Skocz do zawartości
Bombi

250l+70l sump nowy rozdział

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie chciałbym opisać moją przesiadkę z 130l na 320l w obiegu. Zbiornik full opti 100*50*50 oraz sump 50*40*35. Do zbiornika dostałem 2 pompy obiegowe. Eheim 3000l/h na obieg akwarium oraz aquela 1000l/h do zbiornika na dolewkę i pełną hydraulikę ,którą muszę złożyć do kupy. Akwarium będzie przenoszone na 135l wody z starego zbiornika, 40l od znajomego oraz 35l nowej wody. Skały mam mało puki co tylko 17 kg na ,której znajduje się mnóstwo glonów kulkowych. Ktoś ma jakieś jady jak to zwalczać ,wiem że nie da się tego pozbyć niestety. Fotki akwarium wylecą trochę później

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą Valonią to jest różnie. Ja dwa tygodnie temu przekładałem skałę z starego do nowego baniaka. Ogólnie wyglądało to tak, że przez dwa tygodnie dolewałem świeżej solanki do istniejącego zbiornika a przekładka była na raz z zbiornika do zbiornika. Na skale sporo kulek które teraz zanikają.  A więc coś je "wygryzło" z łańcucha pokarmowego. W zbiorniku miałem małego mitraxa ale od przesiadki go nie widziałem więc nie wiem czy żyje... Więc nie jest to glon nie do opanowania, a jak coś to pomagają w walce naturalni wrogowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Bombi napisał:

... Skały mam mało puki co tylko 17 kg ...

Ile skały planujesz dołożyć do tej wielkości zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10-15kg suchej po kawałeczku co jakiś czas.

3 minuty temu, Mozart napisał:

Ile skały planujesz dołożyć do tej wielkości zbiornika?

 

 

 

Czy to dobre rozwiązanie z tą skałą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie w weekend zrobiłem konstrukcje do 300l i ostatecznie użyłem 11kg skały Fiji Pukani. Fakt, ona ma lepszy stosunek waga/objętość niż jakiekolwiek inne, ale może zanim zaczniesz dokupywać, to sprawdź ile na prawdę będzie Ci trzeba. I tak będziesz dokładał do działającego zbiornika, to lepiej policzyć 2 razy niż zostać z workiem kamieni za kilka stówek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam teraz patrzę na akwarium i wydaję mi się ok jeśli chodzi o ilość skały. Dołożę jeszcze siporaxu do sumpa i będzie super. Teraz w akwarium jest ok.185 l wody i jutro jadę do sklepu po resztę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze za mną ,teraz tylko wyczyścić szyby i finiszB) 

http://zmniejszacz.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Bombi napisał:

Skały mam mało puki co tylko 17 kg na ,której znajduje się mnóstwo glonów kulkowych. Ktoś ma jakieś jady jak to zwalczać ,wiem że nie da się tego pozbyć niestety. 

Miałem też sporo valoni i kiedyś kupiłem kraba mitraxa i nie był zainteresowany. Teraz mam od ponad miesiąca kraba percnona i ten wykosił valonie prawie do zera, zostały pojedyncze kulki gdzieniegdzie, dosłownie kilka sztuk. Zresztą ten krab u mnie zjada wszystko co zielone, wszelkiego rodzaju glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz przy przekładaniu skały wyczyściłem prawię do zera skalę ,ale wiem że zaraz glony wrócą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie raz czyściłem z valoni skały, podstawki i wszystko inne na czym rosła i przez jakiś czas było jej mało, a potem zaczynała odrastać. Nieraz było tak, że sama zaczynała zanikać ale i tak za jakiś czas zaczynała odrastać. Była to walka z wiatrakami. Teraz jak na razie dobrze radzi sobie z nią krab percnon, tak jak napisałem w poprzednim poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro jeśli wszystko będzie dobrze i testy nie będą wykazywały nic niedobrego to czekają mnie małe zakupy:P,ale najważniejsze to wada i jej parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś kupiłem 2x cyrkulację mower m3400 i bawię się z ustawieniem i na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć , że pompy są mega wykonane i mega cichutko chodzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie odpieniacza. Chciałbym coś fajnego w cenie do 1500 PLN. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deltec lub Bubble Magus ;) Ja mam BM Curve 9 i na razie sobie chwalę. 


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deltec ma chińskie pompy i podobno 2 lata około wytrzymują:unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zerknij na Bubble Magus. Widziałem Curve 9 które pracują już około 5 lat i nic im nie ma. Dodatkowo widziałem także, że któraś z firm zaczęła produkować "bliźniacze" pompy w razie W. 


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest już gotowe. Wleciał nowy odpieniacz octopus RO-PS1000. Będę czekał na ustabilizowanie akwarium ,a do tego czasu nic nie ma do roboty.

http://zmniejszacz.pl/galeria/5abf75d825da3/bez-nazwy

 

No3-50 PO4- poniżej 0.1. Absorbenty oraz bakterie zostały już podane. Ktoś mógłby mi pomóc w dobraniu obsady rybnej i koralowej?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiesz jakie ryby i korale Tobie się podobają? Napisz co się Tobie podoba, co chciałbyś mieć i wtedy ewentualnie możemy napisać jakieś uwagi co do Twojego wyboru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym hepatusa małych rozmiarów i wymieniać go na nowego,gdy podrośnie ,mam możliwość się dogadać z zaprzyjaźnionym sklepem. Z ryb chciałbym jeszcze doktorka, babkę kopiącą i 4 błazenki nie wiem jakie dokładnie ,ale rybka jest cudna. Podoba mi się Dunka, grzybki oraz euphyllie. Obsada koralowa nie jest jakaś super wymagająca ,ale co do ryb chciałbym aby ktoś bardziej doświadczony się wypowiedział. Teraz w baniaku pływają 2 błazenki , 2 pterapagony oraz salarias. Myślałem ,aby wsadzić jeszcze jedną krewetkę czyszczącą oraz jeżowca do pary. Czy takie coś wypali?

Edytowane przez Bombi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z heptusa to ja bym zrezygnował bo nie widzę sensu co jakiś czas wyławiać i zamieniać na mniejszy model, lepiej pomyśl o jakiejś innej rybie. 6 błazenkókw na Twoje akwarium to może być za dużo, ja bym został przy tych dwóch co masz. Reszta może być. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko trochę pusto w akwarium będzie. Błazenki jak błazenki po całym akwarium latają ,ale pterapagony pod skałą raz na jakiś czas wychodzą się pokazać w okazałości.

 

A co by Pan proponował oprócz doktorka i babki?

Edytowane przez Bombi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz większą rybę to może jednego z mniejszych pokolcy ctenochaetus strigosus . Teoretycznie masz trochę małe akwarium na niego, ale lepszy wybór niż heptus. I może jeszcze parka pseudochromis fridmani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, maciej01 napisał:

Jak chcesz większą rybę to może jednego z mniejszych pokolcy ctenochaetus strigosus . Teoretycznie masz trochę małe akwarium na niego, ale lepszy wybór niż heptus. I może jeszcze parka pseudochromis fridmani.

Faktycznie ten pokolec bardzo ładny. Ciekawe jak jest z tym jego wymaganiem, bo pierwsze 3 sklepy z brzegu mówią o 270, 500 a nawet 700l. 

Oosbiavie uważam, ze te wymiary to są na dorosłe osobniki, ale wydaje mi się, ze nasze akwariowe niestety ale karlowacieja i nie osogaja „wolnych” rozmiarów. Ale ryba bardzo ładna :)

ja zaproponuje borsuka, tez niby ma mniejsze wymagania co do ilości miejsca. A ryba piękna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również zastanawiam się nad borsukiem. Bardzo ładna rybka i w dodatku pożyteczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Faktycznie ten pokolec bardzo ładny. Ciekawe jak jest z tym jego wymaganiem, bo pierwsze 3 sklepy z brzegu mówią o 270, 500 a nawet 700l. 

Większość z nas powinna mieć większe akwarium dla swoich ryb, a jednak mamy je w mniejszym. W ocenie nie ma litrażu na poszczególne gatunki ryb, wszystkie żyją w takim samym ogromnym "akwarium". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.