Skocz do zawartości
Maciekelkk

bielenie Seriatiopora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zwracam się do was z prośba bo ja sam  niestety nie mogę znaleźć  przyczyny powolnego ale bielenia od dołu Seriatiopora

zacznę od parametrów 

PO 4 - 0,25,  NO3 - 0.2 ;  NO2 - O ;  NH4 - 0;  Ca- 420; Mg - 1320,  KH - 8,9;  PH - 8  

Oświetlenie LED TMC V2 iLumen Air 1200

Ustawienia lampy 

 świt od godz 5 .00 - 7.00 biały - 0 % , niebieski - 1% , czerwony - 0 %

- wschód od godz 7 .00 - 10.30  biały - 1 % , niebieski - 12% , czerwony - 1 %

- dzień od godz 10 .30  - 16.30 biały - 1 % , niebieski - 83 % , czerwony - 3 %

- zachód od godz 16.30 - 18.30 biały - 1 % , niebieski - 12% , czerwony - 1 %

- księżyc  godz 18.30 - 22.00 biały - 0 % , niebieski - 16% , czerwony - 0 %

INNE SPS Mają się dobrze 

MONTIPORA Talerzowa rośnie w oczach 

Stosuję belinga w równych dawkach

sól Red Sea Coral Pro Salt  podmiana co tydzień - 10 %

Zastanawiam się czy to nie brak większej dawki światła białego .

 Z góry dziękuje i na marginesie zachowanie Catalaphyllia jardinei w dalszym ciągu nie pompuje się w pełnej klasie a polipy niestety schowane 

 

 

 20180407_151531.jpg.efa3a50236478b49e91e70a03454f370.jpg

2.jpg

1.jpg

Edytowane przez Maciekelkk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No hej:-)

Swiatlo swoją drogą jeśli nie jest w zaciemnionym miejscu powinna dac radę,podejrzewała bym też że przyczyną jest Po4 wynik 0,25!!! to wynik dla tego korala nie zbyt dobry.Wiesz o tym ze fosforany czym większe tym gorzej;) wiec może zastosuj coś ma Po4,mam na myśli Rowa itp.

Moja opinia jest wyłącznie oparta na moim doświadczeniu z akwarium,tez to przerabiałam,i wiele korali jest juz na wiecznej rafie:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze widzę na zdjęciu to Twoja Seriatopora od góry polipuje a tylko w środku i pod spodem bieleje - taka sytuacja jest normalna - tam gdzie słabiej dochodzi światło tam Seriatopora bieleje i nic z tym nie zrobisz. Im większą będziesz miał Seriatopore tym więcej w środku i pod spodem będziesz miał białych miejsc.

Ale oczywiście @Beti też ma rację, że PO4 masz zdecydowanie za wysokie dla SPSów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bielenie bieleniu nie równe. tu koralowiec ewidentnie punktowo traci tkankę, a bielenie o którym wspominasz po pierwsze jak się przyjrzysz to zobaczysz że wtedy tkanka jest tylko polipy nie mają kolorów a druga sprawa że naturalne bielenie w głębszych partiach korala postępuje równomiernie na danych patykach. tu na zdjęciach koral choruje z powodu kiepskich parametrów.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowniez tym razem nie obwinialbym oswietlenia. Polipy na gorze tez nie sa rewelacyjne. Problem lezy raczej w parametrach.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec fosforany nadmienię iz pozostałe SPS rosną i maja się świetnie 

pozostało mi zastosować lanie wódki proszę o podanie w jakiej ilości i jaką wódeczkę lać mam 0 doświadczenia w tym temacie

z GÓRY DZIĘKUJE 

wyżej aktualne parametry dodam iż na fosforany stosuje wkład Microbe-Lift Phos-Out 4 

 

Edytowane przez Maciekelkk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie dramatyzował tych fosforanów. Oczywiście jest to dość dużo, ale nie sądzę by było na tyle dużo aby leciała tkanka. Bo ta seriatopora nie bieleje tylko gubi tkankę. Zastanowiłbym się raczej nad obniżeniem KH. Używasz soli RSPC a ona z własnego doświadczenia wiem dość mocno podbija KH. Gotowa solanka u mnie miała 12-13 KH! Nie wiemy czym mierzyłeś swój poziom KH ale być może jest wyższy niż tobie wyszło....  Wg mnie takie zrzucanie tkanki to zazwyczaj problemy z KH. Zachowanie tego LPS-a też może to potwierdzać. Szkoda że nie ma fotki całej tej seriatopory plus nie wiemy co to znaczy ''inne sps''  u Ciebie.   Poza tym seriatopory czasem poprostu ''tak mają'' i ulegają tzw. RTN. Ciężko znależć przyczynę w takim przypadku. Potrafią sie rozlecieć w dwa dni.....

ps. jeśli nie miałeś doświadczenia z wódeczką to radzę najpierw dużo poczytać. Nie zaczynaj jej lać bez większej wiedzy na temat metody bo ona może spowodować dalsze straty w akwa jak nieumiejętnie ją zastosujesz. Nie wiem czy ktoś poda ci tu na tacy przepis bo jest specjalny kalkulator do tego.... na jakimś amerykańskim forum kiedyś znalazłem ale już nie pomnę gdzie to było. Dawkę oblicza się na podstawie pojemności zbiornika i startuje sie od minimalnych ilości. Proces rozłożony na długi okres czasu.....

Edytowane przez zegeye (wyświetl historię edycji)

Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że problem dotyczy soli. Podmianka z użyciem tej soli w ilości 10% znacznie zaburza stabilność kh w zbiorniku. Efektem może być zrzucanie tkanki w tym koralowcu. W połączeniu z wysokim po4 efekt może być widoczny jak na zdjęciu. Dodatkowo zanieś wodę do sklepu w celu zbadania kh, po4, jodu, i potasu. Jeśli te wartości będą ok to podmianki wykonywał bym w ilości 5% nie więcej aby wykluczyć skoki kh podczas podmian. 

Ewentualnie mogło dojść w między czasie do przegrzania wody w zbiorniku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec przedstawiam zdjęcia jej całej oraz innych po 48 godz po podmianie kh - 8,9 stałe PO - 4 0,25 pozostałe parametry bez zmian stałe 

1.jpg

3.jpg

i kol fotki

2.jpg

5.jpg

Edytowane przez Maciekelkk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Maciekelkk napisał:

wiec przedstawiam zdjęcia jej całej oraz innych po 48 godz po podmianie kh - 8,9 stałe PO - 4 0,25 pozostałe parametry bez zmian stałe 

1.jpg

3.jpg

i kol fotki

2.jpg

5.jpg

Ważniejsze są wyniki w tym przypadku tuż przed podmianą i godzinę po podmianie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, zegeye napisał:

Ja bym nie dramatyzował tych fosforanów. Oczywiście jest to dość dużo, ale nie sądzę by było na tyle dużo aby leciała tkanka

I tu się z Tobą nie zgodzę Po4 wynikiem 0,25 dla SPS to powolny zgon.Ale oczywiście każdy może mieć swoje zdanie :-) Akwarium jest niedawno po przesiadce jeszcze nie ustabilizowane,a to że autor pisze że reszta SPS ma się dobrzeto do czasu, jeśli nic nie zrobi z tym wynikiem.

Zresztą  Caralaphyllia też widać że cierpi.oczywiscie Kh też bym obniżyła do poziomu stałego np 7.0_7.4                    


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, @Beti napisał:

I tu się z Tobą nie zgodzę Po4 wynikiem 0,25 dla SPS to powolny zgon.Ale oczywiście każdy może mieć swoje zdanie :-) Akwarium jest niedawno po przesiadce jeszcze nie ustabilizowane,a to że autor pisze że reszta SPS ma się dobrzeto do czasu, jeśli nic nie zrobi z tym wynikiem.

Zresztą  Caralaphyllia też widać że cierpi.oczywiscie Kh też bym obniżyła do poziomu stałego np 7.0_7.4                    

nie wiem jak zbić kh stosując belinga murze wszystkie  3 składniki lać równo, na pewno przechodzę na słabszą sól i zacznę lać wódkę by być jej pewny wiec będzie to spirytus 0,5 ml na 100 l co daje 1 ml na 100 l czystej wódki 45 % proszę o dalsze sugestie z góry dziękuję 

chce reagować na najmniejsze zmiany u korali 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co znawcą nie jestem na tyle aby Ci doradzać i tak ma być..ale strasznie dziwną metodę chcesz wódka po co? Jak no3 masz 0,2 to przecież idzie w parze wszystko,następnie kto Ci powiedział że ballinga sie leje równo większej bzdury nie słyszałam,lejesz tyle ile jest zapotrzebowania,Kh masz wysokie bo sól ma takie Kh i jeszcze dolewasz Kh.

Ja teraz leje Kh inaczej Ca tez Mg też 75ml,80ml,120ml lałam raz po równo ale po to aby sprawdzić po miesiącu czego jest za dużo lub za mało.Nie wiem każdy ma swoją metodę i uczy się na swoich błędach.

Filtr przeplywowy wsypać Rowa lub Phos Minus AF delikatnie po tyg zwiększyć dawkę bedzie spadało Po4,zmiana soli i dostosowanie ballinga do parametrów, Wszystko stopniowo nie gwałtownie.Akwarium masz po przesiadce musisz się liczyć z tym że jeszcze nie wszystko się ustabilizowalo,a wkładasz korale które potrzebują dobrych stałych parametrów..

Jesli sie tak uparłeś na tą sól z Red Sea to tak na marginesie Ci powiem że sól z AF Reef Sald to jest to samo i tańsza.(ma bardzo podobny składnik tylko cenę inną)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
31 minut temu, Maciekelkk napisał:

nie wiem jak zbić kh stosując belinga murze wszystkie  3 składniki lać równo, na pewno przechodzę na słabszą sól i zacznę lać wódkę by być jej pewny wiec będzie to spirytus 0,5 ml na 100 l co daje 1 ml na 100 l czystej wódki 45 % proszę o dalsze sugestie z góry dziękuję 

chce reagować na najmniejsze zmiany u korali 

 

Chcesz reagować żeby nie robić "kuku" koralowcom, a robisz to nieświadomie lejąc wszystkie składniki po równo :P  Proponuję więcej lektury ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, fresz33 napisał:

Chcesz reagować żeby nie robić "kuku" koralowcom, a robisz to nieświadomie lejąc wszystkie składniki po równo :P  Proponuję więcej lektury ;) 

stosuję się do zaleceni producenta by belinga czyli A,B,C  były w tych samych dawkach belinga którego stosuję to Tropic Marin 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Maciekelkk napisał:

stosuję się do zaleceni producenta by belinga czyli A,B,C  były w tych samych dawkach belinga którego stosuję to Tropic Marin 

Do tm balling powinien być stosowany zestaw czyli pro reef salt. Te produkty się uzupełniają. Wydaje mi się że u Ciebie jest problem złożony. Młody baniak, wysokie kh i po4, równomierny balling. Nie bez powodu sól tm pro reef ma najniższe kh na naszym rynku, a w abc tm znowu najwyższe. Napewno podajesz sól z wysokim kh i ballinga również z wysokim kh. Moim zdaniem lada moment każdy sps zacznie padać, a ten koralowiec już to prezedstawia gdyż ma najcieńszą tkankę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Wiesz co znawcą nie jestem na tyle aby Ci doradzać i tak ma być..ale strasznie dziwną metodę chcesz wódka po co? Jak no3 masz 0,2 to przecież idzie w parze wszystko,następnie kto Ci powiedział że ballinga sie leje równo większej bzdury nie słyszałam,lejesz tyle ile jest zapotrzebowania,Kh masz wysokie bo sól ma takie Kh i jeszcze dolewasz Kh.
Ja teraz leje Kh inaczej Ca tez Mg też 75ml,80ml,120ml lałam raz po równo ale po to aby sprawdzić po miesiącu czego jest za dużo lub za mało.Nie wiem każdy ma swoją metodę i uczy się na swoich błędach.
Filtr przeplywowy wsypać Rowa lub Phos Minus AF delikatnie po tyg zwiększyć dawkę bedzie spadało Po4,zmiana soli i dostosowanie ballinga do parametrów, Wszystko stopniowo nie gwałtownie.Akwarium masz po przesiadce musisz się liczyć z tym że jeszcze nie wszystko się ustabilizowalo,a wkładasz korale które potrzebują dobrych stałych parametrów..
Jesli sie tak uparłeś na tą sól z Red Sea to tak na marginesie Ci powiem że sól z AF Reef Sald to jest to samo i tańsza.(ma bardzo podobny składnik tylko cenę inną)
Ballinga leje się po równo żeby utrzymać równowagę jonową. Roztwory np. nasycone z FM leje się wg zapotrzebowania, ale producent zaznacza w tej metodzie obowiązkowe podmiany cotygodniowe. Dlatego nie powinno się pisać że to bzdura. Ktoś tą metodę opracował i na reefhub jest elegancko przez Testera opisane.
Później ktoś poczyta i zacznie tak stosować. Oczywiście, że można lać nierówne dawki. Ale sam w sobie balling 3 częściowy to równy balling.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok w teorii,ale nie zawsze w praktyce:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Ok w teorii,ale nie zawsze w praktyce:-)
Oczywiście, że masz rację. Tylko wiem jak młodzi akwaryści podchodzą do sprawy. Ty, inni wiedzą co się z czym je. Ale tak jak kolega pisał wyżej, też jestem zwolennikiem stosowania preparatów jednej firmy. Nie ma co się oszukiwać, najczęściej sie uzupełniają nawzajem.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno zmieniam sól na słabsza myślę że tu mam problem z kh 

Red Sea Sea Salt
Charakterystyka soli:
Ca 410ppm
Mg 1230ppm
kH 7,7st N 

stosuję Red Sea Coral Pro Salt

Charakterystyka soli:
Ca 450 ppm 
Mg 1354ppm
kH 12,2 N 

zmniejszę karmienie i zwiększę płukanie mrożonek  suchy odstawiam, korale karmie 2 razy w tygodniu 

pokorny które stosuję na przemian REFF - ROIDS ; LPS GROW + CORAL ; LPS Coral Suspension; Booster - zawsze przed karmieniem 

dziś ją nakarmię - LPS Coral Suspension 

i rozpocznę z wódka 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, laszek napisał:

Oczywiście, że masz rację. Tylko wiem jak młodzi akwaryści podchodzą do sprawy. Ty, inni wiedzą co się z czym je. Ale tak jak kolega pisał wyżej, też jestem zwolennikiem stosowania preparatów jednej firmy. Nie ma co się oszukiwać, najczęściej sie uzupełniają nawzajem.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

Dlatego proponuję koledze lekturę :P w skrócie na starcie zbiornika trzeba "wyregulować" kh,ca,mg różną ilością płynów żeby dojść to takich samych dawek później. Więc jeżeli kh ma w kosmosie to nie dozuje dalej kh z resztą płynów tylko go odstawia do obniżenia do wartości akceptowalnych. Jakie parametry są najlepsze dla danej grupy korali też można wyczytać jak się chce wiedzieć jak dobrze prowadzić zbiornik :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
na pewno zmieniam sól na słabsza myślę że tu mam problem z kh 
Red Sea Sea Salt
Charakterystyka soli:
Ca 410ppm
Mg 1230ppm
kH 7,7st N 
stosuję Red Sea Coral Pro Salt
Charakterystyka soli:
Ca 450 ppm 
Mg 1354ppm
kH 12,2 N 
zmniejszę karmienie i zwiększę płukanie mrożonek  suchy odstawiam, korale karmie 2 razy w tygodniu 
pokorny które stosuję na przemian REFF - ROIDS ; LPS GROW + CORAL ; LPS Coral Suspension; Booster - zawsze przed karmieniem 
dziś ją nakarmię - LPS Coral Suspension 
i rozpocznę z wódka 
 
Nie widzę sensu lania wódki przy no3 - 0.2. W jakim celu chcesz ją lać?

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, laszek napisał:

Oczywiście, że masz rację. Tylko wiem jak młodzi akwaryści podchodzą do sprawy. Ty, inni wiedzą co się z czym je. Ale tak jak kolega pisał wyżej, też jestem zwolennikiem stosowania preparatów jednej firmy. Nie ma co się oszukiwać, najczęściej sie uzupełniają nawzajem.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

I tu pełna zgoda,ja też stosuję jednego producenta i na pewno jest łatwiej,tylko jeszcze jedno mnie zastanawia po co do tak młodego zbiornika już balling, przy nie wielkiej w sumie obsadzie korali,ma sól o wyższych parametrach to chwilowo powinno wystarczyć,ile temu była przesiadka miesiac półtora..

2 minuty temu, laszek napisał:

Nie widzę sensu lania wódki przy no3 - 0.2. W jakim celu chcesz ją lać?

Juz mu to pisałam,ale dalej pisze o wódce:-) jesli No3 jest 0,2 A Po4 0,25 wódka nic nie da


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam taki pobór przez korale na dzień dzisiejszy leje 27 ml każdego wszelkie parametry stabilne pomiary robiłem przez dwa tygodnie codziennie dziś każdorazowo przed i po podmianie 

9 minut temu, laszek napisał:

Nie widzę sensu lania wódki przy no3 - 0.2. W jakim celu chcesz ją lać?

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

zbicie PO 4 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Musisz mieć NO3- żeby zbić wódką po4.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.