nie poradze. Podejrzewalbym test ale skoro w akwarium pokazuje "0", co jest normalne, a po DI "1" to jednak oznacza, ze silikaty dostarczasz.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja po dwóch puszkach żywicy DI dołożyłem trzecią puszkę z żywicą na krzemiany. I teraz śpię spokojnietongue.gif

http://www.maxfilter.pl/p115,purolite-a-200-anionit-do-demineralizacji.html


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja po dwóch puszkach żywicy DI dołożyłem trzecią puszkę z żywicą na krzemiany. I teraz śpię spokojnietongue.gif

http://www.maxfilter.pl/p115,purolite-a-200-anionit-do-demineralizacji.html

no właśnie, takie rozwiązanie ma chyba sens :-)

Z drugiej strony ten mój filtr i tak ma już problemy z pomieszczeniem się w szafce.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczepie sie nie sadzilem ze po RODI moga byc jeszcze krzemiany ale tak czytajac ten post zastanowilem sie skad u mnie powroty krzemianow w akwa pomimo absorbera i non stop zerkania w TDS zeby zawsze bylo 0 do dzis kiedy zmiezylem wode po RODI i wynik mnie zadziwil :shock: powyzej 0,4 SiO2 mg/l (test JBL) chyba juz wiem dlaczego walka z dino w moim przypadku jest dluga i nie dajaca rezultatow.Pozdrawiam


<a  href=6156_6259.png' alt='6156_6259.png'>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz prefiltr ,zobaczysz co jest żródłem krzemianów ,ja po ok 3 miesiącach jak wywalam prefiltr to leci z niego sama rdza,a aTDS pokazuje 000 :)


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja po dwóch puszkach żywicy DI dołożyłem trzecią puszkę z żywicą na krzemiany. I teraz śpię spokojnietongue.gifhttp://www.maxfilter.pl/p115,purolite-a-200-anionit-do-demineralizacji.html

Włodzimierz jak masz podpięty ten filtr przed czy za żywicą i co ile go wymieniasz lub czyścisz napisz coś więcej


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym ze prefiltry maja 1,5 m-ca i tez wymieniam co 3 miechy nie patrzac na wynik wymiana i juz


<a  href=6156_6259.png' alt='6156_6259.png'>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywicę na krzemiany mam w trzeciej z kolei puszce, po dwóch puszkach zwykłej żywicy DI. Myślę, że na pół roku wystarczy. Koszt niewielki a zyski mogą być duże.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uff. Wyjąłem wszystkie prefiltry i wymieniłem na nowe nieco gęsściejsze :-)

kolejności 5 mikr./węgiel / 1 mikr.

+ 2 nowe puchy żywicy.

Cały układ został też wypłukany. Niedługo testy.

ale jedno dało się zauważyć od razu. Na prefiltrach taka ilość pomarańczowego gó...a że po wrzuceniu do białej miski prefilt pomalował ją jak wałek z farbą...

efekt na TDS taki że od razu po membramie 006 ppm - to dobrze wróży.

Później napiszę co na tescie Saliferta.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam a ja zadam takie inne pytanie. Czy wie ktos czy taka rowaphos wystarczy do zwalczenia tego dziadostwa(krzemianow)??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - ten baniak magazynujący jest zespoloną częścią całego układu RO. Nie da się go ominąć - wątpię też żeby coś oddawał.

System wygląda mniej więcej tak

Witam,

Ten baniak do magazynowania, trzeba albo spuścić wodę z niego albo zakręcić na nim zawór. Później po spuszczeniu wody przez membranę po np. 1h, można filtrować produkcyjnie.

Baniak nie oddaje nic ale liczy się szybkość przepływającej wody przez żywicę. Jak puścisz wodę zmagazynowaną z baniaka będzie za szybko szło przez żywicę. Tak naprawdę najlepsza była by membrana 50gpd. Ja sam mam 75 i w przyszłości wymienię na mniejszą.

Pozdr,

JB


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki na teście Saliferta po wymianie wszystkich prefiltrów i żywicy: Si = 0 !!!

Dla mnie szok - oznaczający, że nawet duże złoże żywicy nie "wyłapuje" krzemianów i wynik na TDS 000 jest jak dla mnie nieco zafałszowany.

Wygląda więc na to, że jednak prefiltry mają znacznie. Widać osadzający się na nich osad z czasem oddaje dużo krzemianów i bóg wie co jeszcze do układu. Od dzisiaj pomimo 0 na TDS będą u mnie wymieniane co 3 miesiące w trybie planowym.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

witam a ja zadam takie inne pytanie. Czy wie ktos czy taka rowaphos wystarczy do zwalczenia tego dziadostwa(krzemianow)??

Ponawiam pytanie. Czy Rowaphos będzie dobry jako adsorber krzemianów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz ja mam pytanie z kąd okrzemki skoro parametry książkowe prefiltry wymieniam co 4 do5 miesięcy w ro ostatnia wymiana z miesiąc temu po ro 003 a po di 000 a do tego zaczyna się dino więc co tu jest nie tak

zamówiłem to na krzemiany co ma Włodzimierz ale jest za zimno na wysyłkę bo może się z krystalizować a jak facetowi który to sprzedaje powiedziałem do czego mi to i że mam krzemian w akwarium to stwierdził że membrana i żywica musi go wyłapać


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz ja mam pytanie z kąt okrzemki skoro parametry książkowe

już któryś raz widzę u ciebie coś takiego.... "z kąt" !!!! pisze się skąd :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowaphos stosowalem kiedys i było ok testy pokazywały ze wszystko w akwa wylapane do zera teraz zastosowałem Ecophos (tanszy) a powiem ze chyba nie gorszy


<a  href=6156_6259.png' alt='6156_6259.png'>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rekin1 dla ciebie poprawię


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.