Skocz do zawartości
anx

Wymarzone >300l Ani

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Od kiedy zaczęłam interesować się akwarystyką morską, moim marzeniem było akwarium 250-300l z sumpem. Nie sądziłam, że uda się je tak szybko zrealizować, dzięki jednemu z akwarystów z forum, od którego mam akwarium, dokładnie 309l. Miało być zalewane już w zeszłym roku, jednak ciągły niedobór środków finansowych i czasu wydłużyły okres przygotowań ;)

Co do szczegółów:

Akwarium 103x60x50cm 10mm

Sump: 77x40x40cm + Zbiornik na dolewkę

Lampa: Diuna PS T5 8x39w

Wentylatory w koronie

Odpieniacz: Deltec APF600 na pompie DCS600 + pompka Hydor

Pompa obiegowa: Jecod DCT6000

Cyrkulacja: RW8 + Tunze 6045

Grzałka 200W

Dolewka Aquatrend

Dzisiaj włączam obieg, zobaczymy co to będzie :) 

Co do skały wahałam się, czy wrzucać część żywej, którą mam i na której jest kilka aiptasii. Czy dokupić suchą Marco Rocks, tak, żeby w akwarium była sama sucha. Ale jednak zdecyduję się na kilka kawałków żywej, jak już jest, a potem jak dojrzeje, dokupię zwierzaki aiptasiożerne. Jeżeli będzie za mało to dokupię jeszcze Marco. Piasek żywy.

Dziękuję za wszelkie pomocne i budujące komentarze, jako że jest to moje pierwsze akwarium z sumpem i chciałabym, żeby było już moim ostatnim, docelowym, porządnie przemyślanym :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Tak jak ja sie przesiadalem z 60 na 200l to tez zapieralem sie ze bedzie to juz ostatnie docelowe ze i tak duze, a jednak po roku zrobilo sie ciasno i juz jest szklo 2razy wieksze teraz trzeba uzbierac reszte. 

Ja tylko podpowiem co do skaly jak ja uważam że daj sucha i ta żywą, a szkodniki wytepisz.  Zawsze to pozytecznego stworzenia wiecej przeniesiesiesz z kawalkami zywej. Ja startowalem na 100% suchej ale po czasie kupilem doslownie 1kg zywej i całkiem inaczej ta sucha zaczela dojrzewać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapowiada sie swietnie powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślany rozmiar akwarium: już w miarę stabilny biologicznie a jeszcze nie kosztuje krocie.

Nie żałuj powierzchni filtracyjnej - skały odgazowanej/gruzu koralowego w sumpie a wszystko jak zaskoczy to będzie samograj.

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie będą ze 2 kawałki żywej skały, glony spaghetti, siporax i na początku węgiel i sera silicate clear.

Dzisiaj planuję zasolić i wrzucić część skały. 

Teraz męczę się przy ustawieniu obiegu... To wcale nie jest takie proste jak myślałam . I tutaj mam pytanie, gdyż ciężko mi to sobie wyobrazić. 

Czy poziom wody w akwarium nie jest za wysoki? Jak zabieram wodę, maleje poziom w kominie i nie dochodzi do rewizji... 

I jak zabezpieczyć akwarium przed przelaniem? Już zaczęły mnie nachodzić czarne myśli o zalanym mieszkaniu. Przecież, jeżeli w akwarium jest tak dużo wody, to nawet delikatne przelanie dolewki może spowodować wylanie wody. Czy dobrze myślę?

20180225_123003.jpg

received_1748202365230987.jpeg

Edytowane przez anx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć;-) to sobie poplotkujemy;-) 

jak widać na zdjęciu to tafla wody dosięga Ci do Górnej części grzebienia i tak może być byle nie gromadziło się wody więcej czyli spływ musi nadążyć odbiór wody,jak pisałaś nie jest to łatwe,ale widzę że posiadasz pompę z regulacją więc nie powinno być problemu z ustawieniem.

Pytasz jak zabezpieczyć się przed zalaniem mieszkania: teoretycznie i praktycznie jeśli wszystko jest dobrze przemyślane nie powinno się to zdarzyć czyli:

odpowiednie ustawienie poziomu wody w akwarium(pompa zawór)

odpowiedni spływ czyli grubość powrotu i rewizji która musi być

odpowiedni sump tak aby mógł w razie braku prądu przyjąć wodę z akwarium do minim z grzebienia.

jeśli to wszystko masz to nie powinno nic zalać

Ps.Ja jeszcze mam dodatkowe akwarium na wodę Ro 15l ale nie chcę więcej,bo jeśli tak np automatyczna dolewka się coś zawiesi zepsuje i będzie pompowała wodę cały czas do wleje tyle ile jest wody np czytałam na forum że ktoś miał beczkę 60l z wodą Ro dolewka zwariowała i wpompowała wszystko do sumpa co niestety zakończyło się katastrofą;-)

Dla tego wodę RO napełniam manualnie codziennie wężykiem bo mam instalację przy akwarium.

Jeśli o czymś zapomniałam dodać może ktoś dopisze...

Daj jakąś fotkę bo z opisu fajnie się zapowiada;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podetnij trochę ta rewizję i będziesz miała mniejszy poziom wody,jak narazie masz za wysoki ,bo przelewa się przez grzebień.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy przez grzebień może się przelewać ale nie nad grzebień chyba tak to ja rozumie;-)chyba o to chodziło,tylko jak to teraz  wyciąć jak akwarium zalane,dobrze by było wyciągnąć rurkę i obciąć, zlać wodę do sumpa po niżej grzebienia i wylać wodę z komina i wykręcić rurkę;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Poziom z tego co widzę udało mi się opanować :) Zdjęcie jeszcze "na roboczo" ;) Woda już cieplutka, czas solić ! 

Akwarium planuję prowadzić na Aquaforeście. Sól na początek - Probiotyczna AF.

 

20180225-173822.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął 10 dzień od uruchomienia obiegu. 1 dnia włożyłam 4 kawałki suchej skały, potem stopniowo resztę. Wczoraj dorzuciłam żywej i voila! Jedynie zastanawiam się nad dołożeniem jednego czy dwóch kawałków żywej skały do lewej wysepki... ;)

Codzienni leję 4 krople BioS. W sumpie siedzi węgiel i sera silicate clear. Zastanawia mnie delikatne zmętnienie utrzymujące się od początku.

Na skale suchej i szczególnie na siporaxie pojawiły się białe gluty (bakteryjne?).

Od jutra zaczynam już powoli świecić.

NO3 mierzone wczoraj równe 0, więc czekam aż zacznie wzrastać. To chyba na tyle :)

 

20180306_203412.jpg

Edytowane przez anx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmętnienie powinno ustąpić. U mnie 4 dni od zalania było mleko. Wraz z pojawieniem się NO2, NO3 woda w ciągu 12 godzin zrobiła się kryształ.

Też pojawiły się białe gluty, ale tylko na 2 kawałkach suchej skały, na Marco Rocks nic nie ma.

 

 


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium po 3 tygodniach od uruchomienia.

Tydzień temu dodałam 18kg żywego piasku.

Zmętnienie ustąpiło po kilkudniowym wstrzymaniu lania bakterii i odpowiednim ustawieniu odpieniacza.

NO3 póki co wciąż zerowe.

Od kilku dni zaczęłam lać po 2 krople bakterii probiotycznych ProBioS i wznowiłam lanie bakterii BioS w mniejszej dawce - też 2 krople dziennie.

W sumpie wylądował glon spaghetti dzięki uprzejmości kolegi z forum :)

 

20180312_163210.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zrobić otwarty zbiornik u siebie, ale diuna to zweryfikowała, bez korony dyskoteka w pokoju, że zwariować można

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo mało skały w akwarium, jakoś tak pusto. Ja bym jeszcze dołożył póki akwarium jest młode, jeszcze dojrzewa. Chyba, że był taki zamysł, że ma być mało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korona jest, ale jeszcze oswajam się z obiegiem, więc nie zakładam, żeby mieć podgląd na poziom wody.

Ze skałą taki właśnie mam zamysł. Bardzo podobają mi się takie zbiorniki z dużą przestrzenią dla ryb :D A dla korali wbrew pozorom też jest spora powierzchnia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

tak się przyglądam, nie masz przypadkiem za bardzo skręconego spływu wody, bo jakoś wysoki ten poziom patrzę na rewizję i na niej jest jakoś wysoko woda a powinna być tyle co tyle aby delikatnie nią spływała do sumpa, jakie masz średnice rur?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak projekt ma być wymarzony to ponownie rozważ jeszcze "wyncej i wyncej" skały/gruzu/ ceramiki.

Dwa, jeśli decyzja zapadła na produkty AF, skonsultuj się czy w takim set up uzywać sól probiotyczną. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie rady. Wasze doświadczenie jest dla mnie cenne default_).gif

 

Dawno nic nie pisałam, niestety nie miałam na to czasu, a akwarium samo sobie dojrzewało, choć trudno to stwierdzić, gdyż jedyną tego oznaką był niewielki brązowy nalot na skale i piasku. Teraz jeszcze trochę się osadza (wygląda jak delikatne galaretowate jasnobrązowe włoski głównie na szybach i w miejscach dużej cyrkulacji). Sera Silicate Clear i węgiel nie pomogły niestety. Na szczęście jest tego coraz mniej. Domyślam się, że to przez suchą skałę, pewnie musi trochę dłużej dojść do stanu dojrzałości. Jeżeli się mylę, to proszę wprowadźcie mnie z błędu default_).gif

 

Dołożyłam trochę skały i siporaxu (teraz jest 5l) za Waszą radą.

 

Od ok. 1,5 miesiąca zaczęłam powoli zasiedlać baniaczek. Z początku korale marudziły, gdyż wciąż utrzymują się zerowe nutrienty. Musiałam zacząć je karmić oraz dokupiłam 2 piękne błazenki. Od razu widać było poprawę po koralach, mimo że NO3 nadal jest zerowe (PO4 teraz nie mierzyłam). Zaczęłam również lać fito ok 10ml dziennie na noc.

 

Jeżeli chodzi o preparaty, leję AF BioS przy podmianach, na noc Build 2 krople i 2 krople Energy przy karmieniu korali raz na 2 lub 3 dni. Podmiany na AF Reef Salt. Z bakteriami probiotycznymi się wstrzymałam.

 

Obsada korali jak widać będzie miękko lpsowa.

 

Jeżeli chodzi o ryby, planuję:

 

2xamfiprion (juz są default_D.gif)

2x pterapogon

1xhepatus

1xdoktorek

1xgramma loreto

3-5x Pseudanthias dispar albo squampinis

 

Zastanawiałam się też nad Chromisami virdis, ale z tego co słyszałam, nie warto ze względu na agresję, czy ktoś może się podzielić opinią?

 

1/2x wargacz halichoeres/hexa (chociaż nie wiem czy decydować się na tą terrorystkę) ew. inny, to jeszcze do przemyślenia default_).gif

 

Czy taka obsada byłaby ok?

 

I to tyle. Mam nadzieję, że bez większych problemów będzie się to wszystko kręcić, a korale będą rosnąć default_).gif f5cdf4a8d4ed10f188857aab77bb8005.jpgecd1144a1977c618a9839184770c4a95.jpg393b626b318c38cc723368b2f16c6fc6.jpg29969e21efe2fb9028caf08c501708ca.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

0dfe2c5ae0f924cb95402f7ca38870d1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.