-
Liczba zawartości
437 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Informacje o profilu
-
Imię
Adam
-
Płeć
Mężczyzna
-
Skąd:
Gołdap
-
Akwarium
450+80l sump.
Ostatnie wizyty
Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.
-
dzięki jeszcze raz.
-
Mógłby mi ktoś podrzucić link na driver ze sterowaniem PWm na niebieskie CREE /taki jak u morświna/ /jednak 1 z 6 ciu mi padł. Będę strasznie wdzięczny.... Dzięki z góry.
-
morświn też mi robił sterownik . działa do dziś . dzięki. Co do kanału białego - zapewne jest tak jak u mnie powoli diody się sypią. Musisz sprawdzić po kolei każdą z 6 ciu diód. Weź miernik prądu - ustaw go na sprawdzanei ciągłości obwodu - no wiesz dwa styki - czy miernik piszczy. Dotknij do plusa i minusa każdej diód oddzielnie. Bez załączego prądu w lampie. Jeżeli dioda jest sprawna lekko się zaświeci. Znalazłem u mnie 3 diody wadliwe , wymieniłem i jest OK. To najczestsza przyczyna. Przed sprawdzaniem diod zobacz miernikiem czy masz napięcie ok 22 V na obwodzie do tych 6 ciu diód . jeżeli masz to na 100% dioda padła jedna z 6 ciu. Jeżeli nie to driverek Ale może ktoś da mi namiar na taki Driverek do obwodu bo mipadła właśnie jedem z 6 ciu od morświna po 10 latach. /Wzasadzie to sól zżarła obwód. Beę wdzięczny na namiar do sklepu. Albo do morświna:)
-
Dziękuję Tobie bardzo. Już kupione.
-
Moduł 6xLED XT-E, jasność 6x 575mW/350 mA, Royal Blue, barwa D37 (ok.452.5-455 nm), wymiar 25mm x 155mm, RoHS Coś zamiennie ew. Maritex nie odpowiada.
-
ktoś pomoże mi znaleźć diody Cree niebieskie , spalił mi się listek 6 ciu diod i nie mogę zaleźć. Dzięki z góry
-
Nic na razie się nie przejmuj - baniaczek pracuje , daj czas na dojrzewanie. Niech cykl się zamknie. Na razie to walka z niewidzialnym wrogiem. Spokój. Będzie dobrze . Jak coś zawsze będziesz mógł coś oddessać. Ale na razie nie widzę potrzeby.
-
Zmieniłem sol na h20. Ph sprawdzę bo nie robię tego. Czy zmniejszenie ilości na hCo3 nie spowoduje brak równowagi kinowej CaCl2. Chodzi mi o to że przestaje t Rowno lać płyny. Test mudialbym kupic. Nigdy nie mialem takuego problemu. Korale ladnie wyglądają Chyba xmniesze Kh i zobaczę co będzie.
-
Mam zapytanie. Akwarium mam już kilka ładnych lat. Balling prawie od zawsze . KH miałem zawsze w granicach 7,5 -8. Aktualmnie od ok 0,5 roku obserwuję trend do góry tzn ok 11. Ca spada do ok 380. Okresowo dolewam samego CaCL2 aby go podbić. Za to korale maja się świetnie, nawet SPS rośnie czego do tej pory nie było. Choć innych twardych mam dużo. Czy mam zmniejszyć w Ballingu Kh - leje równo. Boję się że jak kwaśny węglan zmniejszę to zaburzy to równowagę jonową w Ballingu i mniej będzie wolnych jonów Ca2+. Czy nie przejmować się takim kH.
-
Jeżeli mogę coś dodać do tematu jeszcze. Najważniejsze jakie masz TDS po membranie -powinno być ok 008-003-4. Im niższe tym lepsze. Jeżeli masz 20 to szybko zabijesz żywicę ile byś jej nie dał. pamiętaj że pierwsza woda po memmbranie ma podobny TDS do kranówki. Membrana to błona półprzepuszczalna - jak stoi, nie parcuje, to jony wyrównują się po obu stronach . Ja mam rozgałęzienie przewodów po membranie i spuszczam najpierw objętość pojemnika na membranę /ok szklanka wody/. Pomaga mi w tym 2 punktowy miernik TDS - pierwszy punkt po membranie , drugi po żywicy. Jak po membranie spadnie mi do ok 004-002 to przełączam zaworek na żywicę dopiero - wynik pozywicy musi być 000. Jeżeli po membarnie maż duże wartości to na pewno masz nieszczelność na uszczelkach - ja zawsze owijam jeszcze ze 2 x taśmą teflonową obie uszczelki membrany i dopiero wkładam do obudowy i dokręcam. Widać te nieszczelności na pomiarze - TDS skacze od kilku do kilkunastu. Jeżeli to nie pomaga to masz walnięta membranę - może sucha była? . 2 gi punkt po zywicy musi być 000 - pomaga w tym kiedy żywica jest już niedobra - jak mam 001 to wymiana na nową.
-
Piachu juz prawie nie ma . Strasznie go podnosiło. Wiec stopniowo go ubywa i zarasta korali. Na tylnej szybie glon. Z miesiąc jej nie skrobalem. Nie mam aktualnej fotki. Przemeblowałem tez korale. Jak będę w domu cykle. Szyba niebieska jak ta lala. 2 pompy cyrkulację jak.pamiętam 8 tys l /godz
-
Oświetlenie 12 godzin tak jak w refungium zresztą tam stały. Mieszać nie mieszałem - tylko po podawaniu azotanów. Te przemyślenia powstały tylko i wyłącznie przy hodowli dla syna. Wniosek tylko dla mnie taki że likwiduje refungium bo to tylko walka z wiatrakami . Nię będę lał litrami NO3 aby obniżyć PO4, które produkuje mi Cyjano. To mój baniak
-
Tak. To jasne że są.
-
W kolbach cjano rosły tylko tam gdzie był azot, przy samym P nie rósł /nie znikł ale nie wzrósł/. Twierdze za tym ze do wzrostu potrzebuje bezwzględnie azotu - w dwóch kolbach gdzie go podawałem był wzrost , a gdzie go nie było wzrostu nie było. Na pewno spagetti coś tam wyciągały, a le przy podawaniu azotu Cjano obrastały glony /zapewne lepiej i szybciej go konsumowały/ - powodując zapewne rozpad i uwalnianie P. Zwróciło moją UWAGĘ że w kolbach ze wzrostem zacząłem podmieciać wodę aby obniżyć poziom P - a wcale go nie podawałem. Daltego tez twierdzę że mój wzrost P jest wynikiem zakwitu Cyjano /zobacz moje zdjęcie/ mama tak ze 3 lata czyszczę i znowu nawraca. Postanowiłem że zlikwiduję glony a włączę np siporax. Opisałem to co zaobserowałem. Tabelki nie znałem do tej pory. Boję się podwyższać NO3 mam sporo SPS, które dobrze się mają. Cyjano mam tylko w refungium /po 2-3 tyg całe płachty jakbym nie płukał spagetti/. . baniak główny jest OK. Zgadzam się jest N to Cyjano podbijaja P i pewnie hulają sobie - śmiejąc się nam w twarz.... Faktem tez jest że fefungium jest tuz za odpieniaczem a to przecież "bomba"powietrzna więc azotu z powietrza mają blisko i mnóstwo ....