Skocz do zawartości
pitpawel

Start zbiornika ok. 275 l.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po wielu latach przygody z akwarystyką słodkowodną przyszła pora na coś co piękniejsze czyli akwarium morskie. Myśl dojrzewała latami.

W końcu około 4 lat temu zarejestrowałem się na forum - śledzę i czytam:)

Zbiornik z uwagi na wystrój pokoju i ograniczenia komody szanownej małżonki będzie bez sumpa (wiem to taki półśrodek ale kompromisy były konieczne). Z racji tego kompletuję sprzęt.

Zbiornik ma mieć 250-300 litrów. Warianty 100x50x50, 110x50x50 lub 120x50x50.

Obsada docelowa koralowców to miękkie i LPS  --- SPS nie planuję z racji słabszego jak na ten litraż oświetlenia i tego się będę trzymał. Rybki to standardowa obsada około 10 sztuk mniejszych lecz cieszących oko w zimowe wieczory (do ustalenia).

Odpieniacz - Deltec MCE 600 (leży i czeka).

Oświetlenie ATI Sunpower DIMM 6x39w (leży i czeka)

Cyrkulacja planowa Jebao 2 x RW 8 lub zamiana na jedną z nich RW 4 (liczę na porady).

Już po uruchomieniu zbiornika zakup  z czasem automatycznej dolewki "levelautomatic EYE" oraz pompy dozującej ballinga (na ten sprzęt znajdzie się jedna większa półka pod komodą:)

Planuję start na suchej skale Marco Rock - około 20-25 kg (zobaczę jak wyjdzie z ustawką) + z 3 - 4 kawałki żywej skały stawiane luźniej przed konstrukcją. Piasek żywy (jeszcze nie wybrany). 

I teraz mam pytania jestem nastawiony na akwarium długości 120 cm lecz świadomy jestem tego, że boki mogą być przy tej długości lampy (91 cm) trochę niedoświetlone, lepiej zejść z długości? Jeżeli tak to oczywiście wolałbym te 110 niż 100.

Liczę na pomoc, sugestie co do sprzętu oraz na trzymanie kciuków w przyszłości:) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do oświetlenia to racja, boku napewno nie będą doświetlone nawet przy długości 100cm, tym bardziej na 120cm. Ja na Twoim miejscu sprzedałbym tą 6x39W i kupił lampę na 52W świetlówki T5 na 115cm długości i do tego akwarium 120x50x50 - tak będzie u mnie. Mam 2 lampy 2x54W i do tego 2 sztuki ledów Kessil A360W i samoróbkę - do doświetlenia środka i boków. Ja sprawiłem sobie cyrkulator jebao cp 55 i do tego dam dwa małe cyrkulatorki do złamania prądu wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz już taką lampę to może jednak postaw akwarium o wymiarach 100x60x50 masz boki doświetlone. Dodatkowo masz większą głębie a to dużo więcej możliwości. Ja tak właśnie zrobiłem i jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Gr4b3Q napisał:

co do oświetlenia to racja, boku napewno nie będą doświetlone nawet przy długości 100cm

spokojnie doświetlisz długość 100cm świetlówki maja 85cm długość....

Jak na LPS i miekkie to i tak 6x39W bedzie sporo 

Pod takie korale można by i 120cm doświetlać poporstu na bokach trzeba kleić to co wymaga mniej światła

44 minuty temu, BourbonKid napisał:

postaw akwarium o wymiarach 100x60x50

będzie pewnie problem bo kolega napisał ze jest kompromis z żoną :) i komoda na której będzie stało może nie mieć takiej głębokośći 

1 godzinę temu, pitpawel napisał:

Cyrkulacja planowa Jebao 2 x RW 8 lub zamiana na jedną z nich RW 4 (liczę na porady).

mocniejsze zawze możesz skręcić i pomyśl nad nową seria OW-25 lub OW-10


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak jak napisał Dawid komoda jest pod szerokość 50 cm więc 60 tka nie wejdzie. Co do lampy to jest taka i musi zostać.  Postanowiłem  ze odpada te 120 cm długości.  Ale mam pytanie - wyciągnę z niej te 110 cm długości? W sumie przecież i tak po 5 cm z każdej strony najmniej nie będzie skały wiec i korali? To zostaje 100 cm do oświetlenia - da rade? Co do nowej serii jebao to nie przyglądałem się ani wizualnie ani cenowo. Zobaczę mam czas☺

Edytowane przez pitpawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, pitpawel napisał:

Niestety tak jak napisał Dawid komoda jest pod szerokość 50 cm więc 60 tka nie wejdzie. Co do lampy to jest taka i musi zostać.  Postanowiłem  ze odpada te 120 cm długości.  Ale mam pytanie - wyciągnę z niej te 110 cm długości? W sumie przecież i tak po 5 cm z każdej strony najmniej nie będzie skały wiec i korali? To zostaje 100 cm do oświetlenia - da rade? Co do nowej serii jebao to nie przyglądałem się ani wizualnie ani cenowo. Zobaczę mam czas☺

A ja bym zrobił jeszcze inaczej bo pojemność zbiornika jest całkiem znacząca, różne rzeczy mogą się dziać a przecież można sobie już na starcie pomóc na przyszłość. Zostaw 120 cm skoro tyle możesz maksymalnie i zrób na krótszym boku panel - zawsze to lepiej na jakieś media, refugium czy mobilny filtr przepływowy. Po prostu będziesz miał więcej możliwości. Tym samym lampa będzie oświetlać powiedzmy 105cm a tyle to powinna sobie poradzić.

Ja osobiście używam 2x OW-10 i jak na tą chwilę (1,5 miesiąca) mogę polecić. Są małe, estetyczne i co prawda na początku się przestraszyłem bo jedna chodziła jak stara wiertarka, to po kilku dniach trzeba nachylić ucho żeby wyłapać jej szum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby niezły pomysł ale akwarium będzie widoczne z 3 stron. W przypadku bocznego panelu 1 strona mi odpadnie. Chodzi tu oczywiście o walory wizualne i .... niestety żonę która raczej tego nie zaakceptuje.  Akwarium ma być widoczne z 3 stron. Co do tych jebao ow10 to widzę ze to odpowiedniki rw4 wiec  nie wiem czy nie ze słabe do tego litrazu na 2? Ów 25 to odpowiednik rw8 ale jest droższy o te 30 -40 zł.  Przemyśle.  Jaka cyrkulacja była by optymalna w tych powiedzmy 250-275 l ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pitpawel napisał:

Niby niezły pomysł ale akwarium będzie widoczne z 3 stron. W przypadku bocznego panelu 1 strona mi odpadnie. Chodzi tu oczywiście o walory wizualne i .... niestety żonę która raczej tego nie zaakceptuje.  Akwarium ma być widoczne z 3 stron. Co do tych jebao ow10 to widzę ze to odpowiedniki rw4 wiec  nie wiem czy nie ze słabe do tego litrazu na 2? Ów 25 to odpowiednik rw8 ale jest droższy o te 30 -40 zł.  Przemyśle.  Jaka cyrkulacja była by optymalna w tych powiedzmy 250-275 l ?

 

Jasne, rozumiem, że normy domowników muszą zostać spełnione;) W takim razie dobrze zastanówcie się wspólnie. Czasami może być to wybór między oglądaniem z 3 stron przeciętnego akwarium porośniętego glonami albo ładnie zadbanego z dwóch stron. Jasne, że stan akwarium zależy od wielu czynników, w szczególności od akwarysty i ile czasu poświęca na jego pielęgnację. Są przecież osoby, które prowadzą akwaria nawet bez odpieniacza:) Jednak jeśli to jest już prawie 300L to ja bym poszedł w większe możliwości filtracyjne i wspomaganie mikrofauny, żeby w przyszłości nie mieć wyrzutów sumienia walcząc ostrą chemią.

Też nikt nie powiedział, że panel musi zajmować cały bok - możesz go zrobić nawet w kącie w kształcie litery L  i przykryć lekko panel skałą, żeby był mniej widoczny. Będzie trzeba dobrze przemyśleć komory. Według mnie warto, efekt może być ciekawy.

W pierwszej kolejności przemyśl ilość oraz ustawienie skały bo ma to kluczowe znaczenie w doborze cyrkulacji. Na wstępnie możesz szacować na pewno2 czasami 3 szt (2 mocniejsze, jedna słabsza).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę Radek nad tym pomysłem Twoim ale nie jestem przekonany (nie żeby on był zły). Myślę raczej aby faktycznie zostać przy 100x50x50 jeżeli faktycznie miałbym okroić wymiar pod lampę oraz zejść z litrażu skoro uważasz, że jest on za duży bez sumpa.

Przeglądając forum widzę natomiast, że nawet zbiorniki 250 - 300 litrów działają w sposób doskonały bez sumpa. Chociażby zbiornik Mariusza 

który jak dla mnie wygląda fantastycznie. Tylko cały czas korci mnie ta długość 110 cm, zastanawiam się jak rozprasza się światło z tych świetlówek ATI 6x39w i jak faktycznie będą wyglądać te boki czy cień totalny (raczej nie) czy po prostu lekkie przyciemnienie w zasadzie piasku po obu stronach baniaczka ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pitpawel napisał:

Tak myślę Radek nad tym pomysłem Twoim ale nie jestem przekonany (nie żeby on był zły). Myślę raczej aby faktycznie zostać przy 100x50x50 jeżeli faktycznie miałbym okroić wymiar pod lampę oraz zejść z litrażu skoro uważasz, że jest on za duży bez sumpa.

Przeglądając forum widzę natomiast, że nawet zbiorniki 250 - 300 litrów działają w sposób doskonały bez sumpa. Chociażby zbiornik Mariusza 

który jak dla mnie wygląda fantastycznie. Tylko cały czas korci mnie ta długość 110 cm, zastanawiam się jak rozprasza się światło z tych świetlówek ATI 6x39w i jak faktycznie będą wyglądać te boki czy cień totalny (raczej nie) czy po prostu lekkie przyciemnienie w zasadzie piasku po obu stronach baniaczka ??

Absolutnie nie miałem na myśli, że do dużych zbiorników trzeba koniecznie mieć sumpa;) Raczej o to że w większych zbiornikach łatwiej jest upchnąć panel. Nie zawsze wszystko idzie po myśli akwarysty, a wydaje mi się że właśnie w panelu można prosto i estetycznie włożyć media filtracyjne, grzałkę itp żeby też w razie czego rajstopy z siporaxem nie wisiały na widoku:) Możliwe nawet, że taki panel możesz równie dobrze zrobić w centralnej części tyłu akwarium jak zwykły komin.

Jeśli zdecydujesz się na opcję bez panelu/sumpa to też nic straconego, będę trzymał kciuki;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie i prośbę o te 110 cm długości na lampie ATI 6x39 w. Zawsze to 10 cm po długości i nie trzeba marnować miejsca a wiadomo, że od szyby i tak musi być przerwa kilku cm na cyrkulację i czyszczenie szyb? Ktoś kto posiada taką lampę na doświadczenie z taką długością akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie 6x39W Blau na 100cm przy SPS..seriatopora i montipora rośnie bez problemu w odległości 3cm od boku szyby ..U Cb będą miękkie także nie będzie problemu.. 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i utwierdzenie mnie w decyzji co do 110 cm długości:D. A jak wysoko nad akwarium wisi twoja lampa?

Edytowane przez pitpawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę czy ktoś mógłby polecić jakąś sprawdzoną firmę z  Wrocławia, Wałbrzycha lub okolic która klei zbiorniki na zamówienie ?

Wiem, że sprawdzone podmioty to ew, erybka, Przemek czy Myciok ale wszystkie znajdują się daleko, a ja chciałby zejść z ceny kuriera to po 1 wsze, a także chciałbym zobaczyć zbiornik przed odbiorem.

Z góry dzięki.

Edytowane przez pitpawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Wrocławia sprawdź Trzmiela i Plantice.
(Ja będę zamawiał swoje u Trzmiela najprawdopodobniej).

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Testuję ułożenie skały tuż przed zalaniem zbiornika. Zakupione ok 30 kg suchej Marco Rocks. Trafiły mi się spore bryłki ale po części je rozbiłem i wyszło trochę mniejszych, jest twarda jak diabli ale skała bardzo mi się podoba jest porowata jak diabli:)

Zarys na kartonie to spód baniaczka. 110x50. Zdjęcia nie oddają wysokości ale jest do max 28-30 cm wysokości (za nisko za wysoko??). Skała jeszcze nie klejona, po części skleję ceresitem c5 tam gdzie słabiej leży.

Mam prośbę o opinię czy zostawić czy coś zmieniać. Jak się odnajdą tam rybki w tych tunelach i czy jest wystarczająco miejsca na korale. Jest z przodu i po prawej trochę plaży na zoa oraz na górze kilka punktów pod prostsze spsy.

Bardzo bym prosił o sugestie i opinie bo jeszcze mam czas aby ew. coś pozmieniać.

1977814309_skaa3.thumb.JPG.fe33f669a13ce8bfa658f4a7ed89bd60.JPG1562284976_skaa1.thumb.JPG.6d7304d45c8dcb2431426f442655a30f.JPG712208004_skaa2.thumb.JPG.a58484a9d7cfd86675191de682f2def4.JPG

Edytowane przez pitpawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czyli nic nie zmieniać i kleić?  Może ktoś jeszcze ma jakiś pomysł na zmianę. Skały juz nie ma więc tylko przemeblowanie wchodzi w grę.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała całkiem ciekawie ułożona. Jak będziesz układał w akwarium to nie stosuj żadnych podkładek, tylko bezpośrednio na szkle. Mniej syfu będzie się zbierać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ułożyłeś tą skałę. Kleiłeś czy tylko leży jedna na drugiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poklej i zostaw fajnie wygląda, a jak kiedyś zabraknie Ci miejsca to dołożysz półeczkę albo dwie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklejony ceresitem cx 5 jest tylko taki filarek po lewej stronie bo mało stabilny był. . Fajny taki ale zdjęcie tego nie oddaje. Reszta jest luzem złożona ale bardzo stabilna wiec odpuściłem. Strasznie czarny ten ceresitem i odznacza  się na tle kremowej skały.  

Co do półeczki to niewykluczone ze juz po ustabilizowaniu  zbiornika dojdzie jedna mała lub dwie. Jutro dalsze zalewanie i solenie☺

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarośnie i nie będzie widać... Tym się nie martw. A moim osobistym zdaniem, wygląda trochę za płasko. Każda skała ma wierzchołek na podobnej bardzo wysokości. 

Co do klejenia. Moim zdaniem w trakcie życia zbiornika bardziej przydaje się sklejona skała. Bo jak później chcesz jakiegoś zwierzaka przymocować to często coś się tam przesunie, zachwieje, przestaje być stabilne i w gąszczu korali trzeba kombinować. A tak masz mur beton. Z tym, że dużo dokładniej trzeba przemyśleć konstrukcję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.