Skocz do zawartości
Robert-reef

Nowe akwarium, proszę o porady

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niedługo będe się wprowadzał do nowego biura. Jakiś czas temu zostało zaprojektowane tam akwarium słodkowodne na całej ścianie. Teraz chciałbym tam postawić akwarium morskie. Zanim zacznę wypytywać o inne sprawy techniczne proszę o pomoc w wyborze wymiarów i ustawienia baniaka.

Zamieszczam 2 rzuty z góry na widok mojego biura z 2 wariantami akwarium. Które będzie lepsze, łatwiejsze w obsłudze i konserwacji, jakie są wady i zalety obu wariantów.

Zastanawiam się też nad wysokością zbiornika - 100cm to pewnie będzie przesada :)

W akwarium zamierzam hodować ryby, korale miękkie LPS'y i może jakieś mniej wymagające twardziele.

post-20578-0-20279300-1390426888_thumb.jpg

post-20578-0-43712200-1390426901_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze drugi rysunek zostal z obecnego projektu? Za waskie. Co do pierwszego, to szczerze Ci powiem, ze bedzie troche ciezko z manewrowaniem w akwarium plus nie napisales jaka miala by byc calkowita wysokosc do gornej krawedzi szkla od podlogi...?. Robiles juz cos z morskim?, bo jak nie, to na szeroka wode sie chcesz...I bez serwisu bedzie bieda.

Ps. LPS to tez twardziele

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak te akwarium o szerokości 50 zostało z poprzedniego projektu. Jeżeli musiał bym inną (większą) szerokość zaprojektować to muszę je skrócić ze względu na okno po prawej.

Wysokość od podłogi to też do ustalenia - nie wiem. Nigdy nie miałem doczynienia z tak dużym akwarium i nie wiem jakie proporcje były by optymalne.

Myślę że dobrze by było jak by najładniej się prezentowało z pozycji siedzącej

Coś tam z morskim robie, mam teraz około 300 litrów wody w obiegu :). Bawię się tym od roku i coraz mocniej zaczyna mnie ta zabawa wciągać.

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzies widzialem juz uzytkownika o takiej nazwie ;)

Mieszkasz w pl?

Zdajesz sobie sprawe ze to kawalek wody?, a bez dojscia od tylu, bedzie ciezej?

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie widziałeś na tym forum :). Mieszkam w Polsce, w Augustowie.

Właśnie wiem że to spore akwarium będzie i nie za bardzo chcę popełnić błąd już na etapie doboru wielkości i ustawienia zbiornika.

Teoretycznie jak bym osunął z pół metra od tylnej ściany to pewnie by dojście od tyłu jakieś można było zrobić. W sumie tak teraz myślę że pewnie i tak tam jakieś odpływy wody czy wawemakery by wystawały z tyłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsługa to masakra już przy 70cm zaczynają się problemy a potem następny problem to oświetlić to :) ja proponowałbym 300x70x60 myślę że i z cyrkulacją nie będzie problemu i z oświetleniem a do tego w miarę normalna obsługa.Do takiego akwarium zrób sobie 2 kominy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 70 cm wysokości i powiem Ci, że już przy tym wymiarze wysokości jest zabawa jak chcesz coś zmienić. Przy 100 cm będziesz musiał z rurką pływać w akwa :)


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 cm szerokie to troche kiszka.

Chyba lepiej zrobic 300 x 80-90 x 65 h. Tylna szybe mozna zakryc ceramika i nie trzeba bedzie tam siegac, za to mozna bedzie przykleic korale.

Akwarium metrowej wysokosci moze Cie zmusic do robierania sie w biurze, zeby "obsluzyc" dno, a to chyba w miejscu pracy nie wygladaloby powaznie.

Sumpownia z boku pozwala na ograniczenie wysokosci szafki pod akwarium. Wystarczy, gdy szafka bedzie miala 60 cm. Z podkladami pod szafke i akwarium, wysokosc calosci wyniesie ok. 130 - 135 cm. To wysokosc "przyjazna" do gmerania w zbiorniku.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie... :D jak ty chcesz w ogóle skupić się na pracy mając w pobliżu taki baniak? Ja bym cały czas coś w nim grzebał albo się gapił ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wysokość stelaża bym uzależnił od miejsca w którym będzie akwa, a bardziej specyfiki. Jeżeli to będzie miejsce gdzie będą przechodzić ludzie i ma wyglądać reprezentacyjnie to bym zrobił stelaż na 90-100 cm wiem, że potem trzeba na czymś stawać, żeby pogrzebać bo sam tak mam ale za to wygląda dość reprezentacyjnie. Natomiast jeżeli będzie się przy tym siedzieć na fotelach to bym zrobił niższe wtedy. Chociaż przy tej szerokości to nie wiem czy wysokość 60 będzie ok w biurze? Ja mam akwa 70 wysokie i na stelażu 100 cm i mam hokery obok i wygląda rewelacyjnie.


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sumpa dal bym calkowicie we wnece aby nie wystawal z lini sciany. dodatkowo jesli mial bym miejsce w gore dac kolejne baniaki zrobil bym cos na wzor foxa, czyli baniak na refugium szczepkarium podmianki i sump. akwa samo w sobie bym zrobil max glebokosc 80cm szerokosc te 300cm (to jest spoko) wysokosc okolo 65cm max. jesli jest to biuro w ktorym chcesz pracowac i masz prace siedzaca to wysokosc dobierz sobie sam na logike, najczesciej bedziesz na niego zerkal z pozycji siedzacej wiec akwa powinno byc juz na tych okolo 80cm sie zaczynac, dodatkowo wysokosc 80 + 65 czyli te 145 cm sprawi ze nie beda nas ewentualne reflexy swietle rozpraszaly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem że te 50cm to trochę wąsko. Teoretycznie może by wlazło 60-65cm. Podjadę na budowę i zmierzę dokładnie jak tam jest. Ale czy te 10 cm dużo zmieni?

Zbiornik bede zazwyczaj obserwował z zza swojego biurka z pozycji siedzącej. Ewentualnie z kanapy na przeciw akwarium. Klienci do mnie przychodzą rzadko a jak już przychodzą to posiedzieć :)

Sumpa chętnie ukrył bym całkowicie we wnęce ale tam do okna jest zaledwie 50 cm (to widać na drugim rysunku). Mam zamiar zrobić go wystającego aby szerokość pomieszczenia sumpowego była około 100cm - to i tak wąsko ale lepsze to niż tylko 50cm.

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert,

kazde dodatkowe 5 cm w glebokosci akwarium robi kolosalna roznice, to chyba najwazniejszy wymiar. Przy 3 metrach dlugosci, glebokosc 80 cm wygladalaby naturalniej niz 50. Sam mam 120 x 75 i zaluje, ze nie x 80.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qrcze, podjadę zmierzę wymiar z natury bo szczerze to akwarium na całej ściane wydaje mi się najfajniejsze. Z projektu by wynikało że spokojnie 5cm na styk z oknem wejdzie, jak bym jeszcze odjął grubość tynku :) to dodatkowo ze 2 cm.

No a gdyby udało się te 10 cm głębsze zrobić to wymiary 400x60x65h były by do przyjęcia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, to piekny wymiar, tyle ze nie zaslonisz plytami, np: ceramika tylnej szyby, wiec moze trzeba bedzie ja czyscic, ale z 4-5 wolno stojacych kolumn zmiescisz, tylko wez poprawke na rosnace korale, zeby miec dostep do czyszczenia przedniej szyby.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że lepszym wymiarem będzie 300cm długości. Taką dlugość z tego co pamiętam ma standardowa tafla szkła. Powiększona tafla to dodatkowe zbędne koszty. Zapytaj o to swojego wykonawcę akwarium.

Pozdawiam Mateusz89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Ci proponował taki wymiar 320x70x65 h Będzie ekonomicznie , zaś proporcję będą bardzo dobre . W jumbo (powyżej 321 cm) bym nie szedł . Z uwagi na dużo wyższą cenę . Gwarantuję Ci że 320 cm wygląda zacnie . odniośnie wysokości 120 cm też fajnie wygląda wręcz powala ale cena i problemy z tym związane w jakims stopniu zniechęca :)

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za porady. Wziąłem je wszystkie do siebie i po przemyśleniach powstała ostateczna wersja akwarium oraz pomieszczenia technicznego.

Teraz kolejny etap przemyśleń - instalacja obiegu wody, pompy, odpieniacz, reaktor wapna lub może bailing, oświetlenie.

Proszę o porady - jakie przekroje rur, gdzie/ile zamontować grzebieni odpływowych, ile i gdzie zamontować falowniki, cyrkulatory.

Muszę też zaprojektować jakoś wstępnie pomieszczenie z sumpem. Nie jest one duże a chciał bym mieć w nim oprócz standardowego pojemnika na odpieniacz dodatkowo refugium, zbiornik na szczepki, akwarim na kwarantanne, oczywiście zbiorniki na słodką i słoną wodę.

W akwarium będę hodował głównie ryby oraz miękkie korale. Mam zamiar wpuścić tam sporo pokolców i innych dużych ryb. Zastanawiałem się nad jakąś mniejszą mureną.

Wystrój wnętrza w akwarium planuje mniej więcej taki - tylna ściana obłożona ceramiką, ze 3-4 gromadki skalne sięgające gdzieś do mniej niż połowy wysokości akwarium i jedna góra skalna gdzieś w 1/3 szerokości akwarium, która będzie sięgać powyżej połowy akwarium. To oczywiście dopiero bardzo wstępny koncept. Na pewno przemyśle każdą waszą uwagę i propozycje.

Poniżej wstępna lista elementów do akwarium, którą dostałem od jednego ze sklepów morskich.

Odpieniacz: np. skimz Leopard SL200 (zależnie od planowanej obsady)

Pompa obiegowa: Newa Jet 8000

Cyrkulacja: 2 lub 3x Tunze 6105

Oświetlenie: np. 2x Giesemann Nep-Tune XL 8x80 W

Świetlówki Blau (16x 80W)

Żywa skała: ok. 200 kg

Żywy piasek: ok. 10 worków

post-20578-0-92663300-1394823454_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten odpieniacz raczej nie wyrobi się z sporą obsadą ryb i do tego LPS i SPS . Przecież to będzie ponad 2500 l wody albo i więcej skoro piszesz o kwarantannie, refugium i szczepkarium .

Cyrkulacji też trochę mało . Co to są te 2 pompy ( te 25tys l/h mam u siebie :smiling: ). Szczególnie jeśli myślisz o jakichś twardzielach .

W 3 metrowym zbiorniku nie ustawisz cyrkulacji trzema Tunze 6105 .

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te sie wyrobia :yes :

Schuran 150

C88CyU5l.jpg

H&S 200 - 2F2001

G3vMYFBl.jpg

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stani za propozycje. W sumie podoba mi się ten H&S ale tak na prawdę to nie wiem czy nie będzie i on za mały do mojego baniaka. To na pewno będzie 2500 litrów wody do tego ma być gęsto zarybione.

Co do cyrkulatorów to pewnie masz racje felek. Pewnie dokupie jeszcze jakieś cyrkulatory, zależy jak będzie skała ustawiona. Zastanawiam się nad TUNZE - TURBELLE STREAM KIT TS48 http://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Tunze-Turbelle-Stream-Kit-TS48/1384 Jak myślicie warty jest ten zestaw swojej ceny?

Dodatkowo chcę zastosować 2 waweboxy. Nie wiem tylko czy one generują normalną cyrkulacje czy tylko robią fale? Czy jakoś je wliczać do ilości litrów przepływu wody na godzinę czy tylko jako upiększacz akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze cena chyba raczej nie gra roli , ale moze jebao wp60 http://www.ebay.co.uk/itm/Jebao-wp60-wp-60-wave-maker-controller-powerhead-coral-reef-aquarium-20000L-h-/161156689968?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item2585aff030

Sam mialem vortecha i po wymianie na jebao jestem bardziej zadowolony


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze to porządna firma ale nie dałbym prawie 6 tys. zł za ten zestaw.

Jeśli kupowałbyś na części to dałbyś radę obniżyć koszty nawet o 1000zł . Aczkolwiek te 4 pompy i tak by nie wystarczyły do tego co planujesz. Jeśli chcesz tunze to proponuję 4x 6105 + 2x 6205 ( i wtedy bez wavebox )

Wavebox generuje tylko fale, za normalną cyrkulację nie zrobi .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.