Jump to content
sky

chlupanie..

Recommended Posts

właśnie zalałem swoje pierwsze akwarium z sumpem i już mam problem z chlupaniem, a mianowicie mam w kominie spływ, rewizje i powrót, ustawiłem tak żeby minimalnie się wlewała woda przez rewizje (w celu jak najcichceszgo działania akwarium), jednakże mimo tego sluchać chlupanie z rewizji... 

dodatkowo slychać też chlupanie ze spływu i rewizji, które są zanurzone w sumpie....

da sie to jakoś zniwelować ? bo spania tej nocy nie będzie...

musisz ustawić poziom wody tak aby w akwarium był podobny jak w kominie

woda nie powinna płynąc rewizja w miarę możliwości 

i dobrze mieć albo pompę obiegowa z regulacja najlepiej co 1% albo zawór bramowy według mnie do tego pierwszego lepiej dopłacić 

Edited by azgar (see edit history)

z foto jest problem bo mi w telefonie padł obiektyw...

jeszcze mam 1 pytanie, bo obecnie mam tak wąż 

http://www.aquario.pl/filtracja/869-elastyczna-rura-flex-25mm-9779658531839.html

który łączy pompe z rurą pvc, ale mam problem z drganiami i podejrzewam że ten wąż też coś przenosi, czy taki wąż:

http://allegro.pl/waz-silikonowy-do-destylatorow-25-31mm-0-5-mb-i5094109122.html

może być zamiast niego ?? gdzieś wyczytałem że musi być sylikonowy

włóż kawałek zwykłej gąbki do otworu rurki rewizji - u mnie działa 

U mnie też chlupało. Dałem na rewizję kolanko i jest cicho. może nie idealnie, ale cicho. Od czasu do czasu słyszę, że coś chlupnie.

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + ceramika+refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Oświetlenie:  Pacific Sun Althea 8x54W. Oświetlenie refugium Halogen LED 4x10W.

Sól Brightwell Aquatics Neomarine, dodatki AF. 50kg suchej skały Marco Rock's, 12kg piasku aragonit KZ.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Halichoeres Chrysus, Zebrasoma flavescens, Acanthurus pyrofeus, 2 x Lysmata amboinensis, L. debelius, Neopetrolisthes oshimai, Hymenocera elegans, setki  slimaków turbo, columbelle, stomatelle, 2x tectus, strombus luhanus... i garść nassariusów. Oraz kilka kg kiełży, równonogów, mysis i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

włóż kawałek zwykłej gąbki do otworu rurki rewizji - u mnie działa 

zastanawiałem się nad tym, aczkolwiek boję się że w pewnym momencie akwarium się przeleje bo rewizja która ma działać jako zabezpieczenie będzie przytkane

Edited by sky (see edit history)

u mnie cały czas trochę wody leci do rewizji właśnie przez gąbkę , nie zatkasz przecież nią otworu bo przepuszcza wodę 

Bigos robiłeś test awaryjny? Zakręć zawór na spływie i zobacz czy ci rewizja całą wodę przyjmie.

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + ceramika+refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Oświetlenie:  Pacific Sun Althea 8x54W. Oświetlenie refugium Halogen LED 4x10W.

Sól Brightwell Aquatics Neomarine, dodatki AF. 50kg suchej skały Marco Rock's, 12kg piasku aragonit KZ.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Halichoeres Chrysus, Zebrasoma flavescens, Acanthurus pyrofeus, 2 x Lysmata amboinensis, L. debelius, Neopetrolisthes oshimai, Hymenocera elegans, setki  slimaków turbo, columbelle, stomatelle, 2x tectus, strombus luhanus... i garść nassariusów. Oraz kilka kg kiełży, równonogów, mysis i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

1 minutę temu, katani napisał:

Bigos robiłeś test awaryjny? Zakręć zawór na spływie i zobacz czy ci rewizja całą wodę przyjmie.

No a jesli mamy sitko na splywie to raczej sie nie zatka spływ,wiec rewizja jesli jest z tej samej grubości co spływ to raczej nic nie grozi?dobrze myślę?:)

Pozdrawiam i życzę miłego dnia..@Beti

A jakie masz falowniki jeśli masz takie co możesz ustawić na pulsację lub przypływ i odpływ to woda w kominie będzie się podnosiła i opadała i  w takiej sytuacji trzeba falowniki wyregulować na sterownikach.Tak jak koledzy i koleżanki pisali trzeba ustawić tak zawór lub pompę obiegową na sterowniku żeby lekko się przelewała przez rewizję.Tylko są dwie rzeczy do ustawienia falowniki jak masz takie i spływ przez rewizję.

Edited by jimi (see edit history)

Jeśli się nawtyka gąbki do rewizji to powolutku będzie zachodzić syfem a tego nawet nie zauważysz, dopiero jak zablokuje się sitko to bardzo możliwe, że rewizja tego nie odbierze

10 godzin temu, sky napisał:

z foto jest problem bo mi w telefonie padł obiektyw...

jeszcze mam 1 pytanie, bo obecnie mam tak wąż 

http://www.aquario.pl/filtracja/869-elastyczna-rura-flex-25mm-9779658531839.html

który łączy pompe z rurą pvc, ale mam problem z drganiami i podejrzewam że ten wąż też coś przenosi, czy taki wąż:

http://allegro.pl/waz-silikonowy-do-destylatorow-25-31mm-0-5-mb-i5094109122.html

może być zamiast niego ?? gdzieś wyczytałem że musi być sylikonowy

silikonowy na pewno zniweluje sporą część drgań, rozwiązań  można jeszcze szukać w stopkach do pompy

http://twistman.eu/pl/c/Weze-Silikonowe/54

http://twistman.eu/pl/p/Stopka-gumowa-PVC-wciskana-antywibracyjna/224

Zatykanie rewizji gąbką to ryzykowna opcja, nawet bym nie próbował tego rozwiązania. Wcale nic nie musi się nawet zapełnić detrytusem i innymi resztkami, żeby się coś złego stało, wystarczy restart obiegówki która załapie inne obroty, albo zwykłe jej wyczyszczenie (co może zwiększyć ilość pompowanej wody), przypadkowe zahaczenie o zawór na spływie i tym samym zmniejszenie przepustowości, albo po prostu jakiś test obiegówki/zaworu na spływie, i zapomnienie o przywróceniu wcześniejszych ustawień. Jeśli gąbka taka wytłumi całe chlupanie, to nawet nie będzie słychać, że coś jest nie tak :) 

Kolanko 45 stopni w połowie długości i chlupanie powinno minąć.

Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.