Skocz do zawartości
Gość

Pierwsze korale

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam was forumowicze,

zbiornik dojrzewa, parametry się stabilizują, za tydzień pierwsza ekipa czyszcząca trafi do zbiornika,

przyszedł czas na zastanowienie się nad koralami,jakie polecacie dla początkującego akwarysty morskiego:) 

myślałem o tych :

Pachyclavularia green fluo 

Sinularia mollis fluo

Parazaoanthus

Zoanthus

W baniaku przewiduje błazenki dlatego myślę o ukwiale jaki polecacie?

akwarium 112 l

oświetlenie 3x24 w t5

cyrkulacja tunze 6015

odpieniacz sera ps 130

filtr kubełkowy fluval 206 (siporax +phosguard+ saechem carbon ) + prefiltr

 

zapraszam do dyskusji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz fajny artykuł https://reefbuilders.com/2018/03/03/corals-quickly-fill-your-aquarium/ szybko rosnące korale miękkie na start. Moje błazenki mieszkają w xeni. Jak chcesz ukwiał to pewnie najpopularniejszy entacmaea quadricolor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co będzie w zbiorniku zależy tylko od wyobraźni właściciela :)  

jak idziesz w miękkie to spokojnie to co podałeś można wrzucać + różnego rodzaju grzybki :) sporo tego jest 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Panowie a kiedy dodać spokojnie korale ,dodam iż baniaczek ma dopiero miesiąc,może głupie pytanie ale czy aklimatyzować je w jakiś sposób po transporcie? mogą być chwile poza wodą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, rodzyngit napisał:

na spokojnie to po zakończonym cyklu azotowym, więc przydałyby się jakieś testy

co do aklimatyzacji https://reefhub.pl/aklimatyzacja-transport-ryb/

a chwilkę poza wodą, tzn? 5-10s czy 5-10 min

Testy robione 05.03. 

no2 - między 0-0,025

no3-między 0-1

nh3-0

ph 8,2

testy kropelkowe zoolek 

 

a co do chwili to przełożenie  z worka do akwarium max do 1 min:)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z testów zrób jeszcze PO4 ,a co do "chwili" poza woda to rób to spokojnie ,bo jak zaczniesz "latać i skakać " przy akwarium to jeszcze je stłuczesz :) .Nie wiem na ile wiarygodne są te testy Zooleka ale w każdym bądź razie są mało popularne .


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zostały mi z akwarium słodkowodnego więc je wykorzystuje,a jakie testy polecacie?

zastanawia mnie właśnie no2 gdyż doszedł na skali w przeciągu miesiąca do granicy: 0,2 i spadł do zera (w akwarystyce słodkowodnej zawsze wychodził poza skale),

używam cały czas  wg zaleceń producenta: saechem stability

Jest już czas na pokuszenie się o parę ślimaków i ewentualnie wężowidło bądz krewetkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te testy są tez do morskiego ? możesz używać Colombo,Saliferta ,AF,JBL  ja używam te które akurat są dostępne w sklepie ,nie mam jakiś specjalnych wymagań :) jeśli nie masz NH4 i NO2 i PO4 jest "niskie" to próbuj ,tylko co będzie jadło wężowidło jak masz jeszcze czyściutko w akwa ? będziesz musiał specjalnie karmić .Wpuść może ślimaki żeby"oko nacieszyć" i poczekaj jeszcze trochę .


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test na NO2 juz nie bedzie potrzebny. Skok do gory, ktory zauwazyles i pozniejszy spadek to poczatek cyklu azotowego. Teraz juz zaczniesz mierzyc NO3.

Na przyszlosc proponuje testy Saliferta.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na po4, to każdy test jest bardzo orientacyjny. Lepiej kup fotometr np Hanna. Test zoolka na no3 stosowałem i moim zdaniem się sprawdzał, co prawda skała 0-2-5-10-20..... więc raczej niska rozdzielczość ale do miękkich czy lps wystarczy. Pozostałe testy to już raczej salifert lub colombo.

Edytowane przez pinki (wyświetl historię edycji)

acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzięki Panowie za informację,czyli gdzieś za tydzień wpuszczam ślimory:) a kiedy wpuszczać dalszą ekipę tzn krewetkę czyszczącą?

i ewentualnie 2 błazenki ?

czy pierwsze miękasy krewetki a na samym końcu obsadę rybną?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krewetkę czyszcząca chcesz wpuścić dlatego ze Ci się podoba ,czy dla tego ze taki krąży mit na temat "ekipy czyszczącej" ? krewetka jest dosyć ciekawa ale musisz wiedzieć ze w poszukiwaniu żarcia drażni ona korale ,przez co często są pokurczone/pozamykane. Ja osobiście posiadam ta krewetkę od około 3 lat (  kupiłem na początku jako część ekipy czyszczącej) i powiem Ci ze odliczam dni aż ona  padnie bo mam jej serdecznie dość ,a złapać francy nie mogę :P 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 minut temu, niwre37 napisał:

krewetkę czyszcząca chcesz wpuścić dlatego ze Ci się podoba ,czy dla tego ze taki krąży mit na temat "ekipy czyszczącej" ? krewetka jest dosyć ciekawa ale musisz wiedzieć ze w poszukiwaniu żarcia drażni ona korale ,przez co często są pokurczone/pozamykane. Ja osobiście posiadam ta krewetkę od około 3 lat (  kupiłem na początku jako część ekipy czyszczącej) i powiem Ci ze odliczam dni aż ona  padnie bo mam jej serdecznie dość ,a złapać francy nie mogę :P 

O kurcze.....no tak podoba mi się i fajnie by było ją mieć albo jakąś inną krewetkę (która nie drażni korali),myślałem też o krabie mitrax ? nadawał by się?nie zje slimorów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mitrax to fajny i pożyteczny krabik  mogę go polecić, również krab percnon jest fajny i pożyteczny ,nigdy nie miałem z nimi problemow typu "dewastacja".

Nie polecam natomiast wszystkich krabów pustelników to sa niszczyciele i bałaganiarze ,wszędzie łażą ,przewracają ,niszczą korale i zjadają ślimaki (jeśli potrzebują nowa muszle) 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ok więc krabik na pewno będzie:) kiedy można go dodać ze ślimakami czy odczekać jeszcze? czym je dokarmiać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na temat mitraxa mam inne zdanie. Kupiłem go jako zjadacza valoni ale jakoś nie był zainteresowany. U mnie zrzucał szczepki nawet z dość dużymi podstawkami. Często przebywał w pavoni, aż brakowało sporo tkanki w tym miejscu w którym przesiadywał. Ogólnie był upierdliwy. Teraz mam kraba percnona i ten mogę powiedzieć, że jest spokojny. Stale coś skubie, nawet pierwszego dnia widziałem jak skubał valonie. Chodzi po szybach i jest stale widoczny i nie zrzuca szczepek.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A percnon nie jest nieco bardziej drapieżny? wiem, że każdy krab jak go głód przyciśnie to będzie polował ale jedne mniej a drugie bardziej.

Myślałem, że percnony są nieco bardziej niebezpieczne.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A czym je dokarmiacie? jaki pokarm dla nich polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie percnon zjada głównie to co znajdzie w akwarium glony, resztki niezjedzonego pokarmu który opadnie na dno, nieraz dam mu z pipety trochę mrożonek, stale coś skubie na skale i piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, mario 84 napisał:

A czym je dokarmiacie? jaki pokarm dla nich polecacie?

jak to krab -wszystko zje :) i glony i mięskiem nie pogardzi , dokarmiam kawałkami krewetki (takimi z marketu) albo stynka ,Ja u siebie nie zauważyłem żeby percnon był drapieżny aczkolwiek może i trafi się jakiś "wariat"  tyle ze wydaje mi się ze zrobi to tylko z głodu :) 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czyli panowie spokojnie mogę go dać razem ze ślimorami czy lepiej odczekać jeszcze?

co do aklimatyzacji to jaka zastosować ? kropelkową czy z kubeczka dolewać po troszce i siup do akwa:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt za Ciebie nie podejmie decyzji czy już możesz wpuścić czy jeszcze czekać :) to Twoje akwa,Ty decydujesz i ponosisz odpowiedzialność .

Ja stosuje aklimatyzacje kropelkowa .

 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy aklimatyzacji dolewam wodę z kubeczka do worków ze zwierzętami. Odczekuje 10 minut i potem trochę odlewam, ponownie dolewam i tak to trwa około 1 godziny. Jak krab ma co skubać, jeść tzn. masz tam trochę glonówlonów na skale, piasku to możesz dać go razem ze ślimakami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.