Skocz do zawartości
pepe3000

co na początek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem nowy na forum kilka dni temu zalałem moja pierwszą solniczkę 35x35x40 ,zestaw nano  reef duo

teraz od 5 dni  woda się kręci, mam 4 ,5 kilo żywej skały ,dzisiaj zasoliłem zbiornik

gdy wypłukam skałe dosypie piasku i bedę czekał aż wszystkie pomiary bedą w normie , mysle ze za okolo dwa tygodnnie bede chciał dac jakieś życie myslę o miękich koralach kilku slmakach i jakieś krewecie na poczatek.

Bardzo prosze o uwagi co wrzucić? podajcie prosze nazwy bym mogł zapozanć sie koralami slimakami i krewetami zeby wiedziec konkretnie o co pytac i szukac ewentualnie.

pozdrawiam

_DSC0140.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie od zalania to trochę za wcześnie, lepiej odczekaj kolejne dwa tygodnie lub trochę dłużej. Nie ma się co spieszyć, a ślimaki na początek jakieś na glony tectus, trochus, turbo coś z tych, a potem jakieś nassarius do kopania. Krewetki później według potrzeb lub po prostu, żeby były np. na aiptasie lysmata kuekenthali, lysmata boggessi, małe ładne krewetki Thor amboinensis.Korale na start  https://reefbuilders.com/2017/03/29/fill-reef-tank-getting-started/. I tu możesz sporo przejrzeć https://pl.reeflex.net .

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej napisał - nie śpiesz się. Dojrzewanie akwa wcale nie musi zacząć się pierwszego dnia, więc trzeba obserwować kiedy to nastąpi. Z koralami na pewno poczekaj, po co je męczyć. Obserwuj skałę, za dwa-trzy tygodnie daj ślimaki. I reszta jak wyżej :)

Czy dobrze zrozumiałam, że trzymałeś skałę w wodzie bez soli do dzisiaj?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zalałeś żywą skałę wodą ro to raczej napewno zabiłeś w noej życie. Teraz dojrzewanie potrwa dłużej i bardziej burzliwe. Cała organika w skale musi się rozłożyć, a tym samym odda to do wody. Jak no2 zacznie spadać, to możesz dołożyć mały kawałek żywej skały z dzialajacego zbiornika. Dzięki temu jakieś życie szybciej się rozwinie. Zwróć uwagę jeszcze czy skała jest dobrze odsunięta od szyb bocznych i czołowej abyś mógł swobodnie przejechać szyby czyscikiem magnetycznym. Piasek wsyp jak najszybciej, przynajmniej ja tak uważam. Powodzenia. 

Mam nadzieję, że używasz wody ro po di do dolewania i przygotowania solanki. Jeśli nie masz automarycznej dolewki to powinieneś taką kupić. Ułatwia prowadzenie akwarium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kolega najpierw kupił auto a teraz zastanawia się co z nim zrobić ...

zbiornik morski zakłada się mając choć trochę podstawowej wiedzy  ... a nie pisze na forum - zalałem i ratujcie bo nie wiem co wrzucić

propo skały - zalana była 5 dni wczesniej woda a teraz posolona - o ile dobrze zrozumiałem .. skoro tak to :

2 godziny temu, pepe3000 napisał:

bedę czekał aż wszystkie pomiary bedą w normie , mysle ze za okolo dwa tygodnnie

miesiące kolego MIESIĄCE

i pytanie - co masz w tym filtrze ? kupiłeś jakieś bakterie ? testy ? cokolwiek prócz zestawu w którym trzeba wymienić (drogą) lampę bo jest za słaba ?

(albo dokupić drugą taką samą)

i trzeba dolać wody - z kaskady nie powinna tak spadać a być równo z taflą by nie chlapało , proponuję tez zdjąć szybę - ogranicza wymianę gazową .. i i tak zaraz zaparuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

kilka poprawek na wstepie wode zasoliłem po dwoch danich tak mi polecili fachowcy ze sklepu z akwarystyka morska w  krakowie woda jest Ro. W filtrze siporax bakterie dodałem po zasoleniu. na zywy piach czekam a teraz czyszcze dno z zabrudzen , do dolewek woda ro , do wymainy tez ro i sol .testy narazie No3 i  Po4.  Po4 jest w normie No3 wysokie.  

czekałem na wszelkie info i rady o starych wyjadaczy .Ja do tej pory hodowałem malawi i to dobre kilka lat temu nie mam miejsca na duzy zbiornik a czytałem i wiem ze w takim małym tez moge z powodzeniem hodwac rafe tylko pod warunkiem ze ma sie wiedze która,  chce nabyc równiez tutaj aby nie zabic niczego w mojej solniczce >zycie wpuszcze jak bedą warunki chocby to trwało nawet i dwa  miesiące , nie pali mi sie nigdzie a pytałem co na poczatek bo troche czytałem i widziłaem ale w praktyce słabo.

Silva nie piszę tutaj ratunku!! tylko prosze o wskazówki dla początkującego w akwarystyce morskiej .

pozdrawiam

ps dziękuje za wszelkie porady:)

13 godzin temu, maciej01 napisał:

Dwa tygodnie od zalania to trochę za wcześnie, lepiej odczekaj kolejne dwa tygodnie lub trochę dłużej. Nie ma się co spieszyć, a ślimaki na początek jakieś na glony tectus, trochus, turbo coś z tych, a potem jakieś nassarius do kopania. Krewetki później według potrzeb lub po prostu, żeby były np. na aiptasie lysmata kuekenthali, lysmata boggessi, małe ładne krewetki Thor amboinensis.Korale na start  https://reefbuilders.com/2017/03/29/fill-reef-tank-getting-started/. I tu możesz sporo przejrzeć https://pl.reeflex.net .

Dzięki wielkie:) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) No3 to jedna sprawa ale w młodych zbiornikach mieżymy Nh4 i No2 - to nam mówi czy cykl azotowy zaskoczył :) poczytaj sobie o cyklu azotowym albo najlepiej artykuły na reefhub.pl no i na forum czytaj sporo wiedzy jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, pepe3000 napisał:

 wode zasoliłem po dwoch danich

czyli przez dwa dni żywa skała moczyła się w RO ?

5 godzin temu, pepe3000 napisał:

 bo troche czytałem i widziłaem ale w praktyce słabo.

"trochę" to mało  - na forum są dziesiątki podobnych tematów , więc jest co czytać :) i na kim się wzorować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Ura napisał:

:) No3 to jedna sprawa ale w młodych zbiornikach mieżymy Nh4 i No2 - to nam mówi czy cykl azotowy zaskoczył :) poczytaj sobie o cyklu azotowym albo najlepiej artykuły na reefhub.pl no i na forum czytaj sporo wiedzy jest.

ok dzieki:0

4 godziny temu, silvia napisał:

czyli przez dwa dni żywa skała moczyła się w RO ?

"trochę" to mało  - na forum są dziesiątki podobnych tematów , więc jest co czytać :) i na kim się wzorować

Tak mi doradzono zasolić Ro po dwoch daniach a w między czasie wyczyścić  dno przed dodaniem piasku.dzisiaj   dodałem zywy piasek i zrobiłem podmiane okolo 15 litrów wody ze zbiornika ,która dostałem dzisiaj w sklepie.Będę czekał aż wszystko sie ustabilizuje a w międzyczasie będe czytał ,czytał i czytał :)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej nie zwróciłem uwagi, że moczyłeś żywą skałę w słodkiej wodzie. Na pewno sporo życia z niej obumarło, ale może część przeżyła. Teraz widzisz sam po komentarzach, że nie można słuchać, wierzyć we wszystko co powiedzą w sklepie. Na początek https://reefhub.pl/skala-a-dojrzewanie-w-akwarium/ , https://reefhub.pl/zywa-skala/ , https://reefhub.pl/organika-w-akwarium/ . Pomyśl jeszcze, żeby za jakiś czas jak już będziesz dawał korale do akwarium o jeszcze jednej takiej lampie bo jedna dla korali to trochę mało. Na razie ta jedna lampa starczy Ci w okresie dojrzewania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, maciej01 napisał:

Wcześniej nie zwróciłem uwagi, że moczyłeś żywą skałę w słodkiej wodzie. Na pewno sporo życia z niej obumarło, ale może część przeżyła. Teraz widzisz sam po komentarzach, że nie można słuchać, wierzyć we wszystko co powiedzą w sklepie. Na początek https://reefhub.pl/skala-a-dojrzewanie-w-akwarium/ , https://reefhub.pl/zywa-skala/ , https://reefhub.pl/organika-w-akwarium/ . Pomyśl jeszcze, żeby za jakiś czas jak już będziesz dawał korale do akwarium o jeszcze jednej takiej lampie bo jedna dla korali to trochę mało. Na razie ta jedna lampa starczy Ci w okresie dojrzewania.

ok dziekuje bardzo  ,mierzyłem zasolenie hydrometrem i przy temperaturze 22 stopnie( nie wiem czy nie za mało) zasolenie wychodzi 1,019 jak mam podnieść zasolenie? czekac az odparuje i dolac ro zasolonej czy zasolić w zbiorniku?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, pepe3000 napisał:

ok dziekuje bardzo  ,mierzyłem zasolenie hydrometrem i przy temperaturze 22 stopnie( nie wiem czy nie za mało) zasolenie wychodzi 1,019 jak mam podnieść zasolenie? czekac az odparuje i dolac ro zasolonej czy zasolić w zbiorniku?

pozdrawiam

temperatura w zbiorniku powinna być 25st - i w takiej mierzymy zasolenie

miałem racje - jednak wołasz RATUNKU :) - masz praktycznie zerową wiedzę - za zimna woda , żywa skała moczona w RO a potem solenie wody .. twierdzisz że coś czytałeś

57 minut temu, pepe3000 napisał:

zrobiłem podmiane okolo 15 litrów wody ze zbiornika ,która dostałem dzisiaj w sklepie.Będę czekał aż wszystko sie ustabilizuje a w międzyczasie będe czytał ,czytał i czytał :)

to fajnie - bo póki zbiornik nie dojrzeje to sie podmian nie robi

powinieneś zacząć od czytania czytania czytania .. a nie stawiania zbiornika i to "do góry nogami"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydrometr, masz na myśli spławik? Najpierw sprawdź, porównaj z refraktometrem u kogoś znajomego, w sklepie jak on wskazuje. Czy przy odczycie musisz dodawać, odejmować, a może pokazuje prawidłowo. W Twoim akwarium i tak tam życia praktycznie nie ma lub jest bardzo mało. Możesz odlać trochę wody i dolać świeżej solanki o większym zasoleniu, możesz też dolewać odparowaną wodę zasoloną wodą. Tak jak już wyżej wspomniane temperatura powinna być wyższa około 25°.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, pepe3000 napisał:

wode zasoliłem po dwoch danich tak mi polecili fachowcy ze sklepu

zmień fachowców - serio mówię

skoro sprzedali ci ten zbiornik żywą skałę i kazali zalać RO ? .. a teraz doradzają podmianki ... to może podasz nazwę sklepu ?

zaproś na kawę/piwo jakiegoś kolegę-prawdziwego morszczaka z okolicy - szybciej i dokładniej wytłumaczy i pokaże co i jak - niż ty przeczytasz .. już nie mówię o przepisywaniu w kolejnym temacie podstaw które są na forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, maciej01 napisał:

Hydrometr, masz na myśli spławik? Najpierw sprawdź, porównaj z refraktometrem u kogoś znajomego, w sklepie jak on wskazuje. Czy przy odczycie musisz dodawać, odejmować, a może pokazuje prawidłowo. W Twoim akwarium i tak tam życia praktycznie nie ma lub jest bardzo mało. Możesz odlać trochę wody i dolać świeżej solanki o większym zasoleniu, możesz też dolewać odparowaną wodę zasoloną wodą.

ok dzięki :) 

pomiar  urządzeniem kupionym http://allegro.pl/hydrometr-termometr-salimetr-solomierz-z-etui-i7139412537.html?snapshot=MjAxOC0wNC0xMVQwODozNTo1Mi44NjlaO2J1eWVyOzg4NjFlYzgzMjY0MmE4ODc1NzljYjJmOGQ4MDU0ZmJlM2E0ZmY4MWY1NDFjOTk1MTQ3ZTYwZDNjYTk0NTNmMmI%3D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, pepe3000 napisał:

ok dzięki :) 

pomiar  urządzeniem kupionym

 

najpierw trzeba skalibrować - czyli porównać czy wskazuje to samo co inne takie ... w większości GUZIK WARTE spławiki za kilka zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, pepe3000 napisał:

ok dzięki :) 

Mój spławik zaniża pomiar, jak wskazuje 1022 to jest w rzeczywistości około 1023,5 Density.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, silvia napisał:

zmień fachowców - serio mówię

skoro sprzedali ci ten zbiornik żywą skałę i kazali zalać RO ? .. a teraz doradzają podmianki ... to może podasz nazwę sklepu ?

zaproś na kawę/piwo jakiegoś kolegę-prawdziwego morszczaka z okolicy - szybciej i dokładniej wytłumaczy i pokaże co i jak - niż ty przeczytasz .. już nie mówię o przepisywaniu w kolejnym temacie podstaw które są na forum

panowie w Krakowie prowadzą sklep z akwarystyka morska  sę polecani przez wszystkich jako doradcy i fachowcy wiec tam sie udałem by pomogli mi wystartować..każdy mówi co innego a ja poprostu chcę zacząć z czyjąś pomocą i radą by się nie zrazić na wstępie ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, pepe3000 napisał:

panowie w Krakowie prowadzą sklep z akwarystyka morska  sę polecani przez wszystkich jako doradcy i fachowcy

jesteś pewien że kazali zalać wodą RO ŻYWĄ SKAŁĘ a nie suchą która kiedyś była żywa ?

bo patrząc na powiększoną fotkę skała wcale nie wygląda na żywą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, pepe3000 napisał:

panowie w Krakowie prowadzą sklep z akwarystyka morska  sę polecani przez wszystkich jako doradcy i fachowcy wiec tam sie udałem by pomogli mi wystartować..każdy mówi co innego a ja poprostu chcę zacząć z czyjąś pomocą i radą by się nie zrazić na wstępie ..

niestety puki co to nie mam kolegi ,który by mi pomógł na początku i wziął za rączkę i wszystko ładnie pokazał i pomógł ..

3 minuty temu, silvia napisał:

jesteś pewien że kazali zalać wodą RO ŻYWĄ SKAŁĘ a nie suchą która kiedyś była żywa ?

bo patrząc na powiększoną fotkę skała wcale nie wygląda na żywą

skały sam wybierałem jako żywe ,jedne leżały w wodzie a inne były poukaładane jedna na drugiej ,częsc była dopiero przywieziona i kolega wypakował pudło i worek i wyjął kilka i z tego wybrałem o wszytko na miejscu pytałem i działałem  tak jak mi doradzali.

7 minut temu, pepe3000 napisał:

niestety puki co to nie mam kolegi ,który by mi pomógł na początku i wziął za rączkę i wszystko ładnie pokazał i pomógł ..

skały sam wybierałem jako żywe ,jedne leżały w wodzie a inne były poukaładane jedna na drugiej ,częsc była dopiero przywieziona i kolega wypakował pudło i worek i wyjął kilka i z tego wybrałem o wszytko na miejscu pytałem i działałem  tak jak mi doradzali.

na większości z nich są resztki glonów na jednej czubek jest różowawo czerwonawy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, pepe3000 napisał:

 na miejscu pytałem i działałem  tak jak mi doradzali.

no to super radzili bo żywej skały nie zalewa się RO chyba że chce się wypłoszyć/uśmiercić to co w niej żyje (i nie myślę o bakteriach)

a gdy mieszasz suchą i żywą skałę to .. też nie robi się podmianek

jak pisałem - zmień doradców , teraz dolewaj tylko bakterii i NIC więcej nie ruszaj .. ze dwa miesiące - ŻADNYCH KORALI czy ślimaków póki testy nie pokażą że można a zbiornik się nie ustabilizuje

i czytaj czytaj czytaj ... i czytaj .. i zbieraj kasę na inną / kolejną lampę

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

_DSC0141.JPG

Teraz, silvia napisał:

no to super radzili bo żywej skały nie zalewa się RO chyba że chce się wypłoszyć/uśmiercić to co w niej żyje (i nie myślę o bakteriach)

a gdy mieszasz suchą i żywą skałę to .. też nie robi się podmianek

jak pisałem - zmień doradców , teraz dolewjtylko bakterii i NIC więcej nie ruszaj

i czytaj czytaj czytaj ... i czytaj .. i zbieraj kasę na inną / kolejną lampę

ok tak zrobie 

2 minuty temu, pepe3000 napisał:

_DSC0141.JPG

ok tak zrobie 

własnie cos takiego mówili zeby zabic nieproszonych gości he :)

dzisiaj byłem po piasek powiedzieli zeby nie słuchac wszystkich do okola bo kazdy ma swoje teorie a ani siedza w tym od lat i robiuą wielkie aranzacje i  powinienem sie trzymac jedengo anie skakac z kwiatka na kwiatek heh dali mi wode ze zbiornika zebym dolał jej jak upuszcze re zbiornika gdy bede wsypywał piach i zostawił to wszytko zeby dojzewało i robił tylko dolewki z Ro i sprawdzał No i Po4 i mierzył zasolenie na razie tyle..hmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 minut temu, pepe3000 napisał:

własnie cos takiego mówili zeby zabic nieproszonych gości he :)

ta dlaczego tego nie robili sami ? a kazać płacić za żywą skałę ... która przebyła tysiące kilometrów - przecież to bzdura

teraz zbiornik będzie dojrzewał długo i bujnie - poczytaj o plagach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, pepe3000 napisał:

dzisiaj byłem po piasek powiedzieli zeby nie słuchac wszystkich do okola bo kazdy ma swoje teorie a ani siedza w tym od lat i robiuą wielkie aranzacje i  powinienem sie trzymac jedengo anie skakac z kwiatka na kwiatek heh

Może zakręcili, źle zrozumiałeś i dlatego tak wyszło? Jakoś nie chce mi się wierzyć, że ktokolwiek poradziłby zalewanie skały wodą RO. No ale stało się, teraz dolej tej wody, wrzuć piach i czekaj aż się wszystko samo ustabilizuje.

A co do mierzenia zasolenia... ja po jednym dniu z hydrometrem poleciłam i kupiłam refraktometr bo mi urządzenie przekłamywało o 5 jednostek czyli pokazywało, że mam 1023 a miałam 1028 ;). Dokupiłam tez płyn kalibracyjny i chociaż z tym mam spokój ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, linnenn napisał:

Dokupiłam tez płyn kalibracyjny i chociaż z tym mam spokój ;).

Szkoda kasy Moniko na ten płyn,wystarczy że zrobisz to czystą wodą RO pokaże zero i tak wykalibruj.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.