Skocz do zawartości
Gość Paragon

Wykonanie DSB

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon
8 godzin temu, maciej01 napisał:

Ja mam DSB od dwóch lat i z jednej strony jest warstwa około 12cm, a po przeciwnej ze spadem około 10cm. Negatywnych skutków nie widać. Więc myślę, że jak chcesz to może być 12cm.

Ok dzieki ja pewnie usypię maks 12cm wyżej nie będę sypał :)

 

8 godzin temu, katani napisał:

Takie 7-8 na 100% mogą latami służyć i nic się z nimi nie będzie działo. Przy czym ja widzę dwa warunki:

1. napływ detrytusu będzie się równał jego szeroko rozumianej konsumpcji (wbudowanie w organizmy zwierząt i roślin + mineralizacja + usuwanie mechaniczne) i nie zamulimy totalnie piasku. Bo wtedy problemy murowane, jak nie wcześniej, to później.

2. Zaszczepimy je bardzo różnorodnym życiem Same bakterie nie wystarczą.

Ja obserwuję u siebie - nota bene za pomocą @Aquaforest�Life Source, jak materia, przy pomocy żyjątek, migruje wgłąb piasku. Piasek mam jeszcze jasny, malutko detrytusu, a Life Source jest szary/brudny, więc świetnie widać gdzie wnika. Są robaczki, nie wiem jakie, ale kopiące tunele we wszystkich kierunkach, poziomo i pionowo, dość głęboko w piasku. Nawet 5 cm. Podejrzewam, że to import od Konrada znanego szerzej jako Inżynier Krewetka. Ponieważ się w nich poruszają, to przesuwają osad z powierzchni w dół, do piasku. A w drugą stronę usuwają szkodliwe substancje np. bąbelki gazu.Po tym jak robal w nie trafi kopiąc, gaz wędruje w górę, albo rozpuszcza się w wodzie i wędruje do obiegu. Kiełże kopią nie głębiej niż pół centymetra. przynajmniej nie widziałem głębiej. Rurówki piaskowe mają kilkucentymetrowe pancerzyki. Więc też transportują materię w tę i nazad. Spaghetti wormy działają powierzchniowo, ale też przesuwają ziarenka piasku. Ryzoidy glonów wrastają na 1-2cm, karmią tam bakterie wydzielinami i zwiększają ich różnorodność. Wężowidła piaskowe kopią płytko, ale jednak. no i nassariusy. moje są małe wiec zruszają do 1 centymetra. Ale widziałem takie bycze nassariusy, to pewnie kopią na 2-3cm.

 

Ale DSB na 14-15cm? nie jestem przekonany. Rok, dwa może ok. W tak głębokiej warstwie ciągle będzie życie bakteryjne, ale prawie zerowy dostęp do materii organicznej i w szczególności energii spowoduje, że pojawią się tam bakterie chemosyntetyzujące np. siarkowe, żelazowe itd. i zrobią się totalnie martwe i zatrute strefy. Cudów nie ma. Natury się nie oszuka. Wystarczy pójść nad pierwszy lepszy staw latem, jak opada woda. Wystarczy parę minut, żeby zobaczyć ile w mule jest życia. Z wierzchu jest kilkanaście cm mułu, brązowego, żyjącego, mieszanego przez organizmy i pożeranego lub mineralizowanego. Ale szpadel --> odkopać z wierzchu to, co żyje --> głębiej jest czarna, zbita, twarda masa, trudno przepuszczalna nawet dla wody, w której już życia nie widać. Są tam tylko bakterie, które struły tę warstwę produktami swojej przemiany materii. Kto miał słodkie i rośliny to pewnie w swojej karierze tego doświadczył. Rośliny w takich miejscach nie chcą rosnąć, korzenie zamierają.

Dlaczego tak myślę? Bo takie procesy zachodzą też w glebie, w miejscach, gdzie głębiej stagnuje woda np. na terenach bezodpływowych, bagnistych itd. Występują tam warstwy martwicze i glejowe. Takie gleby są zazwyczaj mniej żyzne i trudniejsze do uprawy.

 

Ok to ma sens, ładnie to opisałeś, ale myślę że 12 cm to nie będzie problem, te 14-15 sobie odpuszczę

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taka tam rada , pierwsze dsb robiłem z piachu żywego nie pamietam jaka gradacja ale napewno wieksza niż tak zwana frakcja 0    0.1-0.3 mm  , wszystko działało wyśmienicie .

Drugie DSB poradzili mi na frakcji 0 i tak uczyniłem , po pół roku padło mi 100 % korali twardych a LPS y ledwo uratowałem , te ziarna piachu są tak małe że zalepiły DSB  jak klej jakiś i wszystkie strefy beztlenowe  itp były już na powierzchni , usuwając DSB zauważyłem że poniżej 2-3 cm piach był idealnie czysty tak jak go tam wkładałem rok wcześniej . Usunięcie DSB poprawiło kondycje korali LPS w 1 dobę  , dodam że byłą to ostatnia rzecz którą podejrzewałem i wcześniej wywaliłem z  2.000 zł na różne filtry przepływowe z carbonem , lepsze bakterie , pożywki , testy wody na wszystko co jest  , lepszą pompę obiegową .

Obecnie w miejsce DSB planuję warstwę piachu 4 cm wiekszej gradacji a w niej makroglony . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, wolan91 napisał:

taka tam rada , pierwsze dsb robiłem z piachu żywego nie pamietam jaka gradacja ale napewno wieksza niż tak zwana frakcja 0    0.1-0.3 mm  , wszystko działało wyśmienicie .

Drugie DSB poradzili mi na frakcji 0 i tak uczyniłem , po pół roku padło mi 100 % korali twardych a LPS y ledwo uratowałem , te ziarna piachu są tak małe że zalepiły DSB  jak klej jakiś i wszystkie strefy beztlenowe  itp były już na powierzchni , usuwając DSB zauważyłem że poniżej 2-3 cm piach był idealnie czysty tak jak go tam wkładałem rok wcześniej . Usunięcie DSB poprawiło kondycje korali LPS w 1 dobę  , dodam że byłą to ostatnia rzecz którą podejrzewałem i wcześniej wywaliłem z  2.000 zł na różne filtry przepływowe z carbonem , lepsze bakterie , pożywki , testy wody na wszystko co jest  , lepszą pompę obiegową .

Obecnie w miejsce DSB planuję warstwę piachu 4 cm wiekszej gradacji a w niej makroglony . Pozdrawiam

to dziwne katani ma piach o takiej gradaci "0" i tylko poczytaj jak wyglądają u niego początki życia, tam coś się dzieje już na 5cm może kupiłeś jakiś dziwny piach :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dążę u siebie do tego:

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
21 minut temu, katani napisał:

Ja dążę u siebie do tego:

 

nom ale to DSB chyba nie jest na piasku o granulacji "0", a dopytam po co niektórzy wklejają rurki pcv do dsb na dno

https://reefhub.pl/1000l-w-bibliotece-akwarystyczny-dziennik-bledow-niepowodzen-i-sukcesow-piotra-staniewskiego/

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
24 minuty temu, Paragon napisał:

 po co niektórzy wklejają rurki pcv do dsb na dno

by w razie "W" odessać zatrutą wodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

aha ok, a taki układ gruby gruz koralowy i piasek dopiero tylko po to żeby w razie tego wu i odsysania zatrutej wody nie zapychały się kanały w rurce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociaż patrząc na to co pisze tester, wynika, ze nie do końca chyba jest sens to robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dobra grubość DSB mam już wyjaśnioną prawdopodobnie zostawię 10 nie będę dosypywał nawet do tych 12cm, z preparatów na start chcę używać tak:

- do zbiornika ogólnie:

https://iperch.eu/pl/preparaty-slonowodne/1768-aquaforest-bio-s-10ml.html?search_query=Aquaforest+Bio+&results=7

- oraz do sumpa dodatkowo:

https://iperch.eu/pl/bakterie/486-aquaforest-life-bio-fil-1200ml.html?search_query=Aquaforest+Bio+&results=7

 

wystarczy czy coś jeszcze polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam zaszczepić piasek życiem z kilku (jak masz dostęp to nawet nastu) zbiorników. dosłownie po pół garści piasku z każdego.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
18 minut temu, katani napisał:

Polecam zaszczepić piasek życiem z kilku (jak masz dostęp to nawet nastu) zbiorników. dosłownie po pół garści piasku z każdego.

bardzo bym chciał ale w mojej okolicy morszczaków jest bardzo mało, a takich co prowadzą DSB pewnie jeszcze mniej albo zero :(

na pewno dam trochę z mojego starego akwarium, ale tak jak mówisz fajnie było by od kogość lub od kilku osób wziąść garstkę, ale tak jak pisałem u mnie w okolicy posucha :/

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nom ale to DSB chyba nie jest na piasku o granulacji "0", a dopytam po co niektórzy wklejają rurki pcv do dsb na dno
https://reefhub.pl/1000l-w-bibliotece-akwarystyczny-dziennik-bledow-niepowodzen-i-sukcesow-piotra-staniewskiego/
Jako wywołany do tablicy powiem tak:
- dsb jest na piasku frakcji 0, w dotyku jak mąka,
- na wierzchu mam 1-2 żywego piasku (takiego z paczki),
- mam na dnie rurki w postaci planum i wyprowadzenie na powierzchnię.

Dodatkowo mam kilka kawałków skały żeby były też ciemne strefy a nad tym glony oświetlone 20w naswietlaczem.

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, Gothmog napisał:

- dsb jest na piasku frakcji 0, w dotyku jak mąka,

mam taki sam dokładnie jak piszesz

3 minuty temu, Gothmog napisał:

- na wierzchu mam 1-2 żywego piasku (takiego z paczki),

czemu tak, jakieś szczególne korzyści?

4 minuty temu, Gothmog napisał:

Dodatkowo mam kilka kawałków skały żeby były też ciemne strefy a nad tym glony oświetlone 20w naswietlaczem.

u mnie dsb jest oddzielnie a miejsce na refugium (glony spagetti) mam oddzielną komorę oświetlenie typu grow 3diody niebieskie na jedną czerwoną łącznie 25-30W

6 minut temu, Gothmog napisał:

- mam na dnie rurki w postaci planum i wyprowadzenie na powierzchnię.

warto dawać rurki do dsb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
19 minut temu, Tester napisał:

Czy DSB będzie w osobnym zbiorniku?

Nie w sumpie przed komora pompy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy nie w głównym...

Odpuść sobie te rurki... według mnie zbedny wynalazek. Ile razy słyszałeś, żeby takie rurki uratowały komuś akwarium?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w/g mnie zamiast "rurek" i przegród lepszy dodatkowy (plastikowy) kontener lub kilka - w razie "W" wyjmujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki dobrze gadają. Jak zobaczysz, że jest źle to lepiej zakręcić spływ, wylać wodę do pojeminików i wywalić piasek. Dorobić świeżej solanki na podmiankę i po robocie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
29 minut temu, Tester napisał:

Znaczy nie w głównym...

Odpuść sobie te rurki... według mnie zbedny wynalazek. Ile razy słyszałeś, żeby takie rurki uratowały komuś akwarium?

Nie no klasycznie zbiornik główny, niżej sum w sumpie dsb :), masz rację ani razu nie słyszałem :

21 minut temu, silvia napisał:

w/g mnie zamiast "rurek" i przegród lepszy dodatkowy (plastikowy) kontener lub kilka - w razie "W" wyjmujesz

pytałem z rurkami tak informacyjnie, nie bedę kombinował zdecydowalem sie na dsb i nie mam zamiaru za rok czy dwa go likwidować

19 minut temu, katani napisał:

Chłopaki dobrze gadają. Jak zobaczysz, że jest źle to lepiej zakręcić spływ, wylać wodę do pojeminików i wywalić piasek. Dorobić świeżej solanki na podmiankę i po robocie.

spoko pozbieram wasze wszystkie rady i znajdę sobie jakąś swoja drogę

 

jeszcze jedna sprawa odpalam zbiornik, cały start na suchej skale i piasku, (to dla mnie nowość, wczesniej startowalem na żywej skale i piasku) czy mogę dać od razu makroglony do refugium i dsb, czy pierwsze bakterie i niech sie pokręci z tydzień dwa?

Czy glony dokarmiam w takim świeżym zbiorniku, jak tak to czym?

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem od razu, głównie dlatego, że dostałem z piaskiem kilka gałązek. Od razu zaczęły rosnąć. Nic z tego co rzuciłem do akwa mi nie wykorkowało. Jedyny zgon, to ślimak turbo, który postanowił wyleźć z akwarium i go znalazłem pod szafką.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, katani napisał:

Ja dałem od razu, głównie dlatego, że dostałem z piaskiem kilka gałązek. Od razu zaczęły rosnąć. Nic z tego co rzuciłem do akwa mi nie wykorkowało. Jedyny zgon, to ślimak turbo, który postanowił wyleźć z akwarium i go znalazłem pod szafką.

aha fajnie a więc pewnie uzbroję się w jakieś makroglony wezme ze 3-4 gatunki, dajesz jakieś dodatkowe jedzenie dla nich? w sensie karmisz akwarium czytalem twój wątek i chyba pisałeś że coś dajesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Mam pytanie do posiadaczy DSB, a mianowicie u mnie funkcjonuje od około miesiąca, wszystko ładnie zaczyna się ożywiać, ale w tylnej cześci pojawiły się na piasku glony nitkowe, przeplyw jest dobry, woda plynie stabilnie cała szerokością DSB, glony powiewają jak włosy motocyklisty :), pytanie czy mam je usuwać jak je wybieram to sa uczepione piachu i wyciągam je razem z piachem, czy zostawić w spokoju znikną? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nic nie ruszałem. Najpierw miałem okrzemki, potem dino z cyjano i okrzemkami, w międzyczasie glony. Samo wszystko znikło.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Paragon napisał:

Mam pytanie do posiadaczy DSB, a mianowicie u mnie funkcjonuje od około miesiąca, wszystko ładnie zaczyna się ożywiać, ale w tylnej cześci pojawiły się na piasku glony nitkowe, przeplyw jest dobry, woda plynie stabilnie cała szerokością DSB, glony powiewają jak włosy motocyklisty :), pytanie czy mam je usuwać jak je wybieram to sa uczepione piachu i wyciągam je razem z piachem, czy zostawić w spokoju znikną? 

u mnie tak to wygladalo po miesicu od uruchomienia systemu,u mnie zniklo samo nic nie robilem20170907_203230.thumb.jpg.4b994d06505b203976faae1422296720.jpg

Edytowane przez kapa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 godzin temu, katani napisał:

Ja nic nie ruszałem. Najpierw miałem okrzemki, potem dino z cyjano i okrzemkami, w międzyczasie glony. Samo wszystko znikło.

u mnie temat dino czy okrzemek trwał ze 2-3 dni, to znikło momentalnie od razu glony nitkowe dużo ich nie ma ale napewno mają wpływ na przepływ wody dlatego mam wątpliwości

3 godziny temu, kapa napisał:

u mnie tak to wygladalo po miesicu od uruchomienia systemu,u mnie zniklo samo nic nie robilem20170907_203230.thumb.jpg.4b994d06505b203976faae1422296720.jpg

to na piasku mam podobnie ale tylko w jednej części dsb, ok w takim razie zostawiam w spokoju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.