Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualny film po zmianie lampy (2 tygodnie), przesadzeniu korali po przycince. 2 euphylie troszkę obkurczone, od razu reagują na zmianę KH.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem sobie twój wątek do obserwowanych.

Co się stało z twoim chelmonem? Widać go na filnie z końca maja a teraz zanikł. Chyba, że się dobrze schował i go nie widać na filmie.

I jesli byś mógł skomentować zachowanie żółtek vs. chelmon i scopas vs. chelmon. Podoba mi się chelmon i te dwa pokolce. Ale niektórzy skarżą się na agresję Z. Flavescens w stosunku do chelmona.

I co to za trzeci pokolec?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani Chelmon zniknął z dnia na dzień w niewyjaśnionych okolicznościach. Od razu zauważyłem bo zawsze był pierwszy do jedzenia i latał za nim jak jamnik za parówką :). Podejrzewam, że mógł się dostać w ukwiał w nocy jak go coś spłoszyło. Nie ma śladu po nim. Był u mnie rok.
Jeśli chodzi o agresję to pierwsze dwa, trzy dni faktycznie obie Zebrasomy  "waliły go z płetwy" ale bez męczenia, takie klepnięcia. On specjalnie nie uciekał i dały sobie z nim spokój stwierdzając, że nie jest zagrożeniem. Ale na początku trochę się martwiłem. Później wróciły do swoich zaczepek bo regularnie się gonią (Zebrasomy) ale bardziej z tego jest berek niż agresja. Nikt nie ma obrażeń, można powiedzieć że miło się te wybryki ogląda. Przy aklimatyzacji Chelmona długo trzymałem go w worku w akwa i wtedy Zebrasoby cały czas przy nium były, chyba trochę pierwsze wrażenie pomogło.

Czekam teraz na dostawę ryb i po namyśle będzie to znowu Rostratus.

Jeśli chodzi o największego pokolca to jest nim Acantarus Pyroferus. Jest jak pies, wszystko wywęszy, za każdym razem idąc koło akwarium jest "przy nodze" je z ręki, przykładając palec do szyby od razu podpływa. Bardzo ciekawski, nie płochliwy, nie robi żadnych szkód w akwarium, pływa z gracją. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Ten Pyrofeus wygląda lepiej niż na zdjęciach w googlu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy też od wody i jego osobistego poczucia, w złych warunkach może być całkiem szary albo ciemno szary. Są dni że jest bardzo jasny.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wielu przemyśleniach i obejrzeniu na kanale BRS porównania poszczególnych typów połączeń RO/DI zdecydowałem się również u siebie wdrożyć system dwóch membran typu pierwsza "karmi" drugą i dopiero zrzut do ścieku aby ograniczyć marnotrastwo wody oraz dodatkowy korpus z DI aby dłużej zapewnić czystość wody i zmniejszyć częstotliwość wymiany żywicy. W okresie letnim gdy woda jest w instalacjach znacznie cieplejsza zdarzało mi się, że TDS pokazywał dużo szybciej 002, czyli wręcz przegapiałem moment wymiany żywicy.
1c3305d526196dc5cc4dac59a338e3e9.jpg
8c23bd0a50edbc1741a514aaa482b5fc.jpg


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie połączenia dwóch membran.Czy ciśnienie jakie masz w sieci spokojnie daje radę z dwoma membranami czy stosujesz dodatkowo pompę podnoszącą ciśnienie wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sebastiano zastanawiałem się nad pompą. W sieci mam 2,8 do 3 bar. Czyli normę minimum spełnia. Sprzedawcy podają, że pompę należy stosować poniżej 2,6 bar. Chciałbym mieć w granicach 4 do 5 bar ale wtedy potrzebuję pompę która ma regulacje ciśnienia wyjściowego, te które widzę w PL zwykle mają stałe podnoszenie co dało by mi na wyjściu 6 bar, a tutaj obawiam się szczelności układu, musiałbym wszystko rozkręcić i jeszcze raz złożyć z teflonem.
Tak więc pozostaję przy tym ciśnieniu w sieci jakie mam.

Pierwsza rzecz jaką zauważyłem to zmiana TDS przed DI. Wcześniej miałem w granicach 22ppm po zastosowaniu dwóch membran TDS przez DI wskazuje 008ppm ! niezły wynik.

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info:)

Masz może gdzieś zdjęcia swojego filtra z dwoma membranami ewentualnie schemat jak podłączyć drugą membranę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Sebastiano napisał:

Dzięki za info:)

Masz może gdzieś zdjęcia swojego filtra z dwoma membranami ewentualnie schemat jak podłączyć drugą membranę?

Jest to taki sam układ jak mam ja, to co Ci zdjęcie wysyłałem.

Drugą membranę podłączasz pod ściek z pierwszej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możecie mi też przesłać zdjęcie?;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, fresz33 napisał:

Możecie mi też przesłać zdjęcie?;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Do mnie jeszcze tez nie dotarło Jarku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, według tego filmu i moich informacji w konfiguracji szeregowej wzrasta tds na wyjściu. Oszczędzasz wodę, ale kosztem żywicy i żywotności drugiej membrany. Przy wysokim TDS nie zalecają tego rozwiązania, bo taniej kupować wodę niż żywicę.

Żeby dobra membrana dała wynik tds 22 to musiał byś mieć w kranie ponad 1000, a to mało prawdopodobne. Być może coś masz nie tak ze starą, i sztucznie zawyża wynik, teraz po dodaniu nowej która robi powiedzmy tds 2 masz średnią 8. Chyba że gdzieś jakiś błąd pomiaru. 

 

edit: poprzedni film brs, w 45 sek jest schemat podłączenia

 

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Sebastiano napisał:

Do mnie jeszcze tez nie dotarło Jarku

Na FB na grupie pokazywałem.

a1b3ba4f6e414785med.jpg

5 mikronów - węgiel - 1 mikron - pompka - pierwsza membrana - druga membrana zasilana odpadem z pierwszej - 2 x 0,7l żywicy.

Na końcu 000uS po pierwszej membranie 8uS a po drugiej 9uS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tihs to jest wzrost raptem o 0,27 TDS !! przy wzroście 249l produkcji dziennie !!! i wzroście odpadu 7l. To chyba ogromna różnica na korzyść. 
Tutaj są wszelkie zestawienia i sposób podłączenia.
Jakość wody TDS zależna od ciśnienia, TDS w kranie to 134.

 

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualny wygląd baniaka z tego miesiąca, trochę przycinki, doszła półka na środku i catalaphyllia. Trochę balans bieli szaleje i kolory się zmieniają. Muszę opanować stałe ustawienie dla akwarium.

 

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanicznie nic się nie zmieniło w akwarium od roku, suplementacja nadal ta sama ATI,  całkowity brak podmian wody.
Aktualny look:

 

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem fanem kolekcji Euphillii ładnie się rozrosły :) Xenię sam posadziłeś na szybie czy się sama zasiała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jestem fanem kolekcji Euphillii ładnie się rozrosły [emoji4] Xenię sam posadziłeś na szybie czy się sama zasiała?

Euphylie pięknie zasuwają, też je bardzo lubię. Xenia sama się wspięła, siedziała na dnie przy szybie, a że Gyre powoduje ruch wody w górę przy tej ściance więc bardzo łatwo się wspięła po niej. Nawet fajnie wyszło [emoji3]

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 2 latach nagle pompa obiegowa AM DC Runner 5.0 dziwnie zadławiła się, zatrzymałem ją i już nie ruszyła. Wyjęta, wyczyszczona, brak oporów, a sama nie startuje. Po ruszeniu palcem wirnika, zaczyna pracować. Dobrze,że to w czwartek wieczór się stało bo był czas na reakcje. Kosztowała nie mało bo 840PLN. Zasilacz czy wirnik w częściach zamiennych to koszt około 400 zł. Tym tropem zakupiłem Jecod DCP 6500 za połowe nowej AM. Na razie pracuje 2 dni, ale poziom chałasu, a w zasadzie jego braku jest bardzo zadowalający, pracuje cicho. Możliwość ustawiania mocy % od 30 do 100% (70 poziomów) jest mega korzystne przy regulacji spływu i obiegu, do tego wskaźnik poboru prądu w watach rownież jest pozytywnym gadżetem, a może nie tylko. Zdecydowałem sie na mocniejsza o 1500 l gdyż doszlo kilka podłączeń, filtrów etc i poprzednia pracowała na 100% mocy, obecna pracuje na 80% co może pozwoli na jej mniejsze wysilenie.
abb2a690d19f36a834516e57bda63f1e.jpg


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.