Skocz do zawartości
Wimonkan

fitoplankton

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam takie pytanie :) 

czy ktos dolewal fitoplanktonu do dojrzewajacego zbiornika? mam na mysli pusty zbiornik tylko skaly, piasek i solanka ciekawi mnie czy to w czym pomoze ?

na you tube dziwne rzeczy mozna  zobaczyc ,widzialem jak jakis pan co trzy dni wymienial krewtke zeby szybciej dojrzalo akwarium :) (zwykla martwa krewetka taka ze sklepu)

moje akwarium ma dopiero miesiac i powoli sobie dojrzewa zycia jeszcze nie kupilem bo chyba za wczesnie niby to NO2 spadlo ale mi sie nie spieszy 

moje akwarium to 225l ,30kg suchej skaly 4kg zywej,20kg zywego piasku ,sol instant ocean zalozone na wodzie RO tylko 8litrow dolalem  zywej wody, bakterie od poczatku  oswietlenie T5 156W,obecnie w stanie zamiany na TMC v2 iLumenAir 1200 skimer  dopiero od 2 tygodni zaczyna cos produkowac to chyba dobrze 

o parametrach nie bede sie rozpisywal bo jak wiecie sami dopiero dojrzewam

moze podpowiecie jak dlugo zycia nie wpuszczaliscie do akwarium ?

czytalem kilka watkow moze kilkaset ale te co mnie interesowalu urywaja sie i jest dopiska ze sa stare i lepiej zaczac nowy wiec zaczynam :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewanie planktonu nie przyspieszy zamknięcia cyklu azotowego.

Stara szkoła mowi że pierwsze organizmy wpuszcza sie po miesiącu, potem korale a na końcu ryby.

Z tym, że to jest bardzo stara szkoła i zapewne nie nadąża ona za rozwojem akwarystyki. Nie mniej jednak przestrzeganie jej zasad na pewno nie zaszkodzi.

PS

Metoda z martwą krewetką to też stara metoda. Z tym że, ma zastosowanie wtedy, gdy startuje się na sterylnym akwarium (sztuczna skała, nowa woda i nowy piasek). 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz 

ta krewetka mnie tak gryzla ze az musialem o tym napisac :) kazda metoda jest dobra jezeli dziala :) znajomy oferuje mi szczepki juz od poczatku ale chyba poczekam bo dopiero co dino zeszlo a okrzemki powoli znikaja boje sie ze jak wstawie nowe oswietlenie to wszystko zacznie sie od poczatku a znajac moje szczescie tak bedzie 

ps: Tester mam take pytanie do ciebie :)

w Polsce lampy TMC V2 nie sa za bardzo popularne wasze forum pieknie opisuje sprzet i jego zastosowanie itp 

teraz walcze o razorR420 i TMC 1200 jako doswiadczony morszczuk co bys wybral?

dodam baniak 90x50x50

Edytowane przez Wimonkan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Wimonkan napisał:

znajomy oferuje mi szczepki juz od poczatku ale chyba poczekam bo dopiero co dino zeszlo a okrzemki powoli znikaja boje sie ze jak wstawie nowe oswietlenie to wszystko zacznie sie od poczatku a znajac moje szczescie tak bedzie 

A znajomy chce Ci sprzedać czy dać gratisy,bo chyba po to aby to wyrzucić za chwilę,poczytaj kiedy i jakie korale można wkładać do świeżego akwarium:popo:po jakim czasie...co do nowego oświetlenia bardzo ostrożnie,"Bo co nagle to po diable"a dwa w swiezym akwarium to i tak w sumie nie ma znaczenia jesli nic w nim niema tylko skała,tak dojrzewanie przed Tobą.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie dlatego odmawiam nic nie biore niech sobie dojrzewa do tego ta zmiana swiatla na docelowe wiec cos pewnie wyskoczy on ma ladne akwarium chyba okolo 50litrow rosnie mu pieknie chce byc dobry i daje za darmo bo ma tego sporo ale ja jako nowicjusz nie bardzo wiem co bede sadzil i gdzie wiec czekam i czytam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.08.2018 o 16:37, Wimonkan napisał:

 

teraz walcze o razorR420 i TMC 1200 jako doswiadczony morszczuk co bys wybral?

Osobiście żadnej z nich. 

Moim zdaniem akwarium powinno byc oswietlone całą powierzchnią a nie punktowo czy liniowo.

Jeśli ledy to tak, aby panele były rozłozone w conajmniej dwóch liniach (albo trzech) wzdłuż akwarium

Jeśli interesują Cię lampy LED z pasywnym chłodzeniem to daj kilka (w zależności od długości akwarium) ale w poprzek. Tak na przykład ma zrobione David Saxby. Nad jego akwarium wisi dwadzieścia kilka lamp typu Hydra 52. Z tym, że jego zbiornik główny to ponad 4k litrów.

Moim zdaniem przewaga lamp T5 polega na tym, że rury są na całej powierzchni akwarium. To samo zresztą dotyczy żarników HQI. Dobre odbłyśniki pokrywaja większość powierzchni zbiornika. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecił HQI. Zero problemów. Nie trzeba się bawić ustawienia kolorów. Wystarczy dobrać żarnik a w zasadzie kupić 15k lub 20k i dodać 2 niebieskie świetlówki/paski ledowe i problem z głowy. Można robić zdjęcia i kosztuje to grosze. Dodatkowo ledy to żadna oszczędność. Wydaje się kupe kasy na lampe tylko po to, żeby za jakiś czas dostawić następne albo dodać T5. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, mrppp14 napisał:

(...) Dodatkowo ledy to żadna oszczędność. Wydaje się kupe kasy na lampe tylko po to, żeby za jakiś czas dostawić następne albo dodać T5. 

 

Jeżeli kupujesz firmowego gotowca to i owszem, żadna oszczędność. DIY jak najbardziej. Przykładowo ostatnio wyceniłem budowę lampy ok. 100 W ze starowaniem kanałami RB, biały, żółty, czerwony, zielony i aktynika (każdy osobno) na 800zł. Za takie cudo z firmowa naklejką trzeba dać pewnie ze 3tys. Lampe można od razu zrobić z zapasem mocy żeby potem tylko podkręcić jeżeli będzie taka potrzeba, kilka diod więcej nie podnosi jakoś szczególnie kosztów. Co do dodawania T5 to nie wiem, opinie są różne a ja mam za mało doświadczenia żeby coś ocenić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie mi tez tego doswiadczenia brakuje :) lampa ktora kupilem jest o 8 cm mniejsza  od akwarium i daje mi 1W na litr  polecaja ja do baniakow 90-120cm a moj ma 90cm 

jak nie bedzie widocznych efektow to wroce do T5 ,kazdy nowicjusz musi sie przejechac na wlasnej D... zeby zrozumial :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.