Skocz do zawartości
Xcome

Odparowanie wody a zasolenie...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Zastanawiam się czy koniecznie muszę kupić w swoim przypadku automatyczną dolewkę..Akwarium ma w obiegu 250L i posiada pokrywę. Parowanie wody w ciągu doby wynosi około 500-700ml czy taka ilość odparowanej wody może wpływać na poziom zasolenia który będzie odczuwalny przez ryby, korale ? Aktualne zasolenie mam 33ppt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz kupować dolewki ale codziennie musisz dolewać wody ROvaby mieć stabilne zasolenie, stabilne parametry wody w akwarium morskim to podstawa.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie robię ,bardziej chodziło mi o to czy jeżeli raz dziennie wieczorem doleję tą odparowaną ilość 500-700ml RO czy nie będzie na tyle dużego skoku w różnicy zasolenia ,że odczują to ryby czy jakieś korale ? Na razie mam akwarium raptem 2-mc i nie mam tam jeszcze za dużo życia ,ale wolę się upewnić przed zasiedleniem zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Xcome napisał:

Witam wszystkich,

Zastanawiam się czy koniecznie muszę kupić w swoim przypadku automatyczną dolewkę..Akwarium ma w obiegu 250L i posiada pokrywę. Parowanie wody w ciągu doby wynosi około 500-700ml czy taka ilość odparowanej wody może wpływać na poziom zasolenia który będzie odczuwalny przez ryby, korale ? Aktualne zasolenie mam 33ppt.

Jak przyjdzie trochę ciepła to i 5 litrów wody wyparuje.

Bez dolewki dokładasz sobie do obowiązków codzienne dolewanie wody do akwarium.

Wahania zasolenia nie są wskazane. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W te najcieplejsze dni jakie były ostatnio 26-27stopni to odparowało właśnie 700ml a taka średnia to nie więcej niż 500ml więc raczej mało prawdopodobne ,że wyparuje mi 5L. Co do dodatkowego obowiązku to fakt jest to trochę upierdliwe ,ale z drugiej strony raz dziennie wieczorem dolać trochę wody to nie jest jakiś problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Xcome napisał:

W te najcieplejsze dni jakie były ostatnio 26-27stopni to odparowało właśnie 700ml a taka średnia to nie więcej niż 500ml więc raczej mało prawdopodobne ,że wyparuje mi 5L. Co do dodatkowego obowiązku to fakt jest to trochę upierdliwe ,ale z drugiej strony raz dziennie wieczorem dolać trochę wody to nie jest jakiś problem.

U mnie standardowo paruje około 10-15 litrów na dobę w zależności od temperatury, (akwarium ma 500 litrów) ale jakoś nie zauważyłem negatywnego  wpływu na korale czy ryby 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, DarekB30 napisał:

U mnie standardowo paruje około 10-15 litrów na dobę w zależności od temperatury, (akwarium ma 500 litrów) ale jakoś nie zauważyłem negatywnego  wpływu na korale czy ryby 

A to teraz Darku dziwne,ale i może to należy od paru czynników,u mnie obecnie na dobę okolo 5 L dolewam na 660 w obiegu,no może max 6L,ale ciekawe czym jest taka różnica,?..bo jest;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
12 minut temu, DarekB30 napisał:

U mnie standardowo paruje około 10-15 litrów na dobę w zależności od temperatury, (akwarium ma 500 litrów) ale jakoś nie zauważyłem negatywnego  wpływu na korale czy ryby 

masz suche powietrze w domu dlatego :) , ale odparowuje Ci 10-15 litrów i dopiero uzupełniasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A to teraz Darku dziwne,ale i może to należy od paru czynników,u mnie obecnie na dobę okolo 5 L dolewam na 660 w obiegu,no może max 6L,ale ciekawe czym jest taka różnica,?..bo jestdefault_wink.png
@Beti
W moim przypadku wytłumaczenie jest bardzo proste... był okres że miałem odparowanie wody na poziomie 5 litrów na dobę, parowanie wzrosło drastycznie po wymianie lampy i montażu wentylatorów do chłodzenia. Aż robiłem pomiary ile wody schodzi na dobę d17cd6db6b314385bd337cb2b9251f58.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

masz suche powietrze w domu dlatego [emoji4] , ale odparowuje Ci 10-15 litrów i dopiero uzupełniasz?
Dokładnie, czekam aż odparuje i wlewam wiadro wody ;)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, DarekB30 napisał:

@Beti
W moim przypadku wytłumaczenie jest bardzo proste... był okres że miałem odparowanie wody na poziomie 5 litrów na dobę, parowanie wzrosło drastycznie po wymianie lampy i montażu wentylatorów do chłodzenia. Aż robiłem pomiary ile wody schodzi na dobę d17cd6db6b314385bd337cb2b9251f58.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

No tak,wszystko jasne jak słońce,bardziej obstawiam że wentylatory robia swoje,choc lampa też:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automatyczne uzupełnienie odparowanej wody jest dla tych którzy chcą utrzymać stałe zasolenie jest urządzeniem niezbędnym. Uzupełnianie odparowanej wody "z reki" zawsze bedzie powodował dobowe różnice zasolenia.

Duży zbiornik sobie z tym poradzi, ale mały może mieć problemy.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z racji tego ze nie mogę mieć automatycznej dolewki  to mam dolewanie wody z dozownika .średnio mi paruje około 1,2l .w ciągu dnia mam ustawione dolewanie po 100ml po 12 razy .Nie jest to może idealne rozwiązanie ale przynajmniej nie mam skoku zasolenia .


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli wychodzi na to ,że przy tak małym litrażu jaki posiadam warto jednak wyposażyć się automatyczną dolewką pomimo ,iż ilości wody które uzupełniam nie są jakieś strasznie duże. Refraktometr nie pokazywał żadnej różnicy pomimo odparowanej wody dlatego wolałem się upewnić na forum. Dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie tematem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

automatyczna dolewka to jeden problem mniej i bardziej stabilne parametry

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Xcome napisał:

Rozumiem, czyli wychodzi na to ,że przy tak małym litrażu jaki posiadam warto jednak wyposażyć się automatyczną dolewką pomimo ,iż ilości wody które uzupełniam nie są jakieś strasznie duże. Refraktometr nie pokazywał żadnej różnicy pomimo odparowanej wody dlatego wolałem się upewnić na forum. Dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie tematem.

Jak dla mnie,to zawsze jest warto czy to 100 czy 1000 litrów,podctawa to stabilne parametry:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
41 minut temu, Xcome napisał:

warto jednak wyposażyć się automatyczną dolewką pomimo ,iż ilości wody które uzupełniam nie są jakieś strasznie duże.

jak ma się  odrobinę wprawy z lutownicą to dolewka może kosztować .. jakieś 40zł + pompa

arduino zasilacz przekaźnik i pływak/pływaki - oprogramowanie do arduino jest w sieci za free - używam takiej DIY drugi rok :) jedyna "awaria" to sklejony czujnik (kosztuje dolara u chińczyków)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
34 minuty temu, silvia napisał:

jak ma się  odrobinę wprawy z lutownicą to dolewka może kosztować .. jakieś 40zł + pompa

arduino zasilacz przekaźnik i pływak/pływaki - oprogramowanie do arduino jest w sieci za free - używam takiej DIY drugi rok :) jedyna "awaria" to sklejony czujnik (kosztuje dolara u chińczyków)

arduino ok 20 czujniki ok 30 przekaznik ok 10 pompa zalezy jaka zasilacz ok 15 przetwornice napiecia ok 10 płaskownik pcv na uchwyt czujnikow 10

razem dolewka diy ok 95zl + pompa i jakas obudowa. ale chyba to i tak sporo taniej niz gotowa firmowa. ja sobie napisalem program arduino pod pompke perystaltyczna z ebay. magu udostepnia za free swoj soft tylko on chyba  pisal na wieksze pompy. moje cudo tez moge w sumie wrzucic jezeli ktos jest zainteresowany. w malych zbiornikach wydaje mi sie ze pompka perystaltyczna jest lepsza bo ro dolewane jest wolniej i mniejszy skok parametrow. poza tym akurat kilka takich mialem.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Stefan85 napisał:

arduino ok 20 czujniki ok 30 (...)

chodziło mi o przykład / alternatywę :) do firmowych które są po prostu drogie  (niektóre bardzo drogie jak na tak proste urządzenie)

ale jak serio się poszuka to da się jeszcze taniej - części można zamówić w chinach i poczekać 2-3 tygodnie

arduino są po 15zł z wysyłką (nawet na allegro)

czujniki/pływaki są po dolarze - (na ebayu - takie same jak na allegro po kilka/naście zł sztuka)

ja zrobiłem na pompie 12V z Campera więc zamiast przekaźnika wystarczył zwykły TIP 120 :)

zasilacz 12V można spokojnie dostać za 5-10zł więc całość z jakimś "pudełkiem" i złączkami serio spokojnie można się zmieścić w okolicach 40-60zł + pompa

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
arduino ok 20 czujniki ok 30 przekaznik ok 10 pompa zalezy jaka zasilacz ok 15 przetwornice napiecia ok 10 płaskownik pcv na uchwyt czujnikow 10
razem dolewka diy ok 95zl + pompa i jakas obudowa. ale chyba to i tak sporo taniej niz gotowa firmowa. ja sobie napisalem program arduino pod pompke perystaltyczna z ebay. magu udostepnia za free swoj soft tylko on chyba  pisal na wieksze pompy. moje cudo tez moge w sumie wrzucic jezeli ktos jest zainteresowany. w malych zbiornikach wydaje mi sie ze pompka perystaltyczna jest lepsza bo ro dolewane jest wolniej i mniejszy skok parametrow. poza tym akurat kilka takich mialem.
.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chodziło mi o przykład / alternatywę [emoji4] do firmowych które są po prostu drogie  (niektóre bardzo drogie jak na tak proste urządzenie)
ale jak serio się poszuka to da się jeszcze taniej - części można zamówić w chinach i poczekać 2-3 tygodnie
arduino są po 15zł z wysyłką (nawet na allegro)
czujniki/pływaki są po dolarze - (na ebayu - takie same jak na allegro po kilka/naście zł sztuka)
ja zrobiłem na pompie 12V z Campera więc zamiast przekaźnika wystarczył zwykły TIP 120 [emoji4]
zasilacz 12V można spokojnie dostać za 5-10zł więc całość z jakimś "pudełkiem" i złączkami serio spokojnie można się zmieścić w okolicach 40-60zł + pompa
 
Zaczyna się ;)
Kto da mniej :-)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, DarekB30 napisał:

Dokładnie, czekam aż odparuje i wlewam wiadro wody ;)

pytanie ma uzasadnienie i jest proste bo napisałeś:

2 godziny temu, DarekB30 napisał:

U mnie standardowo paruje około 10-15 litrów na dobę w zależności od temperatury, (akwarium ma 500 litrów) ale jakoś nie zauważyłem negatywnego  wpływu na korale czy ryby 

bo jest różnica jak masz dolewkę i ustawisz sobie bufor powiedzmy 1l i po wyparowaniu bufora dolewa litr, to tak może sobie wyparować i 100 litrów i nie będzie się nic działo a jak wyparuje Ci 15 i dolejesz te 15 to nie wieżę że nie będzie rzucać parametrami, reasumując jak Cię nie ma dolewka pilnuje poziomu, a jak nie masz automatu i nie ma Ciebie caly dzień wracasz wieczorem dolewając całodniowy ubytek wody nie jest już tak kolorowo

co do ceny ja mam dolewkę ktora pracuje bezawaryjnie od prawie dwóch lat, tania i prosta :) i nie będę się licytował :P

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, DarekB30 napisał:

Zaczyna się ;)
Kto da mniej :-)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

i co w tym złego ? przecież to forum dyskusyjne a dyskusja (do tej chwili) trzymała się tematu ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i co w tym złego ? przecież to forum dyskusyjne a dyskusja (do tej chwili) trzymała się tematu ...
Nic złego, czekam z niecierpliwością kto na wynik dyskusji kto udowodni że można jeszcze taniej ;-)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, DarekB30 napisał:

Nic złego, czekam z niecierpliwością kto na wynik dyskusji kto udowodni że można jeszcze taniej ;-)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

Ja udowodnię, mam dolewkę na zwykłym pływaku ( dolewka grawitacyjna) bezpośrednio z filtra ro, mam firmowo i tanio ;p i nie ma się tam co zepsuć ;p 

 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.