Skocz do zawartości
Nik@

Prąd elektryczny w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Było już kilka tematów o tym, ale ja nadal nie do końca rozumiem ten problem, więc uprzejmie proszę specjalistów o wytłumaczenie, jak przyslowiowej krowie na rowie ;)

W czym rzecz? W tym, że za każdym razem, kiedy wkładam paluchy do akwarium, to w miejscu każdej najdrobniejszej ranki czuję ostre kłucie. Najdrobniejsze zadrapanie czy zadziorek przy paznokciu powoduje przykre dolegliwisci po zanurzeniu dloni w wodzie. W 360l już pytałam na forum o to samo,  kombinowałam, otrzymałam odpowiedz, że to sól w wodzie powoduje takie uczucie, a nie prąd elektryczny. Próbowałam wtedy odłączyć wszystkie poszczególne urządzenia, po jednym, no i zawsze mniej lub bardziej odczuwałam to pieczenie. Uznałam, że to faktycznie  może być sól. Ale to jednak nie jest sól. Kiedy wloże zranioną dłoń do samej soli, to piecze, jak diabli , ale po zanurzeniu dloni po chwili w świeżo rozrobionej solance nie czuje żadnego dyskomfortu. U córki w akwarium grzebie i też nic. Tam pracuje tylko cyrkulator i malutki skimmer. W zbiorniczku z Berghiami, gdzie nie ma żadnego urządzenia elektrycznego też nic nie czuje.

A w 360 i w tym nowym 750l razi bardzo dotkliwie.  Wyłączyłam odpieniacz (nowy), ciut mniej piecze, zalaczylam odpieniacz, wyłączyłam grzałke (nowa) też mniej, ale piecze. Jak włączone jest wszystko to bardzo razi.

Wydaje mi się, że to nie jest kwestia wadliwych urządzeń, tylko ilości tych kabli w wodzie i poboru mocy przez nie. Im mniej kabli pod prądem, tym mniej razi.

Czy to tak jest, że nawet, jeśli urządzenie jest sprawne, to sam kawalek przewodu zanurzonego w wodzie może oddawać jakieś napięcie? Skoro ja to dosc dotkliwie odczuwam, mając na nogach gumowe kapcie, to zwierzęta w akwarium też to czują? 

Nie potrafię zidentyfikować, które urządzenie to robi, mam wrażenie, że każde coś "oddaje" a im więcej ich wyłącze, tym mniejszy dyskomfort czuje po zanurzeniu dłoni.  Co to jest? W poprzednim 360 była inna grzałka, inny odpieniacz. Te same cyrkulatory i obiegowka, ale wystarczyło odłączyć odpieniacz lub grzałke, żeby razilo mniej.

Mnie tam może razic, dam radę, ale ryby?krewetki? Slimaki? Koralowce? Czy one odczuwają to samo?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo. Najmniejsza ranka i kopie jak cholera. Do tego woltomierz pokazuje mi od 40 do nawet 90V prądu zmiennego :). Również odłączałem wszystko po kolei i co ciekawe przy wyłączonych wszystkich urządzeniach również w zbiorniku było prawie 30V. Sprawdzałem u znajomego w zriorniku prawie 1000l który serwisuje i tam jest koło 12V. Nie wiem o co chodzi i na razie odpuściłem temat. :)  Co jeszcze ciekawe, w wodzie nie mam żadnego urządzenia na prąd zmienny prócz grzałki . 

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu w miejscu ran nerwy czuciowe są bardziej wyeksponowane. Różnica potencjałów będzie występowała w wielu wypadkach, nie zawsze tez ładunki są odprowadzane.

To, plus sama solanka - jako "żrąca" daje ten efekt.

ps. przypomniały mi się obrazowe ćwiczenia z mięśniami żaby na studiach. Tam sprawdzaliśmy reakcje na wiele czynników - w tym prąd, kwasy, zasady...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedni mówią, żeby akwarium nie uziemiać a inni wręcz na to namawiają. Każda "elektryka" indukuje prąd i to indukcja jest temu winna. Zwierzaki są bezpieczne  jeśli weźmiemy pod uwagę indukcję bo są w srodowisku bez różnicy potencjałów. Akwarysta już napewno nie jest, nawet w gumowych kapciach. Znalazłem coś takiego: http://korale.pl/deltec-titanium-grounding-probe-uziemienie-do-akwarium.html 

Może warto spróbować? Ps czym większy zbiornik tym wiecej sprzetu i wiecej indukcji. Elektrykiem nie jestem ale produkty z górnej półki rzeczywiście znacznie mniej indukują. I chyba w tym tkwi szczegół. Na uruchomienie takiego uziemienia konieczne jest wyłączenie całego sprzetu z zasilania, uruchomienie uziemienia i ponowne włączenie sprzetu do zasilania. Jeśli będzie przebicie zabije zwierzaki. Jesli będzie indukcja nic złego się nie stanie. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NALEŻY BEZWZGLĘDNIE UPEWNIĆ SIĘ, ŻE BOLEC ZEROWY W GNIAZDKU JEST UZIEMIONY I NIE JEST POŁĄCZONY Z PRZEWODEM NEUTRALNYM!!

Takie małe sprostowanie. Koledze chyba raczej chodzi o upewnienie się, że bolec OCHRONNY (PE - przewód zielono żółty)  nie jest podłączony z przewodem NEUTRALNYM (N - przewód niebieski), który ludzie często nazywają ZEROWYM. I taka instalacja łączenie PE i N jest jak najbardziej dopuszczalna i występuje bardzo często w starym budownictwie, kiedy to nie stosowało się jeszcze przewodów ochronnych. Łącznie przewodu PE i N powinno następować wyłącznie pod warunkiem, że nie stosuje się gniazd podwójnych, w których faza jest raz z prawej, raz z lewej strony. Dodatkowo występuje niebezpieczeństwo, że w przypadku zmostkowanego przewodu PE i N, gdy zostanie uszkodzony przewód N (co zdarza się bardzo rzadko) może dojść do sytuacji, w której prąd popłynie przez zmostkowany przewód PE i pojawi się na obudowie urządzenia! Natomiast żeby zastosować wyłącznik różnicowo-prądowy (różnicówkę), trzeba już mieć rozdzielony przewód PEN na PE i N. I tak gwoli ścisłości, to oba przewody (PE i N) są de facto uziemione. :) 

Chciałem jeszcze zwrócić uwagę, że większość urządzeń do akwarium wykonanych jest w II klasie ochrony i zasilana wtyczką z dwoma bolcami, więc w ich przypadku za dużo nie powalczymy.

@Nik@ - w starym akwarium największym moim winowajcą "pieszczot" była samodzielnie wystrugana lampka na T5. I jak słusznie zauważysz na pewno, przecież to nie jest element zanurzony w akwarium. A jednak. Zmostkowałem wszystkie odbłyśniki, podłączyłem do przewodu PE i się uspokoiło.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to i ja dołożę swoje;-)miałam ostatnio to samo,wkładałam skarpetę filtracyjną no i było (kitkanie)ale tylko przy włożeniu ręki do sumpa,mało tego uziemienie mam!dziwne ale prawdziwe


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzył ktoś u siebie napięcie woltomierzem  ?.  Jeżeli tak, ciekawy jestem kto ile ma :)  

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

U mnie spokój, być może dlatego ze dom ma nową instalację elektryczną i dobrze wykonane uziemienie, gdyby gdziekolwiek występowało u mnie przebicie od razu wywala różnicówkę, z takiego powodu ostatnio wymieniałem starą lodówkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za informacje i za link do artykułu na reefhub. Ja go kiedyś czytałam, ale chyba coś mi przerwało i nie doszłam do indukcji.

Teraz już wszystko jasne, ważne, że ryby niczego nie odczuwają. Nie mam w domu instalacji z uziemieniem, mam różnicówkę.

Chętnie bym zmierzyła, ile mam tego napięcia w wodzie. Mam miernik w domu, ale nie wiem, jak konkretnie go ustawić i do czego przyłożyć druga elektrodę? Jedna do wody, a druga? kaloryfer mam za daleko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 minut temu, Nik@ napisał:

Teraz już wszystko jasne, ważne, że ryby niczego nie odczuwają. Nie mam w domu instalacji z uziemieniem, mam różnicówkę.

nom to różnicówka nie działa do końca jak powinna, do 100% poprawnej pracy potrzebuje dobrego uziemienia mostkowanie z przewodem N, spełnia w jakimś stopniu swoją rolę (bo pewnie tak masz zrobione) ale to nie jest to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Paragon napisał:

nom to różnicówka nie działa do końca jak powinna, do 100% poprawnej pracy potrzebuje dobrego uziemienia mostkowanie z przewodem N, spełnia w jakimś stopniu swoją

Nie jestem pewny na 100%, ale moim zdaniem wyłącznik różnicowy mierzy różnicę potencjałów pomiędzy N a PE i wywala L jeśli pojawi się upływność między tymi przewodami jeśli są zmostkowane to różnicówka jest tylko na pokaz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, boo12 napisał:

Nie jestem pewny na 100%, ale moim zdaniem wyłącznik różnicowy mierzy różnicę potencjałów pomiędzy N a PE i wywala L jeśli pojawi się upływność między tymi przewodami jeśli są zmostkowane to różnicówka jest tylko na pokaz 

dokładnieja też tak to widzę, ale tak zakładają ludzie jak nie mają uziemienia, moim prywatnym zdaniem różnicówka bez dobrego uziemienia to zły pomysł, tak samo jak różnicówka w garażu, kto ma starą wiertarke to wie o co chodzi :P

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@możesz sobie taką elektrodę tytanową na zwykłym drucie miedzianym do kaloryfera przywiązać byle (niemalowany był) to i akwarium kopać nie będzie oczywiście tylko na czas pracy w akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, szutarek78 napisał:

Mierzył ktoś u siebie napięcie woltomierzem  ?.  Jeżeli tak, ciekawy jestem kto ile ma :)  

na filmie z linku pokazuje 115v


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Tester napisał:

 

na filmie z linku pokazuje 115v

No nawet @Tester nie żartuj:oile? To ja dziękuję! To i ja muszę zmierzyć w takim razie! :-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, Tester napisał:

Wysokie napiecie ale niski prad

 

9 minut temu, @Beti napisał:

No nawet @Tester nie żartuj:oile? To ja dziękuję! To i ja muszę zmierzyć w takim razie! :-)

mówiąc krótko jesteś bezpieczna :), tutaj masz ciekawie opisane:

http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,84088

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie mi proszę, co mam ustawić na mierniku i do czego mam przytknąć te elektrody? Jak dojade do domu to chciałabym zmierzyć, ile mam tego prądu w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, Nik@ napisał:

Podpowiedzcie mi proszę, co mam ustawić na mierniku i do czego mam przytknąć te elektrody? Jak dojade do domu to chciałabym zmierzyć, ile mam tego prądu w wodzie.

No wiesz Dominika z takim stażem a nie wiesz jak zmierzyć napięcie w wodzie  :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Paragon napisał:

No wiesz Dominika z takim stażem a nie wiesz jak zmierzyć napięcie w wodzie  :P

 

Napięcie w wodzie to przecież podstawowy parametr do pomiaru w akwarium... Jak mogę tego nie wiedzieć?! :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, Nik@ napisał:

Napięcie w wodzie to przecież podstawowy parametr do pomiaru w akwarium... Jak mogę tego nie wiedzieć?! :clowning

hehe no właśnie wstydź się :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw prąd zmienny na mierniku i podłacz jedna elektrode to uziemionego elementu np kran, metalowa nóżka od kaloryfera, etc a druga włóż do wody


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, szutarek78 napisał:

Albo jedną elektrodę do ręki a drugą do wody

Ooo o to mi chodziło.  Niestety nie mam kranu ani kaloryferu w pobliżu akwarium i zastanawiałam się, czy ja będę dobrym przewodnikiem. Człowiek ma chyba większy opór elektryczny niż metal, ale pewnie to ułamek przekłamania  wyniku pomiaru?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.