Skocz do zawartości
Leonkrwawy

Plany zbiornika 200l + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Przymierzam się do zmiany zbiornika na większy.

Zastanawiam się nad kostką 60x60x60 lub 60x60x55 z szkła 10mm optiwhite. 

Co do sumpa to myślałem żeby jego pojemność miała ok 70-80l, standardowo 4 komory: zrzut, komora na siporax, refugium, komora pompy. 

Razem daje to ok 280 l w obiegu :)

 

Jaki sprzęt:

- odpieniacz: Deltec 1350

- pompa obbiegowa NewaJet 2300 

- cyrkulacja 2x RW-4 lub 1x RW4 + 1x RW8 z falowaniem :)

- grzałka 300W

- dolewke akuratnie posiadam w swoim reefmaxie :)

Na temat lampy jeszcze nie podjałem decyzji, może maxpect Etheral 130W, lub jakaś samoróbka, zależy ile mi inwencji twórczej zostanie :)

 

W zbiorniku planuję trzymać głównie korale LPS oraz miękkie, plus kilka łatwych SPS typu milka, seriatopora, montipora

 

Czy taki sprzęt będzie wystarczający do takiego zestawu?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, CzaQ napisał:

Według mnie nie musisz wkładać aż tak mocnej grzałki 300W, już lepiej się zaopatrzyć w dwie 150W

300w grzałkę mam w ~400l + 100l sump i się nudzi więc na spokojnie brałbym 150w jedną. I tak będzie mieć duży zapas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, mrppp14 napisał:

300w grzałkę mam w ~400l + 100l sump i się nudzi więc na spokojnie brałbym 150w jedną. I tak będzie mieć duży zapas

Dokładnie. Nie chodziło mi nawet o to, że 150W może być niewydajna tylko raczej druga jako awaryjna. Szczerze mówiąc sam mam wręcz identyczny zbiornik 65x62x60 + sump i mam 150W:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 godziny temu, Leonkrwawy napisał:

- pompa obbiegowa NewaJet 2300 

za słaba u Ciebie minimum 3000 ale raczej 4000i skręcić na 70-80%

3 godziny temu, Leonkrwawy napisał:

cyrkulacja 2x RW-4 lub 1x RW4 + 1x RW8 z falowaniem :)

nie inwestuj w stare rozwiązania jak kupujesz sprzęt od nowa bierz wersje OW następca RW, ja brał bym 2x OW25 (odpowiednik RW-8), lub 1 szt jebao CP (tylko szukać wersji 45 lub 55)

3 godziny temu, Leonkrwawy napisał:

- grzałka 300W

mam w 500 litrach 200W, włącza się sporadycznie w zimie, tobie polecam 100W max 150W, ale to jak masz w domu 18 stopni, pamiętaj sprzęt też podgrzewa akwarium (oświetlenie, pompy utd.,) bardziej zastanow sie nad chlodzeniem bo to moim zdaniem wiekszy problem :)

 

3 godziny temu, Leonkrwawy napisał:

Zastanawiam się nad kostką 60x60x60 lub 60x60x55 z szkła 10mm optiwhite.

zdecydowanie 60x60x60 nikt nie docenia wysokości zbiornika dopóki nie zobaczy na żywo ja mam 65 i jak bym mial dłuższe rece wziął bym 75cm wysokosci :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kostkę 60x70x50. Przemyślenia po czasie:

- Mogła być większa :-P ale wysokość minimum 5cm więcej. 

- Pompa obiegowa 5000 ale na 70%mocy 

-Grzałka 150e wystarcza idealnie

- 2x rw4 to zdecydowanie za mało. Teraz mam CP 25 i blau 8000 i jest git. 

- Jestem zdania że sump to ma być prosty w miarę a więc góra 3komory.

Powodzenia!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

Nad cyrkulacją muszę pomyśleć. Przechodził mi po głowie pomysł żeby włożyć coś ala CP25  + coś dodatkowo.

Jeśli chodzi o pompę obiegową, czy firma Jecod jest godna uwagi? Jecod DCT- 4000 z sterowaniem wygląda obiecująco.

Grzałka 150W. Super akuratnie mam na stanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem firma jebao/jecod jest jak najbardziej godna uwagi. 

Stosunek jakość cena na bardzo dobrym poziomie. Szeroki wybór produktów, dobra jakość( chociaż zdarzają się buble). 

Na Twoim miejscu zastanowił bym się nad dcs albo dcp. Dct ma przypadłość lekkiego i denerwujacego świstu na wyższych mocach. Chociaż u mnie działa już dwa lata a kupiona używana :-) a cena nie jest znacząco różna. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Leonkrwawy napisał:

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

Nad cyrkulacją muszę pomyśleć. Przechodził mi po głowie pomysł żeby włożyć coś ala CP25  + coś dodatkowo.

Jeśli chodzi o pompę obiegową, czy firma Jecod jest godna uwagi? Jecod DCT- 4000 z sterowaniem wygląda obiecująco.

Grzałka 150W. Super akuratnie mam na stanie :)

Jeśli już zdecydowałeś się  na Jebao, to chyba najrozsadniejszym wyborem będzie seria DCP. Możesz regulować ja co 1% a to duża zaletą podczas ustawiania spływu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 godzin temu, Leonkrwawy napisał:

Nad cyrkulacją muszę pomyśleć. Przechodził mi po głowie pomysł żeby włożyć coś ala CP25  + coś dodatkowo.

jedna cp wystarczy i to spokojnie tylko tak jak pisałem szukaj wersji 45 lub 55 wersje 25 i 40 były wadliwe

 

13 minut temu, CzaQ napisał:

Jeśli już zdecydowałeś się  na Jebao, to chyba najrozsadniejszym wyborem będzie seria DCP. Możesz regulować ja co 1% a to duża zaletą podczas ustawiania spływu 

fajne jest sterowanie tylko pompy mają też przypadłość do niestabilnej pracy powiedzmy 50:50 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Paragon napisał:

fajne jest sterowanie tylko pompy mają też przypadłość do niestabilnej pracy powiedzmy 50:50 :)

To mam nadzieję, że jestem w tej bardziej szczęśliwej połowie, bo na razie wszystko działa jak w zegarku:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
10 minut temu, CzaQ napisał:

To mam nadzieję, że jestem w tej bardziej szczęśliwej połowie, bo na razie wszystko działa jak w zegarku:P

u mnie świrowała na początku od 2 miesięcy jest stabilnie, powiem coś więcej za rok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pracuje DCP 10.000 od samego startu i jest wszystko ok (15mies.):) polecam bo cena uważam adekwatna do jakości:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paragon pompy cp25 były w 2seriach. Pierwsze z opisami na korpusie po chińsku miały problemy, zacinały się po kilku miesiącach pracy. Nowsze, poprawione opis miały po angielsku i problem ten nie występował. 

Późniejsze serie większych braci były już podobno wolne od wad. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 godziny temu, dadario napisał:

@Paragon pompy cp25 były w 2seriach. Pierwsze z opisami na korpusie po chińsku miały problemy, zacinały się po kilku miesiącach pracy. Nowsze, poprawione opis miały po angielsku i problem ten nie występował. 

Późniejsze serie większych braci były już podobno wolne od wad. 

Szymon dokładnie dodatkowo tak samo wygląda sprawa z wersja cp-40, ja mam cp-55, podobno poprawiona cp-40 miała numer cp-45

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.06.2018 o 00:24, Leonkrwawy napisał:

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

Nad cyrkulacją muszę pomyśleć. Przechodził mi po głowie pomysł żeby włożyć coś ala CP25  + coś dodatkowo.

Jeśli chodzi o pompę obiegową, czy firma Jecod jest godna uwagi? Jecod DCT- 4000 z sterowaniem wygląda obiecująco.

Grzałka 150W. Super akuratnie mam na stanie :)

 

Ja ponad tydzień temu wystartowałem 260L w obiegu i użyłem DCS5000  i wydaje mi się , że jest ciut za mocna . Zobaczymy jak będzie z czasem niemniej przy 5000 , jeden cyrkulator na razie u mnie wystarcza .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest różnica pomiędzy DCP a DCS? Sterowanie?

Nie ma wielkiej różnicy cenowej pomiędzy odpowiednikami tych dwóch serii.

 

Tak jak koleka wyżej nadmienił, powrót z mocnej pompy, może ładnie cyrkulator zastąpić, więc jedna cp  40 powinna wystarczyć.

Swoją drogą nie znalazłem nigdzie w polskich sklepach akwarystycznych jebao cp 45 lub 55. 

Warto szukać oszczędności na portalach typu aliexpress? Co o tym sądzicie?

Mi sie narazie nie śpieszy, a różnica ceny np. Jecod cp 40 ali - 100$ czyli ok 400 zł, coralhouse 650 zł..

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, Leonkrwawy napisał:

A jaka jest różnica pomiędzy DCP a DCS? Sterowanie?

DCP ma sterownik od 30% do 100% co 1%

DCS 8 stopniowa skalę

15 minut temu, Leonkrwawy napisał:

Swoją drogą nie znalazłem nigdzie w polskich sklepach akwarystycznych jebao cp 45 lub 55. 

u nas ciężko jedynie aliexpress lub ebay, amazon ja brałem tutaj:

https://www.aliexpress.com/item/Jebao-Jecod-CP-55-Cross-Flow-Wave-Aquarium-Pump-110-240V-New-Model-CP55-Big-Brother/32836195101.html

cp-45 byly dostępne jakiś czas temu potem znikły

15 minut temu, Leonkrwawy napisał:

Warto szukać oszczędności na portalach typu aliexpress? Co o tym sądzicie?

tak, cp55 kosztowala by u nas powyżej 1tyś zł, ja kupiłem za 420zł z transportem, w tej chwili jest jakies promo i wychodzi chyba nie całe 380zł za cp-55

15 minut temu, Leonkrwawy napisał:

Mi sie narazie nie śpieszy, a różnica ceny np. Jecod cp 40 ali - 100$ czyli ok 400 zł, coralhouse 650 zł..

100usd to w tek chwili coś około 360zł,

 

 

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc wybór pada na DCS-5000.

Do tego cyrkulator jebao CP 40 lub 55

Jeśli chodzi o odpieniacz. Deltec spokojnie to pociągnie to wiem, ale czytałem że jest to dosyć głośny odpieniacz.

Jeśli chodzi o oświetlenie to tylko jedno pytanie. Na taki zbiornik ile powinienem wat nazbierać? 130 wystarcza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.