Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od kilku tygodni czytam to forum i powoli dowiaduje się czegoś nowego :) widzę ze jest tu dużo mądrych głów a także ludzi którym czasami coś przeszkadza ale to jak w życiu , wiec jeśli możecie pomóżcie

Akwarium słodkie mam już od wielu wielu lat bleebleee :)

ale tak jak wszystko , już znudziło się założyłem sobie mała rafkę jakoś tam śmiga ,teraz ze swojego słodkiego che zrobić morskie ma 150 litrów i jest w trójkącie .

O oświetleniu już wiem no prawie wszystko bo nikt ideałem:) nie jest i teraz pytania do was czy konieczność jest założenia sumpa ?

W starym swoim słodkim mam dość dobry sprzęt , filtr kubełkowy z uv o wydajności 1800l h

Tak sobie wykombinowałem by kupić do niego odpieniacz i podłączyć go pod wylot wody z kubełka , oczywiście z pompą o tej samej wydajności lub z regulowanej wydajności .

Sądzicie ze ten pomysł się uda ???

Czy będę musiał jednak wiercić otwory w akwarium , i zakładał sumpa

Oczywiste jest ze chodzi tez o koszty wole wydać i kupić więcej skały, czy super oświetlenie niż bawić się z sumpem a stary swój sprzed wywalić do piwnicy ale jak będzie mus to trzeba będzie tak zrobić

Z góry dziękuje za podpowiedzi i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to daj sobie spokój z takimi pomysłami. Idea podłączenia odpieniacza pod odpływ z filtra kubełkowego to proszenie się o kłopoty, czyli powódź. Poza tym filtr kubełkowy nie nadaje się do akwarium morskiego. Wiem, jest kilka przypadków gdzie używa się tego sprzętu ale nie brałbym tego jako przykład. Sumpa nie musisz robić, spokojnie akwarium może funkcjonować z zawieszanym odpieniaczem zewnętrznym i na przykład kaskadą. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zestaw Reefpack Tunze, gdzie masz ładny estetyczny odpieniacz i filtr wewnętrzny.

Jedno jest pewne jeśli na poważnie podchodzisz do tego chobby i chcesz się cieszyć ładnym akwarium to nie idź na skróty, pewnych rzeczy się nie przeskoczy.

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam akwa po słodkim i działa na kubełku. Odpieniacz mam wewnętrzny. Twojego pomysłu to bał by się zalania. Co do stosowania kubełka to nie ma problemu, ważne by nie było w nim wkładów takich jak wata... bo azotany i fosforany bedą wysokie. Trzeba pamiętać że na dnie kubełka będzie zbierał się syf i trzeba czyścić, robie to raz w miesiącu więc nie jest to strasznie kłopotliwe.

Ja na kubełek zdecydowałem się z powodu budżetu, samp jest na pewno lepszym rozwiązaniem i łatwiejszym w obsłudze ale i droższym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam akwa po słodkim i działa na kubełku. Odpieniacz mam wewnętrzny. Twojego pomysłu to bał by się zalania. Co do stosowania kubełka to nie ma problemu, ważne by nie było w nim wkładów takich jak wata... bo azotany i fosforany bedą wysokie. Trzeba pamiętać że na dnie kubełka będzie zbierał się syf i trzeba czyścić, robie to raz w miesiącu więc nie jest to strasznie kłopotliwe.

Ja na kubełek zdecydowałem się z powodu budżetu, samp jest na pewno lepszym rozwiązaniem i łatwiejszym w obsłudze ale i droższym.

A co masz w kuble??

Ja właśnie słyszałem aby wata była na samej górze a na samym dole gąbka która wyłapie większe zanieczyszczenia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubełek daje rade, wystarczy wypchać go siporaxem, i w miwre potrzeby wegiel oraz rowa tez sie zmieści. a skimmer jak bedzie deltec mce600 to bedziesz miał piekny morski trojkąt bez sumpa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

otwory na bocznej szybie albo komin typu LLSa gdzie doklejasz korone 5 cm ze szkla i wklejasz komin zew. do tego troszke hydrauliki pvc sumpa mozna samemu sobie ukleic bez problemu. wiec koszty dobrego kubelka i sumpa sa porownywalne. hydrauilka jedynie droga pvc np zawor kątowy 32 to okolo 180zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze tytul pokazuje, ze za bardzo sie nie wczytales w sposoby filtracji, no ale to nic, masz nas.

Sump z kubelkiem nie ma nic wspolnego. Sump jest po to, zeby schowac w nim sprzet (odpieniacz, grzalke, czujnik dolewki, tam uzupelniamy odparowana wode zeby sie wymieszala zanim trafi do akwarium, tam dozujemy Ballinga lub inne plyny).

Niektorzy, poza odpieniaczem uzywaja kubelka, wiekszosc go nie potrzebuje, stad obecnosc sumpa nie wylacza kubelka z systemu a obecnosc kubelka nigdy nie zastapi sumpa. Filtracja w slonowodnym jest nieco inna niz w slodkim i w zasadzie, ilosc uzytych mediow filtracyjnych nie przeklada sie na jakosc. Przewaznie tylko przeszkadzaja w stabilizacji. Nie kazdemu chce sie co kilka dni wyrzucac media, kupowac nowe i je wiecznie przekladac.

Pomysl, ile bedziesz mial wezykow, kabli itd. zawieszonych na sciance akwarium, bo "zaoszczedziles" 200-300(?) zl nie robiac sumpa.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście sump to wygoda ale bez sumpa też sie da i nikt tego nie zaprzeczy.

Dodalem foto akwarium z the abbys aquatics w stockport pod manchesterem. Kręci sie już kilka lat na filtrach kubelkowych i bez odpieniacza.

post-12073-1390232483,75_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też startowałem po słodkowodnym i na kubełku. Nie było nawet źle.... ale rozwiązanie to ma jeden podstawowy mankament.

W związku z faktem że nie miałem sumpa musiałem zawiesić odpieniacz na ścianie akwarium gdzie mam wklejony komin (niestety bez otworów w dnie) stamtąd też pobierałem wodę do kubełka który łapał też bąbelki z odpieniacza. W efekcie co jakiś czas kubełek wywalał do akwarium chmurę powietrza i nie było to ładne. Szybko więc zmodyfikowałem swój sprzęt a kubełek poleciał do jakiegoś szczęśliwego posiadacza słodkiego. Mój kubełek był też nietani w związku z czym pokrył koszt dorobienia pudełka przelewowego, hydrauliki i sumpa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akwarium w sklepie Abbys wystartowali w grudniu 2012 roku. Tak wiec kręci sie rok czasu, oparte jest w całości na skale Aquaroche. Osprzet to tylko cyrkulacja i kubelek Eheima. Brak jest odpieniacza. Robia tylko cotygodniowe podmiany. Także sie da prowadzic piekne akwarium bez sumpa i odpieniacza. Tutaj mozna poczytac jak ono powstalo od samego poczatku, jest tez fotorelacja.

http://www.ultimater...ad.php?t=619129

A to w realu:-)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=KWe4e_Evrh8

Edytowane przez Piotr1 (wyświetl historię edycji)

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie mówi że nie można bez sumpa.

Można. Ale sump ułatwia życie.

Adam. Posłuchaj Staniego to doświadczony akwarysta i dobrze radzi.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam to akwa z Abyss,za kazdym razem jak tam jestem to zawieszam oko naprawde ladny baniaczek jak przedmowcy pisali smiga na kubelku i bez odpieniacza . Takze da rade i to nawet tak duzy zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek 78 zgadzam sie z tym co napisales w 100 % I popieram to rozwiazanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bedac od jakiegos czasu w UK i wczytujac sie w tutejsze fora to sporo ludzi w UK, uzywa kubelka a nie uzywa sumpa

i jakos im sie to kreci..

Edytowane przez w0y7a5 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym się kręci innym się nie kręci...

Takie pytanie: czy jeśli filtr odfiltruje zanieczyszczenia z akwarium to one znikają z systemu? Nie znikają, dalej są i się kiszą w tym kuble. Główną filtracją powinien być odpieniacz, który zanieczyszczenia usuwa z systemu (są w kubku). A filtrację mechaniczną potraktowałbym jako wspomaganie z koniecznością częstej wymiany wkładu filtracyjnego. A co do siporaxu czy innego tego typu medium to jak wszyscy wiemy stanowi filtrację biologiczną i tam powinna być woda już wstępnie oczyszczona, bez "grubych" zanieczyszczeń.

Tak więc moim skromnym zdaniem jak ktoś chce kubełek to musi wiedzieć co robi i nie należy tego propagować jako dobrą drogę w akwarystyce morskiej. I jeszcze taka drobna uwaga techniczna, który kubełek ma pompę z wirnikiem ceramicznym i daje gwarancę braku korozji?

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie: co z takim kubełkiem sie stanie w przypadku awarii zasilania. Załóżmy że postoi z godzinę lub dwie, co z jego wypełnieniem?

Pozdrawiam Dariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek,

a kto by sobie takimi pytaniami glowe zawracal. :thumbup:Zadziala tak samo jak filtr nitratu, gdy znowu wlacza prad. :nuke:

Tez myslalem, ze temat mamy dosyc dobrze przerobiony, ale jak ktos zamiesci zdjecie ladnego akwarium prowadzonego na kubelku a ktos inny juz taki kubelek ma (a byl drogi), to ...

Jak wielu z nas, rowniez ja dozuje NO3 bo mi szybko "znika", podobnie jest w tym akwa pelnym korali, ale proponowanie kubelka komus poczatkujacemu jest cofnieciem sie w czasie o 20 lat.

Na szczescie Adam zapytal i pare odpowiedzi otrzymal. Jego problemem jest "uruchomienie" odpieniacza a nie jak tu niektorzy propaguja, oparcie filtracji na kubelku. :smiling:

Adam,

akwarium 150-cio litrowe bierze sie pod pache i idzie do szklarza, zeby wywiercil w tylnym rogu 2 otwory po ok. 41 mm. Tam wkreca sie "przeloty" i reszte sobie sam pokleisz (szybke z grzebieniem w tylnym narozniku, rury w szafce i w kominie). Przykladow jest pelno.

Mozesz tez robic bez sumpa (kiepsko bedzie) i zawiesic odpieniacz na szybie. Ale kubelek sprzedaj lub sobie zostaw na okres, kiedy to przez kilka dni bedziesz zmuszony stosowac jakies media filtracyjne, choc da sie je stosowac i bez kubelka. :welcome:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz możliwość postawienia sumpa to zrób to. Ja też miałem takie dylematy. Sprzedałem swojego eheima. I jestem zadowolony. Samp bardzo ułatwia późniejsze użytkowanie , tak jak koledzy pisali powyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co Panowie z sumpem czy z samym akwarium w czasie gdy przez parę godzin zabraknie prądu??? Bo w wypadku braku prądu to z takiego kubełka po prostu trzeba wylać wodę i gotową wodą do podmian zalać filtr będzie podmianka! :thumbup: :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie: co z takim kubełkiem sie stanie w przypadku awarii zasilania. Załóżmy że postoi z godzinę lub dwie, co z jego wypełnieniem?

Pozdrawiam Dariusz

A co Panowie z sumpem czy z samym akwarium w czasie gdy przez parę godzin zabraknie prądu??? Bo w wypadku braku prądu to z takiego kubełka po prostu trzeba wylać wodę i gotową wodą do podmian zalać filtr będzie podmianka! :thumbup: :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku awarii musisz miec zabezpieczenie, zeby nie uruchomil sie ponownie.

Poza tym jak bedziesz w kuble trzymal tylko wode, to masz racje ;)

Co do sumpa to juz troche inaczej, bo ma on dostep do powietrza...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.