Skocz do zawartości
xyz2017

Szybka pompa do RO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Potrzebuje kupić pompkę do podmian. Zbiornik z solanka mam kilka metrów od akwarium, długość wezyka RO to około 10m (idzie okrężna drogo). Obecnie używam takiej pompy:6f5bd0c40f33f40b011e48182c23cc6c.jpg

 

Jej wydajność to tylko 1,6l/min i podmiana wody zajmuje zbyt długo (75l).

 

Moglibyście podesłać jakieś dobre rozwiązanie za rozsądna cenę?

 

Dziękuje i pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, xyz2017 napisał:

Moglibyście podesłać jakieś dobre rozwiązanie za rozsądna cenę?

chodzi Ci o szybkość produkcji a nie przepompowanie gotowej RO ze zbiornika do zbiornika ?

dwie membrany równolegle - było o tym na forum

albo po prostu zbiornik i przygotować RO wcześniej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego robisz podmianę wężykiem od RO .Piszesz że chodzi o podmianę solanki . Są już tematy o tym.

A nawet gotowe systemy.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, Jointela napisał:

Jemu chodzi o pompę do podmian. Użyj jebao np 2000l.

no nie żartujcie że kolega pompuje gotową solankę pompką i wężykami RO i pyta jak rozwiązać "problem czasu"  ...  bo padnę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no nie żartujcie że kolega pompuje gotową solankę pompką i wężykami RO i pyta jak rozwiązać "problem czasu"  ...  bo padnę

 

Używam wezyka do RO- ze względu na brak miejsca w listwach przy panelach- łącznie mam wyprowadzone trzy wężyki.

 

Mam ciągła podmianę wody za pomocą Kore5th (8l dziennie)

 

1 wężyk do Korę (zasilanie solanki)

2 wężyk do kanalizacji w innym pomieszczeniu (tez 10m dalej)

 

3 wężyk do uzupełniania solanki jednorazowo.

 

 

Wszystko idzie automatycznie- Korę jest po kalibracji i zabiera tyle samo ścieku co uzupełnia gotowej solanki.

 

Dodatkowo raz na dwa lub trzy tygodnie robię podmianę jednorazowa. Stara solankę wylewam wiadrami, ale jest nie wygodnie przelewać gotowa solankę do wiader i wlewać do zbiornika.

 

Po co mam latać z wiadrami jak mogę użyć do tego pompy.

 

 

RO tez uzupełni się automatycznie za pomocą zaworu pływakowego z Łazienki.

 

 

 

Dlaczego to robię? Bo czas na latanie z wiaderkami i przygotowanie całej reszty wykorzystuje na inne rzeczy związane z obsługą zbiornika...

 

 

 

Wszystko działa sprawnie i praktycznie w pełni automatycznie od kilku miesięcy... denerwuje mnie tylko fakt ze pompa do RO ma słaba wydajność pompowania oficjalnie 1,6l/min ale w rzeczywistości pompuje ok 75l przez 3,5h..

 

 

 

 

 

 

 

Ten zawór odcina się automatycznie w trakcie odlewania wody: ma dwie funkcje w zależności od ustawienia zaworów:


1. Pierwsza funkcja uzupełnianie RO (wyłączona pompa, odcięty zawór od zbiornika z solanka)
2. Uzupełnianie solanki (zamknięty zawór od RO)

Odpowiednie otwarcie zaworów decyduje o wyborze funkcji

87f3bcab40a73458d6820add25bb868b.heic



Tutaj pare luźnych zdjęć z systemu:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, xyz2017 napisał:

denerwuje mnie tylko fakt ze pompa do RO ma słaba wydajność

to nie wina pompy a przepustowości (średnicy) wężyka RO , pompę możesz sobie podłączyć jaką chcesz (redukcja) tylko .. czy to coś zmieni ? bo średnica wężyka się nie zmieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa która używam ma słaba moc i na 100% z przekroju wezyka można wycisnąć większa prędkość przepływu...

 

Ponadto proszę o zaprzestania zaśmiecania forum. Jeśli ktoś chce podyskutować na tematy rozbieżne z głównym wątkiem, to mogę założyć nowe tematy typu: „Podmiana solanki- Wiadro Vs Pompa”

lub

„Solanka w łazience- wężyk RO Vs wąż strażacki”

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czyli jakie daje ciśnienie ? może wystarczy wymienić na zwykłą pompę 12V z łodzi / kampera - mają przepustowość np. 10l/min


Ważne jest żeby z dwóch stron na wejściu i wyjściu był wąż RO (na wejściu przykleiłem na silikon końcówkę bardzo blisko dna tak by zbierała 99,0% wody. Dodatkowo zbiornik jest pod delikatnym kontem aby woda spływała w jeden róg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, xyz2017 napisał:

Ważne jest żeby z dwóch stron na wejściu i wyjściu był wąż RO

to akurat można sobie przerobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest zanurzeniowa- nie wiem czy warto będzie mi się z tym bawić tylko dla przyspieszenia pompowania. Liczę na to ze znajdzie się pompa która nie wymaga wielkich modyfikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

6 minut temu, xyz2017 napisał:

Liczę na to ze znajdzie się pompa która nie wymaga wielkich modyfikacji.

 

12 minut temu, xyz2017 napisał:

Dodatkowo zbiornik jest pod delikatnym kontem aby woda spływała w jeden róg.

i w ten róg stawiasz pompę zanurzeniową :) zero przeróbek zasysania a tylko redukcja na wężyk RO do pompowania

pytanie tylko czy ciśnienie takiej pompy będzie wystarczające

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w necie  "pompa zęzowa" . Na pewno coś dobierzesz, bo są samozasysające i zanurzeniowe.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poszukaj w necie  "pompa zęzowa" . Na pewno coś dobierzesz, bo są samozasysające i zanurzeniowe.


Wpisałem w Google, ale ciężko było coś znaleźć- większość pomp jest zanurzeniowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki. Słowo klucz było prostsze niż mogłoby się wydawać: „pompa ciśnieniowa”
Dzięki :)

Zrobię update jak kupię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eb19c0f48433988699082de1a224af3f.jpg

Kupiłem taka pompkę- dzisiaj planuje ja podłączyć. Obawiam się ze może nie nadawać się do zbiornika ze względu ma fakt ze wda ma kontakt s metalowa sprężyna w środku... podłączać, czy odrazu dać sobie spokój?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podlaczaj, przepompuj trochę wody zobaczysz i sprawdź czy tds skacze  :) chociaz ciekawi mnie ta sprężyna bo producent podaje że Pompowany płyn nie ma kontaktu z metalem

 

Edytowane przez rumik21 (wyświetl historię edycji)

ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca mi tak powiedział- może się mylił..

Pompka będzie pompować słona wodę do podmian- Sol zniszczy po czasie sprężynę na 99%

 

Podlaczaj, przepompuj trochę wody zobaczysz i sprawdź czy tds skacze  [emoji4] chociaz ciekawi mnie ta sprężyna bo producent podaje że Pompowany płyn nie ma kontaktu z metalem
 

Podasz namiar gdzie to napisali? Ewentualnie mogę ja rozkręcić, ale gorzej będzie jak „jakieś części zostaną” ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odbyły się pierwsze testy pompy- oczywiście bez problemów się nie obejdzie. Nie mam jak podłączyć wezykow do RO. Muszę dołożyć gwinty i użyć przejściówki.. jeśli nie uda mi się nic przykleić to komiczny będzie zakup nowej pompy która ma wbudowane gwinty..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a szybkozłączki prostej się nie da wcisnąć na króciec? może łatwiej niż dokleić było by zeszlifować na okrągło końcówkę i wstawić złączkę wąż-wąż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

208bfad52f46ca3321874d02fd1eca6e.jpg329f3dc19fe495107e32c7ad6c9e52a5.jpg

Za duże wyjście żeby zeszlifować

Nie powinienem się przyznawać, ale na próbę założyłem silikonowy i zacisnąłem opaska zaciskowa...woda ma 12 do przebycia, pompka wyłącza się dopiero po 5barach. Nie muszę pisać jak zareagował wąż silikonowy [emoji23][emoji23][emoji23]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.