Skocz do zawartości
boo12

Glon, co to i kto to zjada?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, jaki zwierz sobie z tym poradzi? 4b56909c72e540b9d7ca2c62ec78d2c3.jpg

 

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to Caulerpa racemosa (https://www.reeflex.net/tiere/1618_Caulerpa_racemosa_var_turbinata.htm).

Mam, nie polecam, chyba że do refugium. Wyrwać to jeszcze trudniej niż c. lentillifera (też mam niestety)

14 minut temu, boo12 napisał:

jaki zwierz sobie z tym poradzi?

Sam bym się chętnie dowiedział, co zeżre caulerpy. Stawiam na mitraxa, ale jakoś nie ma go w sklepach ostatnio, to nie miałem okazji zweryfikować teorii. Pewnie przez sezon wakacyjno-ogórkowy. Na razie rwę ile się da, żeby nie rozrosło się za bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, silvia napisał:

 

34 minuty temu, Słony leszcz napisał:

To właśnie to obawiam się, że wyrywając rozsieje się jeszcze bardziej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, boo12 napisał:

 

To właśnie to obawiam się, że wyrywając rozsieje się jeszcze bardziej

najlepiej było by wyjąć skałkę i przełożyć do sumpa - albo wyszczotkować poza zbiornikiem .. albo odłupać "zarażony" kawałek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś miałem ale od kiedy mam Tripneustes gratilla żadnych makroglonów nie ma. Ja osobiście bym nie wyrywał, teraz jak gdzieś mi rośnie jakiś makroglon to przesadzam tak, żeby jeżowiec go nie dopadł i szczepka do sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Marcin14 napisał:

Ja kiedyś miałem ale od kiedy mam Tripneustes gratilla żadnych makroglonów nie ma

Ten zwierz jest na tyle mobilny, że łazi po skałach. Co z koralami nie drażni ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wejdzie albo przechodzi to polipy pochowane, ale za chwilę koral znowu polipuje, większy problem jest z tym, że jak coś nie stoi stabilnie to jest albo przewrócone albo ląduje na piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi wszystkie glony pozjadała Zebrasoma scopas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zoltek wyczyscil skale z caulerpy w 1 dzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżowce, pokolce... tyle że u mnie 49l brutto, więc mogę zapomnieć. No ale koledze życzę powodzenia w walce.

Co do rwania c. racemosa - nie zauważyłem, żeby się roznosiła. Ale też nie robię zbyt wielkiej masakry z tym glonem. Nie próbuję wyrwać każdego ostatniego kawałeczka, a raczej podskubywać to co za bardzo się rozrasta, do czasu znalezienia odpowiedniego żarłoka. Łapię jedna nitkę, delikatnie próbuje oderwać od skały jak najdłuższy kawałek, i jak się urwie - wyciągam ze zbiornika. Pilnuje się, żeby żadne kawałeczki nie pływały swobodnie w wodzie.

Gorsza pod tym względem jest c. lentillifera - tych kuleczek to nie da się, żeby przy rwaniu kilka chociaż się nie oderwało. Ale za to wydaje mi się, że słabiej się skały trzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wszelkie zielone glony polecam kraba percnona. U mnie wykosił wszystko co zielone, a dokarmiam go caulerpa prolifera. Warto spróbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na wszelkie zielone glony polecam kraba percnona. U mnie wykosił wszystko co zielone, a dokarmiam go caulerpa prolifera. Warto spróbować.
U mnie percnon nie ruszał takich glonów. Rzuca się za to na pływające mrożonki.

Takie glony jak na zdjęciach zjadła mi dolabella ale musiałem ja trochę zmuszać - kładłem na skały gdzie są te glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ZiomEkk_ napisał:

U mnie percnon nie ruszał takich glonów. Rzuca się za to na pływające mrożonki.

Mój też rzuca się na mrożonki, ale wszelkie glony wykosił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.