Skocz do zawartości
rj1307

Zawartość fito w fito - co lejemy do akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi

Mały eksperyment - fitoplankton własnej produkcji (gęsty, ciemno-zielony) wlałem do 10ml próbówki i odwirowałem.

gallery_12003_2813_21197.jpg

gallery_12003_2813_60346.jpg

Samego osadu pozostało około 0.5ml, reszta to woda z pozostałością nawozu.

Jak widać niewiele fito jest w domowym fito :)


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o produkcji stężonego fito bez zbędnej wody i nawozu sam fitoplankton, mogło by się sprzedać


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o produkcji stężonego fito bez zbędnej wody i nawozu sam fitoplankton, mogło by się sprzedać

Dla siebie tak właśnie robię, wlewam odwirowane fito :)


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposob odwirowales ? :) Ile PO4 i NO3 jest w tej wodzie co zostala ? Kiedy dolewales pozywki - tzn ile czasu minelo od jego dolania - dosc ciekawe to Twoje doswiadczenie :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko, czy to co zostało po odwirowaniu jest jeszcze "fito" :) Czy nie jest to pozostałość po nim ? Może spróbuj wrzucić to pod mikroskop.

Ciekaw jestem, bo odwirowanie i zdekantowanie, rozwiało by obawy części akwarystów.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię takie doświadczenia.

Szkoda że adam_s nie ma czasu bo sporo byśmy się dowiedzieli.

Dlatego :czapki z głów:) dla każdego kto troszkę wniesie do naszej wiedzy a właściwie do jej braku.

Jak VDR napisał co jest w tym co zostało?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposob odwirowales ? :) Ile PO4 i NO3 jest w tej wodzie co zostala ? Kiedy dolewales pozywki - tzn ile czasu minelo od jego dolania - dosc ciekawe to Twoje doswiadczenie :)

Zwykłą wirówką laboratoryjną, czas 15 minut, 4000obr/min.

Nawóz AquaPlant wlany 7 dni przed próbą, ilość 15 kropli na 2l fito.

W pozostałej wodzie NO3=0, PO4 = 0.5

Pytanie tylko, czy to co zostało po odwirowaniu jest jeszcze "fito" :) Czy nie jest to pozostałość po nim ? Może spróbuj wrzucić to pod mikroskop.

Ciekaw jestem, bo odwirowanie i zdekantowanie, rozwiało by obawy części akwarystów.

Pod mikroskopem oczywiście oglądam na bierząco, powiększenie 200-400, różnicy w strukturze fito nie widzę, tylko w ilości w polu widzenia. Niestety nie mam przystawki do aparatu, wstawił bym zdjęcia :(

Zresztą jakiś czas temu zrobiłem inny eksperyment, odwirowałem 0.5l fito i osad wlałem do 2l solanki + nawóz, fito bez problemu się mnożyło.

Jak VDR napisał co jest w tym co zostało?

Jak myślicie, czy skoncentrowane fito (np. PhytoPlex z Kenta) jest zagęszczane inaczej niż odwirowanie?

Edytowane przez rj1307 (wyświetl historię edycji)

8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moge prosic o taki eksperyment z iloscia PO4 - w dluzszej jednostce czasu - czyli po 2 tygodniach, po 3 tygodniach ? U mnie - fito stojace na oknie bez karmienia nawozem, pozostawione kiedys same sobie .... bylo rownie geste i zielone jak to karmione. Duzo czasu zajelo zanim kolorek zrobil sie jasnozielony. Fito zamkniete w lodowce po roku czasu, bylo prawie przezroczyste - na dnie taki osad jak u Ciebie. Wyjalem to rozmieszalem i ... o dziwo rowniez zaczelo sie namnazac :o


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moge prosic o taki eksperyment z iloscia PO4 - w dluzszej jednostce czasu - czyli po 2 tygodniach, po 3 tygodniach ?

Mojego pseudo reatora nie przetrzymam tak długo by to sprawdzić, ale mogę odlać fito do butelki i postawić na oknie, wtedy bez problemu mogę mierzyć NO3 i PO4 co tydzień (testy Seachem, Hanki niestety nie mam).

Jeżeli jest taka potrzeba, mogę odwirować każde przysłane do mnie fito i zbadać lub odesłać spowrotem. :)


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rj1307 - no to Ci podesle moje ;) Ale to dopiero za jakis czas bo wczoraj wlalem nawozu :/ Ale jak masz mozliwosc postawic na parapecie i sprawdzic co tydzien ile po odwirowaniu w tej wodzie jest po4 to byloby super. Fakt, ze fito stalo u mnie bardzo dlugo na parapecie bez dolewania nawozu kaze wnioskowac, ze podaje duzo za duzo nawozu (lyzeczka od herbaty na 5l baniak)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :) jak dla mnie - bomba. Szkoda tylko że metoda nie za prosta :) Bo idealnie by się sprawdzało przy mrożonkach i właśnie, planktonie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opiszę jeszcze moją porażkę dotyczącą fito, o mały włos nie wysadziłem baniaka :(

Już wcześniej spostrzegłem, że stosując nawóz AquaPlant nie jest do końca konsumowane PO4. Według mnie powodem był brak NO3, przez co fosfor nie był przysfajany. Wymyśliłem więc, aby do fito dodać trochę azotanu amonu (NH4NO3), wyczytałem gdzieś, że fitoplankton żywi się też NH3 i NH4. O dziwo, to zadziałało, fito dużo szybciej gęstniało, PO4 stało się niewykrywalne.

Lałem takie fito (w całości, nie wirowane) przez tydzień. Całe szczęście, że po tygodniu zrobiłem testy na wodzie z baniaka, i całe szczęście, że test Seachem'a na NO3 przy okazji sprawdza też NO2 - okazało się, że mam NO2 na poziomie 0.5! Odwirowałem fito, zrobiłem test na NO2 i okazało się, że w badanej próbce pozion NO2 był poza skalą (czyli więcej niż 25)!

Wynika z tego, że fitoplankton przetworzył NH4 na NO2.


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe doświadczenie:

zmierzyłem poziom NO3 i PO4 dwa dni po dodaniu nawozu (Aqua Plant w ilości 15 kropel na 2l fito), oto wyniki: NO3 - niemierzalne, PO4 - 0.8.

kolejny dzień : wyniki identyczne

kolejny dzień: wyniki identyczne, dodałem trochę KNO3

kolejny dzień: NO3 - niemierzalne. PO4 - 0.4, dodałem trochę KNO3

kolejny dzień : NO3 - śladowe, PO4 - 0.2, dodałem trochę KNO3

kolejny dzień: NO3 - niemierzalne, PO4 - 0.1,dodałem trochę KNO3

kolejny dzień: NO3 - niemierzalne, PO4 - niemierzalne

Testy Seachem, robione codziennie o tej samej godzinie.

Wynika z tego chyba to, o czym pisałem wcześniej - fito nie pobiera fosforu bez obecności azotu, lub pobiera go znacznie trudniej. I druga sprawa - nawóz Aqua Plant ma złe proporcje.

Za tydzień przechodzę na zmodyfikowany nawóz F/2 Guillard'a (niższy poziom krzemu lub wręcz jego brak), zobaczymy jakie będą efekty.


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daje do myslenia :D F/2 Guillarda robisz wedlug calej procedury czy tylko podstawa ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daje do myslenia :D F/2 Guillarda robisz wedlug calej procedury czy tylko podstawa ?

Cała minus krzem, czekam jeszcze tylko na biotynę :)


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja chetnie bym sie pisal na zakup gotowca bo jak sie amatorsko chcialem zabrac za zronienie to koszty mnie wyszly jakies astronomiczne i odpuscilem :/

VDR by mobile


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie trochę dziwne,ile fito w fito zdechlo po odwirowaniu?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja chetnie bym sie pisal na zakup gotowca bo jak sie amatorsko chcialem zabrac za zronienie to koszty mnie wyszly jakies astronomiczne i odpuscilem :/

Wyjdzie tego dużo więc problemu nie będzie :)

Mam takie pytanie trochę dziwne,ile fito w fito zdechlo po odwirowaniu?

Nie stwierdziłem by fito zdechło, wirowanie nie wpływa negatywnie na komórki.


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jestem jak wygląda zużycie PO4 i NO3 wprzypadku naświetlania glonów innym swiatłem. Np świetlówka energooszcędna ,słońce i niebiesko-czerwone ledy. Moj fitoplankton po naswietlaniu lampka diodowa dla roślin zmienił kolor na zielony w kierunku niebieskiego. i teraz się zastanawiam dlaczego?

Jak wstawimy fito do lodówki to opadnie i też można zrobić test na azotany. Na fosforany trudniej bo woda nad nie jest idealnie przeźroczysta

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jestem jak wygląda zużycie PO4 i NO3 wprzypadku naświetlania glonów innym swiatłem...

Zobaczymy, właśnie oświetliłem fito dodatkowo świetlówką aktyniczną 35W SERA Deep Sea, wyniki pomiarów za tydzień. :)


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki pomiarów:

dzień pierwszy: 1l fito + 1l wody, dodane 15 kropli Aqua Plant + KNO3

dzień drugi: NO3=2, PO4=1.5 - dołożona świetlówka aktyniczna 35W

dzień trzeci: NO3=0, PO4=1.1

dzień czwarty: NO3=0, PO4=1.1

dzień piąty: NO3=0, PO4=1.0

dzień szósty: NO3=0, PO4=1.1 - dodałem NaNO3

dzień siódmy: NO3=0, PO4=0.3 - dodałem NaNO3

dzień ósmy: NO3=0, PO4=0

Interesujący jest duży spadek PO4 po dodaniu NaNO3, co do światła to ważna jest chyba jego ilość a nie źródło pochodzenia.

Jeszcze raz potwierdza się moja opinia, że Aqua Plant jest kiepski do fito, ma zdecydowanie za mało NO3 (oraz braki innych pierwiastków i witamin) :(


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wiesz jaki powinien być stosunek NO3 do PO4, żeby oba nutrienty były konsumowane do 0 jednocześnie? Mam trochę proszków do zieleniaka, to bym sobie sam pomieszał optymalny nawóz.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cała minus krzem, czekam jeszcze tylko na biotynę :)

Czemu bez krzemu?

MOzesz zrobic test PO4 i NO3 na ogolnie dostepna pozywke F2 bez modyfikacji?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu bez krzemu?

MOzesz zrobic test PO4 i NO3 na ogolnie dostepna pozywke F2 bez modyfikacji?

Trochę źle się wyraziłem, krzem będzie w osobnej fiolce i będzie można go dodać lub nie :)

Zrobię, ale jeszcze nie leję F/2, niestety dalej czekam na jeden składnik :(

Czy wiesz jaki powinien być stosunek NO3 do PO4, żeby oba nutrienty były konsumowane do 0 jednocześnie? Mam trochę proszków do zieleniaka, to bym sobie sam pomieszał optymalny nawóz.

Tego na razie nie wiem, choć podejrzewam że taki sam jak w F/2, ale to wyjdzie w dalszych pomiarach.


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki pomiarów:

dzień pierwszy: 1l fito + 1l wody, dodane 15 kropli Aqua Plant + KNO3

dzień drugi: NO3=2, PO4=1.5 - dołożona świetlówka aktyniczna 35W

dzień trzeci: NO3=0, PO4=1.1

dzień czwarty: NO3=0, PO4=1.1

dzień piąty: NO3=0, PO4=1.0

dzień szósty: NO3=0, PO4=1.1 - dodałem NaNO3

dzień siódmy: NO3=0, PO4=0.3 - dodałem NaNO3

dzień ósmy: NO3=0, PO4=0

Interesujący jest duży spadek PO4 po dodaniu NaNO3, co do światła to ważna jest chyba jego ilość a nie źródło pochodzenia.

Jeszcze raz potwierdza się moja opinia, że Aqua Plant jest kiepski do fito, ma zdecydowanie za mało NO3 (oraz braki innych pierwiastków i witamin) :(

A ile dałeś tego NaNo3 na te 2l?


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.