Skocz do zawartości
mazilo

RACHUNKI ZA PRĄD

Rekomendowane odpowiedzi

Ja za swoje 160l w obiegu płacę 180 zł za prąd. Byłoby więcej gdyby nie ledy.

To chyba ktoś ci się podpiął do linii, albo cię dostawca robi w jajo.

Ja za ponad 1000L w obiegu płacę 250-260 co miesiąc.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba ktoś ci się podpiął do linii, albo cię dostawca robi w jajo.

Ja za ponad 1000L w obiegu płacę 250-260 co miesiąc.

Ale za same akwa ? Nie za całość ?


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja za swoje 160l w obiegu płacę 180 zł za prąd. Byłoby więcej gdyby nie ledy.

jeżeli stopka jest aktualna to miesięcznie około 64zł za same akwarium , innej możliwości raczej nie ma


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo akwarium u mnie wychodzi 250-300 zł, cały rachunek to 400-550 zł miesięcznie - oczywiście ta wyższa wartość w zimie.

Za 1 kWh płacę równe 50 gr.

Nowa lampa w drodze więc jak myślę prawdopodobnie rachunki wzrosną.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie akwarium wychodzi srednio okolo 200-250zł miesiecznie

Prąd z tego to okolo 120zł, do tego jedzenie i sól.

Co jakis czas swietlowka,

Koszty spadly po tym jak pozwolilem aby akwa rozwijalo sie bez wiekszej ingerencji.

Efekty super i kasa mniejsza :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat miał sens .Jak zauważycie średnia energii przy akwarium 150 l to 150zł (i tu się zgadza 1zł/1l),natomiast średnia przy akwarium 500l to 250zł ( tu wychodzi około 0,5zł/1l) oczywiście są różnice.

Diabeł nie taki straszny jeśli rachunek miesięczny za energię przy akwarium 500l to średnio 250zł .

Fajnie by było gdybyśmy w tym termacie zawierali konkretną odpowiedż nie zaglądając nikomu w rachunek-FV

np: litraż/cena energi/częstotliwość opłat

czyli 500l/300zł/1 w miesiącu

Pomoże to wielu osobom które bały się zdecydować na większy zbiornik ;-) - tak jak ja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obliczeń wychodzi na to że w moim akwarium 250l będzie kosztować ok. 60-80zł miesięcznie.

Co daje taki wynik ?

Światło chwilowo 4x39W T5.

Filtr 32W.

Grzałka 250W chociaż jej nie liczyłem.

Dolewka timery i te sprawy.

Z tym że to niestety akwarium słodkie ;/ więc większość sprzętu typu falowniki, pienidła itd. odpada i rachunek się różni od morskiego sporo.

Edytowane przez Wtełek1 (wyświetl historię edycji)

"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proste wyliczenia:

Założenia:

Moje akwa 500l, pomieszczenie klimatyzowane, stała temperatura, więc grzałka (300W) się praktycznie nie załącza.

Pobór prądu na liczniku z castoramy to w przybliżeniu 300 W w trybie Noc (oświetlenie sump plus pompy waveboxy, reaktory itp.) i 600 W w trybie dzień (T5 plus Led - światła mam bardzo dużo).

tryb noc to 16h, tryb dzień to 8h.

= 300W x 16h + 600W x 8h = 4.800Wh + 4.800Wh = 9,6 KWh/dzień = 292 KWh na miesiąc

Aktualnie średnia cena prądu (energia plus dystrybucja) dla gospodarstw domowych (taryfa G11) to 0,56 zł za 1KWh (cena z opłatą za dystrybucję i VAT).

Więc koszt utrzymania = 292 KWh x 0,56 zł/KWh = 165 zł miesięcznie

Dodam jeszcze że przy świeceniu na HQI + T5 zużycie w trybie dzień miałem na poziomie 1 KW, co daje

400 KWh x 0,56 zł/KWh = 225 zł miesięcznie.

Przeliczając to na litry - w przybliżeniu mamy:

33 groszy na litr wody dla T5 plus LED

45 groszy na litr wody dla T5 plus HQI

Jeśli musisz dogrzewać wodę lub chłodzić (ja mam klimatyzację) to dolicz 50 zł miesięcznie czyli 10 groszy na litr.

Trzeba pamiętać że cena energii elektrycznej to energia czynna plus opłata dystrybucyjna.

Oczywiście jak ktoś ma firmę i ceny prądu są netto, a do tego ma niską stawkę za KWh bo dużo zużywa (na przykład taryfa B, to może zejść z ceną nawet do 0,36 zł za KWh netto za energię i dystrybucję, a wtedy rachunek ma o 35% niższy.

P.S. nadal uważam że HQI to lepsze światło niż LED i przy upgradzie akwarium dodam ten rodzaj oświetlenia ...

Edytowane przez ben73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc zmierzyłem sobie do ciekawości przez dwie doby ilość poboru prądu pożyczonym licznikiem gniazdkowym i wyszło mi średnio na dzień 3 zł przy kosztach 0,60 gr za kWh wychodzi miesięcznie około 90 zł .Dużo zapewne pobiera grzałka która pracuje praktycznie non stop , lubię mieć pootwierane okna a przy tych temperaturach to wiadomo , dopływ powietrza też jest zza okna .Minimalnie pokazało mi 45 W , zapewne to było w nocy grzałka nie załączona , RW-15 w trybie nocnym. Urządzenia tak jak w stopce .Latem do porównania także sobie zmierzę


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczniki gniazdkoew są bardzo nie dokładne, proponuję podłączyć np żarówkę i sprawdzić po kilku godzinach pracy wynik


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten był sprawdzony


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.