Skocz do zawartości
imperator

Denitrator i jego wpływ na parametry wody

Rekomendowane odpowiedzi

Stani, nie muszę sterować odcieku redoxem ale fajnie jak będzie wyświetlać co tam w środku dzieje się. Czas pokaże czy uda się wyregulować tak, żeby nie była wymagana regulacja częściej niż raz w miesiącu. W razie czego smrodek zgnitych jajek w sumpie też jest dobrym wskaźnikiem.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur, przedstaw proszę teorię i optymalne parametry ORP dla procesu denitryfikacji, od kilku miesiecy szukam tej drogi i nic nie znalazlem.

BTW, smrodek moze byc zbyt późnym wskaznikiem, poza tym zwroc uwage, ze siarkowodor po pewnym czasie i w pewnym, duzym stezeniu dla czlowieka "przestaje smierdziec".

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arduan, takie stężenie w pomieszczeniu z wentylacją grawitacyjną nigdy nie osiągniesz (ja mam w salonie gdzie jest akwarium kominek), może zalatywać natomiast jak otworzysz drzwiczki do sumpa. Pisałem zresztą wcześniej o zagrożeniu. Nie znam jeszcze optymalnego poziomu ORP z prostej przyczyny - nie mam jeszcze sprzętu do pomiaru, będzie wkrótce. Najpierw ustalę pewnie idealny odciek z denitratora badając obecność NO3. Procesy zachodzące w denitratorze są podobne jak w dsb dlatego umieściłem w pierwszym wątku uproszczony diagram. Z moich obserwacji wynika, że najpierw utleniane są fosforany, potem azotany a na końcu siarczany. Idealny odciek jest wtedy, jeśli nie ma już azotanów ale nie zaczęła się redukcja siarczanów do siarkowodoru. Tyle teoria, zobaczymy jak będzie w praktyce. Na razie wszystko idzie jak powinno a nawet lepiej. Przy zasypie z grysu koralowego mamy dodatkowy plus bo na pewnym etapie pH spada do 5,70 i fajnie rozpuszcza nam wapń przez co możemy dozować ten pierwiastek do akwarium. Czy jednak uda się tą metodą zastąpić reaktor - będzie ciężko bo trudno będzie zgrać właściwy poziom wapnia w akwarium i optymalny odciek dla denitryfikacji jednym urządzeniem.

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce sie czepiac slowek, dlatego uznam, ze z tym utlenianiem to "skrót myślowy".

Odnośnie siarczanow, to podejrzewam, ze nie bedzie wplywu na ograniczenie redukcji, oba procesy beda zachodzily niezalezne, a zaleznie od przeplywu, braku tlenu i obecnosci substratow (siarczany, cystyna i metionina).

No i o polaczeniu dwóch procesow, podtrzymuje. Malo realne, aby bylo idealnie, ale zobaczymy. Podejrzewam, ze ubytek podłoża i koniecznosc jego uzupelniana wplynie na caloksztalt procesow.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, utlenianie to nie skrót myślowy tylko reakcja chemiczna polegająca na rozbiciu np. tlenku azotu na azot atmosferyczny oraz tlen, który bakterie zużywają do rozkładu węgla organicznego i w efekcie powstaje dwutlenek węgla, który wydostaje się razem z azotem w postaci gazowej z denitratora. Jak coś piszę nie tak to mnie poprawiajcie, bo ja miałem ostatnie lekcje chemii w liceum 20 lat temu. Nie zgodzę się, że redukcja siarczanów będzie zachodziła na tym samym poziomie co azotanów, bo jeszcze kilka dni temu był odciek NO3 zero, PO4 zero i nic nie śmierdziało. Bez dwóch zdań, w denitratorze są strefy, które będą się przesuwać w złożu w trakcie dojrzewania oraz w zależności od prędkości przepływu wody przez niego. Trzeba tylko tak go ustawić, żeby zminimalizować tą ostatnią strefę, gdzie utleniane są siarczany.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HNO3 azot na +5 stopniu, azot czasteczkowy 0. To jest redukcja.

NH3 azot na -3, przejscie do np. NO3- (+5) to utlenianie.

:-) z siarczanami tak samo.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no fakt, dzięki za przypomnienie, coś też mi nie pasowało, bo przecież utlenianie metali to łączenie z tlenem.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez, ale tlen nie zawsze jest potrzebny.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie juz gdzies ze 4 tygodnie od ostatnioego wpisu, a temat interesujacy.

Imperator jak tam efekty? odciek opanowany? co w akwarium?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie bawiłem się tym, ustaliłem odciek na 1 kroplę/sekundę. Przy takim przepływie mam na odcieku zerowe fosforany, ale azotany bardzo duże, jakieś 50-100 mg/litr. Redox rośnie przy 5 kroplach/sekundę z 264 do 277 ale to jeszcze nie to co powinno być. Skręcenie do 5 kropli na sekundę powodowało siarkowodór ale zerowe azotany. Czyli trzeba dać gdzieś 2-3 krople na sekundę plus dosypię grysu koralowego na full, bo teraz jest jedynie w połowie objętości. Z tym grysem koralowym to był świetny pomysł, nie potrzebuję już reaktora, wapń w baniaku 440 a z denitratora kapie 650 :) Jak z denitratora kapał siarkowodór przez kilka dni to z baniakiem nic się nie stało. Obecny potencjał Redox w akwarium to 313 przed podmianą i 264 po podmianie.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze ta droga prowadzi donikąd, bo zle zaczales. Ideą denitryfikatora jest skuteczne obsluzenue calego systemu, a nie paru kropel wody. Zanim go rozkrecisz w ten sposob minie bardzo duzo czasu, a kazde podkrecanie bedzie skutkowalo truciem zbiornika produktami gnicia, moge sie mylic, ale logika tak kaze myslec.

Moim zdaniem powinienes zaczac od maksymalnego przeplywu i dopiero po pewnym czasie "rozwijac"strefy beztlenowe przez przykrecanie przeplywu, tym samym ograniczanie tlenu. Sukcesem bylby maksymalny skuteczny przeplyw przy ktorym nutrienty beda niewykrywalne. Strefy tlenowe na poczatku kolumny zalatwialyby tez skutecznie nitryfikacje.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Powinieneś też tak skonstrułować denitryfikator żeby miał oddzielny obieg wewnętrzny. Przyjzyj jak są zbudowane "markowe" denitryfikatory .

Nie bez powodu na początku tematu napisalem to co napisałem. Denitryfikator to fajny pomysł ale wymagający ciągłej uwagi. Dlatego na dłuższą metę jego uzycie jest męczące.

Jak będziesz go chciał wywalić to go nie otwieraj w mieszkaniu. Zrób to na świerzym powietrzu. Nie będziesz miał wtedy problemu z utrzymującym się przez tydzień smrodem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze pojsc na sposob i skreicic ten reaktor tak by redukowal tez NO3 a powstjacy siarkowodor neutralizowac za pomoca beztlenowej fotosyntezy. Tak jak odbywa sie to w DSB w gornych wartstwach, czy przy szybie. (jeden z powodow dlaczego nalezy oswietalc DSB)

Imperator wspomniales tez o tym ze przez kilka dni do akwarium kapal odciek z siarkowodorem i nic sie nie stalo.

Powiedz czy odciek ma wyrazny odor i nie da sie wytrzymac czy po prostu kapiaca woda ma zapaszek jajek, czuc ale won jest do zakceptowania przez nasz nos.

Jezeli to drugie, nie zachodz w glowe, ustaw jak bylo niecch reaktor redukuje jak powinien.

I


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, nie rozumiem. Oświetlenie w tej rurze, to chyba raczej jest niemożliwe, chyba że myślisz o neutralizacji w głównym zbiorniku?

Jeśli chodzi o ten siarkowodór, to biorąc pod uwagę przepływ, czyli wypływ z reaktora, to może w całym systemie taka ilość nie ma znaczenia. Problem powstanie, jak zacznie podkręcać przepływ. Obecnie 60kr/min, to ok 3ml/min, czyli 180ml/h, szał.

@imperator -

Weź pod uwagę, że przy założeniu całkowitego usuwania związku przy przejściu przez kolumnę, usunięcie całości nutrientów z obiegu wymagałoby minimum 4, a najlepiej 5 przejść przez kolumnę. Inaczej, jeśli masz 100l i chciałbyś usunąć coś z obiegu doszczętnie w przeciągu godziny, to "cośusuwacz" powinien przerobić w ciągu godziny min. 400l wody, a najlepiej 500l. Oczywiście to wszystko przy założeniu, że nie masz dodatkowych dostaw tego czegoś, co usuwasz. Pomyśl o tym pod kątem wydajności.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie mowie zeby montowac swiatlo w reaktorze choc na przyszlosc mozna by go zrobic inaczej.

W obecnej chwili mozna kupic dluga rure z pleksy o malej srednicy, nasypac do niej pasku o najmnijeszej granulacji jaka dostepna i owinac to tasma led. Zadziala na 100% bo przeciez identyczne zjawisko zachodzi w kolumie Winogradskiego

Z drugiej strony przy tak ogromnym akwarium Imperatora nawet majac litr odcieku na minute w zupelnosci bym sie nie przejmowal.

Nie dalej jak 2 miesice temu na zamknietym obiegu wyrywajc makroglony naruszylem 4cm DSB, przygotowalem sie na najgrsze a nawet zwierzeta w refugium nie ucierpialy. Lekki zapaszek jajek nie jest dowodem na szkodliwe obecnosci siarkowodoru.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle Grzegorzu, masz rację, chodzi o ten odciek.

Co do piasku o drobnej granulacji - a nie zapcha się? Rzeczona kolumna to takie DSB, gdzie przepływ masz w zasadzie po powierzchni złoża, a to co się dzieje w jej przekroju to zwykła dyfuzja. Włożenie w to "napędu", wymuszenie przepływu przez przekrój zupełnie zmieni ideę kolumny i przez ubijanie i zlepianie będzie ograniczało przepływ.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o to zeby stwarzac kolumne Winogradskiego, ( to nie DSB) czy odtwarzac DSB. a skorzystac ze zjawska ktore tam zachodzi.

Do fotosyntezy beztlenowej w wyniku ktorej sarkowodor jest deponowany przez bakterie do postaci czystej siarki potrzeba, swiatla i calkowitego braku tlenu.

Piasek sie nie zapcha bo woda z reaktora mimo ze swiezoscia nie powiewa jest krystalicznie czysta.

Przeplyw przez rure ktora montujemy stoi pinowo odbywa sie grawitacyjnie.

Moze ten material pomoze:

http://wnos.uwm.edu.pl/news/405/czytaj/391/kosmiczne-bakterie.html


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celem budowy tego denitratora było głębokie oczyszczanie wody czyli nie tylko azot i fosfor ale aż do rozbicia aninokwasów i pozostałej organiki. Takie pełne oczyszczenie jest przy bardzo wolnym przepływie ale fosforany i azotany (bez rozbijania organiki) prawdopodobnie są usuwane przy znacznie szybszym przepływie. Możliwe wtedy, że jak ustawi się przepływ 100 litrów/tydzień to właśnie tak będzie ale nie o to mi chodziło. Wiem w każdym razie jaka jest wydajność tego urządzenia przy pełnym oczyszczeniu - mogę sprawdzić jeszcze pod kątem usuwania samych azotanów i fosforanów bez rozbijania DOC. Chcąc uzyskać większą wydajność trzeba po prostu zrobić denitrator na hydraulice 160 lub 200mm - ta jest na 110ce. Ewentualnie gruby wąż np. 3/4 cala 50 lub 100 metrów. Z tego co pamiętam to wąż zawsze będzie lepszy w stosunku do Tuby o tej samej objętości, bo strefy nie będą się mieszać a w procesach tlenowych i beztlenowych to jest istotne.

Co do pytania czy czuć siarkowodór to tak, wali dość konkretnie, jak wolno kapie, nie czuć jak rurkę zanurzymy w sumpie, a mam dobrze wentylowany pokój. W pokoju o słabej wentylacji i zapchaniu denitratora istnieje realne zagrożenie życia jeśli by kapało. Akwarium nic się nie stanie, bo siarkowodór w wodzie natlenionej w ciągu paru sekund stanie się siarczanem a lecąc po kropelce będzie to praktycznie niezauważalne.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tak do konca to nie wiem czy to ostatnie zdanie jest prawdziwe. Wydaje mi sie ze siarkowodor rozpuszczony w wodzie daje kwas siarkowodorowy ktory moze i sie utlenia ale prawie na pewno nie w "pare sekund".


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

@imperator Miałem kiedyś 200 metrów rurowego denitryfikatora. Fajna sprawa dopóki nie ma problemu z zapychaniem się zaworka regulującego odciek wody lub dopływ oraz z zapychaniem się węża. Im cieńszy przewód zastosujesz tym będziesz miał większy problem z jego zapychaniem się. Zawodu do regulacji przepływu nie "dawaj" na jego końcu tylko na początku. Na wlocie przed zaworem regulującym przepływ wody zamontuj mechaniczny filtr narurowy. Jeżeli tego nie zrobisz to w rurze będzie ci się osadzał muł a z drugiej strony mogą czasem pojawić się problemy z zapychaniem się zaworu regulującego przepływ wody.

Siarkowodór w małych stężeniach jest bardo toksyczny. Jeżeli obawiasz się problemów z siarkowodorem to wodę wylatującą z denitryfikatora filtruj przez węgiel aktywny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.