Skocz do zawartości
cimek

Dwuletni piasek z akwarium.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chcę odkupić dwuletni piasek z działającego akwa. To dobry pomysł ??? Co myślicie , czy lepiej żywy z torby ze sklepu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego to niewiem. Startuje z baniakiem i niewiem co wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej żywy ze sklepu lub suchy i do tego suchego przysłowiową garść żywego z działającego akwarium w celu zaszczepienia życia. W dwuletnim piasku z akwarium jest sporo syfu, więc musiał byś go dobrze wypłukać. Sporo z tym roboty, więc według mnie szkoda zachodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki piach to kilka razy w normalnej wodzie przepłukać ostatni w ro więc należy traktować jako martwy, chociaż mi kilka ślimaków po takiej płukance wylazło w akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakis dobry akwarysta jak chce ci schandlowac piasek z dzialajacego akwarium. Przeciez to bagno po 2 latach. Nawet jak byl przekopywany.takie moje zdanie. Suchy piasek kup i bedzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę a 10 za kilo chce. To lepiej kupić żywy ze sklepu i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej ilości nie ma co się zastanawiać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dobry pomysł tylko wtedy gdy zakładasz od nowa akwarium na suchej skale lub np DSB. 

Piasek z wierzchniej warstwy w niewielkiej ilości dodany do nowego ma miliony bakterii potrzebnych na początku. Z drugiej strony oprócz dobrego można wprowadzić też niechciane patogeny i tu co zrobić już zależy od kondycji likwidowanego akwarium.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tu jest dylemat. Mam 20 żywej i 15 Marco rock. DSB mam świeże. Co przyspieszy dojrzewanie 10 kg starego piasku i reszta ze sklepu. Czy tylko ze sklepu żywy??? Akwa działa tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniani dojzewania nie przyspieszy taki piasek. Masz tyle zywej skaly wiec piasek nic tu nie zmieni. Kup suchy ja znalazlem bardzo fajny za 6zl za kg. A najwazniejsze suchy tak ze wiecej wchodzi ma kg niz mokrego. A tego kolege co chce 10zl za kg omijaj daleko. Bez przesady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytałem ze co niektórym suchy z czasem sie brudzi albo czernieje, a żywy z torby jest bielszy i taki zostaje. O co chodzi ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zapodał trochę tego piachu np: ze dwie garstki z wierzchu. Wiem że w taki piachu jest naprawdę dużo bakterii bo kiedyś nadmiernie przemuliłem i miałem wodę jak mleko od zakwitu bakteryjnego. Na 100% od tego. Tylko próbkę bym pobrał tak że jakieś małe wiaderko/kubeczek i zebrał trochę piachu i do worka z wodą z tego akwa. No i do nowego, obchodziłbym się z tym workiem jak z koralowcem takie moje zdanie.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie podpowiem. Patrzac na swoj to moze i faktycznie nie jest super bialy. Ale przypominajac sobie wczesniejsze akwarium gdzie mialem zywy to tez nie byl czysty. Wydaje mi sie ze zalezy to od jego przekopywania i ruszania nim.

Jesli chodzi o dolozenie paru garsci tego starego to pewnie ze tak ma to sens ale nie wkladaj calego. Bo zeby on mial sens trzeba go by bylo wyplukac w solance a wlozyc taki brudny to pewne ryzyko jest napewno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepne się pod temat. Obecnie mam akwarium 25l, w nim mam kilka kg piasku kwarcowego, w piasku jest sporo małych ślimaków które wychodzą gdy karmię rybkę, piasek ten ma około 5 miesięcy. W najbliższym czasie będę się przesiadał na 121l, tam chce dać aragonit. Pytanie co z obecnym piaskiem? Czy wsypać go w całości do akwarium nowego ze względu na życie czy postarać się powybierać ślimaczki?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też chciałem troszkę na DSB i do głównego ale gościa nie znam tylko to z ogłoszenia jest . Nie będę gitary zawracać za dwie garście piasku. Kupie żywy i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybral slimaki w miare mozliwosci a reszte zostawil. 

Kup zywy jesli nie chcesz oszczedzac nie pozalujesz. Ja tylko powiem ze moj suchy po roku jest w 100% juz zywy. Stworzenia w nim pelno jakie tylko chcesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.