Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Nie wiem czy to dobry dział, bo pewnie będę miał masę pytań ale w nowicjuszach są tylko pytania o sprzęt.
Tak czy siak:

Akwarium 120 x 50 x 60h, 15mm ow bez wzmocnień.
Sump 90x40x45h plus osobny zbiornik na rodi
Stelaż z profili alu 40mm, 120 x 50 x 80h
Hydraulika: wyjście z pompy na miękkiej rurze, potem rura pcv 25mm, powrót przez sito i rurą 32mm przez nieszczęsny zawór kulowy, rewizja 25mm
Lampka TMC V2 iLumenAir 1200
Pompa obiegowa Jebao DCP3000 / setpoint 90% - bezgłośna
Pompa cyrkulacyjna Jebao CP40 / setpoint 80% - prawie bezgłośna
Odpieniacz Deltec 1456 - głośny jak diabli niezależnie od ustawień, badziew do przeróbki, reklamacji, albo do piwnicy jako zapasowy.
Dolewka Levelautomatic Eye
Pompa dozująca Jebao DP-4
UPS PowerWalker VFI 2000 TGB w drodze
Reaktor TMC REEF-React 500 czeka na rozwój wydarzeń.

Mieszkamy w Norwegii, woda ukradziona z morza w czasie przypływu i powolutku podgrzana z 6 do 26 stopni.
Refugium/DSB wystartowało 2 tyg temu na piachu z dna fiordu z odrobiną różnokolorowego zielska i drobnych żyjątek.
Z zoologicznego doszło spaghetti i jakieś śmieszne zielsko z kulkami zamiast liści.

Do baniaka trafiło 20kg żywego piachu i 25kg bardzo lekkiej skały z frachtu z Bali po uprzednim usunieciu martwych gabek i wszystkiego co dawało nieprzyjemny zapach lub ewidentnie nie żyło.
Ze skały wylazło trochę krabów, ślimaków, kiełży, wężowidła i 5-6cm rawka błazen o którym za chwilę.

W ruch poszedł program reef mature od red sea. W momencie w którym to piszę, jesteśmy pod koniec 6 dnia.

woda po 6 dniach:

26st
kH 9
Ca 430
Mg 1315
NO2 0,01
NO3 2,5
PO4 0,00

fosfor mierzony milwauke mw12, reszta testów salifert

Tematy o które chciałem zapytac:

  1. Denerwuje nas odpieniacz, dziad jest głośny nawet z drugiego pokoju, sama pompa po odczepieniu od obudowy jest bezszelestna nawet na pelnej mocy. Po podpięciu do obudowy zaczyna brzęczeć chociaż odpieniacz niczego nie dotyka, rozbieralem go i składałem z 5 razy - bez efektu.
    Może jest jakiś trick na tą niemiecką "jakość", wie ktoś jak badziewiaka wyciszyc?
     
  2. Czym przykleić odpadającą szynę grzebienia bez opróżniania akwarium? Mogę obniżyć poziom wody na czas klejenia ale chciałbym żeby nie trwało to długo.
     
  3. W skład zestawu reef mature wchodzi NO3:PO4 -X , w wątkach o dozowaniu węgla pod postacią wódki czy vsv zaleca się je wyłącznie do dojrzałych zbiorników a tu już drugiego dnia. 
    Mimo wszystko zdecydowałem się na stosowanie i zacząłem od 10ml pierwszego dnia i w tej chwili dotarłem do 3x1 ml (NO3 50 -> 2,5 ; PO4 2,5 -> 0,00)
     
  4. Ostatni temat to nasz rawka błazen, nie mamy pojęcia jak przeszedł kontrolę skały i trafił do głównego baniaka. Na ten moment w niczym nam nie przeszkadza, stuka sobie grzecznie w kamieniach i likwiduje niechciane kraby tak ze pancerze lataja po akwarium.
    Regularnie nurkuję, we fjordach i krabów jest od groma, czy jak mu wrzucę kilka krabów co tydzień, to bedzie polowac na ryby? Jakoś szkoda takie ładne kolorowe eksterminowac, no i żona dała mu już imię i nie wiadomo czy można go w ogóle ruszyć :)
    Zawsze mogę wrzucić bandytę do sumpa ale coś się boję że z komory pompy przeskoczy sobie do refugium.

Link do zdjęć na imgur:
https://imgur.com/a/S9Mbj

Podziękowania dla żony za cierpliwość i pomoc.

Edytowane przez Kniaziowie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze widzę ze zdjęć że wsypałeś pierwszy piach a na nim ustawiłeś skałę to nie powinno się tak robić.Skała musi stać stabilnie na dnie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka rada techniczna :

Dobrze jest mieć na nogach gumowe klapki !

To pierwsze co zostało mi w pamięci gdy mój mistrz mi to wpoił .

Bo jak spojrzałem na te zdjęcia to tak od razu mi się to rzuciło na wzrok.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

tak jak @Sygen napisał piach powinien zawitać później. Z 2 tygodnie po wrzuceniu skały z której będzie wypadał teraz syf, a ten trafi w piach. Bez piachu łatwo go odessać.

Rewizja powinna być takiej samej średnicy jak odpływ, bo przecież w przypadku zatkania odpływu wszystko ma płynąć rewizją.

Widzę, że kupiłeś reaktor. Celujesz z SPS-y? Co będziesz dozował pompą DP-4?

Dołożyłbym jeszcze jeden cyrkulator. Jedna pompą może być problem z wyeliminowaniem martwych stref.

Testy możesz sobie odpuścić w najbliższym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Kniaziowie napisał:

Denerwuje nas odpieniacz, dziad jest głośny nawet z drugiego pokoju, sama pompa po odczepieniu od obudowy jest bezszelestna nawet na pelnej mocy. Po podpięciu do obudowy zaczyna brzęczeć chociaż odpieniacz niczego nie dotyka, rozbieralem go i składałem z 5 razy - bez efektu.
Może jest jakiś trick na tą niemiecką "jakość", wie ktoś jak badziewiaka wyciszyc?

Cześć:-) ja mam też ten odpieniacz tylko model wyżej,ale chodzi bardzo cicho,w sumpie stoi na kratce.Nie napisałeś czy to nowy odpieniacz czy używany,ale domyślam się ze używany skoro go rozkręcasz pięć razy! Ogółem te odpieniacze nie są głośne,coś masz nie tak:-)No ale skoro jesteś pewny  ze pompa idzie cicho,to zapewne drgania przechodzą na obudowę,a może weź na jakieś gumie cienkiej poskręcaj?i podłóż coś może pod odpieniacz,metodą prób i błędów;-)

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planujecie biotopowy zbiornik, czy „normalny” a artefakty podebranie prosto z natury? 

Fajnie to wymyśliliście! Pewnie nie jeden/jedna zazdrości regularnego nurkowania w prawdziwej słonej wodzie :)

Czekamy na dalszy rozwój wydarzeń!:) Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, miło widzieć taki szybki odzew.

On 2/17/2018 at 10:02 AM, Sygen said:

Jeśli dobrze widzę ze zdjęć że wsypałeś pierwszy piach a na nim ustawiłeś skałę to nie powinno się tak robić.Skała musi stać stabilnie na dnie

 

23 hours ago, Pawel_Q said:

tak jak @Sygen napisał piach powinien zawitać później. Z 2 tygodnie po wrzuceniu skały z której będzie wypadał teraz syf, a ten trafi w piach. Bez piachu łatwo go odessać.

Dzięki za radę odnośnie piachu, ale czy piach sam w sobie nie pomaga w dojrzewaniu i filtracji? Już po 2 dniach widziałem korytarze wydrążone przy szybie i na pewno jest już tam trochę życia.

Na ten moment ustawiłem skałę tak żeby była dobrze obmywana przez strumień wody i pewnie minie trochę czasu zanim ustawię ją tak jak bym chciał.
Generalnie nie chciałbym jej kleić, oczywiście będę szukał jak najbardziej stabilnej kombinacji.
 

23 hours ago, BzykU said:

Taka rada techniczna :
Dobrze jest mieć na nogach gumowe klapki !
To pierwsze co zostało mi w pamięci gdy mój mistrz mi to wpoił .
Bo jak spojrzałem na te zdjęcia to tak od razu mi się to rzuciło na wzrok.

Całe życie na bosaka, nawet nie wiem jak się w klapkach chodzi ;)
 

23 hours ago, Pawel_Q said:

Rewizja powinna być takiej samej średnicy jak odpływ, bo przecież w przypadku zatkania odpływu wszystko ma płynąć rewizją.

To jest pierwsza rzecz jaką sprawdziłem, pompa na 100% i zakręcony zawór spływu. Nie ma problemu na ten moment, ale jeśli miałbym  wymienić pompę na większą to z 32mm zrobię rewizję.
To było również moje pytanie do panów z Zabrza, u których zamówiłem zbiornik.
 

23 hours ago, Pawel_Q said:

Widzę, że kupiłeś reaktor. Celujesz z SPS-y? Co będziesz dozował pompą DP-4?

Dołożyłbym jeszcze jeden cyrkulator. Jedna pompą może być problem z wyeliminowaniem martwych stref.

SPS są piękne, ale zobaczymy jak będzie wyglądać krzywa nauki w moim przypadku.

Na ten moment DP-4 dozuje nopox, podepnę tam też odpływ z reaktora, zobaczymy czy będę potrzebował dozować żelazo do refugium. Może pokarmy w płynie.

Mam drugi cyrkulator w zapasie, razem z pompą obiegową z racji lokalizacji.
Na razie ciężko mi znaleźć jakiekolwiek miejsce bez prądu wody, zobaczymy jak obrośnie koralami.

22 hours ago, @Beti said:

Cześć:-) ja mam też ten odpieniacz tylko model wyżej,ale chodzi bardzo cicho,w sumpie stoi na kratce.Nie napisałeś czy to nowy odpieniacz czy używany,ale domyślam się ze używany skoro go rozkręcasz pięć razy! Ogółem te odpieniacze nie są głośne,coś masz nie tak:-)No ale skoro jesteś pewny  ze pompa idzie cicho,to zapewne drgania przechodzą na obudowę,a może weź na jakieś gumie cienkiej poskręcaj?i podłóż coś może pod odpieniacz,metodą prób i błędów;-)

Odpieniacz jest nówka, rozkręcam i będę rozkręcać aż znajdę i zlikwiduję problem. Myślę o takiej przeróbce żeby całkiem odseparować pompę od obudowy do której jest teraz przytwierdzona na szynie.

 

13 hours ago, lukaszkrzyszczuk said:

Planujecie biotopowy zbiornik, czy „normalny” a artefakty podebranie prosto z natury? 

Fajnie to wymyśliliście! Pewnie nie jeden/jedna zazdrości regularnego nurkowania w prawdziwej słonej wodzie :)

Czekamy na dalszy rozwój wydarzeń!:) Powodzenia!

Raczej "normalny" mix, biotop oglądamy na żywo.
Na pewno chciałbym żeby do zbiornika trafiły lokalne zwierzaki ale teraz woda ma 5-7 stopni a w akwarium 26...

Kolejny update w czwartek.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale skała nie powinna stać na piachu tylko na szkle bo na piachu jest nie stabilnie 

 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam odpieniacz i przez 2 tyg chodził głośno a później wszystko ucichło. Ja bym wstrzymał się jeszcze chwilę z przeróbkami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 2/18/2018 at 1:17 PM, mrppp14 said:

Mam ten sam odpieniacz i przez 2 tyg chodził głośno a później wszystko ucichło. Ja bym wstrzymał się jeszcze chwilę z przeróbkami. 

Na razie poprawy nie ma, więc chyba pójdzie jako zapas do piwnicy.

 

Dzisiaj było polowanie na rawkę, ale ciężko dziada ze skały wygonić.

Wycisnąłęm strumieniem wody ze 30 krabów ze wszystkich skał i 3 krewetki pistoletowe ale rawka się twardo trzyma i nie widziałem go od pierwszego dnia, także nie wiadomo którą skałę do sumpa przenieść.

Czas na pułapki, ale coś nie wierzę w tą metodę przy ilości skorupiaków które mamy w skale.

NO3 0
PO4 0.08

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Od 2 tygodni azot wyzerowany, fosfor poniżej 0.1, a karmiłem codziennie DSB i raz na czas podlewałem bakterie.

W weekend wybraliśmy się 400km na zakupy.

Przyjechał Salarias, 6 mikro błaznów i kamul z Rhodactis indosinensis w których maluchy siedziały w sklepie, a które w akwarium w ogóle ich nie interesują.

Na skale i tylnej szybie po pierwszym tygodniu dorobiliśmy się niezłego algea scrubbera, w którym Salarias wycina teraz dziury.

Z 5cm kamula z Discosoma wylazł po zgaszeniu światła 20cm wieloszczet który trafił od razu do sumpa, na razie nie potrafię go zidentyfikować.

20180304142313_IMG_5998.JPG

20180304125946_IMG_5989.JPG

20180304130104_IMG_5990.JPG

Edytowane przez Kniaziowie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótkie sprawozdanie z boju.

W weekand przyjechali nowi mieszkańcy:

7x Chromis virdis
1x Zebrasoma flavescens
1x Halichoeres chrysus

Parametry:

PO4 - 0,06
NO3 - 0, coś tam się minimalnie barwi, ale znacznie słabiej niż 0,2

Pojawiło się trochę dino, przestawiłem lampę na mniej biało i bardziej niebiesko.
Myślę że to dziadostwo rośnie na zdychających glonach.

Odpieniacz dalej buczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dino w odwrocie, mam nadzieję że tendencja się nie zmieni, pastwisko na tylnej szybie obumierało i zostało stopniowo usunięte.

Z obsady brakuje mi chyba tylko jakiejś babki.

Żółtek pływa całymi dniami za wargatkiem, a jak ten się zakopie do snu to wariuje i szuka go po całym akwarium.

Rawka dostaje mały kawałek krewetki co drugi dzień i na razie nic nie znika, może jak podrośnie to się go uda przerzucić do sumpa.

Na dzień dzisiejszy wygląda to tak:

 

20180317_172544.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Po dino nie ma śladu.

Udało się namierzyć domek rawki, dostała na patyku mały kawałek krewetki, siedzi w dziupli i wcina.
Przy jakiejkolwiek próbie podniesienia kamula, od razu ucieka do innych skał. Myślę, czy najpierw nie założyć reklamówki na skałę, a dopiero potem przenieść do sumpa.
Fajny zwierzak, ale chciałbym krewetki żeby wsuwały aptaisie którą przytargałem z koralami ze sklepu.

Odrobinę martwię się parametrami, PO4 podskoczyło do 0,3 a NO3 do 5. Myślę, że problem zniknie jak podrośnie spaghetti w sumpie.
Zacząłem dozowac nopox - nocą, nauczony doświadczeniem z dino.

Sąsiadka (45km) dostała komplet korali od znajomych i oddała mi te, których nie chce.
Staliśmy się posiadaczami zielonej montipory talerzowej, fioletowej montipory digitaty i jeszcze jednej śliczności (obrazek).
Czy to jest goniopora?

20180322_121845.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiałabym raczej że to kolonia zoanthusów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem na początku, ale zoanthusy mam tuż obok i mają dużo krótsze rurki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest przełom w temacie delteca, przy okazji czyszczenia pompy obiegowej i cyrkulacyjnej podpiąłem na próbę pompę odpieniacza do sterownika z DCP-3000 i jest znacząca poprawa.
Nie do końca rozumiem jak to działa. Jeśli włączę pompę od razu na 100% to buczy a jeśli zwiększam prędkość stopniowo i powoli to jest cisza.

Niestety razem z obiegówką wrzuciłem do octu części z CP-25 i oringi są do wyrzucenia, nie do końca rozumiem jak można do sprzętu który wszyscy czyszczą octem montować o-ringi które nawet po krótkiej kąpieli są uszkodzone. Nauczka na przyszłość a teraz trzeba dobrać nowe.

 

 

Edytowane przez Kniaziowie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.