Skocz do zawartości
snocho

rekin, aktualne fotki + trochę historii

Rekomendowane odpowiedzi

Pomysł na akwarium powstał 4 lata temu. Plan był prosty, zrobić jak największe możliwe akwarium dla jednego z najskuteczniejszych rybich drapieżników - dla rekina. Ograniczeniem była dostępna przestrzeń. Wszystkim, co udało się osiągnąć była podstawa o wymiarach 295x270cm. Daje to powierzchnię około 8m2. Wysokość wyniosła 1,5m, co łącznie dało pojemność niecałych 12 000l. Akwarium miało być wyższe, jednak potrzebny był kompromis związany z grubością szyby. Przy ponad 4cm grubości nawet szkło optyczne jest zielone. Użyte zostały szyby zespolone 3x15mm z dwoma warstwami żywicy każda 2mm, czyli łącznie szyby mają 49mm grubości. Wszystko zaczęło się od wylania dodatkowej ławy pod akwarium (zbiornik stoi na poziomie 0):

1202-historia_1.jpg

Dalej przyszła kolej na podstawę. Stelaż składa się z 4 części (transport) skręconych na śruby.

1202-historia_2.jpg

A pod szkłem styrodur.

1202-historia_3.jpg

Pod koniec września 2006 przyjechały szyby, łatwo nie było.

1202-historia_4.jpg

1202-historia_5.jpg

Tafle były zbyt ciężkie do noszenia, więc transport odbywał się na takich wózeczkach, które też ledwo dawały radę.

1202-historia_6.jpg

I pierwsza szyba.

1202-historia_7.jpg

Wyklejanie tła, czarna folia.

1202-historia_8.jpg

Dno zbiornika jest z 2 tafli.

1202-historia_9.jpg

1202-historia_10.jpg

Najwięcej czasu pochłonęło wwożenie szyb. Po całym dniu pracy jest i efekt:

1202-historia_11.jpg

Po doklejeniu wzmocnień, 2 tygodniach schnięcia przyszedł czas na zalanie kranówą.

1202-historia_16.jpg

Kiedy wszystko było sprawdzone, cały sprzęt podłączony, przyszła pora na żywą skałę. Jej użycie oznaczało jedno - układamy pod wodą. Przy 1,5m wysokości łatwiej było wejść do akwarium niż kombinować z zewnątrz.

1202-historia_12.jpg

1202-historia_13.jpg

1202-historia_14.jpg

1202-historia_15.jpg

Na start akwarium zamieszkały Monodactylusy i jeden Acanthurus, którego nie było w planach, ale został poobijany w innym zbiorniku, trafił tutaj i tak już zostało. Na wiosnę 2007 roku do akwarium przybył i sam szef - Carcharhinus melanopterus. Rekin przyleciał ze Sri Lanki, przy wpuszczaniu miał nieco ponad 50cm długości. Rósł dość szybko i na dzień dzisiejszy mierzy prawie 100cm. Aktualne zdjęcia.

1202-rekin_2.jpg

1202-rekin_3.jpg

1202-rekin_1.jpg

1202-rekin_5.jpg

1202-rekin_6.jpg

I akwarium.

1202-rekin_4.jpg

1202-rekin_7.jpg

1202-rekin_8.jpg

1202-rekin_9.jpg

Jeszcze parę zdań o sprzęcie. Akwarium posiada oczywiście sump, który ma pojemność 900l. Użyłem pomp basenowych, ze względu na niewielki koszt. Jako obieg pracuje pompa o wydajności 14tys. l/h, do tego dochodzi jeszcze pompa cyrkulacyjna 20tys. l/h. Wodę filtrują mechanicznie 2 odpieniacze o wysokości 180cm, na zwężce, każdy z pompą 5tys. l/h. W sumpie stoją filtry zraszane na biokulkach zasilane bypassem z pompy głównej. Do tego w obieg podłączonych jest 6 lamp UV każda o mocy 30W. Fotki sprzętu.

1202-sprzet_1.jpg

1202-sprzet_2.jpg

1202-sprzet_3.jpg

1202-sprzet_4.jpg

Akwarium jest dość skąpo oświetlone, bo wiszą nad nim tylko 2 lampy HQI o mocy 400W każda. Zbiornik nie jest może jakoś szczególnie ciemny ale minus jest taki, że ciężko się robi zdjęcia.

1202-sprzet_5.jpg

Akwarium można oglądać na żywo, w biurze firmy SEMEKO w Gdyni przy ul. Tatrzańskiej 10 (pon-pt 9-17). Jeśli ktoś ma ochotę to zapraszam.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nano-reef - bo małe jest piękne.... nabrało innego znaczenia....

każdy kto postawi mniejszy ten trąba :)

o akwarium nie ma co pisać - niesamowity widok!


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie planuje w swoim nowym domu zmontować akwarium o pojemności 2 do 3 tyś litrów:) będę trąbką ale cóż życie:) nie będzie miejsca na wieksze:) u mnie będzie tylko przednia szyba reszta beton, pokryty warstwą nie przepuszczającą wody:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie stoi to akwarium? Podejrzewam, że w Gdyni, tylko pytanie, czy to jakieś biuro architektoniczne? Można wejść i rzucić okiem?


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szarykruk:

Akwarium można oglądać na żywo, w biurze firmy SEMEKO w Gdyni przy ul. Tatrzańskiej 10 (pon-pt 9-17). Jeśli ktoś ma ochotę to zapraszam.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bajka,coś pieknego,potęga zbiornik

a tak przy okazji ciekawe czy można u szklarza dostać takie szyby zespolone?

czy np.AMedic skleiłby takie akwarium,mniejsze oczywiście z podwójnej szyby?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczena mi opadła. niesamowite

niemniej aż żal, że tak wielki zbiornik zrobiony pod jeden temat

mimo wszystko gratuluje! Warto mieć marzenia i je spełniać!

pozdrawiam

P.s.

Ciekawe jak bedzie wygladac obsluga baniaka. wyobrazam sobie Ciebie w masce płetwonurka w towarzystwie milusińskiego :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko naprawdę ładne, ale czy to nie jest to samo jak trzymanie Bojownika w kubku na wodę?

Moim zdaniem nie powinno tam być tego pięknego "potwora". Jego miejsce jest w oceanarium, a jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na baniak

adekwatny do wielkości zwierząt w nim trzymanych to niech sobie odpuści, albo zmieni obsade.

Wymiary baniaka powalające, a co do rekina to napisałem powyżej.


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadam banalne pytanie. Ile dziennie kg mięsa taki rekin zjada?:)


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sebastiuan

Przemyśl to jeszcze. Akwarium 2-3tys. l całe ze szkła wyjdzie niewiele drożej niż zbiornik betonowy, więc ewentualne, możliwe problemy ze szczelnością nie są tego warte.

@DarekB30

Zapraszam. Szkoda, że biuro jest zamknięte w sobotę, bo już ostatnim razem byśmy tam pojechali :)

@piter39

Na pewno można takie szkło zamówić. Był kiedyś w Słupsku szklarz, który robił żywicowane szyby. Aqua Medic też powinien mieć szkło zespolone w ofercie.

@luft

Zbiornik działa już praktycznie 4 lata, z czego od 3,5 roku pływa już rekin. Nie ma większych kłopotów z obsługą tego akwarium. Jedynie przy większych prach, jak ostatnio - przebudowa skały, trzeba rybkę wyłowić i wchodzić do akwarium.

@rogalov

Temat stary jak sama akwarystyka. Polecasz oceanaria, no cóż, do niedawna Akwarium Gdyńskie trzymało dwa takie rekiny w o połowę mniejszym akwarium. Czy jak bojownik? Bardziej jak pokolec w 100l. Na pewno jest mi szkoda tej ryby, choćby dlatego, że nigdy nie będzie mógł zrobić tego, co dla każdego zwierzęcia najważniejsze - nie będzie się mógł rozmnażać. Ale jestem akwarystą, nie ekologiem, zamykam ryby w "więzieniu" dla własnej niczym nie usprawiedliwionej przyjemności i przyjemności innych. Na pewno nie zaobserwowałem żadnych negatywnych objawów ryby, że względu na ograniczoną wielkość zbiornika.

@thomas kay

Karmiony jest 2 razy w tygodniu. Każdorazowo dostaje 1-1,5kg filetów z ryb morskich, czasem ryby w całości z dodatkiem witamin.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar

Jak zbiornik był zakładany to mało pisałem na forum. Fotki gdzieś na forum już kiedyś wrzucałem. Później akwarium wyglądało brzydko, bo skała była porozwalana. Niedawno zrobiłem porządek na tyle, że można to publicznie pokazać :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho nie żebym się czepiał, ale mi chodziło o oceanarium z prawdziwego zdarzenia.

Nie wiem czy byłeś w oceanarium w Barcelonie,podobno największe w europie.Jeśli nie to gorąco polecam  

i o  taki dom  dla Twojego podopiecznego mi chodziło.Widać po rekinie, że jest zdrowy i że dbasz o niego,ale Twoje  

słowa jakoś do mnie nie trafiają.Moim zdaniem można wpuścić do Twojego "stawu" rownie ciekawe ryby, ale  

w granicach roządku.A to, że ktoś nie jest ekologiem nie oznacza, że ma wrzucać do akwarium cokolwiek o

takich rozmiarach  byle tylko się zmieścilo.Na koniec dodam tylko, że nie chcę wszczynać żadnej kłótni, ale jestem 

totalnie  PRZECIWNY trzymaniu zwierząt o takich rozmiarach w akwariach takich jak Twoje.

Wiem, ze ja Ciebie nie przekonam i Ty mnie też, ale chciałem tylko wyrazić swoje zdanie.

SORRY ZA FORME TEGO POSTA ALE CHCIALEM COS POPRAWIC I WYSZLA DU....


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#292706 rogalov :

Wiem, ze ja Ciebie nie przekonam i Ty mnie też, ale chciałem tylko wyrazić swoje zdanie.

I tak niech zostanie.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być posiadaczem takiego akwarium, z taką obsadą to moje marzenie. Niestety warunki lokalowe i finansowe na to nie pozwalają. Dlatego pozostaje cieszyć oko takim widokiem na zdjęciach, a jak będę kiedyś w okolicy to nie odpuszczę sobie wizyty u Ciebie by na żywo zobaczyć to cudo.

Jedno mnie tylko zastanawia. Czy na skałach nie dałoby się zaszczepić choć kilku miękkich korali? Parę większych okazów fajnie by wyglądało.

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założenie takiego zbiornika musiało być niełatwą operacja logistyczną, rekin piękny ale tam przecież mogła by się znaleźć sporej wielkości rafa i ja bym szedł właśnie w tym kierunku.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widok zapiera dech w piersi - fajowe :kapelusz

Mi to sie marzy takie ale dużo skały, rybek, korali itp - taki wycięty kawałek oceanu - i już nikt by mnie od tego nie odciągnął :)


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę nie wiem co napisać bo cały czas jestem pod wrażeniem,pewnie zaraz tu mnie skasują ale ...........

o q... ja jestem pod wrażeniem a nawet w szoku,national geographic na żywo to szok :) marzenie ściętej głowy,a jednak można,szok i nieskończone :):clapping:clapping:clapping:clapping dla snocho człowiek się bawi w błazenki a tu taki rekin,jestem pod wrażeniem i pełen podziwu,gratulacje to za mało,jesteś wielki jak twoje akwa :D

sorki ale inaczej nie potrafię tego wyrazić

córa się dopisuje bo tez jest w szoku

http://www.icq.com/g...ings/cards/127/


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie zbiornika genialne, natmiast pomysł trzymania tam rekina chyba niezbyt poważny, jak rekin urośnie jeszcze z 50cm to to będzie to można porównać z trzymaniem welonki w kuli i co wtedy, zupa zpłetwy rekina..?


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie nabyłeś tego rekina ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widać ile zwolenników tyle przeciwników, no cóż taki jest ten świat.

Michał gratulacje wielkie, piękny litraż, z tego co piszesz to już 3,5 roku pływa i ma się bardzo dobrze !!! widać że mu służy dieta filetowa :) - życzę kolejnych 3 , 5 , 10 lat :)

@LUK4344

Wykonanie zbiornika genialne, natmiast pomysł trzymania tam rekina chyba niezbyt poważny, jak rekin urośnie jeszcze z 50cm to to będzie to można porównać z trzymaniem welonki w kuli i co wtedy, zupa zpłetwy rekina..?

nie sądzę żeby był w stanie osiągnąć rzeczywisty rozmiar, choć 12tys to już trochę jest wody :D - bo gdyby tak było to nikt nie pozwolił by sobie na wpuszczenie choćby hepatusa czy naso :D do swojego zbiornika i pewnie posiadacze 500l zbiorników zamknęli by się wyłącznie w hodowli co najwyżej garbików :D

wracając do setupu jak tam złoże zraszane się sprawuje ?? bo widać że bardzo dużo kulek dookoła. :D:D

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#292861 Wlodek :

nie sądzę żeby był w stanie osiągnąć rzeczywisty rozmiar, choć 12tys to już trochę jest wody :) - bo gdyby tak było to nikt nie pozwolił by sobie na wpuszczenie choćby hepatusa czy naso :) do swojego zbiornika i pewnie posiadacze 500l zbiorników zamknęli by się wyłącznie w hodowli co najwyżej garbików :D

Pozdrawiam

Z tego co wiem to żarłacze nie karłowacieją.

Akwa i osprzęt wypas:)


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.