Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Konflikt bakteryjny

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio czytajac wiele akrtykulow na temat bakterii ogolnie, jak i w naszych akwariach zaczalem sie zastanawiac nad czyms takim jak "konflikt bakteryjny" Poatrzac przez pryzmat powodzen i skutecznosci vodki, pelet, preparatow bakteryjnych, jak to jest ze u jednych dziala, a u drogich nie. Rzekoma skutecznosc preparatow u jednych przynosi efekty drudzy pisza kasa w bloto.

W ostatnim magazynie Koral w materiale o peletkach jest wzmianka o prawdopodobnej przyczynie braku ich skutecznosci w wielu przypadkach. Sam tez pamietam efekt przechodzenia z vodki na biopellets i mialem problem z koralami. Dlaczego z koralami a nie z parametrami?

Z okresleniem konflikt bakteryjny spotkalem sie juz kilka razy. Jednak co to tak na prawde jest i czy on wogole moze zaistniec?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat szalenie pasjonujacy ale jednoczesnie bardzo rozlegly. Konflikt bakteryjny niewatpliwie istnieje, tak w naturze jak I w naszych akwariach. Wlasciwie to mysle ze zwlaszcza w naszych akwariach. Glownym napedem takiego konfliktu jest "dostep do gara" Warto chyba zaznaczyc ze taki konflikt to rzecz absolutnie normalna i pozadana I to nie tylko na poziomie mikroorganizmow ale na kazdym poziomie lancucha pokarmowego I dotyczy w rownym stopniu producentow jak I konsumentow wszystkich stopni.

W naturalnym srodowisku taki konflikt prawdopodobnie ma lagodniejszy przebieg ze wzgledu na duzo wieksza bioroznorodnosc, znacznie wieksza stabilnosc I odpornosc na zmiany. Biocenozy rafowe przy swojej bioroznorodnosci doskonale stabilizuja konkurencje pokarmowe. Oczywiscie dopoki nie pojawi sie czlowiek…

W akwarium, mimo naszych staran ciezko utrzymac stabilnosc w relacjach pokarmowych zwlaszcza w skali mikro. Niewielkie wahania parametrow natychmiast odbijaja sie na zbiorniku w postaci roznych plag. Wystarczy przypomniec sobie wszystkie posty o dion, cyjano, okrzemkach, wirkach….. Itp

Pamietac nalezy jednak ze wszystkie te plagi sa sterowane naturalnymi procesami ktore to zaburzamy naszym dzialaniem. A zbiornik jako ograniczona przestrzen, o duzo bardziej ubogiej bioroznorodnosci I duzo mniej stabilna od systemow rafowych gwaltownie reaguje na wszystkie dzialania.

Z konkurencja pokarmowa jest dokladnie jak z konkurencja w handlu. Im wiecej sprzedawcow tym nizsze ceny a tym samym odpadaja najslabsi sprzedawcy. Z konkurencja pokarmowa jest podobnie. Tu jednak mozna rozpatrywac problem w dwoch aspektach. Mianowicie pionowe I poziome zaleznosci w piramidzie pokarmowej. Na potrzeby tego watku rozpatrze tylko zaleznosci poziome czyli wzgledem tej samej grupy pokarmowej. Zaleznosc ta jest identyczna jak zaleznosc w handlu. Im wiecej fitoplanktonu = wiecej zooplanktonu > mniej fito = mniej zooplanktonu. Przy czym w ostatniej fazie nastepuje konkurencja do pokarmu ktorego zaczyna brakowac. Brak pokarmu powoduje ze szybciej odpadaja gatunki mniej odporne a gatunki bardziej przystosowane maja wieksza szanse na przetrwanie "chudego" okresu. Przy czym im wieksza roznorodnosc tym trudniej wybic sie jednemu gatunkowi. Problem w idealnych warunkach naturalnych jest marginalny choc oczywiscie nie mozna go zignorowac zwlaszcza ze "idealnych warunkow naturalnych" jest coraz mniej a wplyw czlowieka jest coraz bardziej istotny.

W akwarium wszystko rozbija sie o niska roznorodnosc. Kazda zmiana balansu czy to chemicznego czy to biologicznego natychmiast jest wykorzystywana przez gatunki niszowe do gwaltownej ekspansji. Przyklad: zaburzenie w ilosci NO3 I PO4 skutkuje inwazja dino czy cyjano. Skok krzemianow jest natychmiast wykorzystywany przez okrzemki. W obu przypadkach plagi nie wziely sie z niczego. Pojednycze osobniki okrzemek, bruzdnic czy cyjano zyja sobie ukryte czekajac na swoja szanse I niemalze zawsze ja wykorzystuja.

Zbalansowany przeplyw energii I obieg materii oparty jest na piramidzie pokarmowej gdzie najnizszy (najszerszy) poziom to organizmy samozywne zyjace wszedzie tam gdzie dociera swiatlo (stad w metodzie Berlinskiej filtracja zaklada oswietlanie skaly). Niestety czesto na skutek np dozowania chemii pojawia sie problem zaburzen wzrostu bakterii I glonow jednokomorkowych. To zaburza gwaltownie cykl azotowy i… problem gotowy.

Reasumujac, uwazam ze bardzo dobrym rozwiazaniem, choc nie natychmiastowym, problemow z plagami jest sztuczne zwiekszenie konkurencji pokarmowej w najnizszych warstwach piramidy pokarmowej. Swoje klopoty z dino I cyjano rozwiazalem zmniejszajac ilosc podmian, lejac fito do akwarium I dozujac wodke (Juz dawno pisalem o tym ze VSV wzbogaca system we flore bakteryjna lepiej niz sama wodka (jest to jednak stwierdzenie mocno ogolne) Nie tylko ja widzialem gwaltowny rozwoj gabek I oslonic, organizmow ktore wlasnie zywia sie tym co przefiltruja z wody m in bakterie i pierwotniaki).


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Reasumujac, uwazam ze bardzo dobrym rozwiazaniem, choc nie natychmiastowym, problemow z plagami jest sztuczne zwiekszenie konkurencji pokarmowej w najnizszych warstwach piramidy pokarmowej. Swoje klopoty z dino I cyjano rozwiazalem zmniejszajac ilosc podmian, lejac fito do akwarium I dozujac wodke (Juz dawno pisalem o tym ze VSV wzbogaca system we flore bakteryjna lepiej niz sama wodka (jest to jednak stwierdzenie mocno ogolne)

Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Moje Dinoflagellates pojawiło się właśnie gdy zacząłem dozować VSV, poza tym nie było innych zmian w akwarium.

Zgadza się że dokarmiamy bakterie, ale jakie dokładnie i co dokarmiamy przy okazji tego już nikt nie wie.

Jako że aktualnie wałkuję temat plagi spotkałem się na forach z twierdzeniami akwarystów z wieloletnim stażem że dopiero od niedawna obserwujemy wysyp postów o dinoflagellates.

A jedyne co się w ostatnim czasie zmieniło to weszła moda na dozowanie "węgla" ;)

W akwarium, mimo naszych staran ciezko utrzymac stabilnosc w relacjach pokarmowych zwlaszcza w skali mikro. Niewielkie wahania parametrow natychmiast odbijaja sie na zbiorniku w postaci roznych plag. Wystarczy przypomniec sobie wszystkie posty o dion, cyjano, okrzemkach, wirkach….. Itp

(...)

W akwarium wszystko rozbija sie o niska roznorodnosc. Kazda zmiana balansu czy to chemicznego czy to biologicznego natychmiast jest wykorzystywana przez gatunki niszowe do gwaltownej ekspansji. Przyklad: zaburzenie w ilosci NO3 I PO4 skutkuje inwazja dino czy cyjano. Skok krzemianow jest natychmiast wykorzystywany przez okrzemki.

Z tego co można wyczytać z czasem spada różnorodność w każdym akwarium co według niektórych jest przyczyną "syndromu starego akwarium". Inni uważają że to skała zapycha się syfem...

Taki strzał w ciemno odnośnie równowagi i jej wytrącania.

Ci którzy mieli problem z Dino prawie wszyscy potwierdzają że podmiana pogarsza stan rzeczy.

Ale podmiana zrobiona na wodzie z morza nie powoduje tego efektu!

Wspomniał o tym facet na RC i ja to mogę potwierdzić.

Czyli można to interpretować w ten sposób, że dostarczamy w tej wodzie "konkurencji"?

Oczywiście że dino nie cofa się, ale nie ma tej "eksplozji" plagi którą normalnie widzimy w ciągu 2-3 dni od podmiany na wodzie RO z solą.

Ciekawe co by się stało po podmianie 70%-100% na wodzie morskiej?

W niej wszystko jest dokładnie w takich proporcjach w jakich ma być i jest zamieszkana przez bakterie, teoretycznie plaga powinna zniknąć.

Na razie to wszystko to czarna magia (cykl nitryfikacyjny w akwarium to w sumie odkrycie nie tak dawne), ale potęgi przemysłu akwarystycznego rzuciły się ostatnio na bakterie i pożywki, więc zapewne w najbliższych latach przeprowadzą badania i dowiemy się dokładnie co się tam dzieje w naszej wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek wiedzialem ze na Ciebie mozna liczyc :unworthy:

No ja sie glowie nad tematem bo na rzeczy jest i to grubo i to z wielu kierunkow.

Jedna sprawa to filtracja czyli konsumcja nutrientow oraz sens lania preparatow nie tylko bakteryjnych, ale i "dodatkow" z ktorych moze wyniknac walka szczepow. Zachwianie to wlasnie plaga lub pogorszenie parametrow. Zastanawia mnie problem skutecznego lania vodki z octem i cukrem gdzie drudzy z powodzeniem dozuja sama wodke. I vice versa.

Druga sprawa to wplyw bakterii na korale. Jednej strony sa one pokarmem, ale maga byc tez przyczyna bielenia czy utraty tkanki. Ciekawy jest fakt ze pewne pozyteczne szczepy bakterii staja sie szkodliwe przy wzroscie temperatury.

Cale moje rozmyslania wziely sie z dyskusji o zaprzestaniu podmianek ktore rzekomo stabilizuja akwarium. Zaprzestalem lania bakterii i innych preparatow zostajac przy minimalnej ilosci vodki. W sierpniu ostatniego roku zrobilem male refugium z miracle mud moze to ustabilizowalo mi baniak.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejąc gorzałę dostarczamy pożywkę wszystkim bakteriom które są w stanie ją spożytkować.

Chodzi oczywiście o węgiel organiczny. Rozwijają się nam wszystkie typy mikrobów istniejące w akwarium , i te dobre i te mniej przydatne.

Preparaty bakteryjne dozujemy po to aby te pożyteczne dla nas szczepy były w przewadze ilościowej, bo na nich przede wszystkim nam zależy.

Jest to typowa selekcja znana od dawna.

Podmianki dokonuje się ze świeżej solanki pozbawionej bakterii , dlatego zawsze po podmiance należy dozować wymienione preparaty bakteryjne.

Jeśli tego zaniechamy często mamy plagi Dino i nie tylko, które tak jak pisze Tester natychmiast wykorzystają pożywkę z nowej soli aby szybko się namnożyć.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Hej...Tester jak zwykle ladnie to opisales ale ja zwrocilem uwage na metode berlinska,ktora to ma oswietlac skale...pamietasz,troche o tym zaczelismy rozmawiac.Tutaj nie jestem absolutnie pewny czy ta skala musi byc oswietlana,przeciez wielu pasjonatow trzyma duza czesc skaly w sumpie,gdzie jest ciemno.Temat oswietlania tej skaly bardzo mnie zainteresowal,gdyz w moim przyszlym akwarium chce dac 100 percent skaly do sumpa nieoswietlonego...bardzo chcialbym rozpatrzyc te kwestie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc preparatow bakteryjnych o kant d...py rozbic z powodu braku podanego skladu. Firma sprzedajaca preparat powinna sie szczycic ze sprzedaje wyizolowane bakterie wystepujce w srodowsku slonym. DLaczego tego nie robia.

Dla mnie to jakies placebo. Kazdy kto zaklada akwarium to jak nie w sklepie to na forum slyszy lej bakterie. A wiekszosc firm na pytanie o sklad rozklada rece lub odpowiada wymijajaco na pytania tlumaczac sie ze oni preparatu nie produkuja tylko kupuja z renomowanych labow

Czy jak wsadze zywa skale to cykl azotowy i dalszy proces filtracji i rozkladu nie bedzie zachodzil? Czy lejac watpliwe specyfiki lub biorac wode z podmianki nie zaburzam pracy naturalnym szczepom. Skoro skladnikow pokarmowych w akwarium nie brakuje dlaczego ich ilosc ma spadac czy zostac zdominowana?

Jezeli chodzi o zawartosc bakterii w solach to ewenementem jest chyba sol RED SEA ktore w jakis sposob lub przetrwalniki daja rade w procesie odparowywania. Na wykresie widac ze ich ilosc nawet wzrasta po kilku dniach.

http://www.advancedaquarist.com/2011/3/aafeature

post-8731-0-76653000-1330107415_thumb.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten temat to trochę jak pole minowe i trzeba się po nim poruszać ostrożnie bo nie wiadomo komu się na odcisk (zapalnik ) nadepnie.

Myślę że poza jakością bakterii, chodzi również o ich ilość a co za tym idzie o szybkość z jaką zadziałają w danym zbiorniku. Wszak wszystkim wiadomo że w ilości siła - w myśl powiedzenia (kupą mości Panowie)

W oceanie bakterie występują bardziej licznie niż w akwarium. W oceanie znajdują lepsze warunki do rozwoju.

Załóżmy teoretycznie że korale w naszym zbiorniku żywią się bakteriami to jaki jest stosunek ilościowy mikrobów do korali w akwarium ?

Analogicznie pytam o ten sam stosunek w oceanie.

Idąc tokiem tego rozumowania w naszym zbiorniku bakterie mogą nie nadążać się namnażać i trzeba ten proces wspomagać – ale jest to jednak jak zaznaczyłem rozumowanie strikte teoretyczne. :coffee:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze zrodel wyczytlem ze bakterie zyja do 4 dni wiec namnazenie musi odbywac sie calkiem szybko. Dr Shimek w swoich publikacjach podaje ze np przy temperaturach rzedu 28 stopni ilosc bakterii jest w stanie sie podwoic w ciagu godziny. Ja bardziej obawiam sie o deficyt bakterii wynikajacy z pracy odpieniacza niz na wskutek konsumpcji przez korale.

O ile dobrze pamietam sklad prodibio jeden ze szczepow jest na liscie szczepow niebezpiecznych dla ludzi czy, patogennych. Poprawcie jezeli pisze herezje


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bardziej obawiam sie o deficyt bakterii wynikajacy z pracy odpieniacza niz na wskutek konsumpcji przez korale.

Mamy więc następny przyczynek do koncepcji ubywania bakterii z akwarium.

Jeśli oczywiście teoretycznie porównamy wytwarzanie piany w odpieniaczu do tworzenia się piany na grzbietach fal i wzdłuż wybrzeży oceanu to znowu stosunek piany do ilości wody w oceanie a analogiczny stosunek tych rzeczy w naszym zbiorniku przemawia na niekorzyść naszego zbiornika.

Wynika z tego że ilość bakterii niwelowana przez pianę opuszczającą nasz system filtrowania może być zdecydowanie większa niż ma się to w naturze. :book:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak jest. Wynki badan jakie przerowadzono sa w linku z advancedaquarist.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nawinął mi się taki oto cytat z Reef.Manii który jakby pieczętuje temat.

"Bakterie heterotroficzne w odróżnieniu od autotroficznych (fotosyntezujących) muszą przyswajać z otoczenia węgiel organiczny, azotany oraz fosforany aby się rozwijać i reprodukować. Fakt ten pozwala na redukcję azotanów i fosforanów przez zwiększanie biomasy tych bakterii. Część z biomasy bakterii jest usuwana przez odpieniacz a część stanowi pokarm dla bezkręgowców".

Myślę że stanowi to pewnego rodzaju kwintesencję powyższego tematu.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz mi nie chodzi o to jak dzila wodka methode. Tylko zastanawiam sie dlaczego u jednych pelety dzialaj u drugich nie . Czemu sa watki o bezskutecznym laniu wodki. Czy lanie preparatow nie komplikuje sprawy.

Czy jak nie bede lal bakterii to padnie mi zbiornik?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zywy piasek, zywa skala, szczepy bakterii. Wszystko to jeden wielki marketing. Jak wielu z Was pisalo, trzeba by miec laboratorium, niczym z filmu CSI kryminalne zagadki NY zeby sprawdzic ile i jakie bakterie mamy w opakowaniu. Od momentu jak zalozylem swoje pierwsze akwarium po klasyczne iwagumi to nie spotkalem opakowania z bakteriami gdzie podany bylby sklad. Nawozy jeszcze zrozumiem, firmy staraja sie zachowac w tajemnicy swoja recepture ale bakterie sa wszedzie takie same to po co je ukrywac. Potrzeba jakiegos przelomu niczym w polityce, moze strajk jak kierowcy aby obnizyc ceny paliw bedziemy kupowac tylko ten produkt ktory ma podany sklad na etykiecie.


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio przeczytalem zdanie:

"hodowla bezkregowcow w akwarium morskich sprowadza sie do hodowli wody" - (nie pamietam slowo w slowo ale sens zachowalem)

i jakby sie nad tym zastanowic to jest jakby kwintesencja calej akwarystyki morskiej. Przy czym owa "hodowla wody" to jest dbanie o jej parametry bio- fizyko - chemiczne.

Mysle ze w wiekszosci przypadkow skupiamy sie glownie na cechach fizykochemicznych wody zapominajac o istotnym elemencie ktorym jest mikrobiologia wody. Owszem, przewia sie motyw "zywej wody" przy zakladaniu akwarium ale potem o tym zapominamy. A pamietasz Grzegorz jak wspominalem kiedys o podmianie skaly miedzy dwoma zbiornikami? To wlasnie to wtedy mialem na mysli - sztuczne zwiekszanie bioroznorodnosci mikrobiologicznej systemu. Zamiana skaly, czy litra piasku daje dwie niwatpliwe zalety:

- wprowadzenie nowych gatunkow mikroorganizmow (bakterie i pierwotniaki)

- odswiezenie puli genowej istniejacych gatunkow (wieloszczety, kielze)

Doswiadczeni akwarysci czesto dokladaja do istniejacego zbiornika skale ogolnie nazwana "skala z frachtu". Robiac to, nawet kosztem zachwiania parametrow otrzymuja w/w korzysci. Dzisiaj niestety czesto idziemy na latwizne zapominajac o starych sprawdzonych metodach i slepo ufajac w nowe wynalazki ktore moze i dzialaja ale wymagaja podstawowej wiedzy. A niestety czesto widac podejscie "nowych" ktorzy traktuja akwarystyke morska jak aparat fotograficzny z jednym przyciskiem...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe :

The basis of a low nutrient system is this.

To reduce wastes we add a food source for bacteria’s to thrive on, these food sources are designed to target some of the bacteria’s needed to tackle the nutrients we have mentioned above. The next stage is a complex amino acid and vitamin solution. This can combine to provide the right food sources for bacteria’s that need both a carbon source as food and an amino acid. Usually included in the amino complex will be a range of basic stuff that helps the health of coral zooxanthellae. Ok so at this point we have a system where the bacteria are breeding and specific nutrients are used as food by the bacteria.

Then we get the odd tank where we have a really poor set of bacteria, simply put the mixed bag of bacteria in our live rock can end up as a simple monoculture. It is at this point that most of the systems offer a probiotic suspended bacteria that can be used to inoculate the system with some good bacteria’s. Yippe Yakault for my aquarium.

Amen


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Cale moje rozmyslania wziely sie z dyskusji o zaprzestaniu podmianek ktore rzekomo stabilizuja akwarium. Zaprzestalem lania bakterii i innych preparatow zostajac przy minimalnej ilosci vodki. W sierpniu ostatniego roku zrobilem male refugium z miracle mud moze to ustabilizowalo mi baniak.

Grzesiu - o jakiej stabilizacji mówimy ??

Nie widziałem tej dyskusji o zaprzestaniu podmian więc nie wiem o co tak do końca chodzi.

Tutaj nie jestem absolutnie pewny czy ta skala musi byc oswietlana,przeciez wielu pasjonatow trzyma duza czesc skaly w sumpie,gdzie jest ciemno.Temat oswietlania tej skaly bardzo mnie zainteresowal,gdyz w moim przyszlym akwarium chce dac 100 percent skaly do sumpa nieoswietlonego.

Całe refugium miałem wypełnione powiedzmy 15kg skały. Skała była przysłonięta cały czas przez Cheato które sobie wesoło rosło przy powierzchni. W paru miejscach gdzie światło dochodziło do skały.. wyrosły inne glony.

Skała zatrzymywała detrytus i populacja kiełży w sumpie rosła w siłę z dnia na dzień. Możesz śmiało wrzucać skałę do sumpa nieświetlonego. Wg mnie będzie pełniła głównie rolę filtratora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi się ustosunkować do tematu który nigdy mnie nie dotyczył.

Zawsze probiotyczna metoda u mnie działała i nadal działa.

Myślę jednak że problem tkwi w różnorodności metod jakimi, prowadzone są poszczególne zbiorniki

1-Np. różnorodne czyli tkzw. dzikie bakterie mniej są skuteczne niż selekcjonowane. Stosowanie probiotyków nie będzie więc skuteczne bo wzrasta tylko ilość a nie jakość bakterii, a to też źle.

2-Zbiorniki prowadzone np. z zeolitem też rządzą się swoimi prawami.

Zeolit wychwytuje duże ilości bakterii kumuluje je w ciasne skupiska i w momencie jego wzruszania uwalniają się do toni wodnej w olbrzymich ilościach i mogą być hurtem eliminowane przez odpieniacz, zbyt gwałtownie uszczuplając ich ilość na pewien czas.

3- w starych ustabilizowanych akwariach gdzie skały porośnięte są dużą ilością alg wapiennych skały tracą właściwości filtracyjne. Bakterie nie mają gdzie mieszkać a z toni wodnej są wyłapywane bardzo szybko przez odpieniacz.

4-W akwariach prowadzonych bez piasku mogą występować podobne problemy.

Wiele jest różnych możliwości i myślę że przy odrobinie cierpliwości i zaangażowaniu w dyskusji kolegów z forum przyjdzie nam kiedyś dowiedzieć się chociaż w przybliżeniu jak to jest z tymi bakteriami. :rtfm:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

hehe :

The basis of a low nutrient system is this.

To reduce wastes we add a food source for bacteria’s to thrive on, these food sources are designed to target some of the bacteria’s needed to tackle the nutrients we have mentioned above. The next stage is a complex amino acid and vitamin solution. This can combine to provide the right food sources for bacteria’s that need both a carbon source as food and an amino acid. Usually included in the amino complex will be a range of basic stuff that helps the health of coral zooxanthellae. Ok so at this point we have a system where the bacteria are breeding and specific nutrients are used as food by the bacteria.

Then we get the odd tank where we have a really poor set of bacteria, simply put the mixed bag of bacteria in our live rock can end up as a simple monoculture. It is at this point that most of the systems offer a probiotic suspended bacteria that can be used to inoculate the system with some good bacteria’s. Yippe Yakault for my aquarium.

Amen

Bardzo fajny i merytoryczny wątek i być może rozwiązanie zagadnienia syndromu starego akwarium przy okazji ;)

On współpracował z mikrobiologiem więc to nie są jakieś posty wyssane z palca i filozofia klozetowa tylko doświadczenie naukowe :harhar:

Przy okazji też udziela wskazówki jak hodować swoje własne bakterie w domu :thumbup:

Pozdro

2-Zbiorniki prowadzone np. z zeolitem też rządzą się swoimi prawami.

Zeolit wychwytuje duże ilości bakterii kumuluje je w ciasne skupiska i w momencie jego wzruszania uwalniają się do toni wodnej w olbrzymich ilościach i mogą być hurtem eliminowane przez odpieniacz, zbyt gwałtownie uszczuplając ich ilość na pewien czas.

Z tego co się orientuję to zeolit nie wychwytuje bakterii tylko amoniak, NO3 i PO4,

a bakterie same do niego garną żeby te nutrienty konsumować.

Dlatego w Zeo dobrze trzymać reaktor za odpieniaczem, ta zawiesina docelowo ma trafiać do akwarium i robić również za papu dla korali. Co zresztą robi bo po wstrząśnięciu reaktora widać po chwili zwiększone polipowanie.

Ciekawsze jest to, że gdy puszczamy filtr z zeolitem w cyklach 3 godziny ON 3 godziny OFF

to przyśpiesza spadanie NO3 i PO4.

Jedni piszą, że wytwarza się inne środowisko i inne gatunki bakterii przejmują tam kontrolę.

Ale można też przeczytać że bakterie przy niedoborze tlenu zaczynają wykorzystywać na swoje potrzeby właśnie te nieporządane nutrienty - oddychanie azotowe.

Wspominał o tym Tester tutaj: http://nano-reef.pl/topic/35257-cykl-azotowy-w-swietle-najnowszych-badan/

Bakterie denitryfikacyjne są w stanie oddychać (czyli czerpać energie) beztlenowo przy użyciu azotanu w miejsce tlenu. Bakterie te posiadają specjalne enzymy (rysunek 3), który umożliwia umożliwiają ten proces, w przypadku braku tlenu.

Jesli tak jest, to jednak w filtrze Zeo nie dochodzi do walki bakterii ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega z powyzszego linka stosowal bakterie Fauna Marine Ultra-Bio

Sklad : UltraBio - Nitrosomas sp. Nitrobacter sp. Nitrospira sp. Paracoccus sp. Pseudomonas sp. o bardzo wysokiej koncentracji Zawiesinna widoczna golym okiem.

Czytajac o poszczegolnych szczepach sklad z akwarystycznego punku widzenia bombowy. Szczegolnie Paracoccus i Pseudomonas. Z tym ze ten ostatni moze powodowac grozne infekcje, ktora w lagodnym stopniu mial nasz kolega. A ze z Pseudosomonas naprawde nie ma nie ma zartow proponuje google

http:// http://www.bbc.co.uk/news/health-16645957


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.