Skocz do zawartości
jackami

skała DIY

Rekomendowane odpowiedzi

czytając rożne tematy postanowiłem zrobić skałe. wykonana jest ze zwiru koralowego rożnej grubości od 0,5 do 15 mm. jest porowata i bardzo przepuszczalna wiec mysle ze filtrowanie przez nia tez bedzie ok. start akwarium 120x60x50 bedzie na tej skale plus troche zywej dla przyspieszenia dojrzewania.czytalem o akwariach LOW TECH a moje w pewnym sesie bedzie LOW CASH (w wiekszosci oparte na pomysłach koleglow z forum i własnych rączkach)

napiszcie co o tym myslicie

postaram sie pokazac filmik ale na razie nie wiem jak go umiescic :)

(bardzo proszę Twoj Mod ;-) )

post-23687-0-05828200-1432445857_thumb.jpg

post-23687-0-91485600-1432445863_thumb.jpg


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości jak ją kleiłeś i czym


Akwarium 120x60x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwir koralowy i bialy cemet


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam ze Twoja skala jest "przepuszczalna" pomiędzy grudkami ze żwiru koralowego. Natomiast naturalna poza takimi przestrzeniami jak u Ciebie ma jeszcze tysiące kanalikow w których to właśnie rozwijają się bakterie. Niestety tą technika nie da się tego osiągnąć wiec nie liczył bym na jakieś super właściwości filtracyjne. Ale za to materiał masz na tyle plastyczny ze można robić super budowle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z Walkerem. U siebie też robiłem beton i filtracja jest wspomagana siporaxem.

Swoją drogą fajnie Ci to wyszło ale ja np. robiłem mniejsze elementy bardziej płaskie aby stworzyć półki na korale. Później kleiłem je cx5.

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myslalem dorzucić zywej i wlasnie z niej wybrac bardziej plaskie elementy.


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa propozycja w temacie sztucznej skaly , z zaciekawieniem czekam na start zbiornika i kształty jakie wybierzesz .

Jak napisał Walker sztuczna znaczy mniej porowata bez kanalików , możesz uzupełnić żywa lub wspomóc sie siporaxem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, Walker ma rację - spoiwo zalepiło pory w żwirze koralowym, zaś te szczeliny przez które przelatuje woda, będą zapychały się detrytusem. może być różnie. Jak lubisz się bawić, zrób sobie kawałek takiej skały - jak jak najbardziej płaski, a potem, jak wyschnie, spróbuj przejechać jego powierzchnię jakimś papierem ściernym, albo szczotką drucianą, żeby powłokę cementu zedrzeć - może tą drogą uzyskasz lepszy efekt ? Wtedy z takich kawałków można by kleić większe konstrukcje.

ps. ewentualnie zastosuj trik z dodtniem dużej ilości soli gruboziarnistej, którą wypłuczesz potem ...

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć odgrzebie temat, startowałem zbiornik na tej skale plus żywa, po pół roku dołożyłem jeszcze jedną konstrukcje. Przerabiałem różne warianty, stosowałem różne granulacje żwiru, najlepszy efekt wychodzi przy użyciu żwiru 10-15 mm i piasku koralowego. Ja uzyskałem bardzo lekkie płaskie kawałki dzięki uzyciu kostek lodu oraz kruszonego lodu, gotowe kawałki kleiłem później klejem cx5. Dojrzewanie baniaka, jak się można było spodziewać, trwało bardzo długo, tzn dojrzewanie tej skały. Obecnie po 6 miesiącach mam już za sobą cyjano, dino jedynie na piasku (swoja drogą jest to żywy piasek - bubel), skała w białym świetle ma kolor zielonkawy i gdzie nie gdzie są glony wapienne. Podczas produkcji ostatniej partii czyściłem kawałki szczotką drucianą kiedy beton był jeszcze miekki, jednak kanaliki i tak są zatkane przez zaprawę więc nie warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewam.

Naszedł mnie pomysł aby wykonać skałę jak gazobeton/beton komórkowy.

Na studiach mnie uczyli, że aby beton się spienił należy dodać do niego tlenku aluminium i w tedy może powiększyć swoją objętość nawet o 150%. Z reakcji powstaje wodór który jest zastępowany powietrzem.

Mam wzór chemiczny tej reakcji - 2 Al + 3Ca (OH)2 + 6H2O = 3CaO • Al2O3 • 6H2O + 3H2↑

Tyle teorii, teraz pytanie do chemików i biologów, co pozostaje w takim betonie i co jest szkodliwe (jak mniemam to pewnie aluminium) i czy jest szansa to szkodliwe "wypłukać". Z chemii wiem tyle, że jest i są ludzie co się na niej znają...

Miałem w ręce skałę z AF, jak mniemam jest wykonana w podobnej technologii choć pewności nie mam - ale jak wiadomo jest to know-how AF, więc raczej samemu trzeba szukać rozwiązania.

Pomijając aspekty -dlaczego, po co - czy będzie taki wyrób po moczeniu bezpieczny ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemik ze mnie zaden. Powiem wiecej kompletnie nie wiem co przedstawia ten wzor ale rzocil mi sie w oczy tlenek glinu. Po co to to tam jest? :)

Pozdrawiam mobilnie


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę lat temu pytałem się o stosowanie ytongu, bo z większych bloczków można sobie fajne kształty podłubać-zostałem zlinczowany

Zobaczyłem teraz wzmiankę o tlenku glinu i sobie skojarzyłem z phos guard

"Tlenek glinu i glin rozpuszczalny a koralowce- w ostatnich latach pojawiły się spekulacje, jakoby tlenek glinu, zawarty w produktach takich jak Phos Guard przedostawał się do wody, powodując uszkodzenia koralowców w zbiornikach rafowych, jednak nie zostało to rzetelnie udowodnione.

Producent przeprowadził kilka eksperymentów, badających rozpuszczalność i toksyczność związków glinu w wodzie słodkiej i słonej. Przy odczynie około 8 (czyli zalecanym dla zbiorników rafowych) nie wykryto obecności glinu. Przy niższym odczynie i stosowaniu dużych dawek preparatu istnieje możliwość przedostania się do wody wolnego glinu. Jego poziom w wodzie o odczynie wynoszącym 5,3, po podaniu 3 razy większej ilości Phos Guard niż zalecane na opakowaniu, kształtował się na poziomie 0,2mg/l.Tlenek glinu nie należy do związków łatwo wchłanianych przez komórki organizmów żywych."

Edytowane przez Co-2 (wyświetl historię edycji)

12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko, ile tego glinu będzie z tak zrobionej skały - czy przekroczy "trzykrotnie" zastosowanie phodguardu ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to w koncu tlenek glinu czy aluminium spienia?

Pozdrawiam mobilnie


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bardziej pytanie do kogoś kto rozumie ten wzór :D

ja wiem tylko tyle, że jak, to dosypiesz to się spieni ;)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tlenek glinu jest bezpieczny ale glin nie. Nie masz gwarancji że całe aluminium przereaguje. Może go trochę zostać. Możesz zrobić taką skałę i sprawdzić czy wydziela się z niej aluminium. Trzeba jednak zrobić oddzielny zbiornik w którym będziesz testował taką skałę.

Problem polega jednak na tym że trzeba wytworzyć otwarte pory o niewielkich rozmiarach i odpowiednim kształcie. Tą metodą wytworzysz dużo porów zamkniętych. Są one całkiem nieprzydatne.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak by zastosować jakiś absorbent na glin ?

Bardziej pytanie, czy mocząc w wodzie jest szansa żeby ten szkodliwy glin opuścił skałę i można go było "wychwycić" do absorbentu ?

Pory będą dość "ciasne" a ścianki między nimi bardzo cienkie i woda powinna przez taki "kamień" przelatywać.

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest nazwa handlowa dla białego cementu?

Tzn jakim dokladnie jakiego producenta cementu użyć?

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oto moj zbiornik na skale diy z pierwszego postu po 3m-cach

post-23687-0-12092100-1455445277_thumb.jpg


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.