Skocz do zawartości
october_rust

glony - mam i ja

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, proszę o pomoc z glonami (na 99 procent jestem pewien że to glony a nie bryopsis). Dojrzewanie zbiornika było bardzo spokojne dopiero po kilku miesiącach wyszło trochę sałaty morskiej ale ja usunałem ręcznie. W zasadzie od tego momentu mam problem z glonami – porastaja one cześc skał i tylną ściankę.

Podejrzewam że to przez rozjechane parametry – nie było mnie prawie 3 miesiące w Polsce i nikt nie robił testów. W każdym razie jak pierwszy raz je zrobiłem po przerwie to bardzo niskie było kh (6,4) i ca (ok. 300). Trochę też wyskoczylo PO4 (0,08). Po miesięcznym dodawaniu buforu ca wapn się ustabilizował. Gorzej jest z kh – jak przestaję dodawać bufor to zaczyna spadać – ok. 0.8-1 na dobę. Najdziwniejsze jest to, że mg stoi od niemal początku na tym samym poziomie - 1500.

Czy to jest powód powstania glonów?

Poniżej metryczna.

Parametry w stopce – z dnia wczorajszego.

1. Wymiary akwarium - 60 x 50 x 48, 144l

2. Calkowita ilosc wody netto w systemie - 144

3. Posiadasz filtr RODi i kiedy wymieniales filtry? Tak, od niecałego roku. Fitrów nie wymieniałem żywica wymieniona ok. 3 mce temu. TDS pokazuje 000

4. Jakie stosujesz metody filtracji - w zasadzie tylko odpieniacz - deltec MCE600

5. Jakiego oswietlenia uzywasz i jak dlugo swiecisz? (moc, rodzaj, barwa) 6x24 (ATI mieszanka blue plus i aquablue special. 4 świaca ok. 10 godzin, 2 następne ok. 8. Daje to ok. 8 godzin 144w i ok. 10 – 96w

6. Jaka obsade korali posiadasz? Kilka rodzajów zoa, euphilia, sarcopython, pavona, briareum, xenia, caluastrea. Miękkie i lps.

7. Jaka obsade ryb posiadasz? 2 błazny (ocellarisy), 3 sphearmia nemotopera, velencinnea puellaris, babka żólta

8. Kiedy zbiornik wystatowal? Zalany – luty 2012, problem z glonami zacząl się w lipcu .

9. Ile masz zywej skaly? Ile masz piasku? Ok. 14 kg + 9 kg ls

10. Czy stosujesz jakas metode probiotyczna (vodka, VSV, biopelety etc) – nie, co 3 dni daję 2 krolpe ZOE BAk

11. Uzywasz ozon, UV? - nie

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy? Wczoraj, testy robione salifertem z wyjątkiem po4 – te robie malą Hanką.

13. Jak duze podmiany wody robisz (procentowo - w przeliczeniu na tydzien) i jaka sola? – ok. 10 litrów tygodniowo (ostatnie dwa tygodnie nie robilem). Podmiany zacząłem robić od października. Sól Preis.

14. Ile i czym karmisz ryby? – głównie mrożonki – artemia, red plankton i lob ster egg – łukane. Z suchych czasem daję Formula one i Reef Pearlas – karmię 2 razy dziennie po ok. pól kostki. W weekendy 1,5 kostki – 3 razy dziennie.

15. Ile i czym karmisz korale? – co 3-4 dni 5 krolpi coral fluid, co 2-3 dni Reef Paste – brylka wielkości małego paznokcia.

16. Przebyte plagi lub inne problemy w ciagu ostatniego miesiaca (skok temperatury, brak pradu, etc) – problem z cyjano wynikający chyba ze niewłaściwego ustawienia pomp. Powoli wychodze z nich.

17. Czy stosujesz suplementy (jesli tak to jakie)? Po ok. 10 g buforu wapnia i ca – co drugie dzień. KH nie dawalem od tygodnia. Ca od dwoch – poziom się wreszcie ustabilizowal.

18. Jaka masz cyrkulacje? Koralia 2 i tunze 6015.

Powód edycji - orty:)

Edytowane przez Mod (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fotka? :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę też cyjano... Czy wyskoczyło ostatnio - czy to jakaś dłuższa sprawa?

Napisałeś jakimi testami sprawdzasz wodę - ale nie napisałeś jakie masz wyniki .. :)

Co do glonów - pewny jesteś że nie wyglądają tak?

http://austinreefkee...bryopsis-vi.jpg

Muszę Cię zmartwić - to nie jest derbezja. :(


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyniki sa na dole w stopce - z wczoraj. to raczej nie bryopsis - ponoć bryopsisi jest dość szorstkie w dotyku. to w dotyku jest miękkie i ma dość nieprzyjemny zapach. Choć z drugiej strony co w tym hobby ma przyjemny?)

Ale dla porządku;

zasolenie 1024

temp 25

ph 8

kh 7

ca 420

mg 1500

no3 - 0

po4 - 0,03

Z cyjano się bujem od pewnego czasu ale powoli wygrywam walke - zmieniam dość często ustawienie pomp i jakoś schodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja walczyłem 2 lata z identycznymi - zbicie PO4 załatwiło je po tysiącach innych prób.

Moje glony wygladaly w kwiecie rozkwitu identycznie.

Mozesz zrobic prosty test na potwierdzenie tej tezy - kup Phosphate Remover czy jakos tak się nazywał - tzw. atrament. On zbija mocno PO4. Jak po wlaniu do akwarium glony zrobią się białawe (jakby miały mocny nalot), to rosną przez wysokie PO4.

U mnie PO4 było niskie, jednak na Reef Central np. wiele osob pisze ze jak masz taki rozkwit glonów, PO4 bedzie nizsze, bo one na nim rosną więc poziom w akwa bedzie niższy.

Napisz jeszcze jaki masz odpieniacz. (Edit - ok nie doczytałem ze AP600)

Edytowane przez bamboo (wyświetl historię edycji)

_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiście te glony na fotce wyglądają na byropsis. U mnie też wyskoczyły, gdy kh spadło do 6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bryopsis :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli co? sprawdzić czy to nie zwykłe wlosowate stoeując przez troche jakiś pochłaniacz fosforanów? aktualnie mam ohosguard. A jak nie będzie żadnych efektów zacząć walke z bryopsis?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu zaczynaj walkę, bo widzę, że już się rozpanoszył w twoim akwarium. Nie ma się co łudzić, że to włosowate.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

october - wg mnie po zdjęciu nie powiesz czy to wlosowate czy briopsis na 100%. Wiem ze mozna pod mikroskopem poznać łatwo roznice. Musialbym jednak znalezc gdzie to czytałem.

Ja zwiekszałęm juz magnez, robiłem mase roznych rzeczy, a moje glony wygladaly identycznie.

Poza tym, jak wczytasz sie dokladnie w reef central, czy dowolne wieksze forum zachodnie, to osoby ktore pozbyły sie Bryopsis to moze 10%. W Polsce 99% ludzi podnosi magnez bardzo mocno, nie patrząc jaki magnez itd. Wszyscy mysla ze to Mg zabija Bryopsis... Mało kto doczytał, że samo zwiększenie poziomu magnezu nie jest przyczyną obumarcia Bryopsis...

Nie chcę tutaj pyszałkować, czy się wymądrzać, nie mam zbiornika z którego wychodzą acry i TOTM :) ale zadanie domowe z glonami odrobiłem jak mało kto.

Mialem takie same glony jak u Ciebie, od 2 lat zmienilem światło na ledy, zmienilem wszystkie wklady w RO itd, zmienilem (usunalem na jakis czas) piasek, zmienilem skałę, cyrkulację, obieg, filtrację i mase innych rzeczy.

Przeprowadzam się na 500 litrów niedlugo, mam sumpa 90l, mam odpieniacz ATI Bubble Master 250, więc podlaczylem do tego ReefMaxa. W kilka dni - czysto idealnie.

Powiem Ci ze jest jeden BARDZO prosty test na to, czy to briopsis, pokolce nie jedzą tego g..na, zobacz czy jakies ryby, kraby to jedzą. Moje koralowce są na czas przeprowadzki u Górka i wszystkie skałki w 2 dni pokolce wyczyścily do zera. Problem "bryopsis" znikł, dlatego zdecydowalem sie na podlaczenie już teraz odpieniacza.

Kupiłem też Zebrasome Scopas taką 3 cm, akurat bedzie w 500 litrach jak podrosnie, a czysci mi pozostałosci glonow az milo.

Co do PO4, ja mam wrzuconą ROWE i testowalem mase innych rzeczy, jednak nic nie zbylo mi PO4 do zera. Dziala na 100% Phosphate Remover (Zwany tez atramentem jeesli sie nie myle). Czytalem tez (nie wiem z osobistego doswiadczenia) duzo dobrego o Red Sea NoPOx. Bedę to chyba za jakis czas ciagnal z USA na próbę, jednak najpierw zbieram na dużą Hankę :)

Daj znac jak tam walka idzie.. ;)

Edytowane przez bamboo (wyświetl historię edycji)

_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za radę. Na dzień dzisiejszy wrzuciłem do pojemnika w odpieńku phosguarda. Zobaczę przez kilka dni co się będzie działo. Jesli nic spóbuję jeszcze z z phosphate removerem a jeśli to nie pomoże spóbuje pójść w kierunku walki z bryopsis. MG mam dość wysokie - właśnie to mnie dziwi - ono cały czasu utzymuje sie na ok 1500 i ani drgnie - od jakiegoś pół roku. Potem kupie dwa preparaty bo czytałem, że trzeba z tym walczyć siarczanem magnezu i cholerkiem magnezu. Troche przyciąlem glonów - odnosze wrażenie że mam i derbezje i bryopsis - jeden z glonów był bardziej szorstki - drugi ciągnał sie jak nie przymierzając cyjano::).

Mam wrażenie że mitrax to szamie ale nie wiem ile musiałbym mieć mitraxów by się tego pozbyć:) A i błazny lubia w tym siedzieć:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety pomimo phosguarda glony nie bieleją - więc to raczej bryopsis. Czytałem tematy o walce z tym cholerstwem i mam 2 pytania:

1. jak zmierzyć salifertem poziom mg powyżej 1500??

2. zgodnie z sugestiami Tomasza zamierzam MG podnieść za pośrednictwem buforu MK Preisa a od ok 1900 preparatem Kent M. Czy tak będzie ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. trzeba rozcienczyc próbke woda po RO pol na pol a wynik pomnozyc przez 2


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Można też poprostu policzyć ile magnezu się dodaje do danej objętości akwarium i w ten sposób policzyć o ile powinno wzrosnąć stężenie.

Podbijanie samego magnezu to nie jest dobre rozwiązanie. Po pierwsze nie ma takiej możliwości żeby podnieść sam magnez. Z magnezem dodajemy też inne pierwiastki jak np chlor, siarka. Zmieniamy więc skład chemiczny wody i to w sposób dość drastyczny i tak naprawdę nie wiadomo jaki może mieć to wpływ na cały ekosystem akwarium. A po drugie ten sposób nie daje 100% gwarancji że nawet jeśli bryopsis zniknie to nie pojawi się ponownie.

Najskuteczniejsze są metody naturalne. Czyli posiadanie zwierząt żywiących się bryopsisem. Jest kilka gatunków krabów i jeżowce które jedzą bryopsis.

Faktem jest też to że wzrost glonów może być ograniczony przez niedobór pierwiastków takich jak na przykład żelazo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. trzeba rozcienczyc bróbke woda po RO pol na pol a wynik pomnozyc przez 2

A czy jak wleje 5ml zamiast 10ml to mam podzielić wynik przez 2? Bo salifert coś kiepsko mierzy. U mnie cały czas 0 a glony rosną.


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jak wleje 5ml zamiast 10ml to mam podzielić wynik przez 2? Bo salifert coś kiepsko mierzy. U mnie cały czas 0 a glony rosną.

O jakim tescie piszesz?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jakim tescie piszesz?

O PO4 ale chodziło mi generalnie i pomiar małych stężeń w rożnych testach.


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super ale co to ma za związek z pomiarem dużych stężeń?

No nie napisałem ale chodzi mi o pomiar małych stężeń.


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probke rozcienczasz przy duzych stezeniach,powyzej skali a nie niskich,jak rozcienczysz próbke na PO4 to juz calkiem nic sie niedopatrzysz.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probke rozcienczasz przy duzych stezeniach,powyzej skali a nie niskich,jak rozcienczysz próbke na PO4 to juz calkiem nic sie niedopatrzysz.

No ale mi chodzi o zrobienia czegoś odwrotnego do rozcięczenia . Czyli wziąć 2 razy mniej wody do badania lub nalać 2 razy tyle odczynników i zamiast mnożyć wynik to podzielić. Czy to zadziała?


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pomoze, odczynników jest nadmiar taki zeby nie zabraklo przy duzej ilosci PO4, trzeba by raczej zagęścić, czyli wziąć 10ml i odparować do 5 ml ale stężenie innych substancji tez wzrośnie i moze popsuc wynik testu


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.