Skocz do zawartości
Nik@

Prąd elektryczny w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Nie będzie prawidłowo bo PE musi byc podłączony bezpośrednio do ziemi... Gdy będzie awaria to na tym PE pojawi się napięcie nieważne że jest rozdzielone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Nik@ napisał:

Mój blok pochodzi z czasów komuny, początek lat 70tych. Masakra. Jeśli w planach było uziemienie, ktoś pewnie stwierdził, że w zasadzie jest niepotrzebne i oszczędzony materiał poszedł na dom kogoś z partii :) poza tym budowlańcy musieli być ciągle wstawieni, bo w mieszkaniu wszystko jest krzywe i rozmieszczone bez sensu, jak w alternatywy 4

ale moim zdaniem instalacja nie jest od początku postawienia bloku bo ja widzę tam przewody z miedzi a w tych czasach były tylko aluminiowe


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, ZiomEkk_ napisał:

Nie będzie prawidłowo bo PE musi byc podłączony bezpośrednio do ziemi... Gdy będzie awaria to na tym PE pojawi się napięcie nieważne że jest rozdzielone.

nie chciałem tego głośno mówić ale mała pomyłka i na uziemieniu jest faza tak więc trzeba tylko uruchomić wyobraźnię

1 minutę temu, Sygen napisał:

ale moim zdaniem instalacja nie jest od początku postawienia bloku bo ja widzę tam przewody z miedzi a w tych czasach były tylko aluminiowe

Dom mojej mamy wybudowany w 1970r. ma miedziane, dom mojej babci w 1940/50r instalacja też na miedzi sam osobiście ją zrywałem, ale na zewnątrz na budynkach gospodarczych faktycznie był aluminiowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Paragon napisał:

nie chciałem tego głośno mówić ale mała pomyłka i na uziemieniu jest faza tak więc trzeba tylko uruchomić wyobraźnię

Dom mojej mamy wybudowany w 1970r. ma miedziane, dom mojej babci w 1940/50r instalacja też na miedzi sam osobiście ją zrywałem, ale na zewnątrz na budynkach gospodarczych faktycznie był aluminiowy

Dom ale nie blok z lat 70,tam w czasach deficytu stosowano tylko 2 żyły aluminiowe.Jeszcze nie spotkałem się aby w tych czasach miał ktoś instalację miedzianą.Mój blok jest po 80 roku i też ma aluminium


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Sygen napisał:

Dom ale nie blok z lat 70,tam w czasach deficytu stosowano tylko 2 żyły aluminiowe.Jeszcze nie spotkałem się aby w tych czasach miał ktoś instalację miedzianą.Mój blok jest po 80 roku i też ma aluminium

aha ok,  czyli było robione w latach pewnie 90 albo i dalej co nie zmienia faktu że jednak dalej słabo, zastanawia mnie tylko czemu oba przewody w czarnej otulinie gdyby to byly lata 60/70 powiedział bym ok brak standardów bieda ale skoro byly kładzione bliżej naszych czasów to co nie pykło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Paragon napisał:

aha ok,  czyli było robione w latach pewnie 90 albo i dalej co nie zmienia faktu że jednak dalej słabo, zastanawia mnie tylko czemu oba przewody w czarnej otulinie gdyby to byly lata 60/70 powiedział bym ok brak standardów bieda ale skoro byly kładzione bliżej naszych czasów to co nie pykło?

może były  tylko wymienione z aluminium na miedz sztuka za sztukę ale niech wypowie się autorka czy mieszkanie jest w ich posiadaniu od początku 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
24 minuty temu, Sygen napisał:

może były  tylko wymienione z aluminium na miedz sztuka za sztukę ale niech wypowie się autorka czy mieszkanie jest w ich posiadaniu od początku 

dokładnie, jak tylko dodam ze warto mieć ups-a jeszcze u mnie jakieś burze pradu nie było po 2-3 sekundy już dwa razy, ale w blokach to pewnie nie zdarza się tak często jak w domkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Sygen napisał:

może były  tylko wymienione z aluminium na miedz sztuka za sztukę ale niech wypowie się autorka czy mieszkanie jest w ich posiadaniu od początku 

Nie mieszkam tu od początku.  Nie sądzę, że była wymiana instalacji. Kiedy robiłam gladzie wszystkie przewody zalane byly tynkiem w podłodze i na scianach i nie było żadnych śladów interwencji. Tynk jednolitej struktury. Ponieważ to blok z wielkiej płyty to nie chciało się kuc rowków w ścianie, kable były tylko zalane tynkiem i pod wszystkimi wyłączniki światła były garby aż do podłogi. Podobnie ta rozdzielnia na zdjęciu, też była gruba wypuklosc do samej podłogi. Tak w każdym mieszkaniu było.  Ja sama drapałam wszystkie ściany i sufity do golego tynku i wszędzie miał on jednolitą strukturę.  Gdyby ktoś coś wymieniał to raczej by sobie poprowadził kable albo w korytkach, albo wykułby rowki w betonie. 

Jak się przyjrzeć na zdjęciu to numerek 14 ma biały fragment. Może to nie są miedziane żyły, tylko na aluminium zrobił się brazowy nalot? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
10 minut temu, Nik@ napisał:

Jak się przyjrzeć na zdjęciu to numerek 14 ma biały fragment. Może to nie są miedziane żyły, tylko na aluminium zrobił się brazowy nalot? 

to miedz Dominika, niżej foto alu na tle miedzi:

indeks.jpg.a19676722a5ac0faf83b0c63491356aa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Nik@ napisał:

Nie mieszkam tu od początku.  Nie sądzę, że była wymiana instalacji. Kiedy robiłam gladzie wszystkie przewody zalane byly tynkiem w podłodze i na scianach i nie było żadnych śladów interwencji. Tynk jednolitej struktury. Ponieważ to blok z wielkiej płyty to nie chciało się kuc rowków w ścianie, kable były tylko zalane tynkiem i pod wszystkimi wyłączniki światła były garby aż do podłogi. Podobnie ta rozdzielnia na zdjęciu, też była gruba wypuklosc do samej podłogi. Tak w każdym mieszkaniu było.  Ja sama drapałam wszystkie ściany i sufity do golego tynku i wszędzie miał on jednolitą strukturę.  Gdyby ktoś coś wymieniał to raczej by sobie poprowadził kable albo w korytkach, albo wykułby rowki w betonie. 

Jak się przyjrzeć na zdjęciu to numerek 14 ma biały fragment. Może to nie są miedziane żyły, tylko na aluminium zrobił się brazowy nalot? 

Ok jeśli tak twierdzisz to trudno się nie zgodzić.Ja w 2009 też kupiłem mieszkanie z wielkiej płyty i miałem instalacji nie wymieniać bo przyszedł fachowiec porozkręcał gniazdka i stwierdził że miedz i spokojnie może zostać.Kiedy skuwałem na przedpokoju tynki które były słabe odkryłem zamurowaną puszkę,otwieram a tam choinka kabli z aluminium.Decyzja była tylko jedna wymiana całej instalacji.Ktoś wcześniej prawdopodobnie powymieniał sobie tylko krótkie odcinki do wyłączników i gniazdek z miedzi łącząc je w ścianie,również do całej deski rozdzielczej były zrobione przyłączenia z miedzi.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Paragon napisał:

to miedz Dominika, niżej foto alu na tle miedzi:

indeks.jpg.a19676722a5ac0faf83b0c63491356aa.jpg

Potrafię rozróżnić miedz od aluminium;) tylko po prostu nie pamiętam już, z czego jest ta instalacja. Remont robiłam wiele lat temu. Pamiętam tylko, że na sufitach w czarnej izolacji kazdej zyly był jeden sztywny drut, nie splot.

Ścian i podlogi już kuc nie będę, do akwarium po prostu poprowadze osobną linie zasilania, kiedy będę wymieniać panele w przedpokoju, albo pogadam z elektrykiem, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Ale to za jakiś czas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, JerzyB napisał:

Właśnie tak

no to nie znałem tego "numeru" ... człowiek uczy się całe życie :)

2 godziny temu, Paragon napisał:

 ale różnicowka dalej nie będzie działa prawidłowo,

nie wiem jak jest w praktyce - bo nie mam żadnej ... podłączonej czy tak czy inaczej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
28 minut temu, Nik@ napisał:

Potrafię rozróżnić miedz od aluminium;)

wcale nie twierdze inaczej, chciałem Ci tylko uzmysłowić jaka to różnica w kolorach nie da się pomylić :)

27 minut temu, silvia napisał:

nie wiem jak jest w praktyce - bo nie mam żadnej ... podłączonej czy tak czy inaczej :)

różnicowka to super sprawa ale tylko w domu, warunkiem jest dobrze wykonane uziemienie i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem i różnicówka działa

2 godziny temu, silvia napisał:

no to nie znałem tego "numeru" ... człowiek uczy się całe życie :)

nie wiem jak jest w praktyce - bo nie mam żadnej ... podłączonej czy tak czy inaczej :)

Podłączałem tak i działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
58 minut temu, JerzyB napisał:

Sprawdzałem i różnicówka działa

Podłączałem tak i działa

a jak sprawdzałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Sygen napisał:

Dom ale nie blok z lat 70,tam w czasach deficytu stosowano tylko 2 żyły aluminiowe.Jeszcze nie spotkałem się aby w tych czasach miał ktoś instalację miedzianą.Mój blok jest po 80 roku i też ma aluminium

U mnie na osiedlu bloki wybudowane na początku lat 70 mają instalację aluminiową. Bloki wybudowane pod koniec lat 70, taki w którym mieszkam od początku mają miedzianą, a bloki wybudowane w połowie lat 80 mają ponownie instalację aluminiową. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.