Skocz do zawartości
adiC

Nano Cube by adiC ;) [42l]

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem Posolone, czołem Posoleni ;)

Z nowym rokiem nadszedł przełomowy moment :) koniec zastanawiania się i przeglądania sklepów w poszukiwaniu optymalnej konfiguracji sprzętu. Zebrałem się w sobie i objechałem wrocławskie sklepy.

Kostka wystartowała 03.01.2015. Skała (kilka słów o niej później) i "żywa" woda z działającego zbiornika.

Osprzęt:

  • akwarium 35x35x35 4mm optiwhite,
  • grzałka Aquael Easyheater 75W,
  • filtr to FZN 3 (1200l/h) - chwilowo bez wkładu filtracyjnego,
  • cyrkulacja Hydor Koralia Nano 900,
  • oświetlenie Zetlight Nano ZN1702.

Zobaczę co się będzie działo i za tydzień lub dwa do kaskady włożę Seachem Purigen, PhosGuard i Matrix Carbon (po testach oczywiście) oraz na początek strzykawkowy odpieniacz.

Swiatło na początek 6h w tym 2h tylko niebieskiego.

Temperatura 23-24 stopnie.

Po tygodniu przepatrywania każdego kawałka i zakątka udało mi się zidentyfikować:

  1. Ischnochiton virgatus - początkowo szt. 2, dzisiaj znalazłem jednego na lampie, niestety nie okazywał oznak życia :(
  2. Asterina sp. 01 - szt.
  3. Małe wężowidło
  4. Wieloszczęt - 2 lub 3 szt. :)
  5. Slimak - zbyt mały do identyfikacji, w każdym razie muszelka kręcona w stożek
  6. Seescheide 01 unbekanter art - o ile dobrze rozpoznałem
  7. Debresia - nie wielka kępka
  8. Diplosoma listerianum
  9. Miniacina miniacea - tu i ówdzie
  10. Scyon sp. 01 - całkiem sporo główek
  11. Aiptasia szt kilka, w tym jedna bycza
  12. Filogranella elatensis - również kilka szt.
  13. Pseudopolydora pulchra
  14. Caulerpa brachypus f. parvifolia - część porasta skałę a cześć luzem

Wszelkie uwagi co do trafności identyfikacji mile widziane. Muszę jeszcze znaleźć na reeflex'ie pomarańczową i żółtą gąbkę, rurówki jak podrosną, różowe "parasolki" i dosłownie las przeźroczystych chyba rurówek (phoronis).

Kilka zdjęć znajdziecie w galerii (telefon niestety) :)

Pozdrawiam!

Adrian

Edytowane przez adiC (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wśród posolonych.

Ciekawe jak się będzie życie sprawowało pod tą lampką? Ja co prawda u siebie mam 12W (2x6W) w oświetleniu LED ale trochę mniejszy litraż.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Adi ile masz skały w akwarium ?

PS popraw datę startu awarium :baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja :) dzięki za zwrócenie uwagi.

Ze skałą chwilowo jest marnie, mam trochę ponad 2kg. W sklepie nie mogłem nic dobrać. Chciałem poszukać w innych sklepach ale chyba zrezygnuję z tego pomysłu. Dobiorę co jest tam gdzie kupiłem obecną.

Temat dokładania skały (i żywego piasku) w startującym akwarium rozwinę w osobnym wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę z Wrocławia:)

życzę powodzenia w prowadzeniu baniaczka!

Ze skałą chwilowo jest marnie, mam trochę ponad 2kg. W sklepie nie mogłem nic dobrać. Chciałem poszukać w innych sklepach ale chyba zrezygnuję z tego pomysłu. Dobiorę co jest tam gdzie kupiłem obecną.

Po moim sobotnim kursie po akwarystycznych we Wro dowiedziałam się że dostawę żywej skały będą mieli na 90 % we Wtorek w Ikoli a pod koniec tygodnia na Krzywoustego - zawsze można zadzwonić i spytać czy przyszła to i wybór będzie większy:)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że skała pełna życia, jednak zacznij myśleć nad usunięciem aiptasii póki czas, bo zdominuje Ci zbiornik. Faktycznie skały mogłoby być trochę więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Mały update. Przybyło skały, obecnie jest trochę ponad 6,5kg.

Przybyło i ubyło trochę życia:

+ krabik (mały i niezidentyfikowany)

+ mały ślimak babylonia (tak z 0,5cm)

+- Nereid sp.01 ... dzień po wypatrzeniu zmieliła go koralia... wielka szkoda

+ coś podobnego do gattung nermertini/phascolosoma , chowa się skubaniec przy świetle (szt. 2/3)

+ 2 aiptasie

- nie widać chitonów od dłuższego czasu (pierwszy wylazł i się zasuszył, drugi pewnie podobnie)

+ wężowidło

+ kilka rurówek w tym bispira viola

+ halimeda copiosa

+ asterina

+ robak cirratulidae sp. 01

...i kilka jeszcze nie zidentyfikowanych robaków/nabytków, jak podrosną będzie łatwiej ;)

Pozdrawiam!

post-24507-0-00574900-1421956154_thumb.jpg

post-24507-0-19221600-1421956354_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to nie prędko, jeszcze przedmuchuję skałę. Była trochę bardziej syfiasta niż mi się wydawało na początku :)

Niestety czeka mnie przeprowadzka...ale nie na większe akwa tylko do PO. Zastanawiam się jak w takiej sytuacji zachowa się piasek. Raczej został by w akwarium na czas transportu.

Ostatnio pojawiło mi się trochę brązowego nalotu na dnie, głównie w miejscach gdzie świeci mi słońce (jak zapomnę i odsłonię przed pracą zasłony w salonie).

Wypatrzyłem, że sporo małych "robaczków" kręci się po szybie. Między nimi wypatrzyłem coś takiego w sporej ilości (15+). Dwa mm to raczej mało do łatwej identyfikacji ale może ktoś już trafił na podobne szkraby :)

post-24507-0-22574800-1422202785_thumb.jpg

post-24507-0-08063900-1422202792_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szaleństwo!

Wszędzie "coś" widać, to kiełki makroglonów, to jakieś inne stworzenia :) Można się wpatrywać do bólu głowy.

Jeśli chodzi obsadę:

- nie widać coś krabika

+ przybyło robaka konkretnie Eunice sp. 01

+ wypatrzyłem małże, nie mogę dziadygi aparatem złapać. Siedzi w ciemnym zakamarku tak, że nawet zidentyfikować ciężko. Widać tylko jak pod światłem się zamyka. Wniosek - żywa :)

- moją gorgonia dostała jakiejś białej narośli (foto), poza tym wygląda dobrze

+- spaghetti vorm się rozniósł i mam 3

Grzybas trochę się wiercił i odsłonił ciekawy widok ... znalazł sobie skubany miejsce :)

Na fotce z xenią ciakwostka (lewy dół) czarna gąbka.

Pozdrawiam!

post-24507-0-51346600-1422384749_thumb.jpg

post-24507-0-27287100-1422384765_thumb.jpg

post-24507-0-61629300-1422384773_thumb.jpg

post-24507-0-67539900-1422384807_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad tym piaskiem powoli, bo jak wrzucisz później to może zacząć Ci znów dojrzewać baniaczek. To jednak mały litraż i taka zmiana zaburzy Ci parametry. Ja bym sypała (i zresztą sypałam) od razu - syf się zawsze wypłucze/ wydmucha/ wyciągnie/ ślimaki wyjedzą:)

Kibicuję :)


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ;)

Zdaję sobie sprawę, że dojrzewanie może się przeciągnąć trochę. Spodziewam się jakichś efektów ubocznych przeprowadzki.

Jeśli chodzi o syfek to chwilowo walczę z detrytusem wypłukanym ze skały. Zaczynam wątpić czy obecne ułożenie to dobry pomysł. Tak czy siak będę musiał wyjąć skałę i jeżeli zdecyduję się na zrobienie tego na dniach to dodam od razu piasek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia i cierpliwości życzę, bo na samym początku się przydaje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia i cierpliwości życzę, bo na samym początku się przydaje :)

To akurat fakt :) dobra okazja na popracowanie na d charakterem. Dzięki!

Widać, że skała pełna życia, jednak zacznij myśleć nad usunięciem aiptasii póki czas, bo zdominuje Ci zbiornik...

Na początku obrałem strategię "nie ruszam to się nie rozpleni" ale jak tak patrzę na tego potwora (foto) i tempo wzrostu to zaczynam zmieniać zdanie. Przy okazji przeprowadzki polecą wszystkie okazy.

post-24507-0-16282100-1422645863_thumb.jpg

Edytowane przez adiC (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aiptasia - joes juice i to szybko - przy nie ma zastanawiania się - widzisz -> likwidujesz no chyba że hodujesz jedzonko dla brzydala :)

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aiptasia - joes juice i to szybko - przy nie ma zastanawiania się - widzisz -> likwidujesz no chyba że hodujesz jedzonko dla brzydala :)

Joes Juice i z jednej aiptasi jutro masz 10 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Joes Juice i z jednej aiptasi jutro masz 10 :)

???


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OLDSCHOOL ... mam śrubokręt ;) dokładnie obadałem miejsca, z których wychodzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie!

Mała aktualizacja :) Przez przeprowadzkę i natłok spraw nie było kiedy na spokojnie napisać kilku słów o tym co się działo (a działo się sporo;) ).

Przeprowadzka akwarium zajęła mi trochę więcej czasu niż myślałem ale obeszło się bez strat i jakiegokolwiek pogorszenia stanu korali. Mam wrażenie, że nawet im się jakoś lepiej zrobiło.

Trochę życia przybyło, część kupiona a część to przyrosty. Xenia rośnie jak szalona, musiałem ją trochę poprzestawiać żeby spowolnić tempo ekspansji. Jakoś mi to nie przeszkadza więc do "chwastów" jej nie zaliczę. Po wędrówkach discosom wyrosły mi 4 nowe grzybki :D

Kawałki montipory talerzowej (czerwona), którą kupiłem jako resztki z sumpa okazały się żywe i z większym bądź mniejszym tempem wracają do siebie ... aż w szoku jestem :)

Po ustabilizowaniu NO3 i PO4 caulerpy spowolniły tempo przyrostu a pozostałe mają się dobrze choć skromnie.

Po zaopatrzeniu u Pawła z Dzierżoniowa (aqua-koral.pl) lista moich skarbów trochę się poszerzyła:

Rhodactis Multicolor - dzieli się więc będą dwa :D

Doscosoma zielona w paski x3 (obok dwie główki już się kształtują)

Monti talerzowa zielona

Pavona Cactus zielona (fluo)

Zoa z różowym środkiem

Trochus x2

... w końcu czarny Ocellaris rozmiar s

... no i Entacmea Quadricolor od Sławka (mslawek) ;)

Obu Panów polecam i pozdrawiam!

i jeszcze kilka foteczek ;)

post-24507-0-06292300-1431111572_thumb.jpg

post-24507-0-17950400-1431111577_thumb.jpg

post-24507-0-16222000-1431111585_thumb.jpg

post-24507-0-14467400-1431111593_thumb.jpg

post-24507-0-63963800-1431111919_thumb.jpg

post-24507-0-88699800-1431111934_thumb.jpg

post-24507-0-50278400-1431112056_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów o parametrach:

zasolenie 35 ppt - no i oczywiście skoki o +- 0.01 na spławiku przez odparowanie

temp. 24 (celsjusza)

PH 8.0

KH 6.7 (salifert) - od dłuższego czasu stabilne na tym poziomie

NO3 2,5 (salifert) - wahania do max 5

PO4 0.03 (salifert) - tu czasem miewam wątpliwości czy nie 0

grunt, że jest stabilnie ;)

Tygodniowe podmianki 5-10% (+ porcyjka Seachem Stability) zależy od testów, czy wprowadzam jakieś zwierzaki, czy ruszam dnem. Powiedzmy, że oceniam empirycznie.

W kaskadzie:

Seachem Matrix 250g

Seachem Purigen

Seachem Phosguard

węgiel z AM

małe kawałki skały

Popełniłem odpieniacz strykawkowy. Trochę pieni na mokro i przechodzi w tryb napowietrzania bo za bardzo nie ma co odpieniać.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rhodactis multicolor po podziale :) nie mogłem sobie odmówić obejrzenia z bliska co i jak.

Na pierwszy rzut oka zdziwiła mnie "mięsistość" miękkasa. Rhodactis sp. 07 jest sflaczały w porównaniu do niego. Mordki wyglądają jakby już zeszły się do kupy i tworzą zamkniętą całość. Stopy korali fajnie oddzieliły się od siebie więc jak skombinuję jakiś dremel to ciachnę skałkę na pół lub przestawię je w inne miejsce. Nie chcę żeby przyrosły do głównej skały.

Oba rhodactisy leżały dość blisko siebie i pomimo braku fizycznego kontaktu sp. 07 wygląda jakoś marniej. Rozstawiłem towarzystwo po kątach i zobaczę czy wróci do poprzedniego stanu.

Rhodactis'ów nigdy za wiele ;) chyba dokupię sobie jeszcze niebieską sztukę z aukcji Pawła.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza strata w rybnej obsadzie :/

Dokupiłem ocellarisa. Wiedziałem, że mogą się na początku średnio dogadywać dlatego druga sztuka było 3x większa od obecnego właściciela quadricolora. Mały skubaniec zamęczył nowego kolegę.

Wczoraj tajemniczo zaginął w akwarium. Obszukałem wszystkie zakamarki w i poza akwarium, a dzisiaj wyłowiłem resztki strzykawką ... Drogi sposób karmienia kraba i ślimaków :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używasz tylko Seachem Stability ? Jak przymocowałeś Xenie do szyby ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z bakterii tak, tylko Stability zgodnie z zaleceniami producenta. No może za wyjątkiem przeprowadzki z Wrocławia do PO, wlałem wtedy więcej specyfiku zaraz po ponownym zalaniu zbiornika.

A Xenia sama przyrosła, wystarczy kontakt z powierzchnią przez dzień lub dwa i mniejsza cyrkulacja w danym miejscu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.