Skocz do zawartości
sky

chlupanie..

Rekomendowane odpowiedzi

właśnie zalałem swoje pierwsze akwarium z sumpem i już mam problem z chlupaniem, a mianowicie mam w kominie spływ, rewizje i powrót, ustawiłem tak żeby minimalnie się wlewała woda przez rewizje (w celu jak najcichceszgo działania akwarium), jednakże mimo tego sluchać chlupanie z rewizji... 

dodatkowo slychać też chlupanie ze spływu i rewizji, które są zanurzone w sumpie....

da sie to jakoś zniwelować ? bo spania tej nocy nie będzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się, u mnie nic nie słychać.

Ale pokaż jak masz to zrobione, jakieś zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wystarczyła delikatne przykręcenie zawora na powrocie do sumpa i przestało chlupać.


http://6adcd9ba9f4c9e5b7597d02abf48a9ccu1712a15Pierwsza solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat był już poruszany, może znajdziesz jakieś rozwiązanie dla siebie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz ustawić poziom wody tak aby w akwarium był podobny jak w kominie

woda nie powinna płynąc rewizja w miarę możliwości 

i dobrze mieć albo pompę obiegowa z regulacja najlepiej co 1% albo zawór bramowy według mnie do tego pierwszego lepiej dopłacić 

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z foto jest problem bo mi w telefonie padł obiektyw...

jeszcze mam 1 pytanie, bo obecnie mam tak wąż 

http://www.aquario.pl/filtracja/869-elastyczna-rura-flex-25mm-9779658531839.html

który łączy pompe z rurą pvc, ale mam problem z drganiami i podejrzewam że ten wąż też coś przenosi, czy taki wąż:

http://allegro.pl/waz-silikonowy-do-destylatorow-25-31mm-0-5-mb-i5094109122.html

może być zamiast niego ?? gdzieś wyczytałem że musi być sylikonowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

włóż kawałek zwykłej gąbki do otworu rurki rewizji - u mnie działa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też chlupało. Dałem na rewizję kolanko i jest cicho. może nie idealnie, ale cicho. Od czasu do czasu słyszę, że coś chlupnie.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

włóż kawałek zwykłej gąbki do otworu rurki rewizji - u mnie działa 

zastanawiałem się nad tym, aczkolwiek boję się że w pewnym momencie akwarium się przeleje bo rewizja która ma działać jako zabezpieczenie będzie przytkane

Edytowane przez sky (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie cały czas trochę wody leci do rewizji właśnie przez gąbkę , nie zatkasz przecież nią otworu bo przepuszcza wodę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bigos robiłeś test awaryjny? Zakręć zawór na spływie i zobacz czy ci rewizja całą wodę przyjmie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, katani napisał:

Bigos robiłeś test awaryjny? Zakręć zawór na spływie i zobacz czy ci rewizja całą wodę przyjmie.

No a jesli mamy sitko na splywie to raczej sie nie zatka spływ,wiec rewizja jesli jest z tej samej grubości co spływ to raczej nic nie grozi?dobrze myślę?:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 A jakie masz falowniki jeśli masz takie co możesz ustawić na pulsację lub przypływ i odpływ to woda w kominie będzie się podnosiła i opadała i  w takiej sytuacji trzeba falowniki wyregulować na sterownikach.Tak jak koledzy i koleżanki pisali trzeba ustawić tak zawór lub pompę obiegową na sterowniku żeby lekko się przelewała przez rewizję.Tylko są dwie rzeczy do ustawienia falowniki jak masz takie i spływ przez rewizję.

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nawtyka gąbki do rewizji to powolutku będzie zachodzić syfem a tego nawet nie zauważysz, dopiero jak zablokuje się sitko to bardzo możliwe, że rewizja tego nie odbierze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rewizję trzeba ściąć pod skosem, u mnie nic nie słychać. Nawet małego chlupnięcia. Czasami z sumpa coś chlupnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, sky napisał:

z foto jest problem bo mi w telefonie padł obiektyw...

jeszcze mam 1 pytanie, bo obecnie mam tak wąż 

http://www.aquario.pl/filtracja/869-elastyczna-rura-flex-25mm-9779658531839.html

który łączy pompe z rurą pvc, ale mam problem z drganiami i podejrzewam że ten wąż też coś przenosi, czy taki wąż:

http://allegro.pl/waz-silikonowy-do-destylatorow-25-31mm-0-5-mb-i5094109122.html

może być zamiast niego ?? gdzieś wyczytałem że musi być sylikonowy

silikonowy na pewno zniweluje sporą część drgań, rozwiązań  można jeszcze szukać w stopkach do pompy

http://twistman.eu/pl/c/Weze-Silikonowe/54

http://twistman.eu/pl/p/Stopka-gumowa-PVC-wciskana-antywibracyjna/224

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatykanie rewizji gąbką to ryzykowna opcja, nawet bym nie próbował tego rozwiązania. Wcale nic nie musi się nawet zapełnić detrytusem i innymi resztkami, żeby się coś złego stało, wystarczy restart obiegówki która załapie inne obroty, albo zwykłe jej wyczyszczenie (co może zwiększyć ilość pompowanej wody), przypadkowe zahaczenie o zawór na spływie i tym samym zmniejszenie przepustowości, albo po prostu jakiś test obiegówki/zaworu na spływie, i zapomnienie o przywróceniu wcześniejszych ustawień. Jeśli gąbka taka wytłumi całe chlupanie, to nawet nie będzie słychać, że coś jest nie tak :) 

Kolanko 45 stopni w połowie długości i chlupanie powinno minąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam durso w kominie, u mnie działa tak od roku i jest cisza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.