Skocz do zawartości
luft

Artemia, wrotki w fito zupie Ogólnego akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiecie zafundowałem sobie zakwit fito w nowym baniaku

chcialbym go naturalnie zneutralizować

do dyspozycji będę miec armie wrotki i artemii, które w baniaku nie będą mieć wrogów poza odpieniaczem!

obawy/niewiadome:

zastanawiam się czy przystąpić do dzieła we wrzesniu kiedy caly czas będę w Krakowie

nie znam cyklu długości zycia wrotki ani artemii

nie wiem na jaką skalę się to rozmnoży

jakie beda mozliwe zagrozenia

czy wyłączyć na ten czas pienidło

jest wiele niewiadomych

to temat, który będę dotykać po raz pierwszy

troche sie tym jaram i obawiam jednoczesnie :)

Proszę o głosy doświadczonych w praktyce

pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrotka skonsumuje ci całą Artemie i fito w końcu też.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Jak wiecie zafundowałem sobie zakwit fito w nowym baniaku

chcialbym go naturalnie zneutralizować

do dyspozycji będę miec armie wrotki i artemii, które w baniaku nie będą mieć wrogów poza odpieniaczem!

obawy/niewiadome:

zastanawiam się czy przystąpić do dzieła we wrzesniu kiedy caly czas będę w Krakowie

nie znam cyklu długości zycia wrotki ani artemii

nie wiem na jaką skalę się to rozmnoży

jakie beda mozliwe zagrozenia

czy wyłączyć na ten czas pienidło

jest wiele niewiadomych

to temat, który będę dotykać po raz pierwszy

troche sie tym jaram i obawiam jednoczesnie :)

Proszę o głosy doświadczonych w praktyce

pozdrawiam

Mariusz

ja tam cały czas czekam na wiadro fito :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakbym teraz zapodał samą artemię...

mam wyjazdy... i juz teraz gęstość zupy fito jest niełatwa dla satysfakcjonującego ustawienia odpieniacza zalezna od temp wody

Po jakim czasie zdycha artemia?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrotka skonsumuje ci całą Artemie i fito w końcu też.

Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem ale wrotki (wrotka to jest takie cos co sie kiedys do buta paskami przyczepialo) sa znacznie mniejsze od artemii. Nawet naupliusy artemi so niejednokrotnie wieksze niz niektore gatunki wrotkow. Chociaz biorac pod uwage gatunki drapiezne to kto wie, moze rzeczywiscie artemia zostalaby zjedzona..

Edytowane przez Tester (wyświetl historię edycji)

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Artemia nie zostanie zjedzona przez wrotkę. Wrotki są organizmami, które filtrują wodę i w ten sposób zdobywają pożywienie są w dodatku dużo mniejsze od artemii. Artemia może być za to zjedzona przez widłonogi.

Artemia zdechnie po 2- 3 dniach. Jest to zależne od temperatury im jest ona wyższa tym szybciej zdechnie.

Musisz uzbroić się w cierpliwość. Fitoplankton sam zniknie [bez dodawania wrotki] jak tylko ustabilizuje ci się ekosystem. Musi ci się w akwarium rozwinąć populacja zwierząt żywiących się fitoplanktonem. Nie są to tylko takie stworzenia widoczne gołym okiem ale także mikroskopijne organizmy filtrujące wodę i nie koniecznie muszą być to te pływające w toni wodnej [ bo będą one odpieniane, jedzone przez korale, ryby itd] ale głównie osiadłe.

Sam kiedyś na początku przygody z akwarystyką morską miałem masakryczny zakwit fitoplanktonu. Wyglądało to tak ze woda była najpierw lekko mętna, potem lekko zielona no a na koniec zrobiła się mocno zielona. Po jakimś czasie zakwit zniknął z dnia na dzień. Woda z zielonej dosłownie w 1 czy 2 dni zrobiła się idealnie przezroczysta.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale fakt faktem jak do hodowli artemii lub widłonogów dostanie się wrotka to cała hodowla pada i to w ciągu jednego dnia 100 ml wrotki potrafi wybić artemię bez problemu (wiem to z własnego doświadczenia zamiast fito wlałem przez przypadek wrotkę i całość padła w ciągu kilku godzin a woda była dalej zielona)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester a długo już jeździsz? :harhar:

Wiem, wiem. Od razu przepraszam.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja zawsze specjalnie dodaję do hodowli wrotki trochę solowców i rosną one do pokaźnych rozmiarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak mam hodowlę wrotki i karmie ja fito raz w tygodniu to powinna paść, bo to co nakarmie to wrotaka zje w 1dzień po czym przeżyje 2,3 dni i pada, zanim będzie kolejne karmienie?

Pytam bo robię tak już drugi tydzień i mam prawie litr wrotki i chyba jest ok, bo co fito daje to powoli kolor blednie.

Pozdrawiam


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft nie kombinuj już może z tym twoim nowym baniakiem bo jeszcze możesz napytać sobie więcej biedy. Wystartowałeś na suchej skale i teraz nie ma co konsumować to fito.

Weź przełóż z ReefMaxa, albo najlepiej kup jakąś większą skałkę ze świeżej dostawy ( najlepsza była by taka prosto z frachtu, a życząc sobie jeszcze to żeby była obrośnięta makroglonami ) i włóż ją do głównego baniaka ( nie do sumpa tylko do głównego ) i jedź spokojnie na urlop.

Bakterie i wszytko inne co wylezie z tej skałki powinno załatwić sprawę

Potem możesz sobie tą skałkę przełożyć do sumpa.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach tworzenia listy swoich tematów podsumuję od siebie ten

100 ml wlanego fitoplanktonu do nieustabilizowanego zbiornika, w którym podbijałem sztucznie PO4, aby zbić wódką NO3 spowodowało zakwit fito.

Nieskuteczne metody pozbycia się fito:

- przelewanie wody przez gęste filtry

- przelewanie przez warstwe piachu (zapychało obieg)

Skuteczne:

Wspuszczenie 0,5 litra wrotków (czas neutralizacji fito ok 2 tygodnie)

Fitoplankton pokazał w tym czasie swoją siłę rozpuszczając w sumpie 5 litrów glonów spagetti, caulerpy i innych oraz "zmiótł" bryopsis ze szczepek!

Parametry wody po akcji Fitoplanktonu i Wrotek

PO4 0/ NO3 0

Uwagi:

Jeśli będziesz mieć zakwit fito w zbiorniku głównym - wyjmij korale - fito potrafi "zadusić i zjeść" niemalże wszystko w czasie.

pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cykł wrotków to około tygodnia. jak zjedzą co miały zjeść to wystarczy odpieniacz, żeby nie padły i zabrudziły wody lub jakieś zwierzaki. Artemia się słabiej rozmnaża więc jako szybki usuwacz fito jest gorsza. wrotek i artemia nie przeszkadzaja sobie i doskonale żyją w jednym pojemniku

ON- WROTEK hodujemy WROTKI

ale oczywiście, żeby nie było prosto jak to w biologii hodujemy samice wrotków

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.