Skocz do zawartości
Gibo

250 litrów krakowskiej rafy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

wystartowałem akwarium 250l+sump 80l kupione w zestawie, zajęło mi miesiąc zanim wystartowałem :P dużo było przy tym roboty, najwięcej przy malowaniu bo nałożyłem koło 8 warstw farby, 2 lakieru a i tak nie jestem zadowolony z efektu :unsure: Przy zalewaniu okazało się, że przecieka śubunek i po kilkunastu próbach dokręcania postanowiłem wziąć go na sylikon.  W sumpie zrobiłem totalne przemeblowanie, poodklejałem stare przegrody i zrobiłem po swojemu B) Starą dolewkę grawitacyjną zastąpiłem dolewką automatyczną hydora, pompę obiegową na Blau reef motion 3K ze sterownikiem. Ogólnie powiem tak, nigdy więcej nie kupię używanego zestawu i też nikomu nie polecam, pomimo tego, że dostałem kupę sprzętu, okazało się, że nie jest w pełni sprawny...

Dobra, tyle wstępu, teraz sprzęt:

-akwarium 100x50x50

-sump 60x40x35 

-lampa 4aqua 6x39w (w planie wymiana bądź jej dopicowanie-dodanie wiatraków, sterownika) 

-świetlowki obecnie sylania 3xmarinestar i 3xaquastar, w planach ati 4xblue 1xcoral plus 1xpurple plus

-pienidło Deltec SC 1456

-pompa obiegowa Blau reef motion 3k z sterownikiem

-pompy cyrkulacyjne RW4 i RW8 

W akwarium jest około 30kg żywej skały, próbowałem ją kleić AF stone fix, ale nie mam cierpliwości, to już któreś z kolei podejście do klejenia w mojej zasolonej karierze i jedyną rzecza jaką udało mi się skleić była mała półka :D Skałe układałem jak puzle przez kilka godzin, aż udało mi się stworzyć strukturę, która jakoś mi przypadła do gustu, ale nie ma rewelacji, przynajmniej jest stabilna -_- Według mnie zostawiłem za mało miejsca z przodu akwarium.

Jeśli o piasek chodzi to na początku swojej przygody w 60l użyłem gruby argonitowy żwirek, jakieś 5mm, co zakończyło się restartem akwarium po roku spowodowanym ciągłymi plagami cyjano i dino na żwirku. Teraz jest tam Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White, ale w obecnym akwarium planuję Samoa Pink, ewentualnie coś odrobinę grubszego, bo już zauważyłem, że mam w nim problem z unoszącymi się drobinkami.

Dzisiaj włożyłem do sumpa Rhodymenie i Caulerpa oraz siporax od poprzedniego właściciela.

 

 

Edytowane przez Gibo (wyświetl historię edycji)

obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydały by się jakieś zdjęcia :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

2 minuty temu, maciej01 napisał:

Przydały by się jakieś zdjęcia :).

wlaśnie walczę z ich dodaniem :P

Edytowane przez Gibo (wyświetl historię edycji)

obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego, musisz poprawić link. Ta witryna jest nieosiągalna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

początki:

a3c0eca366c30e42med.jpg

832e5ee783e1719cmed.jpg

c48e9147d076c91dmed.jpg

skala i siporax moczyły się przez miesiąc:

787b32a5f09441fdmed.jpg

po malowaniu, zalewanie:

f860e88ef53ed7b8med.jpg

solenie:

94acb98b267deeb2med.jpg

po włożeniu skały:

4cb0b708f27d87e3med.jpg

i po jej ułożeniu (myślę nad cofnięciem skały do tyłu)

e2ac7c3e693afcdamed.jpg

Chciałbym podziękować przy okazji wielu kolegom i koleżankom z forum, którzy pomagali mi w zakładaniu akwarium, u których kupowałem szpeje, skałę oraz korale :)

Bonusik, akwarium 64l, ktore będzie przenoszone do 250l

f12befb6da88fe6bmed.jpg

Edytowane przez Gibo (wyświetl historię edycji)

obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej podoba mi się "po włożeniu skały" niż po ułożeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, maciej01 napisał:

Lepiej podoba mi się "po włożeniu skały" niż po ułożeniu.

Też tak uważam, ale z drugiej strony było dużo mniej miejsca dla korali.

Po kilku miesiącach skały nie będzie widać, a rybki będą miały więcej miejsca do chowania się w "dziuplach"


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała ładnie ułożona. Dojdzie życie i będzie pięknie.  Szkoda, że końcówkę powrotu nie zrobiłeś ciemnej. Biała bardzo rzuca się w oczy. Pokaż sumpa. Jak będziesz dawał piasek to daj mniejszą warstwę niż w 64l. Masz zdecydowanie za dużo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pawellb napisał:

Skała ładnie ułożona. Dojdzie życie i będzie pięknie.  Szkoda, że końcówkę powrotu nie zrobiłeś ciemnej. Biała bardzo rzuca się w oczy. Pokaż sumpa. Jak będziesz dawał piasek to daj mniejszą warstwę niż w 64l. Masz zdecydowanie za dużo. 

Powrót jest szary, mam zamiar kupić loc line, żeby wyglądało to bardziej estetycznie. Zdjęcie sumpa niebawem :D


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na fotce wygląda :). Jak ci się sprawują cyrkulatory rw? Widzę, że troszkę syfku wymiotły ze skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pawellb napisał:

Tak na fotce wygląda :). Jak ci się sprawują cyrkulatory rw? Widzę, że troszkę syfku wymiotły ze skały.

RW są świetne, najlepsze cyrkulatory jakie miałem :) Cicha praca, duuuży zakres regulacji mocy, różne tryby, jedyne ci mi przeszkadza to, że nie da się jej obracać, jedynie góra dół.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to akurat trafiłeś na dobre egzemplarze. Mój rw4 tuż po gwarancji kaput. Dzwoniłem do firmy, która naprawia takie sprzęty. Powiedzieli, że te rw to badziewie i często się psują i co najgorsze, że nie da się ich naprawić  (w moim rozmagnesował się magnes).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump:

53981794884be2f6med.jpg

2b493ecaa6f974f3med.jpg

Zrobiłem dzisiaj pierwsze wstępne testy wody:

PO4 0.25

NO3 25

(po kliknieciu na zdjęcie otwiera się w pozycji pionowej)


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę powoli nad obsadą, jest może jakiś pokolec, który by się dobrze czuł w 250?


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą lampeczkę daj tuż nad glony. Będą lepiej rosły. Sump nie za duży ale fanie go zorganizowałeś. Pomieści ci wodę jak braknie prądu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nawet ułożyłeś ładnie ceramikę w sumpie. Chociaz nie wiem czy nie lepiej było by gdyby była włożona chaotycznie. Tak jak pawellb napisał dał bym niżej lampe.


Telechina - Nowości oraz recenzje chińskich telefonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pawellb napisał:

Tą lampeczkę daj tuż nad glony. Będą lepiej rosły. Sump nie za duży ale fanie go zorganizowałeś. Pomieści ci wodę jak braknie prądu?

 

3 godziny temu, Mariusz93 napisał:

Widzę że nawet ułożyłeś ładnie ceramikę w sumpie. Chociaz nie wiem czy nie lepiej było by gdyby była włożona chaotycznie. Tak jak pawellb napisał dał bym niżej lampe.

szukam wlasnie klosza do tej lampki aquaela, takze jak znajde to bedzie tuz nad glonami :)

Sumpik mieści wodę i zostaje nawet mały zapas


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsypałem piasek Samoa pink Natures Ocean 9kg, nie jest różowy :D

a2b5b0d170ebccd9med.jpg


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no, ja z tym piaskiem tez miałem przejscia. Kupiłem, nie był różowy, odesłałem, przyszedł następny, jeszcze bardziej nie różowy. Oddałem i wymieniłem osobiście w eRybce. Trochę wstydu się najadłem ale w końcu się dowiedziałem jaki to jest różowy a jaki naturalny. :) Nie wiem, czy męskie oko jest w wstanie go odróżnić. Te kolory to chyba tylko dla kobiet.

Co do akwa to dasz radę. Używane - wiadomo, nie wszystko jest takie jakbyś chciał. Ale jakbyś wszystko nowe kupił to koszty są niebotycznie wyższe. Coś za coś.

Wszystko można z czasem naprostować a do wielu rzeczy się "dostosować". Dobrze będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Nalesnick napisał:

no, ja z tym piaskiem tez miałem przejscia. Kupiłem, nie był różowy, odesłałem, przyszedł następny, jeszcze bardziej nie różowy. Oddałem i wymieniłem osobiście w eRybce. Trochę wstydu się najadłem ale w końcu się dowiedziałem jaki to jest różowy a jaki naturalny. :) Nie wiem, czy męskie oko jest w wstanie go odróżnić. Te kolory to chyba tylko dla kobiet.

Co do akwa to dasz radę. Używane - wiadomo, nie wszystko jest takie jakbyś chciał. Ale jakbyś wszystko nowe kupił to koszty są niebotycznie wyższe. Coś za coś.

Wszystko można z czasem naprostować a do wielu rzeczy się "dostosować". Dobrze będzie.

Rzecz w tym, że wolałbym wszystko sam skompletować, nawet używki, a tak kupiłem cały zestaw i musiałem większość wymienić... No ale poza tym wszystko jest w porządku :) Nie mogę sie doczekać, aż wszystko zarośnie i będzie pływała pełna obsada. 

W nocy pokleiłem skałę klejem dwuskładnikowym, dzisiaj mam zamiar włożyć skałkę z briareum ze starego akwarium i może wpuścić brzydala bo pełno aiptasi wyszło, a męczy się w kwarantannie 30l.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedługo będę powoli przenosił życie z małego akwarium do większego, dlatego będę miał kilka korali (szorstnik, capnella, zoanthusy, pseudogorgonia, palythoa, xsenia, skałka porośnięta clavularią i Chryspiterę rex)do zamiany na inne zwierzęta lps/sps, ślimaki, krewetki inne rybki, więc jeśli ktoś czyta mój temat i jest zainteresowany to proszę pisać na priv :D


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja: Akwarium weszło w dojrzewanie pęłną parą. Wszystko jest pokryte zielenina, lekki zakwit wody, aż wstyd dodać zdjęcia :P

Zamówiłem świetlówki ati 3xblue special 1xcoral plus i 1xpurple plus, nie było niestety w sklepie jednej blue plus i teraz zastanawiam się czy nie byłoby za niebiesko z 4 blue 


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3252d16634edd667med.jpg

Nowe zwierzaki :rolleyes:

2 kraby pustelniki

kilka ślimaków columbella

Valenciennea sexgutata

2 slimaki berghia

Salarias

Lysmata amboinensis

Lysmata debelius

jerzowiec

 

Kupiłem też worek soli Royal Nature pro reef salt do testów 


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.