Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie ta sinularia tak kalcyfikuje..

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baling moze nie, ale ja bym dodawal z reki.Dzwignij troche Ca, a kh policz ile ci spada w ciagu dnia i uzupelniaj codziennie zeby nie bylo duzych skokow. Jak ruszyly algi to to spadek napewno bedzie wiec dobrze utrzymac w miare staly poziom bo ze skokow kh skorzystaja glony i sinice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Moljzesz napisał:

Pewnie ta sinularia tak kalcyfikuje..

Ech, złośliwiec. Ale się nie gniewam, bo WRESZCIE MAM KORALA!!!!:-) A na poważnie, to obstawiam glony. Trochę się tego wysypało, a one też chyba trochę/sporo potrafią związać węglanu wapnia. No i tak jak pisze @Paragon z tą mantrą itd. Młody zbiornik, wszystko jeszcze dojrzewa, wiec im mniej kombinacji i majstrowania w akwarium tym w sumie lepiej.

42 minuty temu, vunpepic napisał:

Baling moze nie, ale ja bym dodawal z reki

Taki też mam zamiar. Będę mierzył systematycznie i w miarę potrzeby podbijał Ca, KH. Pewnie jakaś chemia dedykowana (np ta od AF co @Paragonpisał) się przyda, zamiast sody ze spożywczaka i tym podobnych partyzanckich ruchów.

46 minut temu, vunpepic napisał:

policz ile ci spada w ciagu dnia i uzupelniaj codziennie zeby nie bylo duzych skokow

To od razu mi przed oczami te różne wyliczenia @Tester'a stają przed oczami, mole i w ogóle... Jakieś wskazówki może, jak to bezboleśnie (bez wyciągania zeszytów z chemi z liceum) ogarnąć?

51 minut temu, vunpepic napisał:

Jak ruszyly algi

No różowo się robi co raz bardziej na skałach (tam gdzie nitkowate nie zasłaniają). Właśnie o to mi chodzi, żeby zrozumieć co się dzieje, skąd ten spadek KH. Bo ładować sodę to żadna sztuka. A potem CaCl, potem MgCl, jod, potas... I nagle zamiast akwarium masz laboratorium chemiczne. Tzn rozumiem, że suplementacja jest potrzebna w określonych sytuacjach. Chodzi o to, żeby rozumieć co się dzieje i co się robi.

57 minut temu, vunpepic napisał:

i sinice

Uch, wypluj to słowo. Nie miałem jak na razie i nie tęsknię wcale. Mocno pilnuje fosforu, wybieram resztki krewetek, co ślimaki nie zjedzą, płuczę mrożonki dla okinawe, nie robię gwałtownej masakry w tych glonach nieszczęsnych. Glony to w zasadzie życie, zawsze coś tam je zje, nutrienty pochłaniają, tlen produkują. Za to cyjano to śmierć (oczywiście w natężeniu plagi, bo jakaś tam ilość szczątkowa zawsze będzie).

A tak w ogóle, to solanka na podmiankę się "przegryza", ryba nakarmiona, fajrant. Dziękuję za wszystkie porady, na pewno nie zostaną bez echa w mojej zielonej głowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
16 godzin temu, Słony leszcz napisał:

aki też mam zamiar. Będę mierzył systematycznie i w miarę potrzeby podbijał Ca, KH. Pewnie jakaś chemia dedykowana (np ta od AF co @Paragonpisał) się przyda, zamiast sody ze spożywczaka i tym podobnych partyzanckich ruchów.

tak też polecałem na początek, potem jak ruszysz to możesz zapodać jakąś pompę dozującą, tylko nie AF a Reeflowers taki zestaw na twoje akwarium to na wieki wystarczy:

- https://www.coralhouse.pl/reeflowers---kh-blend-500-ml-i---balling~p33859

- https://www.coralhouse.pl/reeflowers---all-elements---ii-250-ml---balling~p33862

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Paragon napisał:

tylko nie AF a Reeflowers

@Rafael31pisał wcześniej o AF, stad się mi pewnie pomieszało. Pod tymi linkami to produkt nie dostępny, ale spoko idzie znaleźć gdzie indziej. Plus taki, że w płynie, to można sobie strzykaweczką bez problemu odmierzać choćby i po 0.1ml. Tylko chciałbym wcześniej przekonać się, czy to jeszcze efekt dojrzewania i niestabilności zbiornika (w takim przypadku raczej bym regularnej suplementacji jeszcze nie zaczynał), czy może ruszyły już glony wapienne i tak już zostanie (to by trzeba było dolewać po troszeczku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

@Rafael31pisał wcześniej o AF, stad się mi pewnie pomieszało. Pod tymi linkami to produkt nie dostępny, ale spoko idzie znaleźć gdzie indziej. Plus taki, że w płynie, to można sobie strzykaweczką bez problemu odmierzać choćby i po 0.1ml. Tylko chciałbym wcześniej przekonać się, czy to jeszcze efekt dojrzewania i niestabilności zbiornika (w takim przypadku raczej bym regularnej suplementacji jeszcze nie zaczynał), czy może ruszyły już glony wapienne i tak już zostanie (to by trzeba było dolewać po troszeczku).

hehe pewnie tak :), tak wiem że niedostępne sam tam zamawiałem i czekam na dostawę ma być w przyszłym tygodniu, fajny preparat jak już rozbujasz akwarium ja dozuje od 4 miesiąca bo KH poleciało mi na 5 powolutku wstaje aktualnie jak w stopce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Paragon napisał:

jak w stopce

Fajna ta stopka. Z tego co widziałem, to jakiś serwis, tak? reefstats.net. Widzę, że popularne. Muszę przyznać, że praktyczne.

Wracając do tematu.

Solankę mam raczej ok.

KH 8.5

Ca 420

Mg 1260

Zasolenie - nie udało się zmiażyć, bo nie znalazłem w domu na tyle wysokiego szklanego naczynia, żeby tam spławik mógł pływać. Może rzeczywiście pora wyposażyć się w refraktometr... Tak czy inaczej, sądząc po wskazaniach Ca i MG jak z wiaderka, można myślę przyjąć, że ok tych 35 PSU jest.

Przy okazji sprawdziłem też wodę w akwarium.

KH 6.7 Było 7 wczoraj, więc znów trochę spadło. Coś tam się dzieje jednak.

Ca 370 Bez zmian, bo i skąd.

Mg 1230 Jak wyżej.

gęstość 1.0225 (tak wyraźnie już powyżej kreski 1.023) - trzeba będzie skorygować co nieco

Wniosek nr. 1: Trzeba będzie to KH i Ca dolewać jednak, przynajmniej do czasu aż się ustabilizuje. Na dziś nie podbijam nic, bo i tak zaraz robię podmianę, to nie ma sensu.

 

A jaszcze odnośnie stopki. Dlaczego temperatura na pomarańczowo? Że za mało, czy za dużo? Bo jak dla mnie 26.5 to całkiem spoko...

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Słony leszcz napisał:

bo nie znalazłem w domu na tyle wysokiego szklanego naczynia, żeby tam spławik mógł pływać

kufel 0,5l na piwo:beer:mieści spławik


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
10 minut temu, Słony leszcz napisał:

Fajna ta stopka. Z tego co widziałem, to jakiś serwis, tak? reefstats.net. Widzę, że popularne. Muszę przyznać, że praktyczne.

fajne i bardzo praktyczne, bo jak robisz testy masz całą historię i możesz sobie przeglądać co się dzieje z parametrami w akwarium na przestrzeni miesiąca/miesięcy

 

14 minut temu, Słony leszcz napisał:

Zasolenie - nie udało się zmiażyć, bo nie znalazłem w domu na tyle wysokiego szklanego naczynia, żeby tam spławik mógł pływać. Może rzeczywiście pora wyposażyć się w refraktometr... Tak czy inaczej, sądząc po wskazaniach Ca i MG jak z wiaderka, można myślę przyjąć, że ok tych 35 PSU jest.

jak nie masz jak to możesz mi wysłać wodę mam cyfrowy refraktometr mogę Ci zmierzyć

16 minut temu, Słony leszcz napisał:

A jaszcze odnośnie stopki. Dlaczego temperatura na pomarańczowo? Że za mało, czy za dużo? Bo jak dla mnie 26.5 to całkiem spoko...

to znaczy że mogło by być lepiej, to powiedzmy takie ostrzeżenie u mnie wiatraki zaczynają chłodzić od 26.5, ale w lecie średio utrzymuje mi się właśnie taka temperatura miedzy 26 a 28 stopni w mega upały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, @Beti napisał:

kufel 0,5l na piwo:beer:mieści spławik

potwierdzam :P


8b6ea421320dd9fcf9d516e867b9abe7u1767a1598

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Beti napisał:

kufel 0,5l na piwo:beer:mieści spławik

Wstyd przyznać, ale nie mam:Blush2

5 minut temu, Paragon napisał:

jak nie masz jak to możesz mi wysłać wodę mam cyfrowy refraktometr mogę Ci zmierzyć

Dzięki za propozycję:-) Choć prościej będzie zanieść kiedyś do sklepu, albo sprawić sobie inną miarkę, albo kufel. No i ta solanka zaraz zniknie w akwarium.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Słony leszcz napisał:

Wstyd przyznać, ale nie mam:Blush2

Dzięki za propozycję:-) Choć prościej będzie zanieść kiedyś do sklepu, albo sprawić sobie inną miarkę, albo kufel. No i ta solanka zaraz zniknie w akwarium. 

 

tak mi bardziej chodzi o sprawdzenie czy twój splawik nie przeklamuje dużo :P , jak masz pod reka sklep to jeszcze lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, fidelart napisał:

potwierdzam :P

No u mnie tylko jakieś dzbanki na wodę:rant:Muszę chyba męskie porządki w szafkach zaprowadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można odpuścić drogą rybę,drogiego korala,nie mieć wszystkiego,używany sprzęt,ale nie mieć kufla?:banghead:D


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Butelka po kubusiu. Normalnie jeszcze z 1.5cm nad dnem się unosi. No i... 1.025, i może jeszcze z pół (w sensie 1.0255). Grrrr:smile_angry:

No więc albo spławik aqua medic pokazuje jednak w sg, albo solanka ma zasolenie w kosmos. Raczej bramka nr 1. A na pewno trzeba sprawdzić ten pierniczony spławik i rozejrzeć się za refraktometrem. Sg 1023 to ile to będzie? 30 PSU, mniej? Co ciekawe, nie ma nigdzie konkretnej informacji na ten temat tego co pokazuje ten spławik konkretny, więc przyjąłem, że pokazuje gęstość skoro miałem 1.023. No i sprawdzenie spławika w sklepie też o kant d..y, bo tam niby też pokazało 1.023 dla zasolenia 35. Albo... się skala przesunęła zaraz na początku... Ech...

Oto czym się kończy brak kufla w domu

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz skale:rtfm:

7.jpg


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Butelka po kubusiu. Normalnie jeszcze z 1.5cm nad dnem się unosi. No i... 1.025, i może jeszcze z pół (w sensie 1.0255). Grrrr:smile_angry:
No więc albo spławik aqua medic pokazuje jednak w sg, albo solanka ma zasolenie w kosmos. Raczej bramka nr 1. A na pewno trzeba sprawdzić ten pierniczony spławik i rozejrzeć się za refraktometrem. Sg 1023 to ile to będzie? 30 PSU, mniej? Co ciekawe, nie ma nigdzie konkretnej informacji na ten temat tego co pokazuje ten spławik konkretny, więc przyjąłem, że pokazuje gęstość skoro miałem 1.023. No i sprawdzenie spławika w sklepie też o kant d..y, bo tam niby też pokazało 1.023 dla zasolenia 35. Albo... się skala przesunęła zaraz na początku... Ech...
Oto czym się kończy brak kufla w domu
Oj tam oj tam zasolenie masz dobre to ta kalcyfikacja ;p polej ballingiem i będzie git ;)

Mam akwarium parę lat i wiem co w trawie piszczy, zasolenie to podstawa wszystkich podstaw tego musisz być 100% pewien bez tego ani rusz..

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Moljzesz napisał:

Oj tam oj tam zasolenie masz dobre to ta kalcyfikacja ;p polej ballingiem i będzie git ;)

No widzisz, też mi głupio. Bo o zasoleniu i o spławiku od samego początku pisało kilka osób, ale byłem przekonany, że jest ok. Można powiedzieć, że na 100% byłem pewien. No bo jak? Od samego początku pokazywało 1.023. W sklepie też 1.023 zaraz po zakupie (niemal dosłownie mi człowiek tę środkową kreskę na zielonym zakresie pokazał i powiedział, że tak mam trzymać i będzie dobrze). Solanki nie mierzyłem, bo wyszedłem z założenia, że nawet jak jakaś odchyłka jest, to jak będę robił zawsze tak samo, to i zasolenie będzie ok. I w sumie solanka jest ok, tylko że jakbym ją zmierzył to bym wcześniej się zorientował, że ze wskazaniem coś nie tak jest.

Znów się okazało, że najlepsze jest rozwiązanie najprostsze.

To teraz:

1. Sprawdzić spławik, co on właściwie pokazuje i ile oszukuje.

2. Kupić refraktometr.

3. Zacząć sprawdzać solankę i regularnie weryfikować poprawność wskazań.

KH tak czy inaczej za niskie, ale jak długo nie ma jasności z zasoleniem, nie ma co się głowić nad KH zbytnio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 minut temu, Słony leszcz napisał:

No widzisz, też mi głupio. Bo o zasoleniu i o spławiku od samego początku pisało kilka osób, ale byłem przekonany, że jest ok. Można powiedzieć, że na 100% byłem pewien. No bo jak? Od samego początku pokazywało 1.023. W sklepie też 1.023 zaraz po zakupie (niemal dosłownie mi człowiek tę środkową kreskę na zielonym zakresie pokazał i powiedział, że tak mam trzymać i będzie dobrze). Solanki nie mierzyłem, bo wyszedłem z założenia, że nawet jak jakaś odchyłka jest, to jak będę robił zawsze tak samo, to i zasolenie będzie ok. I w sumie solanka jest ok, tylko że jakbym ją zmierzył to bym wcześniej się zorientował, że ze wskazaniem coś nie tak jest.

Znów się okazało, że najlepsze jest rozwiązanie najprostsze.

To teraz:

1. Sprawdzić spławik, co on właściwie pokazuje i ile oszukuje.

2. Kupić refraktometr.

3. Zacząć sprawdzać solankę i regularnie weryfikować poprawność wskazań.

KH tak czy inaczej za niskie, ale jak długo nie ma jasności z zasoleniem, nie ma co się głowić nad KH zbytnio.

:clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No widzisz, też mi głupio. Bo o zasoleniu i o spławiku od samego początku pisało kilka osób, ale byłem przekonany, że jest ok. Można powiedzieć, że na 100% byłem pewien. No bo jak? Od samego początku pokazywało 1.023. W sklepie też 1.023 zaraz po zakupie (niemal dosłownie mi człowiek tę środkową kreskę na zielonym zakresie pokazał i powiedział, że tak mam trzymać i będzie dobrze). Solanki nie mierzyłem, bo wyszedłem z założenia, że nawet jak jakaś odchyłka jest, to jak będę robił zawsze tak samo, to i zasolenie będzie ok. I w sumie solanka jest ok, tylko że jakbym ją zmierzył to bym wcześniej się zorientował, że ze wskazaniem coś nie tak jest.
Znów się okazało, że najlepsze jest rozwiązanie najprostsze.
To teraz:
1. Sprawdzić spławik, co on właściwie pokazuje i ile oszukuje.
2. Kupić refraktometr.
3. Zacząć sprawdzać solankę i regularnie weryfikować poprawność wskazań.
KH tak czy inaczej za niskie, ale jak długo nie ma jasności z zasoleniem, nie ma co się głowić nad KH zbytnio.
Akurat z tego co pamiętam to inni pisali o ballingu małym i innych specyfikach a nawet o pompach dozujacych..

Dla mnie sprawa była jasna nie ma sps nie ma konsumpcji Kh, chyba że mega atak wapiennych, czyli zasolenie za niskie i tyle to przecież proste a cała reszta już by ci wlała do baniaka niewiadomo co. Ludziska ogarnijcie się jak wy prowadzicie te akwaria, masakra jakaś..


Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś prowadził akwarium "fish" zasolenie 1.023 mogło by być:thumbup:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, Moljzesz napisał:

Akurat z tego co pamiętam to inni pisali o ballingu małym i innych specyfikach a nawet o pompach dozujacych..

aleś się przyssał chyba masz ciężkie dni w domu :P, ja stosuje właśnie do podbicia KH, nie miałem nic w akwarium i też mi leciało w dół, można stosować preparaty, można sypać sodę to że Ty tego nie potrzebowałeś lub nie robiłeś nie znaczy ze inni nie mogą, jeżeli jest rzeczywiście ten spadek KH

ale......

2 minuty temu, Moljzesz napisał:

Dla mnie sprawa była jasna nie ma sps nie ma konsumpcji Kh, chyba że mega atak wapiennych, czyli zasolenie za niskie i tyle to przecież proste a cała reszta już by ci wlała do baniaka niewiadomo co. Ludziska ogarnijcie się jak wy prowadzicie te akwaria, masakra jakaś..

tu nic nie jest jasne bo kolega nic jeszcze nie zmierzył, wszystko to są teoretyczne porady, bo dopiero ma zamiar :), wydaje Ci się tylko że wszystko wiesz bo masz parę lat akwarium ale zalatuje niestety cynizmem panie kolego  :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Moljzesz napisał:

Akurat z tego co pamiętam to inni pisali o ballingu małym i innych specyfikach a nawet o pompach dozujacych..

Fakt, Ty zdecydowanie od samego początku wskazywałeś na zasolenie. :czapkizgłów:)

No nic. Pora nakarmić rybkę i kłaść się spać. Dziękuję za wszystkie rady, te trafne i te na inną okazję. Najważniejsza nauczka dla mnie - nie przyjmować żądnego "faktu" ze 100% pewnością, bo nawet jak się jest czegoś pewnym, może się okazać inaczej. Nauczka nr 2 - szukać rozwiązania problemu od rzeczy najprostszych, podstaw.

3 minuty temu, @Beti napisał:

Gdybyś prowadził akwarium "fish" zasolenie 1.023 mogło by być:thumbup:

"fisz" nawet jedną mam:-) To na pewno przez nią, tę fisz. Sól mi wyjadła z akwarium, żeby było "FO"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Słony leszcz napisał:

fisz" nawet jedną mam:-) To na pewno przez nią, tę fisz. Sól mi wyjadła z akwarium, żeby było "FO"

Nie bardzo się zrozumieliśmy,gdybyś prowadził akwarium typu tylko "fish"zasolenie 1.023 mogło by być,ale jeśli są korale zaleca się między 1.024-1.026 pośrednio 1.025 :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, @Beti napisał:

Nie bardzo się zrozumieliśmy

Zrozumieliśmy się, ja przynajmniej zrozumiałem o co chodzi z "fish" i 1.023. Miał być żart, ale widać mi nie wyszedł:-(

Generalnie celuję w zasolenie 35 PSU. Tak się w sumie przyjmuje dla NSW, więc uznałem że tak najłatwiej mi będzie ogarnąć optymalne poziomy substancji. Dla NSW wszędzie te wartości są dostępne bez problemu i nie trzeba kombinować o ile więcej/miej powinno być. 35 PSU, Czyli sg trochę ponad 1026, a gęstość trochę ponad 1.023 (dla temperatury w okolicach 25stC). Byłem przekonany, że spławik pokazuje mi gęstość, dlatego trzymałem właśnie ~1.023. No ale z tym spławikiem to jak wyżej wyszło.

Dlatego dziś po pracy pędzę do sklepu uśmiechnąć się o sprawdzenie spławika. A jak już będę wiedział, jakie mam zasolenie (pewnie ~30 PSU), zacznę powoli podbijać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.