Skocz do zawartości
szlagier

Projekt kostki 40 L

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Właśnie jestem na etapie kupowania akwarium i jego akcesorii do założenie nano kostki czytałem dużo na tym forum wyszukuje ale nie chciałbym popełnić błędu (wiadomo ze jakieś popełnie bo to pierwsze morskie akwarium ale wolałbym jak najmniej) więc napisze co zamierza kupić ze sprzętu i może jakieś będziecie mieli uwagi

-zbiornik 42 litry 35x35x35 (wolałbym wiekszy ale i kasy i miejsca brak)

-filtr aqua el FZN 3 no i tu czytałem dużo i z tego co wyczytałem wydaje mi sie to najlepszy zakup ponieważ zmiesci grzalke i ewentualnie odpieniacz

- odpieniacz resume sk300 ewentualnie sera ps 130 z tego co pamiętam obydwa modele mieszczą sie w filtrze fzn3 i tutaj bym prosił o poradę dużo postów znalazłem gdzie do takiego zbiornika forumowicze piszą ze odpieniacz jest nie potrzebny ale za to też dużo wyczytałem że to jest podstawowa forma filtracji w morskim akwarium i tak zastanawiam się może na start nie kupować może dopiero gdy będę zasiedlał zbiornik? a może jednak od razu na początku albo w o gole nie?

-falownik potrzebny czy nie ponieważ podobno filtr fzn3 daje rade wprowadzić w ruch wodę ale na różnych filmikach itp przy takim akwarium zauważam falownik jeśli radzicie żebym kupił to oglądałem aquel 1000 (ta najmniejsza wersja chyba powinna starczyć)

-grzałka diverse thermo plus 50 W (mieści się podobno w filtrze)

-oświetlenie i tu mam problem ponieważ w rozsądnych pieniądzach jakie znalazłem do takiego zbiornika to aquael leddy slim duo marine & actinic 10 W około 130-150 zł można znaleźć na necie zastanawiam się czy to nie za mało gdzieś na forum wydaje mi się że do takiego zbiornika wyczytałem że powinno być bliżej 20 W oświetlenie żeby dobrze korale rosły a te lampy DIY to powiem szczerze że z tego forum nic nie mogę wyczytać jak to zrobić albo gdzie kupić ledy itp może nie znalazłem wątku gdzie by to było jakoś łopatologicznie dla mnie zrozumiale napisane jak to skonstruować a inne lampy gotowe jakie znalazłem to są drogieeeee

- aquel moonlight imitacja światła księżyca co o tym myślicie można tego używać ? ja raczej z tych osób jestem co późno wracają do domu a takie oświetlenie może by dało mi możliwość oglądania akwarium po wyłączeniu głównych lamp. A i tu mam takie pytanie jak akwarium stoi w pokoju i załóżmy że lampa dnia akwarium świeci do 21 ale w pokoju światło świeci do 24 to ma jakieś znaczenie czy nie  bo w sumie o tym nigdzie nie znalazłem tematu

-wkłady do filtra np. siporax i absorber sera silikate to na początek będzie dobre czy zupełnie coś innego proponujecie?

A jeśli chodzi o życie to w planach mam zamiar kupić żywy piach i skały żeby zobaczyć co się wykluje samo bo to wydaje mi się fajne że coś rośnie z niczego :) a potem łatwe korale i chciałbym 2 błazenki mam nadzieje że 2 rybki nie będzie za dużo do takiego zbiornika.

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

P.S. Jak by ktoś miał jakiś sprzęt z wymienionych na sprzedaż i był by z warszawy to chętnie odkupie.

 

Edytowane przez szlagier (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w fzn3 mieści się tez 9001 czy tmc v2 skim 120
siporax w spokoju wystarczy jak będziesz rozsądnie karmić
bez sensu oświetlenie nocne, świeć np 15-24, w nocnym na korale gówno popatrzysz, a rybom* jeden grzyb, moje np nie śpią odkąd tylko jasno robi się w pokoju, czyli w przypadku lata.. 5 rano? i do 22 mam światło włączone
jeżeli cokolwiek czytałes na forum to 2 błazny bez jakichkolwiek problemów możesz tam trzymać, jak chcesz to coś więcej nawet
cyrkulacja jakiś mały hydor, albo coś z lepszej jakości i możliwością zmiany na większy litraż np tunze 6040, co pewnie zrobisz prędko skoro stawiasz niskim kosztem to i za 1000zł postawisz 100l więc bez sensu tłumaczenie, że mały litraż bo mało kasy, jak chcesz zrobić 30l na wypasie z bdb sprzętem to wydasz 3k.. tylko wiele osób nie inwestuje bo traktuje 30l jako chwilówkę
żywa skała może przynieść niepotrzebnych gości, ale jeśli nie chcesz długo czekać aż tak na "rozwój wydarzeń" to bierz
zamiast jakieś chujowe aquaele na światło bierz z sirius nano na 42l zapłacisz x2 tyle ale będzie światła full i spsy nawet wsadzisz bo na tej miernocie co podałeś to tylko miękasy
z tych odpieniaczy co podałeś to lepiej zrezygnować bo pełnią one raczej funkcję pokazową niż praktyczną

Edytowane przez Paskud097 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To uważasz żeby w ogóle odpieniacza nie kupować czy jednak jest niezbędny i kupić poprostu 9001 badz tmc v2 skim 120 ?

A co do lampy to dzisiaj czytałem dużo i załapałem o co chodzi z lampą DIY niedługo przygotuje swój projekt i wysłucham poprawek chętnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
49 minut temu, szlagier napisał:

A co do lampy to

to porozglądaj się po targowisku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat uważam że aquel moonlight jest dobrym pomysłem. Ryby w nocy, a i owszem - przeważnie śpią. Ale przeważnie... Gdyby jakiejś zachciało się popływać to istnieje większe prawdopodobieństwo że wyskoczy w nocy niż w dzień. Poczytałem trochę na ten temat i dowiedziałem się, że rybka jak natrafi po ciemku na przeszkodę to instynktownie płynie do góry, a skoro nie widzi że zbliża się do tafli wody to po prostu wyskakuje. Ponieważ mam świetlówki i nie mam opcji ściemniania to zakupiłem sobie taką lampkę i bardzo ją sobie chwalę.

Jednakże zakup faktycznie ma mniej sensu jeśli będziesz mieć pokrywę lub zrobisz sobie lampę na LEDach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pawmar jeszcze się nie spotkałem, żeby wyskoczył clownik
przy okazji dementujesz tak spopularyzowane siatki nad akwarium, wychodzi na to, że przysłowiowe wzmocnienia (w tym przypadku dla ryb ograniczające możliwośc wyskoczenia) są tańszym i równie skutecznym rozwiązaniem
faktycznie, zdecydowanie wyskoki zdarzają się w nocy, jednakże czy wynika to z tego jak napisałeś-nie wiem, wydaje mi się największe prawdopodobieństwo gdy zgaśnie światło w akwarium a np używamy komputera czy oglądamy tv w tym samym pomieszczeniu
 

Godzinę temu, szlagier napisał:

To uważasz żeby w ogóle odpieniacza nie kupować czy jednak jest niezbędny i kupić poprostu 9001 badz tmc v2 skim 120 ?

A co do lampy to dzisiaj czytałem dużo i załapałem o co chodzi z lampą DIY niedługo przygotuje swój projekt i wysłucham poprawek chętnie

faktycznie osoby zaczynające przygodę z akwarystyką morską cechuje duże zaangażowanie, trochę przerost formy nad treścią, to normalne, lepiej kup używkę albo coś "sprawdzonego"
takie diy z reguły to kosz czeka jak przesiadkę zrobisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć filtr Aquael fzn 3 to dokup wspomniany wcześniej cyrkulator Hydor koralia nano 900, bo sama kaskada raczej nie da rady ogarnąć cyrkulacji. Bez odpieniacza możesz się obyć jak nie przesadzisz z obsadą którą trzeba karmić typu ryby, krewetki, kraby. Wtedy wystarczą reguralne cotygodniowe podmianki na poziomie około 10%. A jak chcesz odpieniacz to lepiej kup jakiś lepszy np. Tunze 9001, który w przyszłości poradzi sobie w większym akwarium. Oświetlenie nocne Aquael monolight jest za mocne, nocne to ma być tylko delikatna poświata. Możesz kupić kawałek niebieskiej taśmy LED i umieścić to w jakiejś szklanej tubie, do tego zasilacz antenowy z regulacją mocy i masz oświetlenie nocne. Ja startowałem na żywej skale, żywym piasku i świeżej solance i jestem zadowolony. Oprócz aiptasi nic nie porządnego nie wyszło, tylko porzyteczne robaczki. Lampa DIY może być jak najbardziej, też mam DIY. Ostatnio pojawiła się w sprzedaży fajna lampa ze sterowaniem wi-fi Zetlight pod takie mniejsze kostki w przystępnej cenie https://www.coralhouse.pl/zetlight-horizon-za1201-lampa-led-z-wifi-19w-marine-~p73087

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze napisał kolega wyżej.  Ta lampka aquaela zdecydowanie za mocna jak na nocne. Lepiej sprawdzi się pasek led z kontrolerem mocy światła i jest o wiele tańszy :). Sama kaskada do bujania wody za mało. Na początek do filtra starczy ceramika i na wierzch wata. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjątkowo zgadzam się z jednym przedmówców. Jak nie masz kasy, kup używany komplet. Za to co wydasz oddzielnie na start,  będziesz miał większy setup używany.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.