Skocz do zawartości
mufti

Aqua Reef Extender

Rekomendowane odpowiedzi

I to m.in., też jest argument ciężki do ogarnięcia Przemku od strony programowania RFCOMM. Dlatego twoja uwaga jest tutaj bardzo cenna - bardzo dziękuję :)

Zapomniałem dodać, że na szczęście w przypadku iPad połączenie z ARX jest realizowane poprzez WiFi. Problem dotyczyłby raczej Bluetooth... No ale nie wiem, jaka części użytkowników mogłaby stosować swój Apple iPad do łączenia się tylko z samym ARM przez Bluetooth.

A zasadnicze pytanie jest, czy warto na to się też otwierać (developing nie jest tani, trochę się wykosztowałem już...)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no generalnie chyba najważniejsze, zeby było kompatybilne z IOS 8.1.

Ja osobiście pracuję na jabłuszkach. W macbooku mam yosemite, w ajfonie 8.1, w tablecie tez 8.1

Ale przyznam szczerze, że nie jestem programistą (jeszcze nie :D) - więc więcej nie wiem


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam już Apple iPad i odpalam na nim aplikację, tyle, że łączę się z iPadem przez WiFi. To nie kłopot. Oczywiście system iOS 8.1, aktualny, chodź testuję aplikację od systemu 6.1 (iPhone 3S).

W obecnej chwili można pobrać aplikacje pod MAC OS X, działającą z ARM poprzez USB oraz ARX poprzez LAN, Szczegóły dałem w sąsiednim wątku o ARM (czas będzie je połączyć chyba w jeden wątek, bo tematy zaczynają być zbieżne):

Aktualne oprogramowanie na Win/OSX/Android:

http://nano-reef.pl/topic/21081-aqua-reef-meter/page__st__660#entry731655


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_0008.JPG

IMG_0012.JPG

IMG_0014.JPG

IMG_0015.JPG

IMG_0018.JPG

IMG_0020.JPG

IMG_0022.JPG

Powyżej kilka fotek kompletnego urządzenia ARX. Prace nad nim trochę się przeciągnęły z powodu złożoności projektu.

W chwili obecnej komputer ARX ma uruchomione już wszystkie funkcje, jakie planowano zaimplementować. Co prawda jeszcze będzie sporo poprawek i przeróbek oprogramowania, ale jak to bywało w przypadku ARM, również i w ARX jest jest możliwość rzecz jasna programowania nowszych wersji firmware do urządzenia w przyszłości.

ARX steruje m.in. 4 wyjściami PWM (5V, dodatnie wypełnienie). Wyjścia te można przełączyć w tryb sterowania 1-10V dla stateczników elektronicznych świetlówek T5 mających funkcję sterowania jasnością. Osobiście zainstalowałem taki statecznik w lampach nad moim zbiornikiem 420l i włączyłem sterowanie jasnością symulując świty i zmierzchy.

W prezentowanym urządzeniu widać pomiar eksperymentalny dodatkowych parametrów NO3/PO4/Ca/Mg/KH. Nie jest to super dokładna technika pomiarowa, ale za to daje pogląd na to, co się dzieje w zbiorniku. Zastosowana zastała sonda pomiarowa przewodności firmy AquaMedic. W modelowym urządzeniu mam zastosowane gniazdo BNC oraz przelotkę do tego typu sondy. W docelowych egzemplarzach jest już specjalne prostokątne gniazdko do podłączenia tej specyficznej sondy pomiarowej. Pomiar odbywa się konduktometrycznie różnymi częstotliwościami pomiarowymi charakterystycznymi dla konkretnych związków chemicznych zawartych w elektrolicie jakim jest słona woda morska.

ARX posiada też dodatkowe 4 wyjścia 230V służące do podłączenia niewielkich obciążeń rzędu 100-200W . Sterowanie tymi wyjściami odbywa się za pomocą elektronicznych przełączników (triaków) z optoizolacją. Dzięki temu można podłączyć np. pompy czy inne urządzenia. Przełączanie odbywa się bezszelestnie.

Na przednim panelu ARX widać oprócz diod kontrolnych dla 8 wyjść również dodatkowe diody oznaczone BAT, OP, SIM. Są to diody sygnalizujące pacę modułu SMS. Wewnątrz ARX umieszczona jest karta SIM (domyślnie włożyłem zwykłą kartę na doładowanie). ARX ma włączony system powiadomień SMS. Można zaprogramować do 20 różnych powiadomień z możliwością powtórzeń co ustalony czas.

Funkcja bardzo przydatna w sytuacji np. wyjazdów, podczas których można mieć informację o stanie zbiornika w sytuacji alarmowej.

ARX będący rozszerzeniem komputera ARM, jest z nim połączony przewodem USB. Zasilanie podłączone jest do ARX, a z tego modułu krótki kabelek zasila komputer ARM.

ARX może pracować samodzielnie bądź stanowić z komputerem ARM jeden system. Na wyświetlaczu ARM są wyświetlane parametry pomiarowe modułu ARX.

ARX posiada moduł audio informujący o zdarzeniach, jakie mają miejsce w trakcie działania urządzenia. Nie jest to uciążliwa gadaczka mówiąca co minutę coś tam, lecz system informujący komunikatami w 7 językach o zmianach różnych ustawień, czy parametrów (jeśli włączono powiadomienia głosowe).

Dość ciekawy gadżet :D

Jak widać na fotografiach, ARX posiada podłączoną sieć LAN oraz wbudowany opcjonalnie moduł WiFi do podłączenia bezprzewodowego do sieci LAN. Oprogramowanie uruchomione na dowolnym komputerze/tablecie/komórce łączy się z urządzeniem poprzez sieć LAN. Można ustawiać wszystko zarówno w ARX jak i ARM dzięki podłączonym razem ze sobą urządzeniom.

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla entuzjastów programowania komunikacji pomiędzy urządzeniami pomiarowymi podaję informację, że zarówno w ARM jak i ARX transmisja odbywa się z wykorzystaniem protokołu MODBUS.

Oznacza to, ze możliwe jest podłączenie tych komputerów akwariowych do innych urządzeń pracujących w tym standardzie. Bardzo ciekawy protokół, który wykorzystywany jest w automatyce.

Można podłączyć np. ARX czy ARM do innych komputerów czy modułów innych producentów i programować transmisję w odpowiednich przedziałach adresowania rozkazów. Dla znawców tematu może to być gratka.

Transmisja pomiędzy ARM i ARX oraz komputerami zewnętrznymi odbywa się wyłączenie w protokole MODBUS.

Z ciekawostek powiem, że transmisja danych poprzez sieć LAN również odbywa się w 100% zgodnie z tym protokołem MODBUS. Po zestawieniu połączenia transmisja odbywa się z wykorzystaniem ramek MODBUS w obie strony.

Wadą tego rozwiązania jest większe spowolnienie wynikłe ze specyfikacji tego protokołu rozkazów (timeout dopuszczalny na poziomie np. do 2000ms), ale nie jest to przeszkodą.

Zachęcam do tworzenia własnych aplikacji do ARM i ARX. Dla ARM na razie poprzez USB i Bluetooth, w ARX za pomocą sieci LAN. W tym przypadku działają aplikacje na większości urządzeń mobilnych.

Służę ewentualnie informacją odnośnie rodzaju rozkazów i adresacji pamięci tych urządzeń (funkcje 03, 06, 16).

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek napisales ,ze na ta chwile ARX ma "pogladowy" pomiar parametrow wody.

Na ile jest to pogladowy? Mozesz zestawic pomiar ARX i obok pomiar "normalny-za pomoca testow/fotometru itp"?

pozdr

w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc ogólnie, dokładność pomiarowa jest podobna do pomiaru miareczkowaniem, czyli testów kropelkowych. Nie jest to to samo w żadnym razie, co pomiar drogim urządzeniem i droga sondą jonoselektywną dla danego związku chemicznego (można kupić za te pare tysiaków wypasione przenośne laboratoria). Nie mniej daje pogląd na stan zbiornika. Widać wahania, podobnie jak innych parametrów.

Oczywiście zawsze najtaniej będzie zrobić testy kropelkowe, oczywista sprawa. Elektroniczny monitoring daj za to inne możliwości - podgląd i przetwarzanie danych na komputerach, powiadomienia, reakcję na zmiany np. włączając dozowanie, czy wyłączenie czegoś, itd... Nie ma co porównywać. Zastosowanie elektronicznego monitoringu w akwarium ma swoje inne cele niż pomiar doraźny ręcznym miernikiem.

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek ok.Czyli pomiar parametrow za pomoca Arxa ma odwzorowanie w pomiarach droga kropelkowa...o to mi chodzilo.Jaka cena za arxa i jak z dostępnością na dzis?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszło na priv :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny projekcik :) Ja tez bym poprosił na priv jak cenowo to wychodzi. Pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Także poprosiłbym o cenę na PW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podłączyłem lampę 2xT5 pod regulację 1-10V w ARX. Ustawiłem efekt zmierzchu i świtu. Przy okazji załatwione jest ładne oświetlenie nocne :D

Zastosowałem taki statecznik do ściemniania T5. Można kupić tańsze od Chończyka na Allegro:

http://www.aqua-light.pl/index.php/produkt/statecznik-vs-elxd-254-dimm-sciemnialny-1-10v

Docelowo konstruuję do testów lampę LED 50W, która będzie podłączona 2 kanałami do ARX.

Niebawem będzie zamieszczony filmik prezentujący ściemnianie i rozjaśnianie za pomocą komputera ARX.

Komputer jest podłączony przez WiFi do sieci i aktywowane ma na razie 2 alarmy SMS odnośnie T oraz pH. To jest kilka przykładowych możliwości tego komputera.

Wieczorem planowane jest aktywowanie usługi NOIP, aby mieć dostęp zdalny przez internet do ustawień i odczytów z akwarium. Przy okazji testowana będzie kolejna wersja aplikacji mobilnych (Android i iPad z iOS).


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualna, nowsza wersja programu AquaReefMeter V5.30 - wersja na PC.

Wkrótce ta sama wersja na pozostałe platformy, czyli Android, Mac OS X, iOS.

- przy obsłudze ARM poprzez port USB lub Bluetooth poprawiono kilka bugów

- dodano funkcje kalibracji pomiarów: NO3, PO4, Ca, Mg

- zmodyfikowano całkowicie pomiar w/w parametrów

- poprawiono niektóre widoki w oknach

Odnośnie pomiarów NO3, PO4, Ca i Mg - kilka osób pytało jak to możliwe, że można mierzyć te parametry w wodzie jedną sondą?

Oczywistą sprawą jest, że nie jestem w stanie wyjaśnić dokładnie metody pomiarowej. Jednak chciałbym wyjaśnić w skrócie na czym to polega.

Pomiar dodatkowych parametrów chemicznych jest pomiarem eksperymentalnym za pomocą metody konduktometrycznej. Pomiar ten polega na mierzeniu przewodności wody za pomocą sondy posiadającej 2 elektrody platynowe i podłączonej do ARX, który mierzy przewodność wody sygnałami w formie napięć przemiennych o wysokich częstotliwościach i zmiennej intensywności próbkowania. Dla każdego z mierzonych parametrów (NO3, PO4, Ca, Mg) dobrana jest osobna częstotliwość pomiarowa i częstotliwość próbkowania będącą wykładnią długości czasu próbkowania na odległości 1 cm pomiędzy elektrodami, wyrażaną w cm-1 (ang. Wavenumber – spatial frequency – ilość cykli pomiarowych przypadających na jednostkę długości pomiaru). Otrzymany wynik jest analizowany przez specjalny algorytm zaprogramowany w ARX, który przelicza ten wynik na stężenie związku chemicznego dla badanych pierwiastków.

W przypadku wody słonej w akwarium morskim, sonda pomiarowa powinna być umieszczona w miejscu, w którym badana woda jest w umiarkowanym ruchu, a nie stała. Może to być np. wylot z komina czy pompy cyrkulacyjnej albo obiegowej, przy czym nie należy umieszczać sondy zbyt blisko tych pomp ze względu na możliwość powstawania zakłóceń pomiarów od tych pomp wskutek oddziaływania pola elektromagnetycznego z uzwojeń w pompie.

Pomimo tego, że pomiar jest wykonywany zmiennym sygnałem pomiarowym, umieszczenie sondy w miejscu z nieruchliwą wodą powoduje mimo wszystko najczęściej naładowanie się elektrod sondy napięciem elektrycznym w wyniku zjawiska elektrolizy elektrochemicznej. Dlatego też w przypadku wody słonej należy sondę pomiarową umieścić w optymalnym miejscu, gdzie woda jest bardziej ruchliwa.

Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że pomiary te są znacznie łatwiejsze w wodzie słodkiej. W wodzie morskiej należy zapewnić wspomnianą ruchliwość wody w miejscu osadzenia sondy pomiarowej.

Jeszcze trwają prace nad doskonaleniem pomiarów, ale obecnie uzyskałem dość ciekawe rezultaty. Z racji tego, że to jest nowy projekt i sporo jeszcze poprawek jest wykonywanych w oprogramowaniu, metoda pomiarowa jest co rusz udoskonalana. Nie mniej zasada pomiaru i konstrukcja elektroniczna wejścia pomiarowego z wykorzystaniem sondy konduktometrycznej firmy AquaMedic wydaje się pozostać już na stałe w konstrukcji i nie będzie przeróbek elektroniki.

Bardzo dużo teraz zależy od precyzyjnego dobrania częstości próbkowania pomiarów próbkami sygnałowymi o dobranych już częstotliwościach. Dlatego oczywiście będą poprawki, ale już tylko w oprogramowaniu.

Z pozostałych rzeczy dodam, że komputer dość fajnie steruje wyjściami PWM i 1-10V. Osobiście używam obu standardów na raz. Jeden kanał PWM steruje lampą LED, inny kanał podłączony jest do wejścia 1-10V statecznika elektronicznego świetlówek T5.

Wkrótce przy okazji modernizacji mojej strony domowej wrzucę filmik pokazujący jak to wygląda :D

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wychodzą pomiary arx ta sonda w porównaniu np do salifert jaka jest rozbieżność czy wyniki są podobne ?

Edytowane przez Dewo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś mógł mi na priv cenę całości podać będę wdzięczny

maszynka powiem wygląda rewelacyjnie i jak też tak działa


bb3a24fe768f7248.jpg[/center]

Cyrkulacja rw 8 i rw 4 swiatlo blau 6x39 Odpieniacz Deltec SC 1456 obieg Jebao 3000

2a957fd6ca504fe5b7cdae1f469f126du418a386.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprosze o info na priv ceny, dostepnosc


ab0d4174d6963811472085d4061546d6u893a775.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiary parametrów dodatkowych są na pewno stabilne w wodzie słodkiej, natomiast w wodzie słonej, jak pisałem, jest to kwestia umiejscowienia sondy pomiarowej. Ruch wody wskazany, ale też dobrze, aby nie było w bezpośredniej bliskości źródła pola elektromagnetycznego, czyli np. pompy cyrkulacyjnej/obiegowej/statecznika świetlówek, itp...

Ceny - no cóż - to jest cały czas na razie projekt a nie seryjny produkt. Wymaga testów, poprawek oprogramowania na pewno, ale działa i to już całkiem sobie nieźle radzi. Na razie sugeruję wersję pełną, specjalnie, w celu testowania pełnej funkcjonalności. Wystawiłem na Allegro egzemplarz w wersji pełnej z ceną końcową end-user

ARX:SMS WiFi PWM 1-10V NO3/PO4/Ca/Mg OSX/Win/Andro

Można jednak dać mi znać na priv, to można się w tej kwestii dogadać :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zainteresowany zakupem pełnego urządzenia wraz z rozszerzeniem proszę o cenę na priv


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również proszę o cenę całego zestawu.

Również proszę o cenę całego zestawu.


 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też z miłą chęcią zapoznam się z ceną zestawu :)


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już wszyscy to tez bym prosił :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy każdy z Was dostał inną cenę?

Może autor projektu poda tutaj oficjalną cenę.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.