Skocz do zawartości
Robert-reef

Hodowla bakterii probiotycznych aquaforest

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czytałem gdzieś na forum że niektórzy wlewają bakterie probiotyczne najpierw do małej butelki czy kubka a dopiero po jakimś czasie jak się bakterie namnożą w tym naczyniu wlewają to do akwarium.

Czy takie podejście ma sens?

Pytam dlatego że ja wkraplam bakterie aquaforest i pożywkę do kubka, w którym rozmrażam mrożonki dla ryb. To wszystko stoi jakieś 20-30 minut i potem przy wyłączonym obiegu wlewam do akwarium, gdzie przez 30 minut woda tylko się miesza a nie przechodzi przez odpieniacz.

Jak szybko namnażają się te bakterie?

Czy wydłużyć czas trzymania ich w naczyniu?

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Popraw ortograficzny w tytule.

Możesz dać jakiś odnośnik do tego pomysłu?Bardzo ciekawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawione.

A linku nie mam ale gdzieś w jakimś wątku na tym forum wyczytałem że ktoś tak robi. Próbowałem to odnaleźć ale jakoś nie mogę teraz na to natrafić. Chyba to było w wątku Opinie o produktach Aquaforest. Ale to była tylko wzmianka że ktoś tak robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poco wyalaczac obieg? Nie lepiej wylaczyc sam odpieniacz na troche?


Szkło OW 100x70x50,lampa diy 8x39w + LEDy Fluo,obieg NewJet4500,2 x rw-8,odpieniacz diy na pompie aquabee 2000/1,filtr przepływowy,Reef Salt AF,balling AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kubka z żarciem, to raczej średni pomysł - ja tam dodaję czosnek, a ten powinien zaszkodzić bakteriom.

Natomiast rozcieńczenie z wodą i dodanie pożywki, cóż, to w połączeniu z odpieniaczem, powinno zadziałać. Tyle że

ja do hodowli wstępnej używał bym raczej naczynia z mieszadłem niż natleniacza - może on zadziałać jak odpieniacz i

wybić nam z roztworu bakterie do piany na powierzchni. zaś mieszanie przy otwartej powierzchni winno natlenić

roztwór. Oczywiście robił bym to w wodzie z akwarium, nie osmozie. Woda osmotycznie czysta może (nie musi) hamować namnażanie

lub nawet wręcz całkowicie wstrzymywać procesy (ciśnienie osmotyczne). Co do czasu, myślę że tutaj 12 godzin powinno doprowadzić do

sporego namnożenia. Tylko czy nie "wylewamy dziecka z kąpielą".

Mianowicie, na przykład bakterie probiotyczne zawarte w jogurtach mają to do siebie że nie namnażają się w organizmach.

Nie zdziwił bym się, gdyby to samo występowało w wypadku bakterii AF - dostajemy koncentrat który się rozwija w akwarium, potem obumiera.

Inaczej wystarczyło by zaszczepić akwarium i tylko co jakiś czas populację odnawiać.

Zaś instrukcja mówi - co dzień....

Dochodzimy tutaj do drugiego poważnego zagrożenia...

Podajemy bakterie AF i pożywkę, te w naturalny sposób wygrywają konkurencję z już obecnymi, żyją sobie i ich populacja

okresowo wzmacniania nowymi dawkami zasiedla całe akwarium, redukuje nam trofizm ... jest pięknie...

Nagle przestajemy podawać (wyjazd na przykład). I wtedy ilość bakterii gwałtownie spada. Tworzy się nisza ekologiczna.

Pół biedy jeśli zasiedlą nią szczepy dzikie bakterii cyklu azotowego i innych. Gorzej jak będzie to bakteria o charakterze patogennym.

Co, nota bene, często zdarza się przy przerwaniu dłuższego używania jogurtów typu "activia" i innych z bakteriami

probiotycznymi - często nagłe odstawienie kończy się "niedyspozycją" żołądkową.

Aqua Forest w trosce o brak konkurencji trzyma karty przy orderach nie podając konkretnych danych poza marketingowym makaronem, dlatego trudno

powiedzieć co się stanie jak się postąpi inaczej niż instrukcja przewiduje...

ps. ja bym był bardziej zainteresowany jak takie bakterie bezpiecznie rozcieńczyć do stężenia

umożliwiającego podawanie przez pompę dozującą... Albo nawet zakup gotowego produktu "pod pompę".

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to był właśnie ten post :). Oczywiście nie spodziewam się że w ciągu 20-30 minut populacja bakterii mocno się rozmnoży. Robie tak bo mi jest wygodniej bo kubek z żarciem trzymam na półce gdzie mam buteleczki z bakteriami i inne kropelki.

Rzeczywiście fajnie by było jak by można było pod pompę podłączyć te krople bo dłuższa nieobecność przy akwarium i nie dodawanie bakterii i pożywki może zachwiać zbiornikiem. Kolejna sprawa to ja zgodnie z instrukcja powinienem dodawać 20 kropel bakterii dziennie. Na razie daje po 10 bo od niedawna zacząłem ale i tak muszę czasami 2 razy pipetą zaciągać płyn. Jak dojdę do zalecanej dawki to minimum 4 zaciągnięcia z butelki.

Pewnie kiedyś popatrze sobie pod mikroskopem jak szybko się te bakterie namnażają. Najgożej że zgubiłem gdzieś najbardziej powiększający okular do mikroskopu i nie mogę zrobić maksymalnego zooma :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.