Skocz do zawartości
Astis

Mały potworek do piany DIY - testy pomp i body :)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość erni

Rozmawiałem o takim z Astis'em przy okazji omawiania moich planów DIY. Zwrócił mi uwagę na konieczność zastosowania pompy podającej by mieć kontrolę nad efektywnością odpieniacza. Grawitacyjne zasilanie jest odrobinę nieprzewidywalne...

A dodatkowa pompa to dadatkowe W ;-)

To zależy , jeśli pompa będzie w odpieniaczu to lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie pompy podającej natomiast jeśli pompę pieniącą zamontujemy w akwarium (wiadomo mniej estetycznie-będzie ją widać) tak jak w Turboflotor Blu 1000 to niema problemu Weipro też da się przerobić ;)

2_TurboflotorBlue1000.jpg

Edytowane przez erni (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, oczywiście masz rację.

Mnie chodziło o odpieniacz w typie AP 600 , Hydor 500 i podobne.

Astis dostał ode mnie do testów Inżektor . Może z tego urodzi się jakiś fajny odpieniacz na venturi :-)

Na mojej NJ1700 nie szło to należycie, a nie mam mocniejszej pompy :-S

Na razie więc zabieram się za pienidło na Aquael2000 by Astis :-)

Edytowane przez Komarek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i oto mi chodziło chłopaki macie talent ,to nawet weipro przerobić i zapodać fote ,a klient sam się znajdzie ,będziecie mieli czas i pomysł to do dzieła pozdr . :thumbup:

Edytowane przez MAREK75 (wyświetl historię edycji)

4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek z tym, że to wszystko zależy od danego projektu :)

Raz pudło z zewnętrznym odpieniaczem wisi niewidoczne i estetyka wtedy jest na II planie - takie coś zawsze łatwiej ogarnąć a raz musi być nice :) i koniec bo jest wszystko na widoku!

Generalnie jestem zwolennikiem odpieniaczy zewnętrznych z pompami schowanymi w całym szczelnym opakowaniu :) takie rozwiązanie nie graci nam i tak zazwyczaj za małego zbiornika :) a poza tym zawsze zostanie trochę miejsca na adsorbery czy np siporax.

p.s.

Niestety nie mam w domu najmniejszej pompy tunze silence 9410 i nie będzie relacji z tuningu :( - za to duża przerobiona na maksa - dla niej został wykonany odpieniacz low-cost do mojego nowo planowanego systemu z odpadów na rurze 130mm i wysokści ok 60 cm - rura w kubku 90 mm - piana miazga :)

Relacja już wkrótce :)

Do tego muszę się przyznać, że wpadły mi w ręce świetne pompy do większych odpieniaczy - bardzo ekonomiczne i wydajne a przede wszystkim ciche :) - trwają testy - wszystko wygląda zachęcająco :)

no i oto mi chodziło chłopaki macie talent ,to nawet weipro przerobić i zapodać fote ,a klient sam się znajdzie ,będziecie mieli czas i pomysł to do dzieła pozdr . :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arku mo|e jakis update :)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozchorowałem się, ale do pracy muszę chodzić :) co za czasy - do tego remont na karku od maja/czerwca i cały czas kompletuję sprzęt do mojego nowego projektu akwarium :) Byle do jesieni - prawie cały sprzęt już jest i już się nie mogę doczekać.

W przyszłym tygodniu będę pracował nad moim nowym dzieckiem tj. reaktorem dwukomorowym ala Dastaco do nowego systemu.

Odpieniacz do mojego akwarium pod tunze silence tą większą już przeszedł testy - wygląda obiecująco - jeszcze tylko pokleję kubek i wkleję zdjęcia co mi wyszło :) to już jest naprawdę kawał pienidła ok 65 cm wysokości całkowitej :)

Arku mo|e jakis update :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, masz dostęp do tokarki/frezarki CNC bądź jakiejś zwykłej..?

Jaką technika wykonujesz elementy odpieniaczy.??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Łukasz

Na warsztacie w piwnicy mam małą tokarkę i ona generalnie wystarcza mi do większości podstawowych prac przy małych rzeczach.

Co do plexy czego nie jestem w stanie sam wykonac to muszę zlecić do wykonania na laserze wg mojego rysunku/projektu - czyli standard :)

Mam pytanie, masz dostęp do tokarki/frezarki CNC bądź jakiejś zwykłej..?

Jaką technika wykonujesz elementy odpieniaczy.??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochęwody upłynęło - kilka odpieniaczy pracuje.

Wkleję kilka zdjęć nowego pienidła do ok 300 l w obiegu - pompa na meshu o wydajności 2000 l/h pobór powietrza ok 300 do 400 l/h wg rotametru aquamedica

Wysokość pienidła 42,5 cm (czyli tym razem dość niska i zwarta konstrukcja) - projektowany jest do zanurzenia z przedziału 15 do 20 cm. Na dole komora wstępna z sitkiem zdejmowana do czyszczenia. Pęcherzyki powietrza utrzymują sę mniej-więcej od 1,3 wysokości rury głównej a im wyżej tym gęstsza piana :)

imgp4636.jpg

imgp4639x.jpg

imgp4638.jpg

no i testy na wodzie z podmiany

imgp4631g.jpg

imgp4633k.jpg

imgp4634z.jpg

Myślę, że dałby radęz pompą o wydajności 1500 l/h do mniejszego systemu!

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Można prosić o fotkę wirnika z Meshem? Bedę dzisiaj się bawił taką pompką w wersji 1000 i szukam tego złotego środka jak założyć mesh (od Skiby) Najprawdopodobniej ponacinam łopatki promieniowo i tak jakoś będę wsuwał siatkę. Choć widziałem wersję z krążkiem bez łopatek.

Ile włożyłeś liści mesha? Jaką masz wewnętrzną średnicę rurki reakcyjnej w kubku?

P.S. Sory za takie pytania, ale muszę coś skleić na szybko w kwadracie :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@erni - to to widziałem i tak chcę zrobić :)

Druga opcja jest np. taka

ati-bm-imp_1.jpg

Dobra idę ciąć metal i krzesać iskry :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyzak obydwie opcje mają swoje wady i zalety.

Talerz trudniej wykonać domowymi sposobami ale jest trwalszy w użytkowaniu (niestety przy talerzu jest mniejsza wydajność pompy! przez co trzeba zastosować mocniejszą pompę aby osiągnąć to samo!)

Nacięcie promieniowe przy odrobinie wprawy na łopatkach wirnika wykonasz nożykiem do tapet czy nawt brzeszczotem lub dremelem (dokładnie jak to podlinkował Erni:)) do tego wydajność pompy jest większa. Z wad to trwałość mesha w tym rozwiązaniu jest znacznie mniejsza!

Wybór należy do ciebie i możliwości technicznych ale ja bym wybrał na początek rozwiązanie które podał Erni.

Rura w kubku dla pompy 1000 l/h to wg mnie śr. 40 mm a można rozważyć nawet mniej!

Erni - tak mierzyłem tego aquaela 2000 u mnie na watomierzu pokazał po całej nocy pracy zużycie średnie 36W przy maksymalnym poborze powietrza. Chwilowe potrafi pokazać nawet 45W!

Znalazłem pompy 3500l 25W poboru prądu - niestety pompa ze zwykłym wirnikiem kosztuje 300 zł!

Pompy bezgłośne ale niestety dość duże!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie, w 100% polecam dzieła Arka, jeden z nich - odpieniacz pod tunze 9410.04 z przejściem na zwężce realizował dla mnie kilka miesięcy temu.

Chciałem podzielić się wrażeniami od razu, jednak z różnych przyczyn się nie złożyło napisać.

I teraz z czystym sumieniem mogę polecić.

1. zajmuje tylko 16x16 cm gdyż pompa jest schowana pod odpieniaczem i zajmuje mało miejsca +

2. od spodu są małe gumowe nóżki i z tego powodu drgania z body nie przechodzą na sump +

3. regulacja poziomu wody bardzo precyzyjnie, na kilkanaście obrotów +

4. całość można rozebrać i dokładnie wyczyścić +

5. odpływ syfu z kubka jest na silikonowym wężyku i plastikowym zaworku ale uwaga o średnicy ok 8mm dzięki czemu nie zatka się tak łatwo jak wężyk od osmozy +

6. tłumik zasysanego powietrza, który dobrze tłumi hałas z tym związany +

Mogę po kilku miesiącach spokojnie stwierdzić, że odpieniacz sprawuje się super na co wskazuje dobra kondycja akwarium.

Mogę też podpowiedzieć dla zainteresowanych:

Aerometr AM pokazuje na tej tunze (9410) ok 300 powietrza, po założeniu 2 kawałków siatki od wirnika PSK po docięciu, bierze ok 900 jednak sama nie startuje, po założeniu 1 siatki i docięciu pokazuje ok 500-600 i startuje sama, spadek wydajności przy zabrudzonej siateczce zauważyłem po ok 1 miesiącu spadek do ok400, trzeba było przeczyścić i wróciło do 550.

Dodatkowo pobór prądu jest bardzo zbliżony do podawanego przez producenta ok. 12W, przy pełnym zakręceniu powietrza ok. 22W

Pozdrawiam


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trochę odkopię temat.

Wklejam zdjęcia małego pienidła do ok 150l w obiegu, które powstało ostatnim czasem - daje rady przy poborze powietrza 100 do 200 l/h

W górnej części jest "lejkowate" przejście do kubka pomaga lepiej układać pianę.

8ckt.jpg

y1co.jpg

27a3.jpg

p.s.

Odpieniacz nie jest na sprzedaż na wszelki inne pytania z chęcią odpowiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny.

Ja mam pytanie trochę z innej beczki - dotyczy Schurana 150.

Wielu kolegów na forum ma z nim problem. Z pompą AB 2000/1 słabo pieni. Pompa idealna do 120tki,tu jest za mała.

Może byś się podjął zozgryzienia tematu? Byłbyś bohaterem na forum - a przynajmniej u kilku osób.

Body do testów możemy dostarczyć.... :D

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek trzeba by spróbować wsadzić mocniejszą pompę - jak dostarczysz mi body z pompę np eheim lub inna 3000 l z chęcią potestuję :)

Fajny.

Ja mam pytanie trochę z innej beczki - dotyczy Schurana 150.

Wielu kolegów na forum ma z nim problem. Z pompą AB 2000/1 słabo pieni. Pompa idealna do 120tki,tu jest za mała.

Może byś się podjął zozgryzienia tematu? Byłbyś bohaterem na forum - a przynajmniej u kilku osób.

Body do testów możemy dostarczyć.... :D

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być z AB 3000?

Mam też silnik eheim 1260- tylko bez wirnika. Może się przyda do testów?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie wirnik do eheima jest,tylko igła,ale uszkodzona.Mam też wirnik z NJ 1700. Może Ty mistrzu dałbyś radę z tego coś zrobić...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek na innych forach jest kilka wątków na temat tego odpieniacza :) tam są gotowe rozwiązania - poco wywarzać otwarte drzwi!

Trzeba kupić pompę eheima za 500 zł i po temacie.

Testowaliśmy z Maćkiem te body wywalając oryginalną zwężkę na dolocie i zapinając igłę tunze 9420 była za mocna - myślę, że warto by spróbować jeszcze na tunze 9410 ale ja nie mam takiej możliwości ani ostatnio czasu :)

pzdr

Arek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trochę odkopię temat.

Wklejam zdjęcia małego pienidła do ok 150l w obiegu, które powstało ostatnim czasem - daje rady przy poborze powietrza 100 do 200 l/h

W górnej części jest "lejkowate" przejście do kubka pomaga lepiej układać pianę.

8ckt.jpg

y1co.jpg

27a3.jpg

p.s.

Odpieniacz nie jest na sprzedaż na wszelki inne pytania z chęcią odpowiem :)

no 100 do 200l/h powietrza do 150 litrów to chyba mało chyba że do miękkich


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sylwek tylko to jest realne zużycie na rotametrze nie jakie podaje producent!

Przeczytaj post nr 64 z tego tematu - pompa którą masz w stopce pobiera bez przeróbek ok 350 l/h powietrza :) :)

Np. AB 2000/1 z delteca 600 wg pomiarów pokazała 300 w porywach do 350 l/h poboru powietrza w zależności od głębokości zanurzenia a ludzie gonią tym odpieniaczem 300l akwaria i to z powodzeniem!

Takim odpieniaczem na pompie 1500 l/h przy poborze 250l/h powietrza przetrzepałem do zera NO3 w kostce z 125l + sump 40l - kostka miała przewagę SPSów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, poszukamy.

Mówiąc Eheim - myślisz 1260?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sylwek tylko to jest realne zużycie na rotametrze nie jakie podaje producent!

Przeczytaj post nr 64 z tego tematu - pompa którą masz w stopce pobiera bez przeróbek ok 350 l/h powietrza :) :)

Np. AB 2000/1 z delteca 600 wg pomiarów pokazała 300 w porywach do 350 l/h poboru powietrza w zależności od głębokości zanurzenia a ludzie gonią tym odpieniaczem 300l akwaria i to z powodzeniem!

Takim odpieniaczem na pompie 1500 l/h przy poborze 250l/h powietrza przetrzepałem do zera NO3 w kostce z 125l + sump 40l - kostka miała przewagę SPSów.

jakoś nie przekonuje mnie to 300l powietrza tutaj Grzegorz mierzył tym samym urządzeniem tylko tą mocniejszą i identycznie jak zaleca producent

http://nano-reef.pl/...ie/page__st__20

natomiast w 39 poście sam napisales że bierze 600l powiertza

http://nano-reef.pl/topic/51239-maly-potworek-do-piany-diy-testy-pomp-i-body/page__st__60#entry638543

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sylwek moim zamiarem nie jest Cię przekonać za wszelką cenę :) - dane podaje z własnych pomiarów.

To co piszesz się zgadza 600 l brała moja 9420! Tak napisałem w poście #39 - pobór powietrza był mierzony podczas pracy po podłączeniu do body i jak dobrze pamiętam przy ok 25 zanurzenia pompy. Z nakładką mesha i po rozwierceniu dolotu powietrza ta sama pompa potrafi brać i ponad 1000 l/g powietrza :). Zwróć też uwagę, że Grześ pomiary wykonał na pompie 9420 bez obciążenia w wiadrze przy mieszaniu soli (tak wynika ze zdjęć i opisu ale fakt całego wątku nie przeczytałem). Po podłączeniu do body w zależności na jaką wysokość pompa musi spiętrzyć wodę rośnie ciśnienie które musi pokonać a przez co jej wydajność spada (tak powinno być wg teorii)!

Zachęcam wszystkich do zmierzenia poboru powietrza w swoich odpieniaczach.

A te 100 do 200 l powietrza pokazał rotametr przy pracy w body pod obciążeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.