Skocz do zawartości
mufti

Aqua Reef Extender

Rekomendowane odpowiedzi

Nowa konstrukcja modułu rozszerzającego możliwości komputera Aqua Reef Meter o kolejne funkcje. Podłączany poprzez USB do ARM znacząco powiększa możliwości komputera akwariowego do poziomu porównywalnego z profesjonalnymi konstrukcjami.

IMG_0008.JPG

Do ciekawych funkcji należą:

- 4 wyjścia PWM 5V lub 0-10V, przełączane opcjonalnie z menu ARM, przeznaczone do 4 kanałowego sterowania jasnością oświetlania LED lub T5 (poprzez odpowiednie przetwornice)

- 4 wyjścia 230V sterowane elektronicznie (triaki kontrolowane z optoizolacją), nadające się do załączania np. pomp przy wykorzystaniu funkcji generatora fali, dostępnej w menu ARM

- moduł LAN, z gniazdem RJ45, do podłączenia przewodowego sieci Ethernet w celu połączenia się zdalnie np. poprzez Internet (z pomocą routera)

- moduł WiFi, j.w. tylko bezprzewodowo!

- moduł SMS, służący do wysyłania komunikatów drogą telefonii komórkowej za pomocą SMS. Wymagana własna karta SIM. Moduł docelowo może również odbierać wybrane komendy wysyłane z komórki

- moduł AUDIO generujący komunikaty w 6 językach do wyboru (POL, ENG, FRA, GER, ESP, JAP)

- czytnik z zaprogramowaną pamięcią SD, zawierającą pliki MP3 z w/w komunikatami. Możliwe podstawienie własnych komunikatów!

- 2 wejścia pomiarowe pH o rozdzielczości 16 bitów każdy (dokładność pomiaru przynajmniej 0,01pH, podobnie jak w najnowszej wersji ARM

- 1 wejście pomiarowe uniwersalne, skonstruowane doświadczalnie

Ostatnie wymienione wejście pomiarowe może mierzyć multipleksowo metodą konduktometryczną zawartość związków chemicznych w wodzie, takich jak:

- NO2

- NO3

- PO4

- Ca

- Mg

Dodatkowo możliwy pomiar twardości ogólnej KH.

Wymienione wyżej pomiary są w fazie testów i dokładność pomiaru tych parametrów będzie zwiększana w kolejnych firmware modułu ARX.

Parametry elektroniczne modułu ARX:

- I procesor ATMEGA128

- II procesor ATMEGA88

- III procesor AUDIO

- wbudowana dodatkowa pamięć SRAM wspomagająca odczyt i zapis danych

- wbudowany czytnik kart SD

Moduł nie zawiera wyświetlacza. Obsługa odbywa się za pomocą kontrolera ARM oraz aplikacji na PC. Moduł ARX posiada na panelu przednim dwukolorowe diody sygnalizujące pracę wyjść sterujących. Przy każdej diodzie jest przycisk umożliwiający włączanie bądź wyłączanie wybranego wyjścia, co ułatwia użytkowanie niektórych podłączonych urządzeń.

Do modułu ARX dołączona jest 4 gniazdowa listwa zasilająca Legrand, podobna jak w najnowszych kontrolerach ARM.

Fotki niebawem.

Szczegółowe pytania oczywiście na PRIV :D

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i elegancko, jak dopracujesz pomiary NO, PO,Kh itp to się od chętnych nie opędzisz :):thumbsup: :clap:


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietnie -czekam na testy urzadzenia -glownie w kontekscie sondy konduktometrycznej i pomiarow Mg,Ca,Kh...

pozdrawiam

W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muffi daj znać jak bedzie Expander chętnie go zakupie !


8286_8535.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgłaszam się na beta testera

pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No i po ciężkich bojach, po przeszło rocznej przerwie (spowodowanej sprawami osobistymi) zasiadłem do tematu i popchnąłem go do przodu. W efekcie dopracowałem urządzenie Aqua Reef Extender (ARX), którego parametry charakterystyczne przedstawione są w pierwszym poście w tym wątki, więc nie będę ich powielać.

W trakcie pracy nad prototypami udało mi się wprowadzić wiele stosownych poprawek w projekcie ARX. Najwięcej pracy teraz poświęciłem na stworzenie pierwszych wersji oprogramowania od razu na różne platformy.

I tak więc stworzyłem aplikacje na różne platformy. Póki co, na razie na komputery Desktop i Tablety. Wersja dla Smartfonów i iPhone będzie mocno okrojona, ale też się pojawi. Aktualnie stworzone zostały aplikacje w wersjach:

- Windows 32/64 bit (Windows XP/7/8/8.1/10beta)

- Mac OS X (Lion, Mountain Lion i wyższe)

- Android 4.0.2 i wyższe (testuję teraz na 4.4.2)

- iPad iOS 7

Istotna informacja użytkowa:

ARX może pracować samodzielnie. Jeśli jest zaprogramowany, może pracować bez konieczności posiadania komputera ARM, ale nie ma pomiaru ORP, temperatury, czy zasolenia, czujnika RO, które to pomiary są pierwotnie w ARM. No i oczywiście ARX nie ma wyświetlacza.

Wynika to z faktu, że ARX jest zaprojektowany jako rozszerzenie możliwości komputera ARM.

Aby obserwować wyniki pomiarów, czy wprowadzać ustawienia, konieczne jest podłączenie się z zewnętrznego komputera z odpowiednią aplikacją lub poprzez USB komputera ARM, w którym podstawowe rzeczy można ustawiać oraz jest podgląd pomiarów ARX na wyświetlaczu LCD.

Poniżej przedstawiam fotki podczas moich testów. Jeszcze należy włożyć ogrom pracy w dokończenie oprogramowania, w tym przede wszystkim w wbudowanych procesorach w urządzeniu (ARX posiada 2 procesory pracujące równolegle).

CAM00178.jpg

Aplikacja w wersji na Tablet z systemem Android. Tutaj przykład uruchomienia aplikacji na tablecie Alcatel Onetouch z systemem Android 4.4.2

CAM00183.jpg

Tutaj aplikacja uruchomiona na MacBooku z systemem OS X Lion (10.7.5)

IMG_2625m.JPG

Widok urządzenia od środka. Na zdjęciu są obie strony płytki PCB modułu ARX.

IMG_2624m.JPG

Kilka prototypowych kompletnych płytek gotowych do umieszczenia w obudowie ARX

IMG_2616.JPG

Tutaj przykład pracującego prototypu podłączonego skrętką do sieci LAN oraz poprzez USB do ARM

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz coś napisać na temat pomiarów przez :

" 1 wejście pomiarowe uniwersalne, skonstruowane doświadczalnie

Ostatnie wymienione wejście pomiarowe może mierzyć multipleksowo metodą konduktometryczną zawartość związków chemicznych w wodzie, takich jak:

- NO2

- NO3

- PO4

- Ca

- Mg

Dodatkowo możliwy pomiar twardości ogólnej KH."

Czy pomiary działaja , czy porównywałeś je z testami tradycyjnymi?


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, działają. Pomiary NO3/PO4 są jeszcze dopracowywane, ale podstawą ich działania jest porównywanie z testami. ARX przeznaczony jest do różnych celów, nie tylko morskich, więc oczywistą rzeczą jest też to, aby pomiar tych parametrów odbywał się w różnych środowiskach wodnych. Dlatego stosowna kalibracja konkretnego modelu sondy konduktometrycznej jest wykonywana np. osobno w wodzie słonej (silniejszy elektrolit), a osobno w wodzie słodkiej (słabszy elektrolit).

Ze względu na specyfikę pomiaru konduktometrycznego w konkretnych środowiskach kalibracja jest bardziej złożona, ale dwupunktowa. Z punktu widzenia użytkownika nie jest trudna rzecz jasna :)

Pomiar Ca i Mg jest na tyle prostrzy od pomiaru związków azotu (N) czy fosforu (P), że dokładność pomiaru jest większa i nawet zbliżona do testów kropelkowych.

Alternatywnie myślę nad dodatkowym modułem pomiarowym metodą miareczkowania (kropelki), tylko z zastosowaniem odpowiedniego czujnika barwowego, który stosowany jest powszechnie w podobnych urządzeniach (np. mała Hanka). Problemem jest na razie skonstruowanie odpowiedniego modułu mechanicznego do próbkowania wody i dozowania odczynników barwiących. Wymaga myślenia mechanicznego, ale możliwe jest wykonanie w pełni zautomatyzowanego układu miareczkującego... :D

Taki układ np. w postaci grubszej rurki przelotowej, w której byłby zamocowany czujnik barwowy oraz odpowiednie odczynniki barwiące dozowane z osobnych małych pojemników za pomocą małych pompek perystaltycznych (to tylko przykład), mógłby być podłączony w miejsce sondy konduktometrycznej. Układ pomiarowy ARX możliwy jest w przyszłości do przeprogramowania go na odczyt informacji cyfrowej przez to wejście (nie chce mi się teraz tłumaczyć jaśniej, wymaga to trochę wiedzy informatycznej, zapraszam na priv :) )

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest orientacyjny koszt,modułu z sonda do pomiaru N,P,K,M,C


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiaja mnie dwie rzeczy,mianowicie zawsze na zrzutach ekranow,zdjeciach itp masz menu po angielsku,dlaczego? Zawsze większy komfort użytkownika stanowi obsługa urządzen komunikujacych się z osobą uzytkującą w jego języku.

No i jakiego rzędu kwoty wchodzą w grę za taki komplet ARM+ARX w najlepszej wersji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja chce po testować :thumbsup:


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiaja mnie dwie rzeczy,mianowicie zawsze na zrzutach ekranow,zdjeciach itp masz menu po angielsku,dlaczego? Zawsze większy komfort użytkownika stanowi obsługa urządzen komunikujacych się z osobą uzytkującą w jego języku.

Opisałem wcześniej, że docelowo urządzenie jest przewidziane w 6 językach. Z oczywistych powodów językiem użytecznym dla zaawansowanych aplikacji prototypowych jest język angielski, bo od tego języka wywodzi się wszystko co jest elektroniczne i informatyczne. Ale oczywiście docelowo będzie przełączenie na inny język, w tym rzecz jasna nasz polski - PL. Będzie o tym wiadomo wszem i wobec.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śledzę wątek ARMa caly czas i juz kilkukrotnie takie deklaracje były składane :-) teraz powstał ARX i kolejne zapowiedzi a rezultatow dalej brak. Nie jest to bynajmniej zlosliwosc z mojej strony tylko zawoalowane popedzanie do dotrzymania obietnic ha ha. Tylko Ty wiesz ile ARMow juz opuściło twój warsztat i poszło do ludzi a nie wszyscy są obtrzaskanymi poliglotami i napewno byli by przeszczesliwi jakby czytali po swojemu. Więc APELUJE DO CIEBIE TWORCO doloz staran i wyposaż swoje sprzęty w Polskie menu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Więc APELUJE DO CIEBIE TWORCO doloz staran i wyposaż swoje sprzęty w Polskie menu.

:coffee: Oczywista oczywistość :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek z postępu prac nad oprogramowaniem dla ARM i ARX. Poniżej przedstawiam uruchomioną aplikację na Smartfonie LG L5 z ekranem tylko 3,5".

IMG_0010.JPG

Aplikacja dla ARX i ARM uruchomiona na smartfonie LG L5 z wyświetlaczem 3,5"

IMG_0007.JPG

Ustawienia językowe - 7 języków ustawianych osobno dla aplikacji i osobno dla urządzeń ARM i ARX z modułem audio.

Wszystkie komunikaty dźwiękowe automatycznie przełączają się na wybrany język. Na zaprezentowanym zdjęciu widać ustawienie aplikacji na język polski oraz komunikaty audio w ARX w języku japońskim (bardzo ciekawe :D )

IMG_0009.JPG

Przykładowe ustawienie daty, godziny i innych parametrów dla ARM. Wszystko za pomocą smartfona z 3,5" wyświetlaczem.

Aktualnie intensywnie pracuję nad aplikacją na wszystkie znane platformy, co z pewnością będzie wygodne dla użytkowników ARM oraz ARX. Dla samego komputera ARM planuję także osobną okrojoną wersję light zawierająca niezbędne rzeczy. Łączyć się będzie z ARM poprzez Bluetooth. Póki co, aplikacja działa z wykorzystaniem sieci LAN.

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka cena ARM i arx? Bardzo ciekawa maszynka :)


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Priv


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek daj na priv cenę całego zestawu

pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też,poproszę.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę fajna sprawa, teraz wszyscy będą pytali o cenę "na priv". Czy nie można jej podać tu na forum?

Jeśli nie, ja też poproszę na priv... oczywiście całego zestawu.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyzanć się kto bierze udział w testowaniu ARX?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyzanć się kto bierze udział w testowaniu ARX?

Oj, chyba za wcześnie zadane pytanie... :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do potencjalnych użytkowników oprogramowania na różne urządzenia.

Nowa aplikacja, której publikację przewiduję do 2-3 dni, czyli program Aqua Reef Meter v.5.10, będzie dostępna na kilka wspomnianych wcześniej platform. Program będzie mógł być używany uniwersalnie, zarówno z ARM jak również z ARX oraz oczywiście połączonymi ARM+ARX.

W przypadku wersji na ARM, połączenie z urządzeniem będzie utrzymane jak dotąd poprzez port USB lub przez port Bluetooth. Podłączenie do ARX zaś będzie domyślnie tylko poprzez sieć LAN (w tym opcjonalnie WiFi) oraz USB, ale tylko w przypadku aktualizacji firmware w module ARX.

Dla połączenia z samym komputerem ARM (bez modułu ARX) z urządzeń mobilnych (iPhone, Smarthone) za pomocą nowej aplikacji przewiduję tylko poprzez Bluetooth (ograniczenie komputera ARM działającego samodzielnie).

Pytanie mam następujące:

Czy Waszym zdaniem warto pchać się w wersję oprogramowania pod urządzenie iPad (system Apple iOS)?

Chodzi o to, że nie wiem, jaki udział tego urządzenia jest pośród potencjalnych użytkowników.

Aktualnie szykuję wersje oprogramowania:

- Android - urządzenia Smartphone z ekranem o przekątnej ok. 3,5-4" (standardowe komórki dotykowe)

- Android - urządzenia typu Tablet z ekranem o przekątnej 7"

- Apple iOS - urządzenia iPhone (3S, 4S i wyższe) z ekranem o przekątnej 3,5-4" (standardowe komórki dotykowe Apple)

- Mac OS X - komputery stacjonarne bądź MacBooki z systemem OS X (Lion, Mountain Lion, Maverick, Yosemite)

- Windows - wszystkie wersje 32/64bit

Pytanie dotyczy wersji na iPad z iOS z 7-10" ekranem.

Z racji ograniczenia moich funduszy, nie wiem, czy starać się pozyskać to urządzenie, skoro okazałoby się, że mało kto tego używa? Chyba bardziej popularne od iPadów są Tablety systemami Android, bądź Windows?

Kto może się wypowiedzieć, to bardzo proszę o pomoc w podjęciu decyzji.

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałeś komunikację RFCOMM na Macu pod Yosemite? Z autopsji wiem że jest mnóstwo bugów zgłoszonych już przez developerów do Apple'a ale mają to w nosie i tylko rollback do ostatniego Mavericka pomaga.

Testowałeś komunikację RFCOMM/SPP pod iOS? Pytam, gdyż bez bilbliotek udostępnionych developerom MFi prawdopodobnie Ci to nie pójdzie.

Co do urządzeń i Twojego pytania - myślę że te największe możesz odpuścić, telefony i urządzenia do 7" to ok.80% rynku(dokładniej rzecz mówiąc rzadko się zdarza że iPad jest jedynym urządzeniem z iOS w domu - zazwyczaj także jest telefon pod iOS).

Powyższe opieram na informacjach do których mieliśmy dostęp w na koniec 2013 roku.

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.