Skocz do zawartości
Stani

przykrycie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Poniewaz nie jestem pewien, czy zbiornik dolewki nie jest za maly na 20-to dniowy urlop, zrobilem doswiadczenie z przykryciem akwarium dwoma kawalkami plyt pleksi, z otworem do automatycznego karmienia.

QpiYk.jpg

Okazalo sie, ze dziennie zamiast 4 litrow, odparowuje 1. Czyli teoretycznie moglbym pojechac na 75 dni urlopu.

UVjqy.jpg

Przy okazji zauwazylem wzrost temperatury wody o 0,5°C. Teraz, gdy jest zimno, ten wzrost sprawil, ze grzalka nie musi sie wlaczac. W lecie byloby za cieplo, ale na lato kombinuje z dostawiana dolewka dolewki.

Ujemny minus to taki, ze musialem lampe z 95% rozkrecic na 100%, bo plyta jednak troche swiatla pochlania.

Mimo prawdopodobnego zaoszczedzenia pradu, plyte "na codzien" zdejme, zeby do korali docieralo wiecej oswietlenia.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te skropliny wody i para wodna na płycie zatrzyma chyba trochę więcej światła.

Nie łatwiej większy zbiornik? Przecież i tak nie będzie Cię w domu i nie będzie Ci zawadzał.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik mam w szafce, 75 litrowy i wiekszy ani rusz nie wejdzie. Na lato zrobie "dolewke dolewki", kanister 80 litrowy.

Jasne, ze para zatrzyma swiatlo, ale kiedys moze tak byc, ze nie znajde nikogo do dolewania. Wtedy korale beda musialy przez 3 tygodnie wytrzymac pod mniejszym oswietleniem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam automatyczną dolewkę prosto z RO DI tak że nie wiem ile wody mi ubywa.

Ale ze względu na niechcianą wilgoć w szafce z sumpem zrobiłem pokrywę na sumpa.

Może przykrycie sumpa u Ciebie ograniczy parowanie do poziomu takiego że wody do dolewki starczy na okres urlopu.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś najgorsze z możliwych rozwiązań.Wtórna ,bezsensowna destylacja wody na pokrywie niczemu nie służy ,bo od tego jest dolewka automatyczna.Strata światła z tego powodu jest ogromna i niczym nie uzasadniona.Akwaria morskie muszą mieć dużą powierzchnię parowania ponieważ tam odbywa się wymiana gazowa.Koniec cyklu azotowego odbywa się na powierzchni wody ,gdzie wolny azot oddawany jest do atmosfery.Przy okazji usuwasz CO2 i inne pierdoły typu siarkowodór i podobne.Jeżeli zablokujesz ten proces szczelną pokrywą ,nastąpi proces wtórnego wchłaniania trujących gazów do wody w zbiorniku .Jeżeli Twój urlop ma trwać 2 miesiące,to proponuję układ z dobrym ,wyszkolonym,kolegą który zaopiekuje się profesjonalnie zbiornikiem.W przeciwnym razie zostanie Tobie po powrocie likwidacja potwornie śmierdzącego,zgniłego bagna.Nic tak potwornie nie śmierdzi jak martwy koral(szczególnie miękki)


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stachu, a gdyby te szyby toche pod katem zeby skraplana woda splywala? Albo deszczownica jakos spod spodu i wtedy ta woda po tej szybie. MIalem kiedys tak w slodkim. Swietna metoda na wymiane gazowa. Zdjac wtedy plexe ochranna z lampy niech grzeje nakrywke

Z przykrytym akwarium mialem takie same doswidczenia. Grzalka nigdy sie nie wlaczala parowanie takie ze recznie dzbanek wody co 2-3 dni wystarczyl. Zadych problemow z wymiana gazow anie bylo . To nie sloik z ogorkami ze powietrze nie dochodzi.

p.s zostaw klucze u tej mlodej sasidki co ostatnio pisales, przyjade, podogladam Ci akwariumu :thumbup:

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muszę sie odezwać :)

w obronie przykrywania baniaka.

Jak Andrzej myślisz, jaką powierzchnię maja bańki powietrza w odpieniaczu w porównaniu do powierzchni lustra wody w zbiorniku?

Jak sobie odpowiesz dobrze to zrozumiesz gdzie zachodzi prawdziwa wymiana gazowa w morskim zbiorniku z odpieniaczem.

już woda kotłująca sie w róże powrotu intensywnie wymienia z powietrzem gazowe składniki wody co sie nie da pominąć.

Poza tym Stani ma tam dziure na karmik automatyczny wiec nie jest to szczelne zamkniecie.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada działania odpieniacza jest ogólnie znana.Mój odpieniacz z pompą OR 6500 (igła) jest wyjątkowo skuteczny.W odpieniaczu następuje usuwanie związków białka (protein skimmer)oraz innych niechcianych gazów.Nie ma to nic wspólnego z dyfuzją na powierzchni wody zbiornika.Aby utrzymać stabilny poziom pH podaję przez kontroler CO2.W normalnych warunkach kontroler utrzymuje mi pozim pH w granicach 0,02 pH przez całą dobę.Wynika to z histerezy układu elektroniki.CO2 podaję mikserami do sumpa bo podłączenie do odpieniacza (prostsze i tańsze) kończyło by się w bąbelkach odpieniacza.W momencie kiedy włączam do obiegu mikser wapnia (duży deltec)amplituda wahań pH wzrasta do 0,2 pH na dobę.Piszę to ,bo z kilkuletnich moich doświadczeń wynika że odpieniacz wbrew pozorom nie zastępuje dyfuzji lustra wody ,a tylko uzupełnia ten proces.Odpieniacz usuwa,a lustro wody wymienia mn gazy.Wyrazy szacunku i dzięki za zainteresowanie, bo nasi koledzy totalnie olewają te tematy a moim zdaniem są to podstawy udanego akwarium.


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś najgorsze z możliwych rozwiązań.Wtórna ,bezsensowna destylacja wody na pokrywie niczemu nie służy ,bo od tego jest dolewka automatyczna.Strata światła z tego powodu jest ogromna i niczym nie uzasadniona.Akwaria morskie muszą mieć dużą powierzchnię parowania ponieważ tam odbywa się wymiana gazowa.Koniec cyklu azotowego odbywa się na powierzchni wody ,gdzie wolny azot oddawany jest do atmosfery.Przy okazji usuwasz CO2 i inne pierdoły typu siarkowodór i podobne.Jeżeli zablokujesz ten proces szczelną pokrywą ,nastąpi proces wtórnego wchłaniania trujących gazów do wody w zbiorniku .Jeżeli Twój urlop ma trwać 2 miesiące,to proponuję układ z dobrym ,wyszkolonym,kolegą który zaopiekuje się profesjonalnie zbiornikiem.W przeciwnym razie zostanie Tobie po powrocie likwidacja potwornie śmierdzącego,zgniłego bagna.Nic tak potwornie nie śmierdzi jak martwy koral(szczególnie miękki)

Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Gdyby choć część z Twojego czarnowidzenia się sprawdzała, to żaden zamknięty zestaw nie miałby prawa bytu, a już taki z badziewnym odpieniaczem jak Reefmax w zupełności. Tam całe lustro wody jest dokładnie przykryte szybą i odizolowane od przepływu powietrza powyżej. Różnych zamkniętych zestawów jest na pęczki i nie słyszałem o żadnym, który by zgnił z powodu przykrycia. Tyle w kwestii praktyka vs. Twoja teoria.

Staszek, nie wiedziałem, że w Niemczech dają takie długie urlopy. Przyznaj się, chcesz im wysadzić system od środka! ;)

Proponowałbym zrobić jak pisał Grzesiek - daj pokrywę pod kątem, to mniej skroplonej wody będzie blokowało światło. I rozważ przykrycie sumpa/szczepkarni, tam też sporo wody odparowuje.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:thumbsup:

Uhu, sie dyskusja zrobila! :clap:

Sump zakryty, ale nie w calosci, bo odpieniek nie chcial sie wcisnac nizej. Szczepkarium zamkniete na klucz.

To moje rozwazania, zeby w razie gdyby Grzesiu z sasiadka (19-tka) nie mogl zajac mieszkania, to bede zmuszony to zrobic na 17 dni.

Propozycja polozenia plyty ukosnie jest jak najbardziej dobra. :thumbup: W tej chwili, miejsce pod grzejaca lampa jest wolne od rosy, ciekawe jak bedzie rano. Jutro i tak to sciagne.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zostaw na pare dni i obserwuj z ciekawosci

najwazniejsze, że szyba juz sie nie rosi


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z prosba, zostawilem na noc.

Rano cala szyba zapelniona kropelkami. Wody z akwa ubywa b. malo i to chcialem potwierdzic tym eksperymentem.

Moje wnioski: w razie braku opieki osob trzecich, bede mogl na tym zakryciu polegac, ze wody w dolewce nie zabraknie przez dlugi czas.

Przykrycie warto umiescic ze spadkiem, zeby kropelki spokojnie splywaly do akwarium.

Po pracy przykrycie zdejme i pieczolowicie schowam.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

mam też akwarium długie na 120 cm i mam 5 płyt z plexi pomiędzy nimi około 4 mm przerwy . wody paruje mało na plexi nic się nie skrapla . mam tak od roku . w domu nie ma odczuwalnej wilgoci tak jak było wcześniej i 20L starcza na ponad tydzień .


450l , bk dc200 , ps pandora R2 2 x 150W 4 x 39 W , profilux 2 , schuran pico twice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe u prawie kazdego morszczaka gdzie bylem ciemne plamy na suficie od wilgoci - przy bezsumpowym i przykrytym zbiorniku tego niema.

Ja rowniez mam juz drugi zbiornik - zaraz bedzie trzeci i jade bez sumpa na odpieniaczu i nie robilem jeszcze nigdy zadnego testu a wszystko ma sie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Opowieści o pieniądzach to nie na tym forum.

Ja rowniez mam juz drugi zbiornik - zaraz bedzie trzeci i jade bez sumpa na odpieniaczu i nie robilem jeszcze nigdy zadnego testu a wszystko ma sie dobrze.

Zachęcamy do założenia swojego wątku z akwarium i pochwalenia się nim.

@Dita

Czekamy na aktualizacje wątku :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł by stworzyć dział z baniakami LOW TECH


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opowieści o pieniądzach to nie na tym forum.

Zachęcamy do założenia swojego wątku z akwarium i pochwalenia się nim.

@Dita

Czekamy na aktualizacje wątku :whistle:

Za duzy chlopczyk jestem abym potrzebowal chwalic sie czymkolwiek i pokazywac na forach co mam w domu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe u prawie kazdego morszczaka gdzie bylem ciemne plamy na suficie od wilgoci - przy bezsumpowym i przykrytym zbiorniku tego niema.

Pewnie mają farbę akrylową (przepuszcza wilgoć)albo nie wietrzą pokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie mają farbę akrylową (przepuszcza wilgoć)albo nie wietrzą pokoju.

Najgorsza jest zima....., wietrzyc trzeba i ogrzewac tez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe u prawie kazdego morszczaka gdzie bylem ciemne plamy na suficie od wilgoci - przy bezsumpowym i przykrytym zbiorniku tego niema.

Ja rowniez mam juz drugi zbiornik - zaraz bedzie trzeci i jade bez sumpa na odpieniaczu i nie robilem jeszcze nigdy zadnego testu a wszystko ma sie dobrze.

Pokaz kto na forum ma przykryty duzy zbiornik szybą,taka szybe trzeba by zdejmowac i myc co kilka dni,moze w nanorawce 50l to przejdzie ale nie akwa 1000l.Poza tym wiele zbiornikow morskich ma problem z przegrzewaniem sie wody,a gdzie tu jeszcze szybą przykrywać.

Mialem kiedys akwarium słodkowodne przykryte szyba,w czasie zdejmowania szyba mi sie wyslizgnela z rąk i udezyła w krawedz akwarium,no i dalej to juz wiadomo co było.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaz kto na forum ma przykryty duzy zbiornik szybą,taka szybe trzeba by zdejmowac i myc co kilka dni,moze w nanorawce 50l to przejdzie ale nie akwa 1000l.Poza tym wiele zbiornikow morskich ma problem z przegrzewaniem sie wody,a gdzie tu jeszcze szybą przykrywać.

Mialem kiedys akwarium słodkowodne przykryte szyba,w czasie zdejmowania szyba mi sie wyslizgnela z rąk i udezyła w krawedz akwarium,no i dalej to juz wiadomo co było.

Przykryty nie musi byc wcale szyba,a np. wygieta plexi i woda sama splywa.Poza tym co z tymi co maja szczelne korony?- tez problem?

Ja mam przykryte i prawie nic nie dolewam, mam klime i temperatura stoi w miejscu.

Mysle,ze jak ktos ma kase na baniak 1000l to pare zeta na klime tez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za off topy. :popo:

Nie mam 1000L ale mam wszystkie szkiełka przykryte pleksi 10mm powycinane tylko na kable (od 30L przez 250 słonej do 500L słodkiej (9 szkiełek)). Nie bawi mnie szukanie ryb na dywanie tym bardziej pływające koty :). Problem z temp też nie widzę po zamontowaniu chłodzenia z wiatraków aż 12 zł mnie kosztowało :/ i temp nie rośnie pow. 26.5 stopnia.

Co do tematu sumpa ceny rosną po wyliczeniach koszt x2 co szkiełko ze sprzętem + skałą i piachem w Krk... (cena akwa + sump + pompa + hydraulika).


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kończąc ten temat o przykrywaniu szkieł:

Uważacie, że wymiana gazowa pod przykrytym akwarium odbywa się prawidłowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kończąc ten temat o przykrywaniu szkieł:

Uważacie, że wymiana gazowa pod przykrytym akwarium odbywa się prawidłowo?

Jesli cyrkulacja w jakims stopniu nie porusza tafli wody to wymiana gazowa i tak jest marna.Wydaje mi sie ze to i tak odpieniacz,ozonator itp. jest w duzym stopniu odpowiedzialny za wprowadzanie gazow do zbiornika als moze sie nieznam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Za wymianę gazową jest odpowiedzialna powierzchnia wody a nie odpieniacz.

Po co cyrkulacja i po co odpieniacz jak to wszystko się i tak i tak kisi we własnym sosie przykryte pokrywą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.