Skocz do zawartości
martinniemczyk

Nowy zbiornik, wybór cyrkulacji..

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Powoli będę ruszał z nowym zbiorniczkiem. Powolutku zbieram sprzęt i zostało parę "drobiazgów".

Jednym z nich jest ten dosyć ważny, właściwie jeden z najważniejszych, czyli cyrkulacja.

Czytam, czytam. Przeglądam produkty i opinie i d..a. Sam już nie wiem.

Pewnie wielu z Was napisze, lub pomyśli coś w rodzaju " Co kto lubi", "Sam musisz wiedzieć",

"Ile chcesz stracić" itd., itp.

Zależy mi na opiniach osób, które używają/ używały poniżej wymienionych produktów, które uważam za (może nie jedyne) jedne z niewielu, godne polecenia. Jak każdy produkt, wszystko ma swoje wady/ zalety, które w wielkim skrócie dopisze :)

Akwarium będzie najprawdopodobniej w rozmiarze 170(180)/60/50.

1. VorTech EcoTech MP40/ MP10

- drogie, głośne( tzn głośniejsze od "innych"),brak możliwości manewru pompami w akwarium.

- łatwe w obsłudze, fajny design, bezpieczne dla zwierząt (prąd po drugiej stronie szkła), zajmują mało

miejsca w akwarium, sterowane, cyrkulator + falownik.

2. Tunze Turbelle 6105/ 6095

- zajmują sporo miejsca w akwarium (tzn więcej niż "inne"), słaby design, nie należą do tanich.

- cicha praca, sterowane (moduł do kupienia osobno),możliwość manewru pompami w akwarium,

cyrkulator + falownik.

No i które wybrać??

Na początku zastanawiałem się nad połączeniem MP40 po jednej stronie i dwóch 6095 po drugiej.

Była też opcja czterech MP10. Czterech 6095. Dwóch MP40. Dwóch 6105. Ewentualnie dwie 6105 i jedna 6095, dwóch 6095 i jedna 6105 (Do wszystkich kombinacji z pompami tunze wchodzi jeszcze Multicontroller 7096)

Opcja łączenia dwóch firm jest najdroższa i generalnie najsłabsza jeżeli chodzi o połączenie w jeden "system". Resztę pozostawiam Wam ;)

Więc tak.

Interesuje mnie możliwość ustawienia fal (od czasu do czasu)- Które lepsze, czy jednak potrzebny wavebox?

Jaki zestaw wybrać pod względem wielkości zbiornika?

Mam nadzieje, że "dyskusja" się trochę rozwinie. Wypowiedzą się również osoby z większym doświadczeniem w tym temacie, oraz opinie pozwolą mi na dokonanie prawidłowego wyboru :)

Ps. Jeżeli temat, już był, lub też jest rozpoczęty w nieodpowiednim dziale, proszę o przeniesienie/ zamkniecie/ przekierowanie/ poinformowanie :)

Pozdrawiam

Marcin


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu powiem, zę nie używałem Vortechów, ale Tunze wszystkie przerobiłem. Połączenie Vortecha z Tunze to chyba najdroższy wariant :)

Odnośnie samej wydajności pomp Tunze. W mojej opinii stosowanie 6095 przy tej długości akwarium to średni pomysł, jednak ich znaczną przewagą nad 6105 jest, a właściwie są mniejsze gabaryty. 6095 według mnie będzie za słaba, nie przedmucha ładnie całej długości akwarium.

Pamiętaj, że Tunze ma większe możliwości jeżeli chodzi ustawienie 3D pompy, vortech dmucha tylko na wprost, jednak ma spore możliwości, jeżeli chodzi o sterowanie. Nie wiem jak będzie ustawione akwarium, ale vortechy potrzebują miejsca poza akwarium więcej niż magnes z Tunze, za to w akwarium masz na odwrót jeżeli chodzi o te pompy :)

Aaa.. i uważam, że jak już to vortechy 40, 10 będzie za mała na takie akwarium (nie pamiętam też do jakiej grubości szyby jest MP10, może się okazać, że już to ją wyklucza).

Edytowane przez S_Y_N_E_K (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vortech mp10 na taki zbiornik - bez sensu.

Vortech mp40 - fajny i szeroki strumień, ale droga i głośna.

Tunze 6095 - do tak dlugiego zbiornika to słaba pompka. U mnie używam jej pulsacyjnie w miejsca z najsłabszą cyrkulacją.

Tunze 6105 - mam dwie i różnica pomiędzy 6095 jest kolosalna.

Oczywiście Tunze są totalnie bezgłośne i mają możliwość dowolnego ustawienia.

Przy Vortechach musisz troche dopasować Aquascaping do cyrkulacji. Przy Tunze masz większą możliwość dopasowania cyrkulacji do aquascapingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o mp10 to faktycznie, sa chyba do 9.5cm grubosci szkla.

Na mniejsze pompy bardziej liczylem na rozlozenie ich na 3ech sciankach akwa, ale zeby to jskos wygladalo, musial bym na tylnej zalozyc vortech. Co do samego szkla, bedzie tylna szyba przy scianie, reszta odkryta.

Chyba ze dwie 6105 I moze jedna mniejsza za skalki. Pytanie czy dwie na jednej sciance dmuchna do konca, czy dac na vis-a-vis?

Problem w tym, ze nie wiem co te pompy potrafia.


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin - zainteresuj sie pompami Jebao WP40. Sa to chinskie pompy bardzo podobne do Tunze (podrobki?)

Posiadaja wlasny sterownik z kilkoma trybami pracy i plynna regulacja czestosci falowania. Sa bardzo ciche, na ceramicznych oskach, a wydajnoscia odpowiadaja Tunze 6095. Cenowo sa jednak dwukrotnie tansze. Pompa zbiera bardzo dobre opinie na wielu forach. U mnie od prawie 3 miesiecy chodzi w trybie falowania. Jest prawie bezglosna.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba ze dwie 6105 I moze jedna mniejsza za skalki. Pytanie czy dwie na jednej sciance dmuchna do konca, czy dac na vis-a-vis?

Osobiście dałbym pompy naprzeciwko siebie, w przeciwnym przypadku, w obszarze pod pompami będziesz miał mizerną cyrkulację. Poza tym dając pompy naprzeciwko siebie w mojej opinii jesteś w stanie zapewnić dużo większą zmienność cyrkulacji.

U siebie mam wprawdzie 6055 i akwarium 80 cm głębokie, ale tak się zastanawiam czy danie na plecy akwarium 1-2 takich pomp nie byłoby strzałem w dziesiątkę, tylko obawiam się czy 60 cm głębokości to nie za mało, no i estetyka ucierpi bo będzie więcej pomp.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie 6105 jedna prawy bok z przodu, druga lewy bok z tyłu załatwiają Ci cała cyrkulacje jeżeli nie dowalisz tony gruzu do akwa. 6095 jest za słaba na zbiornik 170cm. Może na początku jak będzie pusto, ale jak dołożysz korali to cyrkulacja zacznie kuleć...

Zależy ile będzie skały i jak ją ułożysz. Jeszcze masz pompkę 6125 która jest o 400 zł tańsza od 6105, a szczerze to przez półtora roku nigdy nie korzystałem z możliwości sterowania 6105 i jakoś mi to nie przeszkadza. Te 30% więcej mocy naprawdę robi różnicę.

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej 540-stce zanim ją wysadziłem pracowały dwa mp40 i jedna Tunze 6125. Wcześniej przerabiałem też Koralie.

Te ostatnie już u mnie nie zagoszczą.

Co do Vortecha i Tunze - to opinie tutaj głoszone potwierdzam i nie. Dlaczego tak? Ano dlatego że jadą stereotypami. Vortech jest głośny i kropka. Co to znaczy głośny? Jak ktoś planuje mieć głowę w czasie snu pół metra od akwarium to niech od razu rozważy pomysł rezygancji z baniaka, bo zawsze będzie mu coś przeszkadzało.

Vortechom trzeba poświęcić trochę czasu żeby jest dobrze ustawić. Po tym jak minie kilka tygodni i silniki się dotrą, to słychać tylko lekki szum jak pracują na najwyższych obrotach. W normalnie funkcjonującym salonie jest to niesłyszalne w ciągu dnia, a lekko słyszalne w ciszy nocnej. Ja tam nie śpię w salonie więc wcale ich w nocy nie słyszałem.

W nowym baniaku również stawiam na Vortecha.

- brakiem sterowania głowicą się nie przejmuję - walą szerokim strumieniem i baniak do 60 cm szerokości ogarniają totalnie.

- tryb podnoszenia detytrusu z dnia - bezcenny

- nie wywalają piachu jak kierowane w jedno miejsce Tunze

- konserwacja i czyszczenie bajka - wyłączasz pompę, wkładasz rękę do baniaka wyciągasz głowicę w wirnikiem reszta zostaje z drugiej strony na swoim miejscu; nie ciągniesz kabli, nie przekładasz ich, nie martwisz się że zewnętrzny magnez gdzieś ci spadnie, nie chlapiesz wodą próbując całość jakoś wyciągnąć

- tryby pracy sterownika - proste i funkcjonalne - bez podłączania komputerów i innych pierdół; musi być proste bo to pompy jakby nie patrzeć z amerykańskiego rynku, a z całym szacunkiem dla tej nacji, to przeciętny amerykanin mistrzem intelektu to nie jest.

- no i na koniec plus z minusem - cena jednostkowa - zarówno samej pompy, jak i możliwego do dokupienia awaryjnego zasilania.

Jedyny minus to taki, że jak potrzebujesz poruszać taflą wody (np. coś grzebiesz w sumpie, odłączyłeś odpieniek, albo masz jego awarię lub awarię obiegu, czy gdzieś w roku ci się skumulował filtr bakteryjny), to faktycznie musisz się wspomóc inną pompą, albo dać Vortecha bliżej tafli, bo inaczej jest problem.

Ale ten minus nie przysłania mi innych plusów tych pomp.

Moja ocena jest czysto subiektywna, a autor wątku kupi i tak co zechce. Ale rozterek mu nie zazdroszczę:)


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eeeeeeeeeeeeeeeeh.

Wiec po kolei :)

Tester- Zgadza sie, sa tanie, ale jak wyglada ze sterownikami?? Kazda ma osobno, czy da rade je jakos polaczyc w "jeden obieg elektroniczny"??

b/w - maja 13000l/h, wiec chodzilo Ci chyba o tunze 6105 ;)

S_Y_N_E_K- Jezeli chodzi o danie pompek na tylnia sciane akwarium, to tylko VorTech nie zepsuje image calego zbiornika. Niestety MP10 nie nadaje sie do szyb powyzej 10mm, a MP40 na 60cm wywiercily by chyba dziure we frontowej szybie :D

Tunze na tylnia odpada, bo juz nie fajnie by to wygladalo... Widzialem takie akwarium na 6ciu pompach MP60 i wygladalo spoko, tylko baniak mial kilka tysiecy litrow ;)

MarcosB- Mysle, ze jak cos, to jednak pojde w strone sterowanych. Skala bedzie praktycznie tylko z jednej strony z oddaleniem od szkla bocznego, a na druga strone mam "wizje" ;)

Co do mniejszych tunze typu 6095, to po opisach np adam_s ma sztuk takich 5, a akwa spore. Ja myslalem o 3ech, moze nawet 4ech, ale moze za duzo tego plastiku by tam siedzialo...

Ironista- Juz sie zaczalem przekonywac do tunze, a tu po Twoim poscie znowu mysle o VorTech-ach :) Kwestia czyszczenia- nie patrzylem na to w ten sposob, ale faktycznie, musza byc duzo latwiejsze, jezeli chodzi o "higiene" i chyba czesciej chce sie je przez to czyscic ;)

Moze jakies dodatkowe opcje sa za jedna, czy druga firma?? Ktore daja lepsze fale, puls, ktore maja wiecej funkcji itd. Po prostu nie chce skonczyc z 6ioma roznymi pompami i wystawianiem ich na sprzedaz z duzym upustem na forum, bo uwazam, ze takie discounty sa zbedne. Pompy beda nowe, a straty nie male jak zaczne wyprzedawac.

Maly filmik (druga pompa- po wygladzie, mozna sie domyslic jakiej firmy)- porownanie


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę ci tutaj pisać opcji za jedną lub drugą firmą, bo jak napisałem wcześniej, moja ocena jest subiektywna, aczkolwiek nie jest z d...py wzięta, bo jak napisałem mam pompy obu firm, których używam (choć aktualnie leżą w pudełkach).

Jak zmieniałem cyrkulację na sterowalną, to też miałem dylemat.

Ten film już kiedyś widziałem. Nie robi on na mnie wcale wrażenia, bo:

- flm robiony na zlecenie lub tez przez Tunze - kto źle się wypowiada o swoich produktach

- patrząc po wymiarach to ja nie jestem pewien że w pojedynku z 6105 bierze udział MP 40. Na tym filmie to raczej MP 10. Czterdziestka to naprawdę nie jest maleńka pompa, czuje się to w ręku. Tym bardziej że zbiornik wypisz wymaluj ma wymiary mojej byłem 540-tki.

- na koniec na pewno nie uwierzę że w tym baniaku była zamontowana sześćdziesiątka Vortecha. To jest na prawdę kawał kloca, a tutaj ta pompka jest malutka

- no i na koniec - obie firmy mają inną filozofię cyrkulacji. Tak jak pisałem wcześniej Vortech pcha wodę szerzej więc jego strumień siłą rzeczy jest inny niż Tunze, która ma strumień wody bardziej skondensowany.

Co nie znaczy że Tunze to jakiś szajs. Wręcz przeciwnie, używam (choć ta którą mam nie jest sterowalna) i bardzo sobie chwalę. Tylko miała u mnie w zbiorniku inne zadania do wykonania.

Jakby nie patrzeć to jestem przekonany że na twój zbiornik to spokojnie wystarczy 2xPM40 lub 2x6105 ze sterownikiem.

No chyba że sps-y rozrosną ci się w las i wtedy faktycznie mając sterownik Tunze na 4 pompy wystarczy dokupić kolejne. W przypadku Vortecha wyjdzie to drożej.

Co do funkcji, to nie napiszę nic o sterowniku Tunze bo go nie używałem, co do Vortecha to jest tego od groma

- praca ciągła

- symulacja pływów rafy

- fale takie jakie występują w płytkich lagunach

- krótkie fale (ustawiasz sam częstotliwość puslacji)

- długie fale (też ustawiasz częstotliwość)

- takie krótkie zawirowane podnoszące detrytus z dna

- zwalanianie na czas karmienia

- wyłącznie w trybie nocnym

Generalnie z tymi bajerami (dotyczy to i Vortech i Tunze i wszystkiego w życiu) to jest tak, że na początku się człowiek bawi, a potem korzysta z jednej lub dwóch funkcji. Ludziska kupują wypasione lustrzanki i trzaskają zdjęcia w trybie automatu na przykład.

Ja tam po pierwszej fascynacji wrzuciłem na stałe tryb reef crest i zapomniałem że mam pompy z bajerami. Robiły po prostu swoje.

Od czasu do czasu przed podmianą wrzucałem tryb wzburzania syfku z dna i skał i to wszystko.

Przyjemnych dylematów, bo mimo że ci nie zazdroszczę, to jednak wybór sprzętu to też fajny element przy odpalaniu nowej solniczki.

Mnie też to niedługo czeka, choć akurat nie w przypadku pomp.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ironista - święte słowa :). To tak jak z moimi 6105 niby są sterowane a nie sterowalem nimi dwa lata...

Odnośnie tych plusów Vortecha to fakt - mycie Tunze doprowadza mnie do szału...te kable itd..

Ogólnie nie miałem Vortecha ale JanuszD ma dwa, i wkurza mnie buczenie jednej z nich. To jedyna wada bo gdyby

zrobili coś z tym buczeniem to uważam iż te pompy są lepsze od Tunze. Czy MP60 też buczy ? Ma ktoś MP60 ?

Może przy ustawieniu MP60 na 50-70% będzie cicho.

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale buczenie idzie stlumic? Tzn, sano sie dociera po paru tygodniach, czy to tylko taka sciema, a my sie poprostu przyzwyczajamy?

Akwa bedzie w salonie. Na tym samym poziomie to tylko kuchnia, korytarze I toaleta, wiec musiala by niezle buczec, zebym ja w nocy uslyszal ;)

Bede ja slyszal ogladajac tv? I jeszcze temat jest taki, ze kiedys byly inne modele chyba, a nie ES. Nawet nie wiem jaka roznica, moze wlasnie tylko taka, ze nowa zostala poprawiona...


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale buczenie idzie stlumic? Tzn, sano sie dociera po paru tygodniach, czy to tylko taka sciema, a my sie poprostu przyzwyczajamy?

Akwa bedzie w salonie. Na tym samym poziomie to tylko kuchnia, korytarze I toaleta, wiec musiala by niezle buczec, zebym ja w nocy usłyszał ;)

Bede ja slyszal ogladajac tv? I jeszcze temat jest taki, ze kiedys byly inne modele chyba, a nie ES. Nawet nie wiem jaka roznica, moze wlasnie tylko taka, ze nowa zostala poprawiona...

Ja mam tylko MP10ES (bez W) w salonie i mogę powiedzieć , że.. jak podłączyłem i uruchomiłem to szukałem dostępu do forum i działu targowisko. Masakra. Trzęsło całym akwarium. Rozkręcałem, ruszałem i nic. Poczytałem różne tematy nt Vortechów i dałem jej szanse. Teraz jest cicho. Nie ma idealnej ciszy, ale szum z odpieniacza jest bardziej słyszalny, niż Vortech. Jak się człowiek wsłucha w otoczenie (ok 0,5 m od pompy), to można usłyszeć szelest silnika, ale tragedii nie ma. Żona ma zdecydowanie lepszy słuch i na początku to ją denerwowało, a teraz jest ok. Wydaje mi się, że to nie przez przyzwyczajenie, tylko po prostu pompka się dotarła, a do szumu odpieniacza i lekkiego buczenia szafki się przyzwyczaiłem,

Moja jedzie na 50% w NTM (raz fala, raz stały przepływ)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest roznica w tych wszystkich modelach? Chodzi mi o roznice w praktyce...


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku MP40 i 60 nie kupisz bez W. To jest moduł bezprzewodowy, który umożliwia komunikację z pozostałymi pompami (max 8) z tym modułem, w celu ustawienia "wymarzonej" cyrkulacji. Jak masz lampę z Ecotech'a, to z nią te pompy też mogą się dogadać.

Wysłane z Tapatalk'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin - kazda pompa ma wlasny, niezalezny sterownik. Co do wydajnosci to na papierze jest napisane 13000 L/H jednak w stawiajac wp40, Tunze 6105 i 6095 kolo siebie (mam wszystkie trzy) to wp40 dmucha slabiej niz 6105.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester- myslisz, ze jest to wina mocy, czy raczej inne rozproszenie strumienia? No I do tego pewnie wielkosci takie same :) porownujac ja jednak cenowo z 6095 (dajmy na to, ze dmuchaja podobnie), to jebao wychodzi taniej o jakies 25% przy czym nie mozna ich ze soba polaczyc.

Co do MP40 to kusi mnie ciagle mala I latwa w czyszczeniu wewnetrzna czesc pompy, co oczywiscie schodzi na drugi plan, bo pompa ma przede wszystkim spelniac swoja funkcje. Co do vortecha to jeszcze interesuje mnie jak wyglada parowanie dwoch pomp? Kupuje dwie I jeszcze cos, czy to juz wsio? I jak to wyglada pozniej, jedna robi za master, a druga za slave?

Powiem Wam szczerze, ze sam nie wiem. Widze, ze kazde pompy maja swoich fanow...

Generalnie ze sprzetow planowanych I przymusowych pozostaly wlasnie pompy. Raczej nie bralem ich pod uwage, jako trudny wybor, a tu taki psikus ;)


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji do pomp Vortech'a jest opis, jak to ze sobą wszystko pożenić. Z tego co czytałem, to jest tak jak mówisz, jedna master, druga slave. W zestawie masz wszystko, co potrzeba, pompkę + sterownik. Do komunikacji nic więcej nie jest potrzebne (oczywiście pisze o nowych wersjach "W" )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj zamontowałem dwie nowe mp10wes narazie jeszcze ich nie ustawilem dobrze.Rzeczywiscie jak chodza na 100% to dosyć głośno moze sie jeszcze dotrze. Ogolnie to pewnie mozna je spoko ustawić tylko wydaje mi sie ,ze w przypadk kiedy mamy powrót skierowany gdzies w górnych partiach to i tak juz ich prace zakłóca bo pojawia sie dodatkowy prad, cos czuje ze powrót bede miał z dołu jakoś.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijam temat, choć nie jest stary...

Można by powiedzieć, że decyzję podjąłem. Postawiłem na MP40WES.

Tam gdzie kupić miałem, nie dało rady.

W kolejnym sklepie jest na zamówienie (długi czas oczekiwania = ściąganie od producenta)

W następnym usłyszałem od pani, że największe jakie zamawia to MP20, bo z reszta (większa) ma często problemy i częste reklamacje, oraz problemy z uwzględnianiem reklamacji u EcoTech. Na pytanie- jakie to problemy- usłyszałem- zła praca (tryby nie działają jak powinny), wirnik i jakieś tam...

Czy naprawdę się coś z nimi dzieje, czy to raczej próba sprzedaży towaru jaki ma się "na stanie" ?

Może jeszcze się ktoś wypowie, bo coś nie chce mi się wierzyć, że tak mało ludzi używa/używało tych pomp (ceny wysokie, ale +- porównywalne do tunze)

Dalej ludziska :) , przecież nic nie kosztuje wysmarowanie zdania, lub dwóch dla oszczędzenia nerwów koledze ;)

Pozdrawiam

Marcin


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko mp10 (od 7 miesięcy) i nic się nie dzieje. Działa wszystko idealnie. Kupione w Polsce.

Wysłane z Tapatalk'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.